Προς το περιεχόμενο

Mac OS X σε non-apple υπολογιστές


georgeadams

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βγαλε την καρτα απο πανω βρες την μητρική σου και κανε εγκατάσταση με την ενσωματωμένη,φτιάξε ενα DSDT και αφού ολα θα ειναι ρολοι τοτε θα βάλεις την κάρτα πάνω.

το προσπαθησα αλλα για καποιον λογο δν bootare καθολου με την ενσωματωμενη ολο artifacts, και εκλεινε με οτι bootflags και να εβαζα. καμια λυση χωρις επανεγκατασταση δν υπαρχει ε? εχω περασει ενα σωρο προγραμματα τωρα :P θα υπαρξει καποια ωθηση στα γραφικα η να μην μπω στον κοπο καν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τείνοντας να καταντήσω βαρετός, να πω πως προχώρησα το θέμα ένα βημα παραπέρα, και αντί για SL έβαλα σήμερα Lion. Με βάση Link.png Site: αυτό (και άλλες πολλές παρόμοιες αναφορές) θα έπρεπε η Dell 1390 κάρτα να αναγνωρίζεται χωρίς καμιά προσπάθεια. Κι ομως, δεν την βλέπω πουθενά. 

Αυτή τη στιγμή έχω Ethernet (που δουλεψε αφού πρόσθεσα το κατάλληλο Realtek kext στο IONetworkingFamily.kext), αλλά όχι airport/wifi. Αν κάνω add νέο αντάπτορα, δεν μου βγάζει καν επιλογή για airport/wifi... Πραγματικά δεν καταλαβαίνω τι παίζει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άκυρο τωρα ειδα οτι εχεις την HD 2000 αλλιώς ελεγα να πας με αυτη πρώτα και μετα να βάλεις την ΑΤΙ

Θέλει ψάξιμο και ειδική μεταχείριση..

οποτε τελικα δεν αξιζει τον κοπο αφου πιστευω παιζει κανονικα. μονο για το ονομα να μου την δειχνει δηλαδη 7850 δν αξιζει η ταλαιπωρια. ουτε να αλλαξω επεργαστη σε dead socket. οποτε ας μεινω οπως ειμαι :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από πολύ κόπο και βάσανα, επιτέλους έφτασα στη λύση του προβλήματος της ασύρματης κάρτας (BCM4311). Δεν φανταζόμουν ποτέ ότι αυτό θα ήταν το πρόβλημα.

 

Λοιπόν, απ' ότι φαίνεται η καρτούλα αυτή έχει έναν ιδιαίτερο τρόπο ενεργοποίησης (switch on/off) τον οποίο οι υπάρχοντες OS X drivers δεν μπορούν να χειριστούν (βλέπε: http://www.insanelymac.com/forum/topic/119291-fixing-the-goddamned-c500s-bcm4311-fully-resolved/). Αυτός ήταν ο λόγος που, ενώ έβλεπα την κάρτα κανονικά στα Network Preferences, δεν μπορούσα με τίποτα να την κάνω On. 

Όπως θα δείτε στο λινκ που παρέθεσα, ένας κινέζος έχει πατσάρει το IOPCIFamily.kext για Tiger και Leopard για να παρακάμψει το εμπόδιο αυτό. Το πρόβλημα είναι ότι το kext αυτό δεν παίζει σωστά σε Lion (δεν το έχω δοκιμάσει σε Snow Leopard).

 

Ευτυχώς, μετά από ψάξιμο, βρήκα μια άλλη λύση. Η λύση είναι να κάνω την κάρτα μονίμως On, και αυτό μπορεί να γίνει hardware-ικα μπλοκάροντας το pin 20 το οποίο ευθύνεται για την ενεργοποίηση/απενεργοποίηση της κάρτας. Κόλλησα, λοιπόν, μια μικρή ταινία πάνω από το εν λόγω pin, εκκίνησα το μηχάνημα και αλληλούια. Για πρώτη φορά μετά από 20 περίπου μέρες που το παλεύω, το μηχάνημα συνδέθηκε ασύρματα στο δίκτυο.  :-D

 

Μένει να δω αν θα έχω θέματα σταθερότητας, αλλά ένα HD youtube video που έχω βάλει να παίξει πάει μια χαρά μέχρι τώρα.  :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι να κάνω μια σύνθεση pc αυτες τις μέρες και εχω καταλήξει στα εξής 

 

 

-CORSAIR CARBIDE SERIES 400R BLACK

-GIGABYTE GA-Z87X-UD5H RETAIL

-INTEL CORE I7-4771 3.90GHZ LGA1150 - BOX

-ASUS GTX760-DC2OC-2GD5 2GB DDR5 PCI-E RETAIL

-G.SKILL F3-1600C9D-16GXM 16GB (2X8GB) DDR3 PC3-12800 1600MHZ RIPJAWSX DUAL CHANNEL KIT

-SANDISK SDSSDHP-256G-G26 256GB ULTRA PLUS SSD 2.5'' SATA3 DESKTOP BUNDLE

-CORSAIR TX SERIES MODULAR TX650M - 80 PLUS BRONZE CERTIFIED 650 WATT HIGH PERFORMANCE MODULAR PSU

-TP-LINK TL-WDN4800 450MBPS DUAL BAND WIRELESS N PCI EXPRESS ADAPTER

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες μας 3 πράγματα.

1) την χρήση που θέλεις να κάνεις.

2) Πόσα χρήματα θέλεις να διαθέσεις.

3) Αν σ'ενδιαφερουν καταστήματα από εξωτερικό

4) Αν θα ήθελες να έχεις δυνατότητα o/c για το μέλλον..

Σημειώσεις.

Διάβασες εδώ κριτικές για την μητρική ? > http://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16813128593

Το chip ήχου αυτής της μητρικής που υπάρχει σαν πρόταση στην γνωστή σελίδα δουλεύει απρόσκοπτα ? Τα Usb 3 επίσης ?

Επειδή προσωπικά μου έθεσες το ερώτημα και το ζητούμενο να λειτουργεί ο υπολογιστής με τις λιγότερες δυνατές παρεμβάσεις και για να σε προλάβω,η σύνθεση που έχεις κάνει δεν τηρεί αυτές τις προϋποθέσεις και πετάς χρήματα που μπορείς να αξιοποιήσεις πολύ καλύτερα.Επίσης μην εμπιστεύεσαι τυφλά κάποιους καταλόγους συμβατού Hardware,για να στήσεις σήμερα ένα Hackint0sh μηχάνημα σε Z87 χρειάζεσαι εργατοώρες διαβάσματος πριν φτάσουμε στις εργατοώρες εγκατάστασης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι να κάνω μια σύνθεση pc αυτες τις μέρες και εχω καταλήξει στα εξής 

 

 

-CORSAIR CARBIDE SERIES 400R BLACK

-GIGABYTE GA-Z87X-UD5H RETAIL

-INTEL CORE I7-4771 3.90GHZ LGA1150 - BOX

-ASUS GTX760-DC2OC-2GD5 2GB DDR5 PCI-E RETAIL

-G.SKILL F3-1600C9D-16GXM 16GB (2X8GB) DDR3 PC3-12800 1600MHZ RIPJAWSX DUAL CHANNEL KIT

-SANDISK SDSSDHP-256G-G26 256GB ULTRA PLUS SSD 2.5'' SATA3 DESKTOP BUNDLE

-CORSAIR TX SERIES MODULAR TX650M - 80 PLUS BRONZE CERTIFIED 650 WATT HIGH PERFORMANCE MODULAR PSU

-TP-LINK TL-WDN4800 450MBPS DUAL BAND WIRELESS N PCI EXPRESS ADAPTER

http://www.tonymacx86.com/393-building-customac-buyer-s-guide-october-2013.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Πες μας 3 πράγματα.</p> <p>1) την χρήση που θέλεις να κάνεις.</p> <p>2) Πόσα χρήματα θέλεις να διαθέσεις.</p> <p>3) Αν σ'ενδιαφερουν καταστήματα από εξωτερικό</p> <p>4) Αν θα ήθελες να έχεις δυνατότητα o/c για το μέλλον..</p> <p>Σημειώσεις.</p> <p>Διάβασες εδώ κριτικές για την μητρική ? > <a data-ipb='nomediaparse' href='http://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16813128593'>http://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16813128593</a></p> <p>Το chip ήχου αυτής της μητρικής που υπάρχει σαν πρόταση στην γνωστή σελίδα δουλεύει απρόσκοπτα ? Τα Usb 3 επίσης ?</p> <p>Επειδή προσωπικά μου έθεσες το ερώτημα και το ζητούμενο να λειτουργεί ο υπολογιστής με τις λιγότερες δυνατές παρεμβάσεις και για να σε προλάβω,η σύνθεση που έχεις κάνει δεν τηρεί αυτές τις προϋποθέσεις και πετάς χρήματα που μπορείς να αξιοποιήσεις πολύ καλύτερα.Επίσης μην εμπιστεύεσαι τυφλά κάποιους καταλόγους συμβατού Hardware,για να στήσεις σήμερα ένα Hackint0sh μηχάνημα σε Z87 χρειάζεσαι εργατοώρες διαβάσματος πριν φτάσουμε στις εργατοώρες εγκατάστασης.</p>

1)Photoshop /illustrator/after effects/premier/autocad και games(μιλάω και για dual boot με windows)

2)γύρω στα 1400 (χωρίς οθόνη)

3)το να πάρω κομμάτια και να τα βάλω μόνος μου φοβάμαι οτι θα δυσκολευτω στην σύνδεση κ στην τοποθέτηση του cpu.και τι παίζει με την εγγύηση.....

4) το overclock να σου πω την αλήθεια το φοβάμαι.

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα σας παιδια επειδη εχω κανει λιγες αναζητισεις αλλα δεν εχω πολυ καταλαβει και πολλα σχετικα με τον θεμα εγκαταστασης των μακ σε κανονικο υπολογιστη.. 

ποσταρω την εικονα και αν μπορειτε πειτε μου αν γινεται να βαλω τα μακ.. μην κανω και καμια ζημια στο λαπτοπ μου!!

 

proerties.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έχει πολλά G560 δώσε μας το ακριβές. Αν ειναι αυτό που νομίζω ναι μπαίνουν με κάποιες παρεμβάσεις έχει έναν α) βαθμό δυσκολίας αν ειναι η πρώτη σου επαφή,όπως το ιδιο ισχύει όμως και για τον καθ'ενα μας..

Με πολύ διάβασμα και συνθέτοντας το παζλ των αναφορών μπορείς να το δοκιμάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ενα θεματακι με το Main Hackintosh . (Για να μην μπερδευομαστε τα ξαναγραφω μια γρηγορα)

 

3770K

Z77X UD5H

GTX 580

 

Εκανα καθαρη Εγκατασταση στα Mavericks σε αλλον δισκο και ο CPU ειναι στα 3.5GHz , δεν δουλευει ουτε το Turbo Mode ουτε το Μικρο OC που εχω κανει . Νομιζω η μ@λ@κια ειναι στο CPUPowerManagement . 

Εχω τρεξει μονο Multibeast 6.0 με τις ρυθμισεις που φαινονται στις φωτο

 

Nvidia DRV & Cuda Δεν εχω βαλει , και δεν εχω πειραξει τιποτε αλλο στον boot loader. 

post-142084-0-05539200-1383338165_thumb.png

post-142084-0-37707900-1383338202_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απενεργοποίησε το EIST από το bios σε πρώτη φάση να σου φύγει ο καημός :P ,και όταν θα υπάρξει και άλλη διορθωτική θα σου πω.

Ένας άλλος τρόπος είναι να oc-αρεις και την ώρα που είσαι oc να πατσαρεις το powermanagement και να φτιάξεις SSDT αλλά δεν είναι ο ενδεδειγμένος,και δεν λειτουργεί πάντα κ παντού.. αν βρεις κάτι άλλο κάπου αλλού let me know,αλλά όσο έψαξα νομίζω δεν το έχουν πάρει καν χαμπάρι ακόμα οι του εξωτερικού..

Αν θέλεις να κάνεις άλλο πείραμα δοκίμασε παλαιότερους bootloader και όχι το latest chimera ..

και επιτελούς αποφάσισε τι θα είσαι .. Mac pro η iMac  :P :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...