Προς το περιεχόμενο

Τοκος υπερημεριας σε κοινοχρηστα!


kage

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχει καποιος γνωση αν στηρίζονται καπου

1)τοκοι υπερημεριας σε χρεος κοινοχρηστων?

2)Ή διπλασιασμός  κοινοχρήστων μετα απο καθυστερηση ενος μηνος  ?

 

 

 

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχουν κανένα δικαίωμα να βάζουν τέτοιους τόκους. Καλού κακού για να είσαι 1000% σίγουρος δες αν προβλέπεται τίποτα τέτοιο από το καταστατικό της πολυκατοικίας, μην σου πετάξουν τίποτα οτι προβλέπεται από εκεί οπότε το έχεις αποδεχτεί, αλλά κατά 99.999999% είναι μούφες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γραφειο διαχειρησης τα εφαρμοζει..

Πετυχα παρομοιο ποστ στο spoiler και μαλλον εχει να κανει με το καταστατικο-κανονισμο πολ.κιας!!!! :P 1η φορα το ακουω και γενικοτερα δεν εχω δει ποτε καταστατικο..

Εχω βρει και μια αποφαση αρειου παγου !!!θα την διαβασω αυριο

 

-Καταστατικο-κανονισμος. Οπως και να εχει κανενα χαρτι δεν ισχυει αν δεν ειναι συμβολαιογραφικο εγγραφο , υπογεγγραμενο απο τα 1000 χιλιοστα,δηλαδη απο ολους. 

-Αν μέσα στο συμβολαιο αναφέρεται η Σύσταση Οριζόντιας Ιδιοκτησίας και ο Κανονισμός θεωρείται ότι το έχετε υπογράψει και το έχετε αποδεχτεί. Εννοείται ότι πρέπει να συμφωνεί και ο αριθμός των ανωτέρω μ' αυτό που έχετε στα χέρια σας.
Επίσης σε περίπτωση που υπάρχει τροποποιητική πράξη, πρέπει να αναφέρεται κι αυτή.
Αν η τροποποιητική πράξη έγινε μετά την αγορά του διαμερίσματος πρέπει να υπογραφεί από το ποσοστό ιδιοκτητών που αναφέρεται στον αρχικό Κανονισμό ότι μπορεί να γίνει τροποποίηση.
Αν συμβαίνουν τα παραπάνω δεσμεύεστε από το ΚανονισμόΠροσοχή!!! Ενδεχομένως να υπογράψατε, μέσα στα πολλά, κάποιο χαρτί που εξουσιοδοτείτε τον κατασκευαστή..

-Η αιτιολογία που το δικαστήριο απέρριψε τον διπλασιασμό των κοινοχρήστων :
"Είναι άκυρη κατά το υπερβάλλον, ως αποτελούσα κατά νόμο συγκάλυψη παράνομης τοκογλυφίας"

-Παντως να ξερετε οτι γενικα αυτο δεν ειναι παρανομο ( το ξερω γιατι εχουμε κερδισει τετοια δικη) με την προϋποθεση οτι το αναγραφει το καταστατικο και οχι αυθαιρετα οπως σε αυτην την περιπτωση

http://www.diaxeiristis.com/forum/viewtopic.php?f=1&t=2976&sid=c281d42f61775126ea2249b889e98654&start=15 

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, kage είπε

Εχει καποιος γνωση αν στηρίζονται καπου

1)τοκοι υπερημεριας σε χρεος κοινοχρηστων?

2)Ή διπλασιασμός  κοινοχρήστων μετα απο καθυστερηση ενος μηνος  ?

Τους τοκογλύφους στην αστυνομία.... 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kage είπε

Γραφειο διαχειρησης τα εφαρμοζει..

Πετυχα παρομοιο ποστ στο spoiler και μαλλον εχει να κανει με το καταστατικο-κανονισμο πολ.κιας!!!! :P 1η φορα το ακουω και γενικοτερα δεν εχω δει ποτε καταστατικο..

Εχω βρει και μια αποφαση αρειου παγου !!!θα την διαβασω αυριο

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

-Καταστατικο-κανονισμος. Οπως και να εχει κανενα χαρτι δεν ισχυει αν δεν ειναι συμβολαιογραφικο εγγραφο , υπογεγγραμενο απο τα 1000 χιλιοστα,δηλαδη απο ολους. 

-Αν μέσα στο συμβολαιο αναφέρεται η Σύσταση Οριζόντιας Ιδιοκτησίας και ο Κανονισμός θεωρείται ότι το έχετε υπογράψει και το έχετε αποδεχτεί. Εννοείται ότι πρέπει να συμφωνεί και ο αριθμός των ανωτέρω μ' αυτό που έχετε στα χέρια σας.
Επίσης σε περίπτωση που υπάρχει τροποποιητική πράξη, πρέπει να αναφέρεται κι αυτή.
Αν η τροποποιητική πράξη έγινε μετά την αγορά του διαμερίσματος πρέπει να υπογραφεί από το ποσοστό ιδιοκτητών που αναφέρεται στον αρχικό Κανονισμό ότι μπορεί να γίνει τροποποίηση.
Αν συμβαίνουν τα παραπάνω δεσμεύεστε από το ΚανονισμόΠροσοχή!!! Ενδεχομένως να υπογράψατε, μέσα στα πολλά, κάποιο χαρτί που εξουσιοδοτείτε τον κατασκευαστή..

-Η αιτιολογία που το δικαστήριο απέρριψε τον διπλασιασμό των κοινοχρήστων :
"Είναι άκυρη κατά το υπερβάλλον, ως αποτελούσα κατά νόμο συγκάλυψη παράνομης τοκογλυφίας"

-Παντως να ξερετε οτι γενικα αυτο δεν ειναι παρανομο ( το ξερω γιατι εχουμε κερδισει τετοια δικη) με την προϋποθεση οτι το αναγραφει το καταστατικο και οχι αυθαιρετα οπως σε αυτην την περιπτωση

http://www.diaxeiristis.com/forum/viewtopic.php?f=1&t=2976&sid=c281d42f61775126ea2249b889e98654&start=15 

Ενδεχομένως και ο όρος του καταστατικού να έχει προστεθεί παράνομα. Το κακό σε τέτοια περίπτωση είναι οτι δεν θα βρεις το δίκιο σου με το να παραθέσεις νόμους στους υπευθύνους αλλά να ξεκινήσεις νομικές ενέργειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Τόκους δεν στέκει από πουθενά να βάζουν, για τόκους μπορεί να βγει μόνο με δικαστική απόφαση αν δώσεις κάνα καλό πιστόλι και σε κυνηγήσουν δικαστικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ στο δικό μου πάντως καταστατικό δεν διάβασα κανένα τέτοιο όρο. Ούτε όταν εκτελούσα χρέη διαχειριστή έγινε τπτ αντίστοιχο σε άτομα που χρωστούσαν και μάλιστα πλέον του ενός χρόνου και πάνω από χιλιάρικο. Η μοναδική λύση ήταν να πάμε δικαστικώς κλπ.

Το βρίσκω όμως λιγάκι δύσκολο να έχει προστεθεί έπειτα σε κάποιο καταστατικό. Επίσης αν είχε προστεθεί σε μεταγενέστερο χρόνο κάτι τέτοιο ως ιδιοκτήτης θα το ήξερε, αν πάλι τώρα είναι ενοικιαστής νομίζω ότι δεν μπορούν να του πουν κάτι γιατί ο ίδιος δεν έχει υπογράψει κανένα καταστατικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
On 3/21/2018 at 11:50 PM, kage said:

Εχει καποιος γνωση αν στηρίζονται καπου

1)τοκοι υπερημεριας σε χρεος κοινοχρηστων?

2)Ή διπλασιασμός  κοινοχρήστων μετα απο καθυστερηση ενος μηνος  ?

1. Φυσικά και μπορεί να αναζητηθεί τόκος υπερημερίας για οποιοδήποτε ληξιπρόθεσμο χρέος - άρα και για οφειλή από κοινόχρηστες δαπάνες. 

2. Αυτό, από την άλλη, μου φαίνεται καταχρηστικό. Ακόμη κι αν υπάρχει τέτοιος όρος στον Κανονισμό, ελέγχεται η νομιμότητά του.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Τα έξτρα που βάζει το δικαστήριο είναι κυρίως τα δικαστικά έξοδα - έξοδα δικηγόρου

 

Πολύ σπάνια το δικαστήριο θα βάλει τόκους (το έχω ακούσει μόνο 1 φορά αλλά ο άλλος δεν πλήρωνε κοντά 10 χρόνια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Inuyasha είπε

Τα έξτρα που βάζει το δικαστήριο είναι κυρίως τα δικαστικά έξοδα - έξοδα δικηγόρου

Πολύ σπάνια το δικαστήριο θα βάλει τόκους (το έχω ακούσει μόνο 1 φορά αλλά ο άλλος δεν πλήρωνε κοντά 10 χρόνια)

Εγώ πάλι έχω παρατηρήσει το αντίθετο, πως πάντα επιδικάζουν και τους νόμιμους τόκους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αρα συζηταμε για τοκο εφοσον καποιος παει σε δικη;

και οχι απο μονος του ειτε ειναι διαχειριστης ή γραφειο διαχειρισης...

Νομιμος τοκος=

Η αιτιολογία που το δικαστήριο απέρριψε τον διπλασιασμό των κοινοχρήστων :
"Είναι άκυρη κατά το υπερβάλλον, ως αποτελούσα κατά νόμο συγκάλυψη παράνομης τοκογλυφίας"

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...