Προς το περιεχόμενο

[Gaming chairs] Genesis Nitro 550 black - red - blue - green 139€ @ Ε-shop


lionheart75

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 λεπτά πριν, UsualSuspect__ είπε

Κούριερ 55 ευρώ η με μεταφορική που θα πάει κανα 12ρι+++ απ ό,τι λέει..

Καλυτερα να παω χαριλάου να τη παρω, αλλα πως θα τη κουβαλησω μονος, ειναι πολυ βαρια; Σε τι συσκευασια ειναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 227
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

17 λεπτά πριν, BALABANIS είπε

Καλυτερα να παω χαριλάου να τη παρω, αλλα πως θα τη κουβαλησω μονος, ειναι πολυ βαρια; Σε τι συσκευασια ειναι;

Έχουν απαντηθεί όλα δύο σελίδες πίσω. Διαβάζουμε και λίγο το thread δενκακό.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/6/2018 στις 8:20 ΠΜ, fytotech είπε

Ή μπορείς να τη συναρμολογήσεις εκεί που θα την παραλάβεις, να την καβαλήσεις και να έρθει ο φίλος σου, να σε σπρώχνει. 

Είχα προτείνει κι αυτή την λύση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα παιδια. Μπορει καποιος που εχει την nitro 550 να μου πει τι αποσταση εχει το ενα χερουλι με το αλλο? Απο τις εξωτερικες τους μεριες για να δω ποσο ειναι το φαρδος της. Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, timeg6 είπε

Καλησπερα παιδια. Μπορει καποιος που εχει την nitro 550 να μου πει τι αποσταση εχει το ενα χερουλι με το αλλο? Απο τις εξωτερικες τους μεριες για να δω ποσο ειναι το φαρδος της. Ευχαριστω

66 εκατοστά φίλε 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα 149 ευρώ που την έχει αυτή την στιγμή το e-shop, ειναι ότι καλύτερο μπορείς να πάρεις, η αξίζει να περιμένεις μπας και μπει σε προσφορά η αντίστοιχα 770?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, brandonheat είπε

Στα 149 ευρώ που την έχει αυτή την στιγμή το e-shop, ειναι ότι καλύτερο μπορείς να πάρεις, η αξίζει να περιμένεις μπας και μπει σε προσφορά η αντίστοιχα 770?

Πάρε την 550. Είχα και τις δύο καρέκλες κάποια στιγμή, τώρα έχω μόνο την 770, δεν αξίζει η διαφορά τιμής που έχουν. 

Επεξ/σία από lionheart75
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, brandonheat είπε

Σου είχα στείλει ένα μήνυμα πριν 3 μέρες ;)

Είσαι σίγουρος; Δεν πήρα τίποτα. 

Edit: Ναι πράγματι φίλε μου, μου έστειλες αλλά με τόσα pm δεν το πήρα χαμπάρι με συγχωρείς!

Ελπίζω τώρα να σε βοήθησα. :) 

Επεξ/σία από lionheart75
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜΙα ερωτηση και απο εμενα. ΚΑλυτερη η 550 η η MArkus IKEA (πιο ακριβη βεβαια και με 10 χρονια εγγυηση. Αναφερω τη δευτερη γιατι τη δοκιμασα και μου φανηκε αρκετα αναπαυτικη και με πολυ χαλαρο (και ρυθνιζομενο αν δεν απατωμαι) tilt. ξερω οτι η 550 εχει θεμα στον εν λογω τομεα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, louben είπε

ΜΙα ερωτηση και απο εμενα. ΚΑλυτερη η 550 η η MArkus IKEA (πιο ακριβη βεβαια και με 10 χρονια εγγυηση. Αναφερω τη δευτερη γιατι τη δοκιμασα και μου φανηκε αρκετα αναπαυτικη και με πολυ χαλαρο (και ρυθνιζομενο αν δεν απατωμαι) tilt. ξερω οτι η 550 εχει θεμα στον εν λογω τομεα.

Εμένα η markus δεν με βόλεψε, μου φάνηκε ότι δεν είχε αρκετό βάθος καθίσματος. Οπότε είναι και υποκειμενικό το θέμα.

Το κακό είναι ότι την 550 δεν μπορείς να την δεις πουθενά για να κάτσεις πρώτα και να δεις αν πράγματι σε βολεύει.

Βέβαια αν είσαι μέσος άνθρωπος σε διαστάσεις - βάρος το πιθανότερο δεν θα έχεις πρόβλημα.

Στη 550 η πλάτη ξαπλώνει και τα μπράτσα αυξομειώνονται σε ύψος, δυνατότητες που δεν έχει η Markus.

Από την άλλη το θέμα με το tilt πράγματι υπάρχει στη 550 καθώς είναι σφιχτό και θέλει να ασκήσεις δύναμη στα πόδια για να λειτουργήσει.

Αν δουλεύεις συνέχεια το tilt ίσως καλύτερα να πας σε άλλη καρέκλα.

Επίσης αν η Markus σε βόλεψε σε αυτό τον τομέα που είναι σημαντικός για σένα, τότε πάς στην Markus.

Τα 10 έτη εγγύησης πράγματι είναι σημαντικά αλλά αν έβλεπες και τις 2 καρέκλες δίπλα-δίπλα θα διαπίστωνες ότι η 550 έχει καλύτερη ποιότητα  κατασκευής.

Επίσης έχουν και 50 ευρώ διαφορά τουλάχιστον. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα παρέλαβα από το E-Shop και συναρμολόγησα την 550.
Προτείνω να την συναρμολογήσετε με ηλεκτρικό κατσαβίδι και όχι με το παρεχόμενο (Γ) που έχει άλεν και σταυροκατσάβιδο. Θα κουραστείτε χωρίς λόγο και δεν θα έχετε τη δυνατότητα να σφίξετε πολύ καλά τις βίδες (ειδικά της βάσης και της πλάτης)

Εντυπώσεις:
Εϊμαι 1,81 και 100κιλά. Η καρέκλα φαίνεται στιβαρή ως κατασκευή. Οι βίδες της είναι μεγάλης διατομής και οι υποδοχές της πολύ καλά φτιαγμένες ώστε να μην υπάρχει "τζόγος".
Έχει σκληρό κάθισμα (ως καινούργια ελπίζω) και κάπως στενό στα πόδια (στο μπροστά μέρος, λόγω του σχήματος των πλαϊνών "bucket" στοιχείων).
Τα μπράτσα θα μπορούσαν να ήταν καλύτερα κατασκευασμένα. Είναι σκληρά και πιστεύω λάθος σχεδιασμένα για τα χέρια που ακουμπάνε πάνω. Θα έπρεπε να είναι πιο απαλό το ακούμπημα και όχι σκληρώ και με βαθούλωμα στο κέντρο του, αλλά εξώγκωμα θα ήταν το σωστό.
Τα μαξιλάρια αν και στην αρχή τα είχα τοποθετήσει, τα αφαίρεσα για μεγαλύτερη άνεση και χώρο. Ίσως να τα ξαναβάλω στο μέλλον αν χρειαστεί.
Η καρέκλα δείχνει ακριβότερη από όσο αγοράστηκε (149€)  Συγκρίνεται με ακριβότερες και μάλιστα διπλάσιας τιμής.

Την συνιστώ σε όποιον θέλει να πάει σε gaming / bucket κάθισμα για το γραφείο του. Είναι κάπως διακριτική στο μαύρο χρώμα και με το κόκκινο λογότυπο στο προσκέφαλο. Με τα μαξιλάρια αυτό αλλάζει καθώς προσθέτει περισσότερη "φασαρία" με τα λογότυπα σε 3 σημεία.

Καλό θα ήταν να υπήρχε η δυνατότητα δοκιμής όλων των μοντέλων 330/550/770 κτλ για την επιλογή της κατάλληλης αλλά αυτό είναι αδύνατο από το E-Shop καθώς δεν υπάρχει εκθεσιακός χώρος κάπου για δοκιμές πριν την αγορά.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παρέλαβα και εγώ την 550 Black.

Αρχικά να πω οτι η ποιότητα της είναι πολύ καλύτερη απ΄ότι περίμενα να είναι, καθώς δεν είχα δει live κάποια ώστε να έχω μια πρώτη άποψη.

Ότι γνώριζα για την καρέκλα ήταν απο Reviews, videos και απο τα σχόλια όσων έχουν γράψει εδώ (ευτυχώς που υπάρχει και αυτό).

Το στήσιμο της ήταν εύκολο (20 λεπτά περίπου).

Προσωπικά το κατσαβίδι/άλεν που είχε μέσα δεν με βόλεψε και έκανα την δουλειά με δικά μου εργαλεία.

Παρ΄όλα αυτά η καρέκλα είναι vfm στην τιμή που υπάρχει αυτή την στιγμή και σίγουρα ανήκει σε μεγαλύτερο range τιμής από αυτή. 

Απ΄όσο πρόσεξα δεν υπάρχουν άσπρα σημαδάκια η κάποιο θέμα γενικά με την καρέκλα (είχα ένα φόβο μήπως χρειαστεί να επιστρέψω τίποτα πίσω, καθώς είχα διαβάσει για κάποια θέματα που παρουσιάζουν τα χερούλια κτλ).

Τα χερούλια παίζουν αρκετά (αριστερά - δεξιά) όταν είναι στο ψηλότερο του σημείο, αλλά αυτό είναι λογικό καθώς πρόκειται για κινούμενα μέρη.

Το μαξιλάρι αυχένα είναι πολύ καλό και σίγουρα δεν θα βγεί.

Το μαξιλάρι μέσης, είναι ανάλογα την στάση που θες να κάτσεις (βολεύει σχεδόν σε όλες τις κλίσεις αν κάθεσαι σαν ανθρωπος, αλλά δεν είναι και ότι καλύτερο όταν "γλιστράς" προς τα κάτω, σε φάση θέλω να ξαπλώσω ενώ η καρεκλα είναι σε λογική κλίση).

All in all, σίγουρα είναι μια πολύ καλή επιλογή.

Επεξ/σία από brandonheat
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...