Προς το περιεχόμενο

Η AMD διερευνά αναφορά εταιρείας κυβερνοασφάλειας που εντόπισε 13 κρίσιμης σημασίας ευπάθειες και backdoors στην αρχιτεκτονική AMD Zen


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εν τέλη τι μας είπε η αγαπημένη μας εταιρία Intel CTS Labs...? ότι υπάρχει κίνδυνος ευπάθειας στους ryzen αν κάποιος αποκτήσει admin access...

ω ναι η γη γυρίζει και γυρίζει και γυρίζει...

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 113
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, Menelegr είπε

Ναι...το περίεργο που ειναι;

Εγώ πάντως δεν πιστεύω πως άνοιξε μόνο και μόνο για να γεμίζει μηνύσεις ....κάτι άλλο παίζει....

Μα αυτό είναι το θέμα, οτi δέν υπάρχει θέμα, όποιος έχει δυνατότητα να φλασάρει bios η δικαιώματα admin κάνει ότι θέλει, δέν χρειάζεται exploit.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, cpc464 είπε

Μα αυτό είναι το θέμα, οτi δέν υπάρχει θέμα, όποιος έχει δυνατότητα να φλασάρει bios η δικαιώματα admin κάνει ότι θέλει, δέν χρειάζεται exploit.

Φίλε μου κάτσε λίγο μην τρελαθούμε κ ολας..Υπάρχει κενό Ναι η όχι;;;;;;αυτό είναι το ερώτημα ...ΝΑΙ υπάρχει το πως θα είναι ο τρόπος του attack κι ο Ο ίδιος ο attacker γνωρίζει ...αναφέρετε ότι χρειάζεσαι admin access δικαίωμα OK Πάω πάσο ότι θες αλλα και ποιος είπε ότι δεν μπορεί να αποκτήσει δικαίωμα μέσω ενός καλού Κώδικα που θα τρέχει αυτόματος στο boot?λέω εγώ τώρα....οπότε παιδιά όλα Είναι τρύπια Σουρωτήρια.....

59 λεπτά πριν, Jimmy08 είπε

Προσλαμβάνεσαι!

Το κενό, όπως προσπαθεί να σου εξηγήσει και δεν καταλαβαίνεις, είναι ότι αν κάποιος έχει physical admin access δε θεωρείται exploit.

Είναι σα να δίνεις στον κολλητό σου απεριόριστη πρόσβαση στο μηχάνημά σου, να του λες να κάνει ότι θέλει, να γυρνάς μετά από δύο ώρες και να βλέπεις άλλο λειτουργικό με όλα τα αρχεία σου απωλεσμένα και να ρίχνεις το φταίξιμο στην εταιρία που κατασκεύασε τον επεξεργαστή σου... 

Τις εξέχουσες προσωπικότητες θέλοντας και μη, τις ξεχωρίζεις :P

Το κενό, όπως προσπαθεί να σου εξηγήσει και δεν καταλαβαίνεις, είναι ότι αν κάποιος έχει physical admin access δε θεωρείται exploit.

 

φίλε μου με όλο τον σεβασμό από την στιγμή που Υπάρχει κενό υπάρχουν πολλά παρακλάδια να πάρεις και δικαίωμα τα και να κάνεις και ότι θες αν είσαι ο κατάλληλος άνθρωπος...οποτε αυτό που αναφέρεις ότι δεν καταλαβαίνω τι αναφέρει ο φίλος είναι τελείως άκυρο..πληροφοριακά.   

Will see.....για την ώρα θα περιμένουμε ανακοίνωση από το κόκκινο στρατόπεδο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Menelegr είπε

Φίλε μου κάτσε λίγο μην τρελαθούμε κ ολας..Υπάρχει κενό Ναι η όχι;;;;;;αυτό είναι το ερώτημα ...ΝΑΙ υπάρχει το πως θα είναι ο τρόπος του attack κι ο Ο ίδιος ο attacker γνωρίζει ...αναφέρετε ότι χρειάζεσαι admin access δικαίωμα OK Πάω πάσο ότι θες αλλα και ποιος είπε ότι δεν μπορεί να αποκτήσει δικαίωμα μέσω ενός καλού Κώδικα που θα τρέχει αυτόματος στο boot?λέω εγώ τώρα....οπότε παιδιά όλα Είναι τρύπια Σουρωτήρια.....

Το κενό, όπως προσπαθεί να σου εξηγήσει και δεν καταλαβαίνεις, είναι ότι αν κάποιος έχει physical admin access δε θεωρείται exploit.

 

φίλε μου με όλο τον σεβασμό από την στιγμή που Υπάρχει κενό υπάρχουν πολλά παρακλάδια να πάρεις και δικαίωμα τα και να κάνεις και ότι θες αν είσαι ο κατάλληλος άνθρωπος...οποτε αυτό που αναφέρεις ότι δεν καταλαβαίνω τι αναφέρει ο φίλος είναι τελείως άκυρο..πληροφοριακά.   

Will see.....για την ώρα θα περιμένουμε ανακοίνωση από το κόκκινο στρατόπεδο....

Ρε φιλε συγκρινεις την βουρτσα με την... μπανανα! Το ίδιο ειναι για σενα να μπορεις να φας το exploit απο javascript σε καποια τυχαια ιστοσελιδα, με το να θελει φλασαρισματα του bios, φυσική παρουσια και διαφορα αλλα;; 

 

Κοινή λογική δεν εχετε καποιοι;

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, iraklara1313 είπε

Έβγαλες πόρισμα κατευθείαν  χειρότερη τελικά δεν τρώγεστε όλοι Ελληναραδες διαβάζουμε κάτι βγάζουμε απόφαση σε κλάσματα δευτερολεπτου

Απο cent 40 ο κύριος? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, nectons είπε

Ρε με παρακολουθείτε?.....

spoookkkyyyy.... !!!!

οταν παίρνεις ένα τόπικ μονότερμα (όπως συνηθίζεις αυτές τις μέρες),δεν έχουμε και πολλές επιλογές.

Επεξ/σία από Chrysostomos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποιος τα πιστεψε αυτα, κλασικα αρνητικο iq , αλλα το ασχημο ειναι οτι ο κοσμος μας ειναι γεματος βλακες και θα το χαψουν οπως ο φιλος παραπανω και θα φαει αρνητικο πρ η amd.  Η ιντελ δεν ειχε καλυτερο τροπο να αμυνθει σε ολες τις επιθεσεις (πραγματικες) που βαρανε τους επεξεργαστες τιςε και ειπε να κανει αρνητικο πρ στον αντιπαλο, με τον πιο αληθοφανη και πανηλιθιο τροπο. ΕΙναι απλα ασχημο.

8 ώρες πριν, nectons είπε

Πάντα υπήρχαν οι ευπάθειες οι τρύπες και τα προβλήματα στους νέους επεξεργαστές.. απλώς δεν υπήρχε τόσος ντόρος για να το μαθαίνουμε τόσο απλά και δημόσια. Σιγά μην έμενε απέξω η AMD. Χειρότερη όπως πάντα από την Intel. 

Να δω τώρα πόσο γρήγορα και πόσο αποτελεσματικά θα διορθώσει αυτά τα κενά ασφαλείας. Γιατί εκεί είναι το ζουμί της υπόθεσης. Η άμεση και γρήγορη επίλυση του προβλήματος με όσο δυνατόν μικρότερες επιπτώσεις σε ταχύτητα η χρηστικότητα.

Αλλά όπως και με τις κάρτες γραφικών της έτσι πιστεύω θα είναι και με τους επεξεργαστές της... θα περιμένουν μήνες οι χρήστες για την οποιαδήποτε αναβάθμιση η επίλυση του προβλήματος... ενώ η Intel κάθε λίγο και λιγάκι διορθώνει οτιδήποτε της έχει ξεφύγει.

Για να δούμε...

δεν γινεται να εισαι 45 χρονων και τοσο αφελης φιλε, μου. Και τον τσιπρα τον ψηφισες αλλα τωρα τον βριζεις, προσεχε λιγο τι λες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, Chrysostomos είπε

οταν παίρνεις ένα τόπικ μονότερμα (όπως συνηθίζεις αυτές τις μέρες),δεν έχουμε και πολλές επιλογές.

Δηλαδή όντως? 

Χμμμ... να σου πω φιλαράκι ότι δεν είμαι διαθέσιμος και είμαι παντρεμένος με 2 κόρες 16 και 21... οπότε η θα περιμένεις καμιά 10αριά χρόνια ακόμη μήπως αλλάξω γνώμη η get of my face

 

Επεξ/σία από nectons
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, kallair είπε

Ρε φιλε συγκρινεις την βουρτσα με την... μπανανα! Το ίδιο ειναι για σενα να μπορεις να φας το exploit απο javascript σε καποια τυχαια ιστοσελιδα, με το να θελει φλασαρισματα του bios, φυσική παρουσια και διαφορα αλλα;; 

Κοινή λογική δεν εχετε καποιοι;

Έγραψα εγώ πουθενά Ότι είναι το ίδιο πράγμα;Διάβασες κάτι τέτοιο να γράφω;Λέω εγώ τώρα ...κοινή λογική...φίλος...

5 λεπτά πριν, makisgiasena είπε

Οποιος τα πιστεψε αυτα, κλασικα αρνητικο iq , αλλα το ασχημο ειναι οτι ο κοσμος μας ειναι γεματος βλακες και θα το χαψουν οπως ο φιλος παραπανω και θα φαει αρνητικο πρ η amd.  Η ιντελ δεν ειχε καλυτερο τροπο να αμυνθει σε ολες τις επιθεσεις (πραγματικες) που βαρανε τους επεξεργαστες τιςε και ειπε να κανει αρνητικο πρ στον αντιπαλο, με τον πιο αληθοφανη και πανηλιθιο τροπο. ΕΙναι απλα ασχημο.

Βλάκες ,ηλίθιος ,πανηλιθιος, και άλλες βομολοχιες τρομερά επιχείρημα Α επιπέδου...αλήθεια σε ποιον αναφέρεσαι;

Επεξ/σία από Menelegr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, makisgiasena είπε

δεν γινεται να εισαι 45 χρονων και τοσο αφελης φιλε, μου. Και τον τσιπρα τον ψηφισες αλλα τωρα τον βριζεις, προσεχε λιγο τι λες.

Μήπως κάνεις λάθος παράθεση? Ούτε 45 είμαι ούτε τον τσίπρα ψήφισα ούτε τον έβρισα ποτέ μου... Με μπέρδεψες με κάποιον άλλον?

Δεν πειράζει συγχωρεμένος... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως....

Πως γίνεται να  μας λες ότι δεν έχεις χρόνο,δεν είσαι διαθέσιμος,αλλά ταυτόχρονα να απαντάς σε κάθε μήνυμα μόνο εσύ το ξέρεις φίλε nectons.

τα προσωπικά σου(να σου ζήσουν) δε,χωρίς κανένα δείγμα ειρωνείας,δεν μας απασχολούν.

Στο θέμα μας τώρα.

Εμένα μου φαίνεται αστείο όλο αυτό.

Απλά προσπαθούν να βγάλουν και την amd σκάρτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

😜

1 ώρα πριν, kallair είπε

Ρε φιλε συγκρινεις την βουρτσα με την... μπανανα! Το ίδιο ειναι για σενα να μπορεις να φας το exploit απο javascript σε καποια τυχαια ιστοσελιδα, με το να θελει φλασαρισματα του bios, φυσική παρουσια και διαφορα αλλα;; 

Κοινή λογική δεν εχετε καποιοι;

Υ.Γ access στο bios μπορείς να κάνεις με πόλους τρόπους και δίχως φυσική παρουσία...με remote από άλλο μηχάνημα είτε Linux ειτε αλλά os μέχρι και με ένα απλό κώδικα μπορείς να μπεις στο boot μέχρι και Από cmd αλλά το θέμα Είναι ότι μπορει να γίνει attack δίχως φυσικό πρόσωπο...ψαξου λίγο φίλος...Για αναρωτησου πόσο σοβαρό είναι το πρόβλημα τώρα που έμαθες ότι δεν χρειάζεται φυσική παρουσία .....κοινή λογική....😎

Επεξ/σία από Menelegr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Menelegr είπε

Υ.Γ access στο bios μπορείς να κάνεις με πόλους τρόπους και δίχως φυσική παρουσία...με remote από άλλο μηχάνημα είτε Linux ειτε αλλά os μέχρι και με ένα απλό κώδικα μπορείς να μπεις στο boot μέχρι και Από cmd αλλά το θέμα Είναι ότι μπορει να γίνει attack δίχως φυσικό πρόσωπο...ψαξου λίγο φίλος...κοινή λογική....😎

ότι νάναι.. παιδιά τα έχετε παίξει.. χαίρομαι από την άλλη βέβαια γιατί θεωρούσα ότι γέρασα... αλλά μπα...έχω ακόμη μέλλον :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, nectons είπε

ότι νάναι.. παιδιά τα έχετε παίξει.. χαίρομαι από την άλλη βέβαια γιατί θεωρούσα ότι γέρασα... αλλά μπα...έχω ακόμη μέλλον :D

Λάθος αλλού πήγαινε φίλος...😜

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, cpc464 είπε

Μα αυτό είναι το θέμα, οτi δέν υπάρχει θέμα, όποιος έχει δυνατότητα να φλασάρει bios η δικαιώματα admin κάνει ότι θέλει, δέν χρειάζεται exploit.

Δεν χρειάζεται φυσικό πρόσωπο φίλε ....μπορεί να γίνει με απλό remote και τον κώδικα εντός ....τρύπια όλα λέμε...χρόνια τώρα......ανέκαθεν βασικά....

Επεξ/σία από Menelegr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...