Προς το περιεχόμενο

Mecool M8s Pro w/+/L αφαίρεση (πιθανού) bitcoin miner


isay

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άρα εχεις την εργοστασιακή.

Η δική μου απάντηση ειναι "δεν ξέρω" γιατί αφενός μολις πιάσω m8s αμέσως αλλάζω την rom και αφετέρου είναι και θέμα της εκάστοτε έκδοσης (bugs, κλπ). Εσυ θες κάποιον να εχει την ίδια rom με σενα, να δοκιμάσει update και να σου πει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 60
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, isay είπε

Άρα εχεις την εργοστασιακή.

Η δική μου απάντηση ειναι "δεν ξέρω" γιατί αφενός μολις πιάσω m8s αμέσως αλλάζω την rom και αφετέρου είναι και θέμα της εκάστοτε έκδοσης (bugs, κλπ). Εσυ θες κάποιον να εχει την ίδια rom με σενα, να δοκιμάσει update και να σου πει.

ok σε ευχαριστω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ είμαι με twrp οπότε δεν ΄΄βλέπω΄΄ τυχόν αναβαθμίσεις από την μία και δεν γουστάρω τις εκδόσεις android tv από την άλλη :)

Δεν ξέρω αν μπορώ να φλασάρω την συγκεκριμένη μέσω twrp και αν ναι με τι wipe 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Στο συγκεκριμένο με τι player  να παίξω αρχεία 4Κ μεγέθους 60-70GB?

Εβαλα χθες ένα, με τον μαμά player εκανε σπασίματα. Κατέβασα τον vlc, έπαιζε απλά υποφερτά, σε αρκετά σημεία έκανε κι αυτός σπασίματα.

Ο mx player δε, ακόμα χειρότερος .

Η ταινία είναι περασμένη σε εξωτερικό δίσκο ntfs

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλημέρα δεν λειτουργούν η εικόνες για τον οδηγό που έχεις βάλει μπορείς να κάνεις έναν κόπο να της ξαναβάλεις για να μπορέσω να το κάνω σωστά

και να μην γίνει λάθος . . .

Ευχαριστώ πολύ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, stavaister είπε

Καλημέρα δεν λειτουργούν η εικόνες για τον οδηγό που έχεις βάλει μπορείς να κάνεις έναν κόπο να της ξαναβάλεις για να μπορέσω να το κάνω σωστά

και να μην γίνει λάθος . . .

Ευχαριστώ πολύ .

Λόγω μεγάλου διαστηματος απο το αρχικό post το forum δεν μου επιτρέπει πλεον να κανω edit και πρεπει να στειλω μηνυμα σε mod με πλήρης οδηγίες για τις αλλαγές. Too much trouble for both sides που θα πρεπει να επαναλαμβάνω και για διαφορες αλλαγες. Πέρα απο αυτό δεν βρισκω τις εικονες στο αρχειο μου, οποτε πρεπει να φτιαξω καινουργιες. Μολις βρω χρόνο θα τα φτιάξω σε wiki αλλά μεχρι τοτε sorry, this is the best available.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους, θέλω να κάνω μια ερώτηση. Έχω το Pro W με Custom Rom Android TV από freaktab, έχω συνδρομή για HD στο Νετφλιξ και όταν τρέχω τα Test patterns μου βγάζει μέχρι 540p. Επίσης κατεβάζω την έκδοση του Νετφλιξ από το Aptoide γιατί η έκδοση του playstore βγάζει πλέον το κλασικό NW-6-404 σφάλμα. Καμία ιδέα;

 

Τα κατάφερα τελικά, BurnKeyTools APK κατεβάστε το και τρέξτε το.

 

Επεξ/σία από SMoNe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, SMoNe είπε

Καλησπέρα σε όλους, θέλω να κάνω μια ερώτηση. Έχω το Pro W με Custom Rom Android TV από freaktab, έχω συνδρομή για HD στο Νετφλιξ και όταν τρέχω τα Test patterns μου βγάζει μέχρι 540p. Επίσης κατεβάζω την έκδοση του Νετφλιξ από το Aptoide γιατί η έκδοση του playstore βγάζει πλέον το κλασικό NW-6-404 σφάλμα. Καμία ιδέα;

Τα κατάφερα τελικά, BurnKeyTools APK κατεβάστε το και τρέξτε το.

Οντως χρειαζόσουν το burnkeys patch που ειχε βγάλει η mecool. Τώρα παιζει και το ασπρο-κοκκινο netflix.

Για οποιον αλλο κολλήσει σε κατι αναλογο στο παρακατω εχω link για το burnkeytools και βασικές οδηγίες

https://www.insomnia.gr/wiki/various/android-tv-box-mecool-m8s-pro-plus-review-και-σκάλισμα-r447/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Γειά χαρά στην παρέα. Πήρα κι εγω ενα m8s pro l και είπα να κάτσω να διαβασω και να "πειράξω" λιγο το μηχανημα.

Εξηγούμαι και λέω πως είμαι "άσχετος". Απλά ακολουθώ τις οδηγίες αυτων που γνωριζουν και όσο μπορω ψάχνομαι λιγο και φυσικά μεταφερω την εμπειρία μου. Οπότε πιθανές ερωτήσεις προς εμένα το πιθανότερο ειναι να μην μπορεσουν να απαντηθούν εκτός κι αν είναι κάτι που έκανα και μου βγήκε.

Μεχρι στιγμής λοιπον, και αφου ούτε κι εγω μπορουσα να κατεβασω την  system/app/mover, το έψαξα και είδα οτι κατεβαίνει εύκολα ως εξής:

apps -> aptoid tv -> παμε αναζήτηση, πληκτρολογούμε system app mover και πατάμε search. Εμενα δεν την εμφανιζει στη λιστα των "Apps compatible with your TV" αλλα πιο κατω στη λίστα "All results". Την εγκατεστησα και πάω να προχωρήσω με τις οδηγίες του isay.

Ελπίζω να βοήθησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/3/2018 στις 8:53 ΠΜ, SakisLeft είπε

Πολύ καλός ο οδηγός φίλε isay. Έχεις φτιάξει και παρόμοιο οδηγό για τις άλλες προτάσεις που έχεις δώσει για M8S ? (όπως αλλαγή rom και τα άλλα κολπάκια για το μηχάνημα) 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα πήρα και εγώ ένα mecool m8s pro w όχι αυτό με το voice control αλλά το απλό νομίζω που έχει το άσπρο φόντο στην αρχή με την ώρα και τις εφαρμογές.Θα ήθελα να αλλάξω ρομ διότι αυτή που φοράει είναι προβληματική.Μπορω να βάλω κάποια να παίζει και HD Netflix η αν δεν γίνεται αυτό τουλάχιστον κάποια που να δουλεύει καλύτερα από αυτή που έχει.Εχω δει κάποιες στο freektab αλλά δεν ξέρω αν κάνουν για το δικό μου.Αν κατεβάσω κάποια από αυτές που είδα στα προηγούμενα ποστ και την περάσω μεσω του OTA update  θα είμαι εντάξει;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Επεξ/σία από giorgoskost88
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, giorgoskost88 είπε

Καλησπέρα πήρα και εγώ ένα mecool m8s pro w όχι αυτό με το voice control αλλά το απλό νομίζω που έχει το άσπρο φόντο στην αρχή με την ώρα και τις εφαρμογές.Θα ήθελα να αλλάξω ρομ διότι αυτή που φοράει είναι προβληματική.........αυτό τουλάχιστον κάποια που να δουλεύει καλύτερα από αυτή που έχει.Εχω δει κάποιες στο freektab αλλά δεν ξέρω αν κάνουν για το δικό μου.....

Σε ΟΛΕΣ τις παρακάτω περιπτώσεις διαβάζεις τα πρωτα 3-4 posts πριν αποφασισεις να ασχοληθεις και επιβεβαιώνεις οτι κάνει για το δικό σου

ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΕΣ επισημες rom

Custom roms, που σιγουρα ειναι καλύτερες απο τις εργοστασιακες

8 ώρες πριν, giorgoskost88 είπε

...Μπορω να βάλω κάποια να παίζει και HD Netflix...

Εδώ και πάνω απο μηνα εχουν γινει αλλαγες και δεν παιζει netflix HD. Μεχρι τώρα δεν υπάρχει λύση. Με δυο λογια, οχι netflix HD

 

8 ώρες πριν, giorgoskost88 είπε

Αν κατεβάσω κάποια από αυτές που είδα στα προηγούμενα ποστ και την περάσω μεσω του OTA update  θα είμαι εντάξει;

Με ota update (ή με zip μεσα απο τις ρυθμισεις) περνάς μονο επομενη έκδοση ίδιας rom KAI πάντα διαβάζεις την αναρτηση αν γινεται. Οταν οι εκδόσεις ειναι διαφορετικές ή πολύ απομακρυσμένες (πολυ παλια σε πολύ καινουργια) η πιο ασφαλή μέθοδος ειναι περνόντας το burn package με καλώδιο και το USB Burning Tool ή με sd card και το BootcardMaker. Αυτό γιατί αν μπλέξουν sources ή kernels μαλλον θα μπρικάρεις το box και ετσι κι αλλιως θα θες το USB Burning Tool. Εγώ πάντα χρησιμοποιώ το burn package και το USB Burning Tool και έχω πάντα καθαρή εγκατάσταση, Επιλογή σου τι θα κάνεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, isay είπε

Σε ΟΛΕΣ τις παρακάτω περιπτώσεις διαβάζεις τα πρωτα 3-4 posts πριν αποφασισεις να ασχοληθεις και επιβεβαιώνεις οτι κάνει για το δικό σου

ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΕΣ επισημες rom

Custom roms, που σιγουρα ειναι καλύτερες απο τις εργοστασιακες

Εδώ και πάνω απο μηνα εχουν γινει αλλαγες και δεν παιζει netflix HD. Μεχρι τώρα δεν υπάρχει λύση. Με δυο λογια, οχι netflix HD

Με ota update (ή με zip μεσα απο τις ρυθμισεις) περνάς μονο επομενη έκδοση ίδιας rom KAI πάντα διαβάζεις την αναρτηση αν γινεται. Οταν οι εκδόσεις ειναι διαφορετικές ή πολύ απομακρυσμένες (πολυ παλια σε πολύ καινουργια) η πιο ασφαλή μέθοδος ειναι περνόντας το burn package με καλώδιο και το USB Burning Tool ή με sd card και το BootcardMaker. Αυτό γιατί αν μπλέξουν sources ή kernels μαλλον θα μπρικάρεις το box και ετσι κι αλλιως θα θες το USB Burning Tool. Εγώ πάντα χρησιμοποιώ το burn package και το USB Burning Tool και έχω πάντα καθαρή εγκατάσταση, Επιλογή σου τι θα κάνεις

Φιλε μου εκανα βλακεια και μαλλον μπορει να περασα λαθος rom.Πηγα να περασω την παρακατω για να εχω το ATV αλλα οταν την περασε μετα την επανεκκινηση ειχε μαυρισε η οθονη και δεν ξεκινουσε
https://forum.freaktab.com/forum/tv-player-support/amlogic-based-tv-players/s905/others-ac/firmware-roms-tools-bj/690576-rom-mecool-m8s-pro-w-tvstock-nexus-rom-android-tv-7-1
εβαλα αυτη που λεει μεσω ΟΤΑ.
Μετα κατεβασα το Burning TOOL αλλα οτι και να δοκιμασα να φλασαρω μου βγαζει σφαλμα οπως σε αυτη τη φωτο (η φωτο δεν ειναι δικαι μου την βρηκα απο εναν αλλο που εχει  το ιδιο προβλημα στο freektab αλλα δεν εβγαλα ακρη πως το ελυσε)
image_34432.jpg.fbea3f46bdcd1c0158b63d2e2d5c62b2.jpg

Δεν κατεβαζω κατι σωστα μηπως ?
Ο υπολογιστης το αναγνωριζει οταν το συνδεω και το φωτακι απ οτο tv box ειναι μπλε

Μετα απο ψαξιμο καταλαβα οτι εχω αυτο
https://forum.freaktab.com/forum/tv-player-support/amlogic-based-tv-players/s905/others-ac/firmware-roms-tools-bj/758326-m8s-pro-w-userdebug-7-1-2-nhg47l-20180724-093649-v0213-blue-board-m8s_w_rev2-2
δλδ αυτο με τη μπλε μητρικη οπως γραφουν επειδη το ελυσα και ειδακ αι το εσωτερικο και τα αυτοκολλητα

Επεξ/σία από giorgoskost88
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

giorgo φαντάζομαι οτι καταλαβαίνεις το οτι γείωσες τον κόπο μου να σου απαντησω.

Σου ειπα ποτε χρησιμοποιεις (και πότε οχι) ota update αλλά εσύ δοκίμασες βουρ με οτι βρήκες μπροστά σου. H μόνη τώρα λύση ειναι αρχείο img και προγραμμα  USB Burning Tool ή sd card και BootcardMaker

Με το usb burning tool πατούσες το reset οταν εβαζες το καλώδιο usb; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...