Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για ταμείο ανεργίας


arsenal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα 

παιδια επείγον γιατί εχω τρελαθεί .

εχω απολυθεί εδώ και 2 μήνες και μόλις πριν λίγες μέρες πήρα την απάντηση αλλά και ένα «μηνιάτικο» του ταμείου .

η ερώτηση είναι η εξής 

προχθες έπιασα δουλειά που όμως δυστυχώς αλλ συμφωνήσαμε αλλά ισχύον.εγω τώρα εάν παραιτηθώ και ας εχω δουλέψει μόλος δυο μέρες ,θα χάσω το δικαίωμα του ταμείου η οπωσδήποτε πρέπει να ζητήσω την απόλυση μου η να την προκαλέσω σε περίπτωση που δεν μου την δίνει ;

και αν γνωρίζει κάποιος που μπορώ να απευθυνθώ ώστε να κάνω καταγγελία μιας και εδώ που είμαι κοροϊδεύουν ασύστολα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κάποιος δεν έχει βγεί ταμείο ανεργίας ποτέ θα πρέπει να έχει 125 ένσημα απο την στιγμή της απόλυσης και πίσω στο ίδιο έτος αλλά και από 85 ένσημα τα 2 προηγούμενα έτη για κάθε έτος.

Αν όμως έχει βγεί έστω και 1 φορά τότε χρειάζονται μόνο τα 125 ένσημα. 

Με ποιά λογική γίνεται αυτό;Δεν θα έπρεπε να ισχύει το αντίθετο;

Εχω ήδη τα 125 ένσημα φέτος και δεν μπορώ να βγω ταμείο γιατί το 2017 έχω κάπου 35-40 ένσημα και το 2016 κανένα.

2012 Μάιο με 2017 Φεβρουάριο είχα full ένσημα όλο τον χρόνο και επειδή ο εργοδότης δεν δεχόταν να μου κάνει απόλυση δεν βγήκα ταμείο.Επρεπε να βρώ άλλον εργοδότη να μου κάνει πρόσληψη και απόλυση.Δεν το έκανα και ταλαιπωρούμαι.

Δηλαδή θα μπορώ να βγω ταμείο το 2020....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλημερα σε ολους συντομα θα απολυθω απο εκει που εργαζομαι και θα ηθελα να σας ρωτησω εαν υπαρχει περιπτωση να μπω ταμειο ανεργιας

Εχω

10 ενσημα τον 10/17

25 τον 11/17

19 τον 12/17

19 τον 12/18

3 τον 6/18

16 τον  7/18

22 τον 8/18

και θα εχω 22 τον 9/18

 

Συνολικα

 

54 ενσημα απο 10/17 εως τελος του ετους

και 82 το 2018

 

Εχω ξαναπαρει ταμειο ανεργιας οποτε νομιζω οτι θελει να εχω 120 ενσημα το τελευταιο 12 μηνο αν δεν κανω λαθος, αν περιμενω δυο μηνες απο την ημερα που θα απολυθω να παω να κανω τα χαρτια μου υπαρχει περιπτωση να μπω ταμειο?

 

Επισης το 2017 ειχα παρει το επιδομα τριμηνης παραμονης αν τον οκτωβρη που απολυθω περιμενω δυο μηνες και παω μετα να βγαλω καρτα ανεργιας θα μπορεσω να το παρω το επιδομα 3 φορες αν παραμεινω ανεργος ? Επειδη αν παω οκτωβρη δεν θα προλαβω το τριμηνη και θα ληξει ο χρονος

 

Ευχαριστω

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 14/8/2018 στις 2:46 ΜΜ, AntiCambeR είπε

Αν κάποιος δεν έχει βγεί ταμείο ανεργίας ποτέ θα πρέπει να έχει 125 ένσημα απο την στιγμή της απόλυσης και πίσω στο ίδιο έτος αλλά και από 85 ένσημα τα 2 προηγούμενα έτη για κάθε έτος.

Αν όμως έχει βγεί έστω και 1 φορά τότε χρειάζονται μόνο τα 125 ένσημα. 

Με ποιά λογική γίνεται αυτό;Δεν θα έπρεπε να ισχύει το αντίθετο;

Εχω ήδη τα 125 ένσημα φέτος και δεν μπορώ να βγω ταμείο γιατί το 2017 έχω κάπου 35-40 ένσημα και το 2016 κανένα.

2012 Μάιο με 2017 Φεβρουάριο είχα full ένσημα όλο τον χρόνο και επειδή ο εργοδότης δεν δεχόταν να μου κάνει απόλυση δεν βγήκα ταμείο.Επρεπε να βρώ άλλον εργοδότη να μου κάνει πρόσληψη και απόλυση.Δεν το έκανα και ταλαιπωρούμαι.

Δηλαδή θα μπορώ να βγω ταμείο το 2020....

επειδή ειμαι στην ιδια φαση περιπου. αν γινει απόλυση 1/1/19 δεν θα μπορείς να βγεις?

Επεξ/σία από mens
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, mens είπε

επειδή ειμαι στην ιδια φαση περιπου. αν γινει απόλυση 1/1/19 δεν θα μπορείς να βγεις?

Οχι,θα μπορώ το 2020 εφόσον θα έχω 125,άλλα 85 το 2019 και άλλα 85 το 2018.

Για να βγώ ταμείο το 2019 θα έπρεπε να έχω 125 το 2019,85 ένσημα το 2018 και άλλα 85 το 2017.

Επίσης αν έβγαινα ταμείο το 2017,μετά δικαιούμαι ταμείο πάλι μετά απο 4 χρόνια.Θα έβγαινα μόνο 35 ημέρες γιατί το μέγιστο στα 4 χρόνια είναι 400 ημέρες απ'οτι γράφει στο site του ΟΑΕΔ.

ΥΓ:Με μισθό κάπου 650-670€ και δεν περισσεύουν χρήματα,κάποιες φορές δεν μου φτάνουν.Τι να κάνουν τα 360€ του ταμείου;Αν θα έβγαινα ταμείο θα το έκανα για να ξεκουραστώ.

Επεξ/σία από AntiCambeR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Αν εχει ξαναπαρει καποιος ταμειο ανεργιας και θελει να ξαναπαρει με τα παρακατω ενσημα μπορει?

 

10/17 10 ενσημα

11/17 25 ενσημα

12/17 19 ενσημα

2/18 19 ενσημα

6/18 3 ενσημα

7/18 16 ενσημα

8/18 22 ενσημα

9/18 22 ενσημα

 

Αν παει να κανει την αιτηση δυο μηνες μετα την απολυση θα μετρανε και τα ενσημα των δυο τελευταιων μηνων?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

Με λιγα λογια πρεπει να εχεις εργαστει 7 μηνες για να μπεις στο ταμειο ανεργειας?Το διμηνο γιατι το αφαιρουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, inson είπε

Με λιγα λογια πρεπει να εχεις εργαστει 7 μηνες για να μπεις στο ταμειο ανεργειας?Το διμηνο γιατι το αφαιρουν?

Ο λογος που υπαρχει το διμηνο είναι επειδη το ΙΚΑ θελει τουλαχιστον 2 μηνες για να καταμετρησει τα ενσημα.

Αν βγαινεις πρωτη φορα ταμειο θελεις 15 μηνες (και κατι) εργασιας με πληρη ενσημα, τις επομενες φορες ναι θελεις περιπου 7 μηνες εργασιας (αναλογα τα ενσημα σε περιπτωση "μισων" μηνων), εφοσον δεν εχεις σημπληρωσει 400 ημερες επιδοτουμενης ανεργιας τα τελευταια 4 χρονια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, tsioulak είπε

Ο λογος που υπαρχει το διμηνο είναι επειδη το ΙΚΑ θελει τουλαχιστον 2 μηνες για να καταμετρησει τα ενσημα.

Αν βγαινεις πρωτη φορα ταμειο θελεις 15 μηνες (και κατι) εργασιας με πληρη ενσημα, τις επομενες φορες ναι θελεις περιπου 7 μηνες εργασιας (αναλογα τα ενσημα σε περιπτωση "μισων" μηνων), εφοσον δεν εχεις σημπληρωσει 400 ημερες επιδοτουμενης ανεργιας τα τελευταια 4 χρονια.

15 μηνες ? Αφου λεει 125 μερες την πρωτη φορα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...