Προς το περιεχόμενο

Mecool M8s Pro w/+/L αφαίρεση (πιθανού) bitcoin miner


isay

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, isay είπε

giorgo φαντάζομαι οτι καταλαβαίνεις το οτι γείωσες τον κόπο μου να σου απαντησω.

Σου ειπα ποτε χρησιμοποιεις (και πότε οχι) ota update αλλά εσύ δοκίμασες βουρ με οτι βρήκες μπροστά σου. H μόνη τώρα λύση ειναι αρχείο img και προγραμμα  USB Burning Tool ή sd card και BootcardMaker

Με το usb burning tool πατούσες το reset οταν εβαζες το καλώδιο usb; 

Φιλε αν δεν το ανοιγα δεν εβρισκα ακρη.Εκατσα και διαβασα ολο το post σου αλλα δεν φταις εσυ αλλα η εταιρια που εχει βγαλει δυο μοντελα W με διαφορετικες μητρικες.Ειμαι χρονια στο κουρπετι με αλλαγη ρομ σε κινητα κτλ και παντα προσεχω και διαβαζω πριν προχωρησω.Δεν παω στα κουτουρου.τωρα ακτεβαζω μια ρομ που εχει στο τελευταιο λινκ που εβαλα απο πανω και λεει οτι καποιο το ξεμπρικαρε με αυτη.Μακαρι να ανοιξει

Υ.Γ οχι δεν πατησα το reset. Δεν εχει τις δυο εσωχες που εχει το PRO + που εχεις στο ποστ  σου αλλα εχει μια τρυπα απο κατω που δεν εχει κουμπι reset.Ειδα σε μια φωτογραφια οτι ειναι μπροστα το reset 1015043974_http_freaktab.com_filedata_fetchid659158d1501188856.thumb.jpg.15a88d355d26848345bca9e9ec0697a1.jpg

Επεξ/σία από giorgoskost88
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου εισαι παλιος στο κουρμπέτι θα βγαλεις ακρη. Τα mecool δυσκολα πεθαινουν σε σημειο που δεν εχει επιστροφή.

Σε γενικές γραμμές θες καταλληλη rom για το box που εχεις και θα το επαναφέρεις με καλώδιο. 

Στα υποψη οτι το πρώτο boot μετα απο περασμα rom ΠΑΝΤΑ αργει και το αφήνεις να τελειώσει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, isay είπε

Αφου εισαι παλιος στο κουρμπέτι θα βγαλεις ακρη. Τα mecool δυσκολα πεθαινουν σε σημειο που δεν εχει επιστροφή.

Σε γενικές γραμμές θες καταλληλη rom για το box που εχεις και θα το επαναφέρεις με καλώδιο. 

Στα υποψη οτι το πρώτο boot μετα απο περασμα rom ΠΑΝΤΑ αργει και το αφήνεις να τελειώσει. 

οκ σε ευχαριστω αδερφε για την βοηθεια.Να σαι καλα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, giorgoskost88 είπε

Υ.Γ οχι δεν πατησα το reset. Δεν εχει τις δυο εσωχες που εχει το PRO + που εχεις στο ποστ  σου αλλα εχει μια τρυπα απο κατω που δεν εχει κουμπι reset.Ειδα σε μια φωτογραφια οτι ειναι μπροστα το reset 

Για αυτό έφαγες πορτα απο το προγραμμα. Χωρις reset δεν θα καταφερεις τιποτα, σε διαβεβαιώ. Στους οδηγους που εχουν να κάνουν με το προγραμμα, το reset ειναι απαραιτητη προϋποθεση. 

Το κουμπι reset εχει αφαιρεθει εδω και πάρα πολύ καιρο. Δεν αμφισβητώ αυτό που λες, αλλα αν εισαι σιγουρος οτι δεν εχει τα pins που αναφέρω στο αλλο post; Αν μπορεις σηκωσε καμια φωτογραφία μήπως εχουν αλλαξει θεση ή σου εχει ξεφύγει.

Εναλλακτικά βγάλε ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ την πλακέτα και εκεί που υπάρχει αντιστοιχα η τρύπα για το reset (στο σασι) η πλακετα στην κατω πλευρα θα εχει αντιστοιχα δυο pins που αν τα βραχυκυκλώσεις θα ειναι σαν reset. Με δυο λογια το κουμπι reset ΘΑ ήταν (αν το ειχαν) ειτε στην πάνω εμπρος πλευρα της πλακετας ή στην κάτω πλευρα της πλακετας, εκει που ταιριαζει η τρύπα του reset.

Αν δεν τα βρισκεις (ουτε με googling) ανεβασε 2-3 φωτογραφίες 

Επεξ/σία από isay
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, isay είπε

Για αυτό έφαγες πορτα απο το προγραμμα. Χωρις reset δεν θα καταφερεις τιποτα, σε διαβεβαιώ. Στους οδηγους που εχουν να κάνουν με το προγραμμα, το reset ειναι απαραιτητη προϋποθεση. 

Το κουμπι reset εχει αφαιρεθει εδω και πάρα πολύ καιρο. Δεν αμφισβητώ αυτό που λες, αλλα αν εισαι σιγουρος οτι δεν εχει τα pins που αναφέρω στο αλλο post; Αν μπορεις σηκωσε καμια φωτογραφία μήπως εχουν αλλαξει θεση ή σου εχει ξεφύγει.

Εναλλακτικά βγάλε ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ την πλακέτα και εκεί που υπάρχει αντιστοιχα η τρύπα για το reset (στο σασι) η πλακετα στην κατω πλευρα θα εχει αντιστοιχα δυο pins που αν τα βραχυκυκλώσεις θα ειναι σαν reset. Με δυο λογια το κουμπι reset ΘΑ ήταν (αν το ειχαν) ειτε στην πάνω εμπρος πλευρα της πλακετας ή στην κάτω πλευρα της πλακετας, εκει που ταιριαζει η τρύπα του reset.

Αν δεν τα βρισκεις (ουτε με googling) ανεβασε 2-3 φωτογραφίες 

Ανοιξε φιλε μου με το λογισμικο που ειχε το τελευταιο που εβαλα.Ουτε reset πατησα ουτε τιποτα.
Απλα πρεπει να ειναι λιγο παλια η ρομ.Λεει οτι μπορει να την ενημερωσεις μετα το ξεμπρικαρισμα με ΑΤV η απλη
https://forum.freaktab.com/forum/tv-player-support/amlogic-based-tv-players/s905/others-ac/firmware-roms-tools-bj/758326-m8s-pro-w-userdebug-7-1-2-nhg47l-20180724-093649-v0213-blue-board-m8s_w_rev2-2  

Επεξ/σία από giorgoskost88
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις τελευταίες παρτίδες του w έχουν αλλάξει το hardware, πολλοί την πάτησαν και το μπρίκαραν, ο dev του freaktab  έβαλε και σχετικό warning. Παραλίγο να την πατήσω κι εγώ, αλλά επειδή συμπεριφερόταν διαφορετικά, όταν προσπάθησα να αφαιρέσω τις εφαρμογές, σύμφωνα με τον οδηγό (μόνο με root Uninstaller κατάφερα να δω και να αφαιρέσω system apps), πιο υποψιασμένος, είδα τις πρώτες αναφορές για μπρικαρίσματα, οπότε έκανα πίσω. 

Αφού η στοκ ρομ υστερεί και το kodi αργεί, κολλάει κλπ, δοκίμασα πρώτα libreelec (δεν κατάφερα να βρω το σωστό tree και να μπουτάρει) και τελικά coreelec, όπου τα κατάφερα και τρέχει πολύ καλύτερα και με χαμηλότερες θερμοκρασίες. 

Αρνητικό, πως δεν αναγνωρίζει τον WiFi Controller, οπότε συνδέεται μόνο ενσύρματα (lan-ethernet) ή πρέπει να αγοράσεις συμβατό usb wifi stick. 

Έχει λίγη φασαρία για να λειτουργήσει το τηλεχειριστήριο, αλλά διαβάζοντας το κατάφερα. 

Θετικό, πως ως dual boot δεν κινδυνεύεις να το μπρικάρεις, έχεις αυτό για γρήγορο kodi και Android για YouTube κι όλα τ' άλλα. 

Αν κάποιος θέλει αναλυτικές οδηγίες, μπορώ να γράψω σε επόμενο ποστ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, noths είπε

Στις τελευταίες παρτίδες του w έχουν αλλάξει το hardware, πολλοί την πάτησαν και το μπρίκαραν, ο dev του freaktab  έβαλε και σχετικό warning. Παραλίγο να την πατήσω κι εγώ, αλλά επειδή συμπεριφερόταν διαφορετικά, όταν προσπάθησα να αφαιρέσω τις εφαρμογές, σύμφωνα με τον οδηγό (μόνο με root Uninstaller κατάφερα να δω και να αφαιρέσω system apps), πιο υποψιασμένος, είδα τις πρώτες αναφορές για μπρικαρίσματα, οπότε έκανα πίσω. 

Αφού η στοκ ρομ υστερεί και το kodi αργεί, κολλάει κλπ, δοκίμασα πρώτα libreelec (δεν κατάφερα να βρω το σωστό tree και να μπουτάρει) και τελικά coreelec, όπου τα κατάφερα και τρέχει πολύ καλύτερα και με χαμηλότερες θερμοκρασίες. 

Αρνητικό, πως δεν αναγνωρίζει τον WiFi Controller, οπότε συνδέεται μόνο ενσύρματα (lan-ethernet) ή πρέπει να αγοράσεις συμβατό usb wifi stick. 

Έχει λίγη φασαρία για να λειτουργήσει το τηλεχειριστήριο, αλλά διαβάζοντας το κατάφερα. 

Θετικό, πως ως dual boot δεν κινδυνεύεις να το μπρικάρεις, έχεις αυτό για γρήγορο kodi και Android για YouTube κι όλα τ' άλλα. 

Αν κάποιος θέλει αναλυτικές οδηγίες, μπορώ να γράψω σε επόμενο ποστ. 

Καλημερα φιλε.Κι εγω ειδες ετσι την πατησα.Απλα με εσωσε η ρομ που ειχε ανεβασει   στο θεμα του FREEKTAB ενας και ειναι ακριβως στο λινκ πιο πανω που εβαλα η οποια ειναι για το Pro + και αυτη εβαλα τωρα.Απλα απο εκει και περα αυτοι εγραψαν οτι μπορεις να το ενημερωσεις ειτε με μια καινουργια σαν αυτη που περασα η με μια ATV.Πραγμα που δεν μπορεσα νακανω.Διαβαζοντας τα ποστ εκει μαλλον χρειαζεται TWRP να περασω.Περασα εαν που ειχα ν βαλει αυτοι εκει αλλα δεν εκανε και ξαναπερασα το παλιο recovery,Αν ξερειςεσυ που εβαλες και αυτη τη ρομ που εγραψες απο πανω και την εβαλες με TWRP βαλε το λινκ αν το εχεις σε παρακαλω.Εφτασα ως εδω διοτι και εμενα το tv box κολλουσε δλδ φριζαρε παιζοντας π.χ YOUTUBE και ειπα να βρω μια ρομ που να δουλευουν ολα σωστα αλλα αν μπορουσα να εχω και HD NETFLIX.Οπως ειδα και παραπανω το HD NETFLIX μας χαιρετησε πλεον και εμεινα στο πρωτο η να περασω την ATV για καλυτερα η καποια CUSTOM που να δουλευει σωστα το μηχανημα και τα παρεπλεκομενα τηελκοντρολ κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με λίγα λόγια, όποιος έχει πάρει από το Δεκέμβριο και μετά το mecool m8s pro w, καλό είναι να βάλει πρώτα το app spec device από το play store κι αν δει πως η συσκευή του τρέχει το firmware με τον τίτλο του Thread στο freaktab που έχεις ανεβάσει, τότε έχει το νέο hardware με το μπλε Motherboard. 

Το coreelec είναι λειτουργικό βασισμένο σε Linux μόνο για kodi. Είναι πολύ ελαφρύ κι έτσι τα μποξάκια με ασθενές hardware πετάνε. Μπαίνει σε microsd (καλό είναι να είναι γρήγορη, εγώ χρησιμοποιώ μια φτηνή αλλά γρήγορη samsung 32GB evo plus) και μπουτάρει από εκεί, δεν επηρεάζει την Android rom της εσωτερικής μνήμης, που την έχεις για YouTube, Netflix (αν βρεθεί λύση για το δικό μας) κι ο,τιδήποτε άλλο. Επειδή λειτουργεί ξεκούραστα, δεν ζεσταίνεται κι ο επεξεργαστής. 

Χρησιμοποίησα την CoreELEC-S905.arm-8.95.7-S905.img.gz  με device tree το gxl_p281_2g

Αν θέλεις αναλυτικές οδηγίες, θα επανέλθω σε άλλο ποστ, όταν θα έχω περισσότερο χρόνο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 20/10/2018 στις 12:09 ΜΜ, isay είπε

Λόγω μεγάλου διαστηματος απο το αρχικό post το forum δεν μου επιτρέπει πλεον να κανω edit και πρεπει να στειλω μηνυμα σε mod με πλήρης οδηγίες για τις αλλαγές. Too much trouble for both sides που θα πρεπει να επαναλαμβάνω και για διαφορες αλλαγες. Πέρα απο αυτό δεν βρισκω τις εικονες στο αρχειο μου, οποτε πρεπει να φτιαξω καινουργιες. Μολις βρω χρόνο θα τα φτιάξω σε wiki αλλά μεχρι τοτε sorry, this is the best available.  

Κάντε ένα κόπο να διαβάσετε, 4 σελίδες είναι όλες-όλες κι ο άνθρωπος έχει ήδη απαντήσει γιατί δεν είναι εύκολο να ξανανεβάσει τις φωτογραφίες. 

Επεξ/σία από noths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
2 ώρες πριν, fysikos είπε

Καλημέρα. Σε αυτό το μηχάνημα δεν μπορώ να βρω το Νετφλιξ στο play store.  Δεν μπορώ να το έχω;

20200305_081339.jpg

Οταν σταματησε το Νετφλιξ να υποστηριζεται στη συσκευη ,και μετα απο ψαξιμο,εβαλα τη version 5.0.5 16199 build απο APKMirror μου δουλέυει απο τοτε

Link

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, mAs_81 είπε

Οταν σταματησε το Νετφλιξ να υποστηριζεται στη συσκευη ,και μετα απο ψαξιμο,εβαλα τη version 5.0.5 16199 build απο APKMirror μου δουλέυει απο τοτε

Link

Είναι για tvbox?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, fysikos είπε

Είναι για tvbox?

Οχι , για ταμπλετ νομιζω ειναι αλλα δουλευει μια χαρα και με το τηλεκοντρολ και με ασυρματο πληκτρολογιο που εχω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...