Προς το περιεχόμενο

ΥΛΙΚΑ ΓΙΑ ΧΤΥΣΙΜΟ


nik416

Προτεινόμενες αναρτήσεις

20180316_132852[1].jpg

 Το σπίτι γύρο γύρο εκτός την πρόσοψη εχει αλλα σπιτια δεν έχει υγρασία να φανταστείτε εκεί που έβγαλα φώτο την πετρά ήταν 40χρονια  κουζίνα .Μηχανικό έφερα και μου λέει δεν έχει υγρασίες και καλά κρατάει η πετρά. Το σπίτι ήταν τούρκικο όποτε φανταστείτε χρονιά που κρατάει. ΟΙ  τοιχη από πετρά θέλουν καθάρισμα από το χώμα καλα καλα και γεμισμα πρωτα εσωτερικα δηλ κατι σαν τσιμεντοενεσης για γεμίσουν καλά καλά μέσα .έχω βρει πιστόλι χειροκίνητο να το κάνω αυτό. μετά θέλουν από έξω αρμολόγηση και βερνικώνομαι. δεν ξέρω τη υλικό να βάλω για τους γεμίσω και τη υλικό από έξω για την αρμολόγηση ,έτσι ώστε να βγει το χρώμα και η ομορφιά του τοίχου  όπως στην πιο πάνω φώτο που έβαλα που είναι έτυμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όπως είπε παίρνεις μια σκούπα κ καθαρίζεις καλά σκόνες κ σαθρά υλικά. 

Μετά βρέχεις καλά τη σκούπα σκουπιζεις τοίχους κ αρμούς. 

Παίρνεις το πιστόλι αρμολογησησης κ βάζεις το υλικό που σου έστειλα κ γεμιζεις καλά τα κενά. 

Έπειτα στο ίδιο υλικό προσθέτεις πούδρα για το επιθυμητό χρώμα κ με μυστρι εφαρμόζεις πεταχτά στους αρμούς. 

Αφού στεγνώσει απομακρύνεις τα περισσεύματα με ένα βρεγμένο πανί. 

Έπειτα περνάς κ ενα βερνικι πάνω στην πέτρα κ είσαι έτοιμος. 

Στο σχέδιο βλέπω ο τοίχος από τούβλο που θες να κάνεις είναι εσωτερικός. 

Φτιάξτον με γυψοσανιδα 

Οδηγίες υπάρχουν στο νετ βάλε κ πλάκες πετροβαμαβακα ενδιάμεσα για μονωση και θα τελειώσεις γρήγορα κ κυρίως ακίνδυνα.... 

Επεξ/σία από bill999r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι σωστά έξω αρμοστοκο πετράς άλλα από μεσα για γέμισμα κάτι άλλο να βάλω να το φτιάξω εγώ. Άλλοι λένε σκέτο τσιμέντο με νερό άλλοι τσιμέντο νερό και άμμο και αν άμμο τη νταμαρισια η ποταμού ψηλή η χοντροί?και άσβεστη η χωρίς άσβεστη? και ποιες οι αναλογίες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε θα σου προτεινα να μην το κανεις μονος αν δεν ξερεις η δεν εχεις ξανακανει.

 

καλυτερα βρες εναν μαστορα που να ξερει να του δωσεις μεροκαματο και να τον βοηθησεις και εσυ.

 

μπορει να γλυτωσεις πολλα περισσοτερα λεφτα ετσι.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η βασική ερώτηση είναι:

Τι θέλεις να πετύχεις?

Θέλεις να σταματήσει να φθείρεται?
Θέλεις να τον ενισχύσεις?
Θέλεις να μείνουν εμφανείς οι πέτρες ή σου κάνει και επίπεδος σοβάς χωρίς να φαίνονται οι πέτρες?

Ανάλογα με το επιθυμητό αποτέλεσμα, αλλάζει η τεχνική και το κόστος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι σοβάτισμα να φαίνονται οι  πέτρες  ο τοίχος δεν φθηρετε εγώ έβγαλα το σοβά για να τον τραβήξω  φωτογραφία.Εσωτερικα θελω να τον γεμισω  και απο εξω χρωματιστο αρμοστοκο πετρας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ό,τι καταλαβαίνω, πρόκειται για μαντρότοιχο ο οποίος δεν έχει ζήτημα στατικότητας.
Άρα ξεχνάμε το ζήτημα της ενίσχυσης.
Απλώς αρμολόγησέ τον βαθιά.
Είναι αρκετό.
Δεν αξίζει τον κόπο να κάνεις ενέσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο τοιχος σου ειναι αργολιθοδομη μαλλον μηδενικης επεξεργασιας. Με λιγα λογια ειναι ενας ψιλο-χαλια πετρινος τοιχος που δεν υπαρχει περιπτωση να εχεις το αισθητικο αποτελεσμα της φωτογραφιας (στην φωτο μαλλον η πετρα ειναι επενδυση ). Αν θελεις να σωσεις τον τοιχο φερε ενα μαστορα,  και γινε βοηθος του ωστε να μην σε παρει πολλα λεφτα, με 40Ε μεροκαματο θα κανεις δουλεια και θα μαθεις και 5 πραγματα. Να ξερεις πολλοι Αλβανοι ειναι εξαιρετικοι πετραδες, οι δικοι μας την έχουν χάσει λιγο την τεχνη.  Αν δε απο πισω ο τοιχος εχει στηριξη, καλα ειναι να βαλεις σκαλωσια στο δαπεδο μην εχεις τιποτα τρεχαματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω  ακουση  για τους αλβανους ότι είναι καλή πετράδες, σύνολο ο τοίχος ειναι  17μετρα μήκος και 3,3υψος   οπότε δεν νομίζω για ένα μεροκάματο χωρίς βεβαία να ξερό από οικοδομή. Το θέμα στο χωρίο δεν βρησκης  ανθρώπους, εναι  ενας  μάστορας και τα κάνει όλα , τον έφερα τον άνθρωπο για την πετρά και νομίζω πιο πολλά θα πετύχω  εγώ από αυτόν Οπως μου τα ειπε, επηδει  όλος ο τοίχος είναι σοβατισμένος σε αυτό το κομμάτι τον έβγαλα εγώ για να βγάλω φώτο, σαν ασφάλεια θα  βγάζω σοβά κομμάτι κομμάτι καθε 3 μετρά θα τον  τελιωνω, και μετά θα προχωράω.

19 λεπτά πριν, nik416 είπε

 

 

Επεξ/σία από nik416
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σιγουρα θελει παραπανω απο ενα μεροκαμματο,  αλλα για 150-200€ αξιζει να ρισκαρεις;  Δοκιμασε ενα κομματι να σου φυγει η περιεργεια,  αλλα εγω βλεπω πως τον σοβα δεν θα τον γλιτωσεις... Υποψιν η λασπη,  οποιαδηποτε ταιμεντωειδης λασπη καλο ειναι να δουλευετε εντος 2 ωρων. 

 

Επεξ/σία από lary7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...