Προς το περιεχόμενο

ΠΡΟΣΟΧΗ στους μεταχειρισμένους δίσκους απο τις αγγελίες


Ardov

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@Sheogorath

Εξαιρετικό post καθώς περιγράφει μια κατηγορία πωλητών που πραγματικά απορώ πώς έχουν καταφέρει να συγκεντρώσουν και αυτό το νούμερο αξιολογήσεων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

33 λεπτά πριν, Sheogorath είπε

Συμφωνώ, αλλά έχω πετύχει παιδιά μάλαμα με 0 αξιολογήσεις, σε σημείο να κρατάμε επαφή, να να τους δίνω 2-3 συμβουλές μετά. Όλοι εξάλλου απο το 0 ξεκινήσαμε. Και άτομα με 100+ που ήταν εμποράκοι του κερατά, με υφάκι νταλικέρη και αξιοπιστία/μνήμη χρυσόψαρου με alzheimer.

Προφανώς και όλοι από το 0 ξεκινήσαμε. Αλλά ξεχνάς κάτι. Οι περισσότεροι που έχουν πολλές αξιολογήσεις και 0 συμμετοχή στο φόρουμ εδρεύουν στην Αθήνα. Είναι μεγάλο πλεονέκτημα γιατί κάνεις μια συνάντηση τσεκάρεις και μετά αγοράζεις. Στην επαρχία που είμαι μόνο μια φορά μου συνέβει να συναντηθώ με κάποιον. Το να αγοράσεις από απόσταση και από άτομα με 0 αξιολογήσεις και χωρίς την δυνατότητα να τσεκάρεις το προϊόν είναι έγκλημα. Δεν γνωρίζεις αν είναι καλός και σωστός άνθρωπος και αναλαμβάνεις αποκλειστικά την ευθύνη. Προσωπικά άρχισα τις αγοραπωλησίες αφού συμμετείχα ενεργά στο φόρουμ. Αυτός άλλωστε ήταν και είναι ο σκοπός μου. Στη συνέχεια ανακάλυψα τον χαμό που γίνεται με τις αγγελίες.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/27/2018 στις 3:11 ΜΜ, Sheogorath είπε

Για αυτό λέμε, να εμπιστεύεστε τα μηνύματα στο φόρουμ, ακόμα και περισσότερο απο τις αξιολογήσεις!

Οι αξιολογήσεις δεν λένε τίποτα. Βάζεις 3-4 φίλους να σου κάνουν αξιολογήσεις ανά τακτά χρονικά διαστήματα, το κυνηγάς, κλπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/3/2018 στις 6:07 ΜΜ, BlueBlood7 είπε

Προφανώς και όλοι από το 0 ξεκινήσαμε. Αλλά ξεχνάς κάτι. Οι περισσότεροι που έχουν πολλές αξιολογήσεις και 0 συμμετοχή στο φόρουμ εδρεύουν στην Αθήνα. Είναι μεγάλο πλεονέκτημα γιατί κάνεις μια συνάντηση τσεκάρεις και μετά αγοράζεις. Στην επαρχία που είμαι μόνο μια φορά μου συνέβει να συναντηθώ με κάποιον. Το να αγοράσεις από απόσταση και από άτομα με 0 αξιολογήσεις και χωρίς την δυνατότητα να τσεκάρεις το προϊόν είναι έγκλημα. Δεν γνωρίζεις αν είναι καλός και σωστός άνθρωπος και αναλαμβάνεις αποκλειστικά την ευθύνη. Προσωπικά άρχισα τις αγοραπωλησίες αφού συμμετείχα ενεργά στο φόρουμ. Αυτός άλλωστε ήταν και είναι ο σκοπός μου. Στη συνέχεια ανακάλυψα τον χαμό που γίνεται με τις αγγελίες.

και θα προσθέσω,... 

οτι μερικοί που οσο πάνε και λιγοστεύουν σέβονται πρώτα απ'ολα τον εαυτό τους και μετά τον αγοραστή και στέλνουν η πουλάνε ακομα και καλύτερο προιον της περιγραφής,

δεν σημαίνει ότι εσύ που κατά κόρων όπως μας εξομολογήθηκες αγοράζεις μεταχειρισμένα δεν "δικαιούσαι" κατά κάποιον τρόπο να μην έχεις ρίσκο.. 

Από την στιγμή που θέλεις μεταχειρισμένο προιον σε μειωμένη τιμή έχεις το ρίσκο οχι γιατί το λεω εγώ απλά γιατί έτσι είναι η φύση της συναλλαγής.

Όταν κι'ολας απο μεριάς σου δεν διασφαλίζεις το ελάχιστο όπως πολλές αξιολογήσεις και συμμέτοχη τότε το ρίσκο μεγεθύνεται απο μεριάς σου.

Το να θέλουμε απο την άλλη πάντα την πίτα ολόκληρη και τον σκύλο χορτάτο καταλαβαίνει και ο πιο αδαείς ότι πρόκειται για ουτοπία..  

Τώρα προσθέτεις αυτή την "χασούρα" στα παλαιότερα "κέρδη" βγάζεις τον μέσο όρο και βλέπεις αν τελικά σε συμφέρει να επιμένεις σε μεταχειρισμένους δίσκους.

Τώρα θα μας πεις 'εγώ μπήκα να σας ενημερώσω και εσείς "εγκαλείτε" εμένα ?"  η απάντηση ειναι οχι δεν σε εγκαλούμε, απλα βρίσκουμε την ευκαιρία να γράψουμε 3 πράγματα, στο νημα που άνοιξες και θα διαβάσουν πολλοί,

το συμπέρασμα ειναι οτι δεν υπαρχουν κοινωνικές αξίες αλλα υπάρχει κοινωνικός εξυπνακισμός και καταναλωτισμός,

εγω απο εδω μέσα αν χρειαστώ κάτι το αγοράζω μονο με δοκιμή, αν ο πωλητής αρχίσει τα πολλά λόγια και τις αναβολές τότε πάντα "κατι τρέχει με την Μαίρη".. 

Το οτι γράφονται ακόμα τέρατα στις Αγγελίες και γίνονται πιστευτά όπως "δούλευε σε τριπλο ψυγείο αλλα δεν έχει γίνει ποτέ oc" η την πουλάω γιατί δεν έχω πλέον χρόνο για παιγνίδια" που 1% μπορεί να είναι και αλήθεια αλλά το 99% δεν είναι, δείχνει την ποιότητα των μεταχειρισμένων συναλλαγών,, 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δυστυχώς όλα είναι ρουλέτα...την έχω πατήσει μια φορά απο κάποιον εξαιρετικά έντεχνο απατεώνα ο οποίος έστειλε με αντικαταβολή άλλα ντ'αλλων και μάλιστα είχε και ψεύτικη διεύθυνση στο φάκελο ....έψαξα μήπως και τον βρώ ...μέχρι και τηλέφωνο βρήκα απο κάποιον ευγενέστατο κύριο που έμενε στην συγκεκριμένη διεύθυνση και  με διαβεβαίωσε ότι δεν υπάρχει το συγκεκριμένο άτομο στην συγκεκριμένη διεύθυνση....μετά απο αρκετή έρευνα κατέληξα ότι ο απατεώνας μάλλον...δούλευε στους προσωρινούς των ΕΛΤΑ και έστησε το όλο σκηνικό καθώς ήξερε ότι ο συγκεκριμένος φάκελος με τα ψευδή στοιχεία θα περνούσε απο τα χέρια του....του έχω "ρίξει" ότι υπάρχει και δεν υπάρχει (συνήθως εδώ γελάμε...αλλά έχω συγκεκριμένη περίπτωση που "έπιασε" οπότε ποτέ δεν ξέρεις) ...και επιφυλάσσομαι....ο κόσμος είναι πολύ μικρός...

Γελάω με τον ευατό μου που το παρέλαβα γιατί είχε "καθυστερήσει" αφύσικα η αποστολή και όταν ήρθε σκεφτόμουν..."κρίμα το παλικάρι έστειλε κάτι και στα ΕΛΤΑ το κάναν βόλτες"...αυτό που "αποκόμισα" ήταν...:

  • Πωλητής με 0 αξιολογήσεις που δεν μπορείς να τον συναντήσεις ξέχασε το....εκτός αν πρόκειται για πολύ μικρής αξίας..
  • Πωλητής ο οποίος μιλάει πολύ κοφτά και απαντάει μια στη χάση μια στην φέξη ...."μυρίζει"
  • Πωλητής που μπερδεύει σχετικά με το τι πουλάει..."μυρίζει"

Σε περιπτώσεις δίσκου όπως προαναφέρθηκε ...εκεί το ξεχνάμε απλώς....εγώ αγόρασα καινούργιο δίσκο 3ΤΒ...όλη την νύχτα το HD Sentinel τον έκανε τεστ...την άλλη μέρα ξεκίνησα τις αντιγραφές...το πρωί της επομένης το είπε το ποίημα....(ο αντικαταστάτης του ήταν ακόμα πιο ύπουλος...2 χρόνια δούλευε μια χαρά...1 βράδυ αργά άκουσα κάτι στο NAS ..είπα την άλλη μέρα θα παρω backup....ΔΕΝ τον πρόλαβα...)...οπότε χωρίς χαρτάκι εγγύησης απλώς άστον...ΕΚΤΟΣ αν μιλάμε για πωλητή που θα σου δώσει αυτή την "συγκεκριμένη εντύπωση" ότι είναι σοβαρός και απλώς πουλάει κάτι που ξέμεινε απο εγγύηση...αλλά ο δίσκος είναι λειτουργικός και τουλάχιστον μέχρι την στιγμή που στον παρέδωσε στα χέρια σου δεν είχε αυτοκτονικές τάσεις...όπως ακριβώς είναι οι δίσκοι στα μηχανήματα σου....

Επεξ/σία από masteripper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως δεν καταλαβαινω προς τι ολη αυτη η συζητηση για αξιολογησεις, συμμετοχη στο φορουμ, κανονες αγγελιων κτλ για μια απλη κι ολοφανερα εξοφθαλμη περιπτωση εξαπατησης.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παίδες αγοράζεται δίσκους μεταχειρισμένους χωρίς υπόλοιπο εγγύησης ;;;;!!!!!! 

Εγω σε δισκους αγοράζω Μόνο καινούργιους και πάλι ανησυχώ .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, 29gk είπε

Εγω παντως δεν καταλαβαινω προς τι ολη αυτη η συζητηση για αξιολογησεις, συμμετοχη στο φορουμ, κανονες αγγελιων κτλ για μια απλη κι ολοφανερα εξοφθαλμη περιπτωση εξαπατησης.

Βρήκαμε αφορμή να πούμε 5 πράγματα για τις αγγελίες, που το κακό;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Sheogorath είπε

Βρήκαμε αφορμή να πούμε 5 πράγματα για τις αγγελίες, που το κακό;

Προς θεου πουθενα και τιποτα, απλα η συγκεκριμενη περιπτωση δεν μου κανει για κατι το φοβερο. Και δεν εννοω βεββαια τη στεναχωρια του φιλου που τον εξαπατησε ο "μαγκακος" αλλα βασικα τιποτε απο ολα οσα εχετε αναφερει φοβαμαι πως δεν θα ηταν ικανα να τον/μας προστατεψουν σε μια τετοια φαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, 29gk είπε

Προς θεου πουθενα και τιποτα, απλα η συγκεκριμενη περιπτωση δεν μου κανει για κατι το φοβερο. Και δεν εννοω βεββαια τη στεναχωρια του φιλου που τον εξαπατησε ο "μαγκακος" αλλα βασικα τιποτε απο ολα οσα εχετε αναφερει φοβαμαι πως δεν θα ηταν ικανα να τον/μας προστατεψουν σε μια τετοια φαση.

Σαν γενικές οδηγίες το είπαμε. Τώρα αν κάποιος κάτσει και στήσει ολόκληρη κομπίνα... χαλάλι του.

Απλα μερικές απατες κάνουν κρα από μακρια :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο μοναδικος τροπος συναλλαγης στον οποιο

αν υπαρξει προβλημα μπορεις να βρεις τη λυση

ειναι η καταθεση της αξιας του προιοντος σε

τραπεζικο λογαριασμο.

Η δοκιμη ειναι η δευτερη λυση αλλα πολλες φορες

ειναι ανεφικτη για ευνοητους λογους.

Οι αξιολογησεις παιζουν ρολο αλλα δεν εχουν το

ειδικο βαρος.

Η συμμετοχη στο φορουμ ειναι δεικτης γιατι

φαινεται ο χαρακτηρας του καθενος μας ακομα

και μεσα στην ανωνυμια του διαδικτυου.

Τα προγραμματα και τα screenshots δειχνουν,

παραποιουνται και δεν αποδεικνυουν παντα την

πραγματικοτητα.

Οπως και να 'χει η αγορα απο αγγελια συνεπαγεται

ρισκο.

 

Επεξ/σία από aris73
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν παντως εγω προσωπικα εμενα επαρχια τοτε τα περισσοτερα ή θα τα αγοραζα καινουργια ή θα αγοραζα μτχ αλλα για μικρα ποσα και να αξιζει η συναλλαγη.

Τον εν λογω δισκο του θεματος που αναφερθηκε πχ δεν θα τον αγοραζα προσωπικα εκτος εγγυησης αν δεν κοστιζε εξ αρχης πχ 15-20ευρω.

Γιατι μπορει να ηταν 100% η υγεια του ακομα και οταν τον αγοραζα και μετα απο 2 εβδομαδες να μου χαλαγε.

30ευρω για δισκο εκτος εγγυησης οταν καινουργιος βγαινει 45με μεταφορικα προσωπικα τα θεωρω πολλα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, UsualSuspect__ είπε

Αυτόν εδώ λες; Να ξέρουμε μη την πατήσουμε γιατί κοίταζα και εγώ.. 

Η αγγελία του είναι ακόμα up. 

Aρνητική δεν βλέπω, και ο TS οφείλει να κάνει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, UsualSuspect__ είπε

Αυτόν εδώ λες; Να ξέρουμε μη την πατήσουμε γιατί κοίταζα και εγώ.. 

Η αγγελία του είναι ακόμα up. 

 

 

 

Δηλ. εσύ τώρα αν δεν είχε γίνει όλη αυτή η συζήτηση θα σκεφτόσουν να τον αγοράσεις? Εκτός αν εννοείς ότι θα έκανε συνάντηση ώστε να το τσεκάρεις.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...