Προς το περιεχόμενο

Mac OS X σε non-apple υπολογιστές


georgeadams

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης

Αυτός ο οδηγός για AMD θα δουλέψει και για τις APU η μόνο για τις απλές CPU? Συγκεκριμένα ρωτάω για την Α8 6600.

ναι παίζει ο Α8 τον ίδιο έχω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

tsomby γινεται αλλα δωσε περισσοτερα στοιχια για τον υπολογιστη σου 

AMD A8 6600k

Asus F2A85-V

2 x 4GB Crucial Ballistix 1600MHZ DDR3

GPU on board (Radeon HD 8570D)

 

Αυτά μας ενδιαφέρουν λογικά. Για να δούμε, θα το προσπαθήσω...!!

 

ναι παίζει ο Α8 τον ίδιο έχω

Άντε ωραία!! Έχεις κανένα κολπάκι να προτείνεις για να παίξει σωστα;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι παίζει ο Α8 τον ίδιο έχω

Το δοκίμασα και το έχω φτάσει σε καλό σημείο. Bootάρει αλλά δεν έχω ήχο και δεν αναγνωρίζει τα γραφικά. Μάλλον θέλω kext για την 8570D. Μιας που έχεις το ίδιο, έχεις καμιά ιδέα που θα τα βρω;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

AMD A8 6600k

Asus F2A85-V

2 x 4GB Crucial Ballistix 1600MHZ DDR3

GPU on board (Radeon HD 8570D)

 

Αυτά μας ενδιαφέρουν λογικά. Για να δούμε, θα το προσπαθήσω...!!

 

Άντε ωραία!! Έχεις κανένα κολπάκι να προτείνεις για να παίξει σωστα;;

χωρίς να σε πάρω στο λαιμό μου μπούταρε με: amd GraphicsEnebler=No -v     το amd64 δε το πέρνει

Το δοκίμασα και το έχω φτάσει σε καλό σημείο. Bootάρει αλλά δεν έχω ήχο και δεν αναγνωρίζει τα γραφικά. Μάλλον θέλω kext για την 8570D. Μιας που έχεις το ίδιο, έχεις καμιά ιδέα που θα τα βρω;;;

χωρίς video card acceleration είμαι και γω απλά κάνε install  απ το multibeast to 1920x1080 και τίποτα άλλο. Τι ανάλυση είσαι?

γράψε και ένα kext amdaccelerator κάπως έτσι λέγεται και ίσως κάτι να γίνει.

 

να ναι καλά ο φίλος tasos555 από κείνον τα μαθα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χωρίς να σε πάρω στο λαιμό μου μπούταρε με: amd GraphicsEnebler=No -v     το amd64 δε το πέρνει

χωρίς video card acceleration είμαι και γω απλά κάνε install  απ το multibeast to 1920x1080 και τίποτα άλλο. Τι ανάλυση είσαι?

γράψε και ένα kext amdaccelerator κάπως έτσι λέγεται και ίσως κάτι να γίνει.

 

να ναι καλά ο φίλος tasos555 από κείνον τα μαθα.

Έκανα ότι μου είπες και τώρα έχω και εγώ 1920χ1080. Δεν είναι και ότι καλύτερο όμως, κάνει κολλήματα. Επίσης ακόμα δεν έχω ήχο αλλά το ψάχνω ακόμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά υπάρχει θέμα σχετικό με εγκατάσταση windows σε mac με bootcamp ή parallel?

Με μια απλή αναζήτηση: Windows σε apple υπολογιστές
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε δυστηχοσ για την μητρικη σου δεν υπαρχει kext βαλε ενα usb με 9 ευρο για να εχεισ ηχο 

Εντάξει μικρό το κακό, πιο σημαντικό είναι τα γραφικά. Εκεί γίνεται τίποτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια καλησπερα.Λοιπον καταφερα περασα τα Mavericks 10.9.4 ομως δεν μπορω να δουλεψω την καρτα ηχου. Απο τα multibeast περναω κανονικα drivers κανω επανεκκινηση αλλα τιποτα. Μπορω να δοκιμασω κατι αλλο? 

 

Η εγκατασταση εγινε με τον παρακατω οδηγο

http://www.tonymacx86.com/374-unibeast-install-os-x-mavericks-any-supported-intel-based-pc.html

 

Το μονο για το οποιο δεν ειμαι σιγουρος αν εκανα σωστα ειναι στην καρτελα "quick start" του multibeast που επελεξα EasyBeast

 

EDIT: τα καταφερα τελικα προσθετοντας 2 kext files με το kextbeast

Επεξ/σία από sarpan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Καλησπέρα guys! Όντας αρχάριος στοn χώρο του Hackintosh,προσπαθώ να περάσω iatkos M, σε ενα HP15-d008sv και φυσικά... τίιιιιποτα δεν παει σύμφωνα με το σχεδιο! 
Ξεκινώντας την εγκατασταση απο το αρχικο μενού (είτε αυτο ειναι με την κανονικη/default επιλογή, είτε σε verbose/safe/no cache/ktl ktl...) έχω αναφορές cpu kernel panic και λοιπους "συναγερμους" με αποτελεσμα να κολλάει πριν την έναρξη του installation.
Πριν ζητήσω full rescue απο τους εμπειρους ή συμπασχοντες του forum.... μήπως μπορεί απλά καποιος να μου πει, πως απο το μενου του iatkos M usb, αποκτώ προσβαση σε boot command promt για να δοκιμασω την εισαγωγη bootflags ή αλλων εντολων μπας και ξεκινησει η εγκατασταση?? Εχω δει τόοοοσα βίντεο που επιλύουν σχετικα ζητήματα στην εγκατάσταση, αλλά κανείς δεν αναφέρει πως αρχικά αποκτά πρόσβαση στο prompt για να βάλει τις σχετικες εντολες..@@$%*%$!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είπα κ εγώ να δοκιμάσω μια Niresh εγκατάσταση. (άξιος συνεχιστής του iAtkos αλλά, στο εύκολο σημείο διευκολύνει τα πράγματα περισσότερο και το δύσκολο σημείο το κάνει ακόμα δυσκολότερο αργότερα δεν ξέρω κατά πόσο έμεινε η εγκατάσταση του με τόσες αλλαγές κ διαγραφές που έκανα.. )

Ο Άμεσα ενδιαφερόμενος ένα Notebook της Asus κ συγκεκριμένα της σειράς Χ552.

Χαρακτηριστικά > Intel Core i7-3537U / HD 4000 / nVidia GT710 / 4GB ram

 

post-227308-0-69389400-1405544851_thumb.jpg

 

Κατ'αρχην επιβεβαιώθηκε ότι όσο πάνε τα notebooks δυσκολεύουν στην εγκατάσταση,το παλεύω 3 ημέρες και ακόμα δεν το έχω τελειοποιήσει.

Το πρώτο δίλημμα ήταν με τι bootloader θα κάνω την εγκατάσταση.

Αφού κατάλαβα οτι εναλλαγή κάρτας γραφικών δεν θα έχω και απλά πρέπει να επιλέξω μια από τις δυο,

οδηγήθηκα στον Chameleon λόγω καλύτερης γνώσης.

Η Wi_Fi κάρτα ασύμβατη,αντικαταστάθηκε ευθείς εξ'αρχης από την γνωστή Atheros combo με BT

Επίσης επέλεξα την HD 4000 γιατί με την nVidia θα χρειαζόμουν 1-2 μέρες παραπάνω και ήμουν βιαστικός να δω σε τι ποσοστό θα καταφέρω να φτάσω την λειτουργικότητα του. 

Τα αποτελέσματα είναι άκρως ικανοποιητικά,μιας και το ποσοστό αυτό είναι πολύ υψηλό,φυσικά με την παρέμβαση που ανέφερα πιο πάνω.

Αλλά είναι "κέντημα" - τίποτα δεν θα σου κάνει την χάρη να λειτουργήσει από μόνο του (ίσως μόνο η camera) αν δεν το καθοδηγήσει κάποιος να συμβεί,και όλο αυτό σε ένα hardware πλήρως συμβατό.

Μέχρι στιγμής λοιπόν έχουμε.

Επεξεργαστής > ΟΚ με πολλαπλασιαστή κιόλας x29 (patched cpupower)

Chipset Sata III Usb III > OK

Wi_Fi / BTooth > OK

Camera - Ενσωματωμένες Usb συσκευές > ΟΚ

Ενδείξεις μπαταρίας - θερμοκρασίας κλπ > ΟΚ

Πληκτρολόγιο + Αριθμητικό + Touchpad > OK (fn τα πολύ βασικά αλλά δεν έχω ασχοληθεί ακόμα)

Hxoς (με VoodooHDA) > ΟΚ

Απομένουν το AppStore που μάλλον θέλει το extra super duper patching, > OK

το cardreader που δεν έχω καρτουλα να δοκιμάσω,κ κάποιες 1-2 λεπτομέρειες που σίγουρα θα ξεχνάω ακόμα. α ! θυμήθηκα να τσεκάρω κ τις εξόδους HDMI/VGA που υπάρχουν.> OK (no mirroring)

Είμαι ικανοποιημένος ? - ναι είμαι ικανοποιημένος γιατί και αν μου λείψει κάτι τελικά θα είναι πολύ μικρο σε σχέση με το μεγάλο ποσοστό που έχω ήδη πάρει.

Θα το πρότεινα ? - ναι αλλά μόνο σε εξοικειωμένους με το Sport και με αρκετές ώρες διαθέσιμες.. (καλοκαίρι μετράνε διπλές)

Θα ήθελα κάτι ακόμα ? - Ναι άλλα 4GB μνήμη και έναν 256 SSD μιας και έχω και Windows 8.1 πάνω φυσικά.

 

...και τ'απαραίτητα screenshots που πάντα έχουν την δική τους μοναδική αξία.

 

post-227308-0-34205000-1405544909_thumb.jpg

 

post-227308-0-74169800-1405544935_thumb.jpg

Επεξ/σία από MoviemakerGr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...