Προς το περιεχόμενο

Mac OS X σε non-apple υπολογιστές


georgeadams

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσπαθώ να εγκαταστήσω Mavericks, σε Fujitsu lifebook AH532 το οποιο έχει προεγκτατεστημενα windows7, με την μέθοδο που προτείνει ο Piterakos83 (http://www.insomnia.gr/topic/481728-mac-os-x-σε-non-apple-υπολογιστές/page-42) . Ολα μια χαρά μεχρι την στιγμη που αφού έχει γινει η εγκατασταση μπουταρω απο usb και επιλέγω το σκληρό. Εκεί μου βγαζει μήνυμα panic για το power management kext. Χρησιμοποιησα και αυτό που ειναι στο extra (AppleIntelCPUPowerManagement.kext) αλλά κατεβασα και το NullCPUPowerManagement.kext που κυκλοφορεί. Κανένα απ τα δυο δεν δούλεψε. Το laptop δεν μπουτάρει γενικά ουτε και στα windows. ΒΟΗΘΕΙΑ!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν μπουταρει απο πουθενα. Προσπαθησα να κανω repair ΜΒR αλλα ουτε αυτο έπιασε. Το cd των windows δεν αναγνωρίζει τα windows. Μόλις έκανα format και ξαναπερναω τα "παραθυρα".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθώ να εγκαταστήσω Mavericks, σε Fujitsu lifebook AH532 το οποιο έχει προεγκτατεστημενα windows7, με την μέθοδο που προτείνει ο Piterakos83. Ολα μια χαρά μεχρι την στιγμη που αφού έχει γινει η εγκατασταση μπουταρω απο usb και επιλέγω το σκληρό. Εκεί μου βγαζει μήνυμα panic για το power management kext. Χρησιμοποιησα και αυτό που ειναι στο extra (AppleIntelCPUPowerManagement.kext) αλλά κατεβασα και το NullCPUPowerManagement.kext που κυκλοφορεί. Κανένα απ τα δυο δεν δούλεψε. Το laptop δεν μπουτάρει γενικά ουτε και στα windows. ΒΟΗΘΕΙΑ!!!!

 

Για το 532 εχει ηδη γινει σε αυτο το σαιτ Link.png Site: http://www.tonymacx86.com/mountain-lion-laptop-support/101887-guide-fujitsu-ah532.html#post660825

Ακολούθησέ το κατά γράμμα. Το έχω κάνει και δουλέυει σε 532

 

 

Εννοείς κάποια εξωτερική usb;

Έχεις να προτείνεις κάποια που είναι συμβατή;

Ευχαριστώ!

 

Όχι εννοώ ότι ανοίγεις το λάπτοπ και αντικαθιστάς την εσωτερική κάρτα wifi με μια που δουλεύει και σε mac και σε windows.

Ανάλογα το λάπτοπ και η κάρτα. ΠΧ εμένα παίρνει μόνο τις Half-Size καρτούλες οπότε βρήκα μια atheros που είχε και wifi και bluetooth. Εσένα από ότι καταλαβαίνω μάλλον παίρνει Half-Size οπότε θα πρέπει να κινηθείς αντίστοιχα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το 532 εχει ηδη γινει σε αυτο το σαιτ Link.png Site: http://www.tonymacx86.com/mountain-lion-laptop-support/101887-guide-fujitsu-ah532.html#post660825

Ακολούθησέ το κατά γράμμα. Το έχω κάνει και δουλέυει σε 532

 

 

 

Όχι εννοώ ότι ανοίγεις το λάπτοπ και αντικαθιστάς την εσωτερική κάρτα wifi με μια που δουλεύει και σε mac και σε windows.

Ανάλογα το λάπτοπ και η κάρτα. ΠΧ εμένα παίρνει μόνο τις Half-Size καρτούλες οπότε βρήκα μια atheros που είχε και wifi και bluetooth. Εσένα από ότι καταλαβαίνω μάλλον παίρνει Half-Size οπότε θα πρέπει να κινηθείς αντίστοιχα.

 

Ωραία, δηλαδή οποιαδήποτε atheros Half-size κάρτα θα κάνει.

Ευχαριστώ πολύ !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει πεσει στην αντιληψη σας κανενα λαπτοπακι - τυπου προσφορας οπως το πολυ Τιμιο Fujitsu LifeBook AH552 .

Ψαχνω τοσον καιρο και δεν μπορω να βρω κατι με σωστο cpu 2.4+ , ram 4Gb και vga HD 4000 .

Καποιος φιλος μου ειχε πει να κοιταξω απο εξωτερικο αλλα δεν βρηκα κατι αξιολογο με λιγα χρηματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία, δηλαδή οποιαδήποτε atheros Half-size κάρτα θα κάνει.

Ευχαριστώ πολύ !

 

Ωπα! δεν κανει οποιαδηποτε atheros. πρωτα δες αν οντως παιρνει half size καρτες. Μετα δοκιμασε να την βγαλεις ωστε να δεις αν λειτουργει το bluetooth σου χωρις αυτην(μπορει να ειναι πανω στην καρτα και το bluetooth οπως ηταν και σε μενα). Μετα προχωραμε στο ποιο μοντελο atheros θα παρεις. Ειναι συγκεκριμενα τα μοντελα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σε όλους,θέλω να περάσω το IAtkOS το οποίο είναι ένα distro του MacOS αλλά δεν έχω ούτε 8GB στικάκι ούτε DVD.Υπάρχει άλλος τρόπος να το περάσω;Είναι το μόνο που είναι 100% συμβατό με το hardware μου.

 

Υ.Γ.Έχω μία κάρτα μνήμης microsd 8GB class 10 και ένα Android τηλέφωνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες δεν μπορώ να κάνω τον Chameleon 2.1RC, που έχω εγκαταστήσει, να ξεκινήσει μετά από timeout μερικών δευτερολέπτων? Δεν έχει καθόλου timeout, παρ' όλο που έχω βάλει στο Preferences --> Boot Loader να έχει timeout 6 seconds...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες δεν μπορώ να κάνω τον Chameleon 2.1RC, που έχω εγκαταστήσει, να ξεκινήσει μετά από timeout μερικών δευτερολέπτων? Δεν έχει καθόλου timeout, παρ' όλο που έχω βάλει στο Preferences --> Boot Loader να έχει timeout 6 seconds...

Ανέβασε το org.chameleon.Boot.plist εδώ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω βάλει timeout και στο plist, αλλά δεν έχει κανένα αποτέλεσμα. Αυτό που υποψιάζομαι είναι ότι το chameleon, το οποίο έγινε εγκατάσταση από το iAtkos distribution, έχει τα plist/xml αρχεία του κάπου αλλού, ενώ αυτό το plist που έκανα edit εγώ είναι το αρχείο του chameleon που προσπάθησα να εγκαταστήσω μετέπειτα (που μου βγάζει και το Boot Loaded panel στο Preferences), και το οποίο φαίνεται (για άγνωστο λόγο) να μην έχει μπει σε εφαρμογή (αλλιώς θα το έβλεπα στο boot).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχεις ξανακάνει παρόμοια διαδικασία; Το πιο πιθανό είναι ότι διέγραψες όλο το δίσκο σου. Αν θέλεις dual boot η σωστή διαδικασία είναι:

1) φορμάρεις το δίσκο από το disk utility του mac installer και δημιουργείς 2 παρτίσιον (εφόσον θες 2 λειτουργικά)

2) εγκαθιστάς mac σε guid partition table.

3) εγκαθιστάς windows χωρίς να φορμάρεις το παρτίσιον που θα τα εγκαταστήσεις.

 

Άν όμως πας να εγκαταστήσεις σε pc που ήδη έχει windows τότε πρέπει κατά τη δημιουργία του myhack istall να έχεις επιλέξει mbr support.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...