Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για ταμείο ανεργίας


arsenal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, eidikos33 είπε

Nα ρωτησω και εγω κατι επειδη με αυτες τις πιπες που γραφουν δεν μπορω να καταλαβω

Η αδερφη μου εχει 123 ενσημα το 2017 και μεχρι τον Απριλιο του 2018 για το ετος του 2018 θα εχει περιπου στα 70-75 ενσημα θα μπορει να μπει ταμειο ανεργιας?

Δειτε τι αναφερει το σαιτ του Οαεδ

Για τον άνεργο που επιδοτείται για πρώτη φορά, ο ελάχιστος αριθμός ημερομισθίων που πρέπει να έχει συμπληρώσει για να δικαιούται να λάβει επίδομα είναι 80 κατ’ έτος την τελευταία διετία πριν την υποβολή της αίτησης για την επιδότησή του, εκ των οποίων τα 125 ημερομίσθια πρέπει να έχουν πραγματοποιηθεί το τελευταίο 14μηνο χωρίς να υπολογίζονται οι δύο τελευταίοι πριν την απόλυση μήνες. 

Επίσης, επίδομα ανεργίας λαμβάνει και ο εργαζόμενος που κατά τα δύο έτη πριν την καταγγελία ή τη λήξη της σύμβασής του έχει πραγματοποιήσει 200 ημέρες εργασίας (χωρίς να υπολογίζονται οι δύο τελευταίοι μήνες) και όχι λιγότερες από 80 ημέρες εργασίας κάθε έτος.

τα λενε  ξεκαθαρα γιατι δυσκολευεσται ολοι δεν μπορω να καταλαβω..  εαν στους 14 τελευταιους μηνες εχει 125 ενσημα και πανω δικαιουται

αφαιρει τους 2 τελευταιους μηνες δεν μετρανε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

10 λεπτά πριν, christopher0016 είπε

τα λενε  ξεκαθαρα γιατι δυσκολευεσται ολοι δεν μπορω να καταλαβω..  εαν στους 14 τελευταιους μηνες εχει 125 ενσημα και πανω δικαιουται

αφαιρει τους 2 τελευταιους μηνες δεν μετρανε

Δεν πρεπει να εχεις και 80 καθε ετος για τα δυο τελευταια χρονια? Τι ξεκαθαρα μου λες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, eidikos33 είπε

Δεν πρεπει να εχεις και 80 καθε ετος για τα δυο τελευταια χρονια? Τι ξεκαθαρα μου λες..

το 14 μηνο μετραει φιλε  εαν διαβασεις αναλυτικα τι λεει, το εξηγει πιο κατω

anyway  εαν τους τελευταιους 14 μηνες εχει πανω απο 125 ενσημα περνει ταμειο  .

εδω ενα σιτε υπολογιζει βαση ενσημων ποσο διαστημα δικαιουσαι ταμειο  https://ergatika.gr/oaed/epidoma-anergias/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, opcorsa είπε

εχει μαζεψει τα ενσημα τυπε.. μια χαρα λογικο ειναι..

για το +12 δεν ξερω...

παντως οντως συμφερει...απο το να δουλευεις κακομοιρης για 450 ευρω και να ξυπνας να πηγαινεις, να κουραζεσαι και να τα δινεις τα μισα καφεδες βενζινες  σαντουιτς καλυτερα 360 και να καθεσαι...

Εκτος και αν ειναι λιγο πιο..σκουρα :P
Οταν λες τα εχει μαζεψει,εννοεις απο παλια η μετρανε αλλιως τα εποχικα;

Γτ βλεπω εκεινους τους κοπριτες τους ξενοδοχειακους και τους εστιακους που πανε 5 μηνες για δουλεια  και μετα παιρνουν επιδοματα και ταμειο μεχρι να ξαναπανε για δουλεια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, arsenal είπε

Ρε παιδιά μα το Θεο δεν ξερω τι να κάνω.Είμαι σε μια δουλειά εδώ και 2 χρόνια παίρνω 600 ευρώ (χωρίς δώρα), με ένα αφεντικό που βρίζει και με πάρα πολλές απαιτήσεις που σου μαμαει την ψυχολογια.Δυο ωρες πριν την αλλαγή του χρόνου φανταστέιτε λάβαμε μειλ με παρατηρήσεις, και αργίες δεν υπάρχουν. (δουλειά απόστυαση από το σπιτι 5 χλμ-πήγαινε) Το μόνο θετικό παίρνεις πολλές άδειες.

Από την άλλη βρήκα εποχική δουλειά rent a car 7ωρη,720 ευρώ μέχρι Οκτώβριο, 13 χλμ απόσταση από το σπιτι -πήγαινε.Ο άνθρωπος θέλει απάντησει μέχρι αύριο.

Ωστόσο, τα οικονομικά μου είναι πολύ ζόρικα, θα μπορώ να ανταπεξέλθω με 3 και 60 απο το ταμειο; Kαι εν τέλει αν πω του αλλου του παπάρα ότι φεύγω σε 7-10 μέρες, θα μπορώ να διεκδικήσω τις άδειες που δικαιούμαι εφόσον δεν εφαρμόζω τα νόμιμα (προειδοποίηση ενα μήνα πριν ) και ίσως ο ίδιος να να με τρέξει δικαστικώς διεκδικώντας αποζημίωση....

κοιτα αμα δεν εχεις ενοικιο και πολλα εξοδα , αξιζει να μπεις 360 χωρις να κανεις τιποτα  εχεις και δωρεαν  ΜΜΜ

εγω  περνω ταμειο τωρα οκ δεν φτανουν για πολλα   για την φαση που ειμαι   μια χαρα ειναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά ρε παιδιά, ένας χαμηλόμισθος εργαζόμενος βρίσκει μια δουλειά με καλό μισθό και καθώςπρέπει, πώς γίνεται αν την απορρίψει αν τον θέλουν άμεσα?Δεν είναι κρίμα?Από την μια δεν είναι σωστό από την άλλη....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, arsenal είπε

Γενικά ρε παιδιά, ένας χαμηλόμισθος εργαζόμενος βρίσκει μια δουλειά με καλό μισθό και καθώςπρέπει, πώς γίνεται αν την απορρίψει αν τον θέλουν άμεσα?Δεν είναι κρίμα?Από την μια δεν είναι σωστό από την άλλη....

να πας με τα 1000......

ακομα και 500-600 να περνεις αξιζουν τα 360 και να καθεσαι.... 0 εξοδα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι, αν για μερικές ημέρες μπορέσω να δουλευώ και στις δυο δουλειές υπάρχει πρόβλημα με την διπλη ασφάλιση που θα έχω, είτε για εμένα είτε για τους εργοδότες (παλιό-νέο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/3/2018 στις 2:47 ΜΜ, webparts είπε

Εκτος και αν ειναι λιγο πιο..σκουρα :P
Οταν λες τα εχει μαζεψει,εννοεις απο παλια η μετρανε αλλιως τα εποχικα;

Γτ βλεπω εκεινους τους κοπριτες τους ξενοδοχειακους και τους εστιακους που πανε 5 μηνες για δουλεια  και μετα παιρνουν επιδοματα και ταμειο μεχρι να ξαναπανε για δουλεια.

980x.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, opcorsa είπε

ελα κι εσυ να το κανεις μαζι μας τυπε

να δουλευεις βραδυ, κυριακες αργιες, σπαστα, κυλιομενα και αλλα ωραια

Ολη μου τη ζωη ετσι δουλευα τυπε.

Αλλα δεν σταματουσα οταν τελειωνε η  σαιζον.

 

Επεξ/σία από webparts
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, opcorsa είπε

ελα κι εσυ να το κανεις μαζι μας τυπε

να δουλευεις βραδυ, κυριακες αργιες, σπαστα, κυλιομενα και αλλα ωραια

Μόλις περιεγραψες το 90% του ιδιωτικού τομέα 

  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, webparts είπε

Ολη μου τη ζωη ετσι δουλευα τυπε.

Αλλα δεν σταματουσα οταν τελειωνε η  σαιζον.

ουτε εμεις σταματαμε τυπε :D

18 λεπτά πριν, webparts είπε

Εκτος απο τους ξεν/υπαλληλους.

ειδικα οι ξεν/ υπαλληλοι ετσι δουλευουμε... και κυριακη του πασχα βραδυ μαλιστα εχω βαρδια φαντασου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, opcorsa είπε

ουτε εμεις σταματαμε τυπε :D

ειδικα οι ξεν/ υπαλληλοι ετσι δουλευουμε... και κυριακη του πασχα βραδυ μαλιστα εχω βαρδια φαντασου

Εγω αναφερομαι σε αυτους που σταματανε και τσιμπανε ταμεια και επιδοματα τυπε.

Κυριακη ελευθερη ειχα για πρωτη φορα στη ζωη μου το '17 που σταματησα να κανω 3 δουλειες και την ειχα δει Δ/Υ στη Γενικη :P

Ποσες αλλαγες χρονου και ποσες αναστασεις εχω κανει  στη δουλεια ουτε που θυμαμαι..

Επεξ/σία από webparts
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...