Προς το περιεχόμενο

Mac OS X σε non-apple υπολογιστές


georgeadams

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 5,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα παιδιά,

έβαλα κι εγώ το Mavericks 10.9.4 στο PC μου και όλα δουλεύουν ρολόι εκτός από τον ήχο! Έχω Motherboard ASUS P5Q SE PLUS.

Ξέρετε τι πρέπει να κάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις Via chipaki οπότε θα κατεβάσεις το multibeast και θα επιλέξεις μια version από τις universal του ήχου VoodooHDA που να σου λειτουργεί.. δοκίμασε την 0.261 πρώτη κάποια απ'ολες θα σου λειτουργήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν επέλεξα το πρώτο είχα kernel panic. Ξαναεγκατέστησα το λειτουργικό και επέλεξα το v2.7.2 και δούλεψε! Το θέμα είναι πως τώρα με την καινούρια εγκατάσταση δεν δουλεύει το Ethernet και δεν ξέρω τι να κάνω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"ολημερίς το χτίζαμε το βράδυ εγκρημνίζονταν" :P

Πάλι από το ίδιο multibeast τρέχεις από το section drivers > network to Realtek Lnx2Mac's... bla bla  και έχεις και ethernet..

 

Ενδεχομένως με το VoodooHDA κάθε τόσο να έχεις ένα kernel panic δεν είναι τίποτα δεν αποφεύγεται απλά restart και μπήκες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Λοιπόν, κατάφερα και εγώ να τα βάλω σε ένα FX8320 με Gigabyte Mobo. Έχω ωστόσο ορισμένες απορίες.

Αρχικά κατα το Boot πρέπει να προσθέτω το Flag "GraphicsEnabler=no" για να δουλέψει. Δεν υπάρχει τρόπος να bootάρει αυτόματα με αυτό το Flag?

Δευτερον αν αφαιρέσω το Stick με το οποίο το εγκατέστησα τρώω boot error στην εκκίνηση. Οσο το έχω συνδεδεμένο βλέπω bootloader κανονικά 

Τρίτων έχω ένα Wifi Dongle Turbo-X . Εχω καμια ελπίδα να το κάνω να δουλεψει; Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξανακαλησπέρα στην παρέα. Αφού έδωσα το HP laptop μου που προκοπή δεν είδα με τα hackidosh πήρα έναν σταθερό με 2500κ asus p8z77-v-lx 8gb ram kai 6770

 

όταν μπουτάρω από το στικάκι πριν μπώ το κύριο μενού του niresh παίρνω e-bios error, το κατεβάζει μερικές φορές και στην συνέχεια μπαίνω κανονικά. Τώρα μετά από κάμποσουν οδηγούς που βρήκα στο ίντερνετ και διάβασα, έκανα εγκατάσταση με τις εξής ρυθμίσεις αλλαγμένες.

GraphicsEnabler=yes

cpu + gpu sensor

dart=1 oxi

ncpi 2000 nai

pci route nai

use kernel cache=yes oxi

ACHI 3rd party sata nai

 

το αποτέλεσμα είναι να περάσω στον δίσκο τα μακ, και όταν πάω να ξεκινήσω να είμαι στο μηλαράκι και να γυρίζει με τις ώρες

μπήκα με -ς ξανά στον δίσκο, σε κάποιο σημείο έγραφε kernel panic και κάτι με τον cpu

 

ξέρει κανείς με asus ή κάποια παρόμοια να προτίνει ρυθμίσεις για εγκατάσταση μπας και δουλέψει σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

mourgolukos επειδη μόνο μαλλον εγώ μπορώ να σου πω στα ελληνικά περί niresh επειδη εχω ασχοληθει 

θα σε ερωτήσω 

την πρώτη φόρα όταν έκανες την εγκατάσταση μπηκες με ivy GraphicsEnabler=No -v ???

δεύτερον μετά την εγκατάσταση ξανά μπουταρεσ από το usb ???

τρίτον αν μπορείς τράβα μια φώτο το kernel panic 

 

papp0us την εγκατάσταση την έκανες με niresh ή με την  κανονική εκδοσή ????

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι δεν μπήκα με την εντολή που αναφέρεις

ναι μπούταρα από το usb 

φωτογραφία λίγο δύσκολο μιας και δεν θυμάμαι πως το έβγαλα και το έδειξε αυτό

Έχεις να προτίνεις πώς ακριβώς να κάνω την εγκατάσταση με ποια flags κλπ να χρησιμοποιήσω ώστε να δουλεψει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...