Προς το περιεχόμενο

Ξεκίνησαν οι προ-παραγγελίες για το HTC Vive Pro, έπεσε η τιμή του απλού Vive


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η εμπειρία του VR ανεβάζει επίπεδο οποιοδήποτε game και αν παίξεις ασχέτου ανάλυσης ή ποιότητας. Ενδεικτικά έχω παίξει περίπου 25 ώρες Skyrim VR στο ps4 pro, όπου η ανάλυση και ποιότητα των textures είναι χάλια μαύρα, ΑΛΛΑ η αίσθηση της παρουσίας σου μέσα στο κόσμο είναι κάτι που σου προκαλεί δέος και αλλάζει όλη την οπτική που αντιλαμβάνεσαι τα πράγματα. Το μόνο που θεωρώ ότι χρειάζεται να φτιάξουν είναι η κίνηση του σώματος μέσα στον τρισδιάστατο περιβάλλον, το οποίο και είναι και θα είναι η μεγαλύτερη πρόκληση για υλοποίηση σε εμπορικό επίπεδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

**Δεν έχω εμπειρία για τα παρακάτω που γράφω, αλλα είναι πληροφορίες που έχω διαβάσει σε διάφορα σιτε.**

Τα HTC Vice & Oculus είναι βήματα μπροστά , σε τρόπο που αντιλαμβάνονται κίνηση και στην ποιότητα εικόνας.

Η καλύτερη οικονομική λύση ήρθε απο την Microsoft με την τεχνολογία Mixed Reality , χαμηλότερη ποιότητα, αλλα μεγάλες διαφορές στην τιμή.

Υ.Σ.: Αυτά ειναι που έχω αποκομίσει απο διάφορα κείμενα που έχω διαβάσει στο web , όπως και κοιτώντας τι υποστηρίζουν διάφορα παιχνίδια απο εξοπλισμό, πάντα το συζητάω και ακούω επιχειρήματα  

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, nectons είπε

Βασικά διορθώστε το νούμερο της ανάλυσης παιδιά. Η ανάλυση δεν είναι 2880x1600 για κάθε μάτι αλλά 1440x1600 για κάθε μάτι. Βλέποντας κανείς το 1080 και το 2880 λέει τρομερή διαφορά. Και ΔΕΝ είναι τρομερή η διαφορά το ΤΟΝΙΖΩ. Υπάρχει διαφορά αλλά είναι ΑΜΕΛΗΤΕΑ. Και πρέπει να είσαι αετομάτης για να καταλάβεις την διαφορά. Οπότε όχι τόσο μεγάλο hype δεν υπάρχει στην ουσία.

Δηλαδή όταν λες δεν πας πουθενά τι ακριβώς εννοείς? Έχεις δει τελευταία Oculus store / steam / mixed reality και το λες αυτό? Και όχι μόνο να τα δεις στο μάρκετ αλλά να τα δοκιμάσεις κιόλας. Είναι ήδη η νέα πραγματικότητα. Αν βάλεις να δεις τον Τιτανικό με mixed reality και γυρίσεις όλο το καράβι όλα τα πατώματα λείπει μόνο η μυρωδιά του ξύλου. Από επεξεργαστική ισχύ είμαστε σχεδόν στο τέλος. Τώρα αν το πάμε σε άλλο επίπεδο οκ ποτέ δεν θα είμαστε ευχαριστημένοι. Και για αυτό υπάρχει η λέξη εξέλιξη. Θα βγουν ποιο ελαφριά στο μέλλον, καλύτερο λογισμικό κλπ κλπ και στο τέλος θα καρφώνουμε ένα καλώδιο στο σβέρκο και θα ζούμε στην κυριολεξία μέσω ηλεκτρικών ερεθισμάτων στον εγκέφαλο εικονική πραγματικότητα. Προς το παρόν η παρούσα τεχνολογία όμως προσφέρει ένα τεράστιο ποσοστό της αίσθησης οπότε άνετα την λέμε νέα πραγματικότητα.

Δεν υπάρχουν. Μην γράφουμε κάτι που δεν υπάρχει. Αυτά τα no-name των 100-200 ευρώ από άμαζον κλπ πρώτον και κυριότερον δεν κάνουν tracking. Δεύτερον έχουν άπειρα bugs προσπαθώντας να εξομοιώσουν τα υπάρχοντα λογισμικά και πάει λέγοντας. Όχι δεν υπάρχουν. Ναι στις διαφιμήσεις και όταν δεν έχεις ασχοληθεί με το αντικείμενο οκ.. υπάρχουν :)

Δηλαδή? Εννοείς σε λογισμικό η σε hardware? Γιατί σε hardware είμαστε σε ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ δρόμο. 2-3 πράγματα να βελτιώσουν / προσθέσουν και όλα τέλεια. field of view να πάει στο 180 μοίρες, ανάλυση δεν μας πειράζει ιδιαίτερα γιατί με τον σωστό αλγόριθμο δεν βλέπεις πίξελ τόσο έντονα, να γίνουν ασύρματα (σχετικά εύκολο αλλά ακριβό) να σκανάρουν σωστά την ίριδα και με τους κατάλληλους αλγόριθμους να αλλάζει η κίνηση ώστε να εξαλειφθεί το motion sickness και είμαστε όχι απλά σε καλό δρόμο αλλά η εμπειρία είναι τόσο δυνατή ακόμη και σήμερα που μην διαβάζετε απλά reviews και παρασύρεστε άδικα... Όταν το δοκιμάσει κανείς αλλάζει γνώμη ΑΜΕΣΩΣ.

Αυτό που πρέπει να βελτιωθεί αρκετά είναι περισσότερο το λογισμικό. Αν και βγαίνουν σωρηδών οι τίτλοι θα ήθελα να δω ας πούμε ταινίες σοβαρές γυρισμένες ξεχωριστά μαζί με τις κανονικές κάμερες από πάνω μια 360 3D κάμερα να απολαύσουμε ταινίες σε άλλο επίπεδο.

Δεν έχει πολύ δρόμο λοιπόν. Σε σχέση με πέρυσι η εξέλιξη είναι καταιγιστική...

Και να τονίσω για μια φορά ακόμη. Αν δεν δεις VR σε υπολογιστή από OCULUS/VIVE/MIXED REALITY και έχεις δει απλά παραπλήσιες λύσεις σας το λέω όσο ποιο απλά μπορώ. ΚΑΜΙΑ ΜΑ ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΣΧΕΣΗ. 1/1000 η αναλογία και λίαν επιεικώς.

Όσον αφορά τα no name που αναφέρεις, έχω στα χέρια μου , ένα all in one vr headset της magicsee το m1 με 1080p ανάλυση , τρέχει το τελευταίο nibiru ως vr λειτουργικό και φυσικά το μαγικό, έχει Hdmi In ! Το πιξέλιασμα είναι ελάχιστο, το οποίο μετά από λίγο δεν υπάρχει καν και τα χρώματα ζεστά και ζωντανά με απίστευτα μαύρα! Το ακόμα καλύτερο...έχω head tracking και όχι πληρώνοντας το trinus aio vr, αλλά τζάμπα μέσω του opentrack στο pc και την εφαρμογή headtracker στο headset από το google store! Και για τελείωμα ένα leap motion! Με 140 ευρώ, αγορασμένα από άλλα μέλη του insomnia, είμαι μια χαρά!Η επόμενη λύση κινητό με dual band wifi και οθόνη 2k ,ή oled, ή για τους δυνατούς 4κ της Sony, με headset με τους ίδιους φακούς με το oculus rift , fresnel με 110 μοίρες fov, Baofeng Mojing S1 , και ασύρματο vr με head tracking, μέσω moonlight με router 5Ghz wifi για όσους έχουν κάρτα της nvidia! Για όσους θέλουν και room scale vr gaming, ας κάνουν ένα search στο youtube και ας επιλέξουν τη καλύτερη λύση για αυτούς!Για τη δεύτερη περίπτωση πάντως , ανάλογα το κινητό, τον επεξεργαστή και τη κάρτα γραφικών, υπάρχουν λαγκαρίσματα , αλλά με υλικά που βρίσκεις στο ψυγείο σου , αποκτάς μια πρώτη εμπειρία και χωρίς να ξοδέψεις 500 ευρώ για το rift , που μετά το βάζεις για πούλημα στα 400 στο insomnia, γιατί σε ζάλιζε ή γιατί δε σου φάνηκε και τίποτα φοβερό, ή γιατί απλά διαπίστωσες ότι δε πρόκειται να δεις τα γραφικά που φανταζόσουν , ούτε τους 3Α τίτλους!

6 ώρες πριν, foxgre είπε

Οι οποίες είναι???

Δες σε παρακαλώ την απάντηση που παρέθεσα στο μέλος nectons, σε ευχαριστώ!

5 ώρες πριν, Cabir είπε

samsung gear κτλ

Δες σε παρακαλώ ,την απάντηση που έδωσα στο μέλος nectons, σε ευχαριστώ!

Επεξ/σία από absoluteblade
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, aeljim είπε

Νομίζω οτι με αυτά που προσφέρουν αυτήν την περίοδο και με αυτές τις τιμές δεν πας πουθενά. Αλλά είμαι αισιόδοξος οτι απλά είναι αρχή. Το VR σε λίγο καιρό θα είναι η νεα πραγματικότητα.

το vr είναι εδω και τώρα super εφικτό για τον καθένα 

το ότι δεν το έχεις ανακαλύψει εσύ δεν σημαίνει ότι δεν υπαρχει !!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσωπικά το VR είναι ακόμα σε βρεφική ηλικία.... ότι και να έχω δοκιμάσει δεν..

Σε σχέση με οθόνες, τηλεοράσεις κτλ... η ανάλυση από τόσο κοντά είναι "χάλια", pixelιάζει τόσο που

μετά από λίγο τα παρατάς..... Εντάξει καλό είναι για 1-2 φορές ... μετά δεν το ξαναχρησιμοποιείς..

Άσε που μερικές φορές ζαλίζεσαι τόσο που θες ώρες να συνέλθεις ... και μιλώ για μισή ώρα παιχνίδι μόνο...

Ακόμα και η τιμή είναι απαγορευτική και δεν αξίζει να αγοράσεις.... μπορείς να επενδύσεις τα €€€ σου αλλού...

Επεξ/σία από IcemanGr71
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, aliakas είπε

το vr είναι εδω και τώρα super εφικτό για τον καθένα 

το ότι δεν το έχεις ανακαλύψει εσύ δεν σημαίνει ότι δεν υπαρχει !!

Τα έχω χρησιμοποιήσει και τα δυο μεγάλα συστήματα (Oculus, Vive) φοβερή εμπειρία (για τον λίγο χρόνο που το χρησιμοποίησα) αλλά τι να κάνουμε έχει ακόμα πολύ δρόμο. Και απο πλευράς υλικού (καλύτερη ανάλυση, λιγότερο βάρος και όλα αυτά σε καλύτερες τιμές) και απο πλευράς λογισμικού όπου τα παιχνίδια δεν είναι ακόμα σχεδιασμένα για vr. Είναι φορεβή εμπειρία το Fallout VR ας πούμε αλλά δεν είναι το άκρως ικανοποιητικό. Γενικά για να πεις οτι καθιερώθηκε το vr θα πρέπει να φτάσει σε σημείο να μπορείς ή να θες να το χρησιμοποιήσεις κάθε μέρα. Αυτή την στιγμή που μιλάμε δεν γίνεται κάτι τέτοιο. Πιστεύω στο σύντομο μέλλον θα γίνει. Προς το παρόν παραμένει ένα ακριβό gadget που θα χρησιμοποιήσεις μετρημένες φορές.

Επεξ/σία από aeljim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω oculus rift cv1 πάνω από έναν χρόνο και το χρησιμοποιώ κάθε μέρα. Το gaming σε οθόνη έχει πεθάνει πια για εμένα. Έχω οθόνη 1440p και 1080ΤΙ αλλά δεν μπορώ να παίξω ούτε το witcher 3 πλέον. 

Το rift είναι αρκετά προσιτό πλέον στα 430-480€ από amazon. Αυτό που κάνει το vr σε υπολογιστή  να ξεχωρίζει σε σχέση με τα κινητά είναι το 6DoF στο headset και στα χέρια. Φυσικά και η πολύ μεγαλύτερη υπολογιστική ισχύς.  Το VR είναι ήδη εδώ και δουλεύει και το μόνο που μπορεί να γίνει είναι ακόμα καλύτερο στο μέλλον. 

Πιο προσιτές οικονομικά λύσεις είναι διάφορα mixed reality από αμερικάνικο αμαζον με τα μεταφορικά και φόρους/τελωνεία που βγαίνουν γύρω στα 300-350€. Αλλιώς το rift είναι μονόδρομος. 

Τώρα για δοκιμή, οι πατέντες που έλεγε ο φίλος παραπάνω δεν έχουν hand tracking. Εκεί έγκειται μεγάλο μέρος της εμπειρίας. 

Επεξ/σία από kgian
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά περιμένω το νέο standalone vr από την oculus. Το rift είναι καλό αλλά με τα πολλά καλώδια αγανάκτησα λίγο. 

 

Βέβαια κάποια παιχνίδια με ζαλίζουν λίγο μετά από κάποια ώρα , αλλά η εμπειρία είναι πολύ καλή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά επειδή το σκέφτομαι στο μέλλον για αγορά τι πιστεύετε ότι αξίζει περισσότερο?ένα oculus στα 400 ή κάνα Windows mixed reality πιο φθηνό που υποστηρίζει και AR?α και συγγνώμη αν ειμαι ψιλο off-topic αν είναι μια παραπομπή στο φόρουμ να ρωτήσω αν ενοχλώ 

Επεξ/σία από Komfoukios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

υπομονή μέχρι να εξελιχθούν και να δούμε και καλύτερα μοντέλα από άλλες εταιρίες !

Επεξ/σία από life is music
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, absoluteblade είπε

Όσον αφορά τα no name που αναφέρεις, έχω στα χέρια μου , ένα all in one vr headset της magicsee το m1 με 1080p ανάλυση , τρέχει το τελευταίο nibiru ως vr λειτουργικό και φυσικά το μαγικό, έχει Hdmi In ! Το πιξέλιασμα είναι ελάχιστο, το οποίο μετά από λίγο δεν υπάρχει καν και τα χρώματα ζεστά και ζωντανά με απίστευτα μαύρα! Το ακόμα καλύτερο...έχω head tracking και όχι πληρώνοντας το trinus aio vr, αλλά τζάμπα μέσω του opentrack στο pc και την εφαρμογή headtracker στο headset από το google store! Και για τελείωμα ένα leap motion! Με 140 ευρώ, αγορασμένα από άλλα μέλη του insomnia, είμαι μια χαρά!Η επόμενη λύση κινητό με dual band wifi και οθόνη 2k ,ή oled, ή για τους δυνατούς 4κ της Sony, με headset με τους ίδιους φακούς με το oculus rift , fresnel με 110 μοίρες fov, Baofeng Mojing S1 , και ασύρματο vr με head tracking, μέσω moonlight με router 5Ghz wifi για όσους έχουν κάρτα της nvidia! Για όσους θέλουν και room scale vr gaming, ας κάνουν ένα search στο youtube και ας επιλέξουν τη καλύτερη λύση για αυτούς!Για τη δεύτερη περίπτωση πάντως , ανάλογα το κινητό, τον επεξεργαστή και τη κάρτα γραφικών, υπάρχουν λαγκαρίσματα , αλλά με υλικά που βρίσκεις στο ψυγείο σου , αποκτάς μια πρώτη εμπειρία και χωρίς να ξοδέψεις 500 ευρώ για το rift , που μετά το βάζεις για πούλημα στα 400 στο insomnia, γιατί σε ζάλιζε ή γιατί δε σου φάνηκε και τίποτα φοβερό, ή γιατί απλά διαπίστωσες ότι δε πρόκειται να δεις τα γραφικά που φανταζόσουν , ούτε τους 3Α τίτλους!

Δες σε παρακαλώ την απάντηση που παρέθεσα στο μέλος nectons, σε ευχαριστώ!

Δες σε παρακαλώ ,την απάντηση που έδωσα στο μέλος nectons, σε ευχαριστώ!

Καλημέρα. Αυτά που έχεις εσύ τώρα τα είχα πριν αρκετά χρόνια φίλε. Δεν αρκούν και απλά έχουν πλάκα. Θα σου κάνω απλώς μια ερώτηση. Είχες ποτέ Oculus Vive η mixed reality? Τότε να το συζητήσουμε. Αν όχι είναι εντελώς διαφορετικό να παίζεις και να πειραματίζεσαι από το να λειτουργείς μια τεχνολογία στο έπακρο. 

Η καθυστέρηση και το 4efresh rate είναι απαγορευτικά. Δεν θα ασχοληθώ με 5ο λογισμικό. Απλά ένα δωμάτιο vector να δεις με το παιχνίδι σου κάποιος που έχει ασχοληθεί αμέσως το προσπερνά και δεν ασχολείται ξανά. 

Φυσικά δεν είναι κακό να πειραματίζεσαι αλλά επαναλαμβάνω δεν έχει καμία σχέση. 

10 ώρες πριν, cambo99 είπε

Προσωπικά περιμένω το νέο standalone vr από την oculus. Το rift είναι καλό αλλά με τα πολλά καλώδια αγανάκτησα λίγο. 

Βέβαια κάποια παιχνίδια με ζαλίζουν λίγο μετά από κάποια ώρα , αλλά η εμπειρία είναι πολύ καλή. 

Υπάρχει και το mixed reality δίχως καλώδια δίχως κάμερες δίχως τίποτε. Ένα καλώδιο μόνο το συνδέεις και παίζει τα πάντα! Το standalone έχω αμφιβολίες διότι θα τρέχει Android και με επεξεργαστή snapdragon. Ελπίζω να έχουν τουλάχιστον σωστό tracking και 90hz και πάνω...

10 ώρες πριν, Komfoukios είπε

Παιδιά επειδή το σκέφτομαι στο μέλλον για αγορά τι πιστεύετε ότι αξίζει περισσότερο?ένα oculus στα 400 ή κάνα Windows mixed reality πιο φθηνό που υποστηρίζει και AR?α και συγγνώμη αν ειμαι ψιλο off-topic αν είναι μια παραπομπή στο φόρουμ να ρωτήσω αν ενοχλώ 

Το mixed reality δεν υποστηρίζει AR. Πάρε το όμως γιατί παίζει όλες τις πλατφόρμες έχει μόνο ένα καλώδιο και αν μπορείς να χτυπήσεις το Samsung Odyssey θα είσαι ο καλύτερος!

16 ώρες πριν, Razor333 είπε

Μαλλον στον virtual κοσμο σου, γιατι στην πραγματικοτητα, ειναι ανυπαρκτα.

0O8atwO.png

Εσύ έτσι και αλλιώς έχεις Ati οπότε δεν έχει νόημα να ασχοληθούμε μαζί σου.

21 ώρες πριν, Agony είπε

Samsung Odyssey  τιποτα άλλο  :) 

WHAT ? καμια σχεση το ένα με το άλλο .

O Κυριος ποιο πανω εκανε το λαθος να αναφερει τα VR που εχουν ουσιαστικα το κινητο για πανελ. Παρολα αυτά ναι Υπαρχουν ποιο οικονομικες λυσεις σε VR με δικο τους και πανελ και γυροσκοπειο κτλ κτλ.

Ένα παράδειγμα είναι το Lenovo Explorer το οποιο εχει 270 δολαρια ΑΜαζον 

Αν όμως θελετε από ΕΛΛΑΔΑ τοτε και παλη τα  ACER VR 400  είναι 120 ευρο ποιο οικονομικα από το OCULUS 520 .

, Οριστε και το Λινκ https://www.skroutz.gr/s/14078376/Acer-AH101-D8EY.html . 

Και για να προλάβω το ACER , Lenovo ,Samsung HP, κτλ κτλ κτλ παιζουν αψογα τα παντα και από STEAM και Microsoft Store mixed reality .

PS. μια συμβουλη μην είσαστε απόλυτοι σε κατι και μην κατηγορητε καποιον λεγοντας ότι γραφει κατι που δεν υπαρχει , γιατι ολοι μας κανουμε λαθοι. Όπως κανατε και εσεις που ειπατε ότι δεν υπαρχει   ;)

Έγραψα  Oculus Vive mixed reality. Διάβασε ποιο προσεκτικά τι γράφει ο άλλος. Τα έχω όλα και τα δουλεύω. Εντ μεταξύ μην καταναλώνεις ενέργεια δυστυχώς για να καταλάβει κάποιος κάτι τόσο μακρινό πρέπει να το δοκιμάσει. Ιδιαίτερα κάτι τόσο νέο με τόσο ραγδαία 3ξελιξη σε λογισμικό θα πρέπει να το έχει δικό του και να ακολουθεί την εξέλιξη για να έχει σωστή άποψη. Διάβασα για το fallout που έγραψε ένα παιδί και είπε ότι είναι όχι τόσο τέλειο. Που να δει ας πούμε το doom η το project cars2 για παράδειγμα... Είναι δύσκολο να καταλάβει κάποιος αν δεν το έχει δικό του! Δεν αρκεί να το δει και να το δοκιμάσει στο πλαίσιο. 

Επεξ/σία από nectons
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η τιμή 799 δολ. χωρίς base stations & controllers.

Δλδ πολύ υψηλή.Δεν ξερω τι θα κανουν μετά την επίσημη κυκλοφορία  σε bundle  εκδοση αλλά πιστεύω οτι δεν θα χαρούμε και πολύ..

Επεξ/σία από bakalex
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, nectons είπε

Εσύ έτσι και αλλιώς έχεις Ati οπότε δεν έχει νόημα να ασχοληθούμε μαζί σου.

Οχι matrox εχω, ειναι η νεα πραγματικοτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω μόνο δοκιμάσει oculus με ένα παιχνίδι (δεν ξέρω όνομα) και ήταν super. Δεν είμαι gamer αλλά δημιουργεί μια κατηγορία (Δεν θα απαλέιψει τα κανονικά). Από άτομα που έχουν δοκιμάσει, αξίζει κάποιο από τα VR για ταινίες? Δηλαδή αν δεν έχεις τόσο χώρο ή χρήματα για καμιά super μεγάλη οθόνη με ηχοσύστημα κλπ, έχει δοκιμάσει κανείς κάποιο VR να μας πει πως φαίνονται 1080-4Κ video σε συνεργασία με τίποτα virtual surround ακουστικά? Δηλαδή μπορείς να έχεις cinema-home cinema replacement?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...