Προς το περιεχόμενο

Μια ερώτηση προς αυτούς που έχουν επιχείρηση και απασχολούν υπαλλήλους


arsenal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια ερώτηση που κατά κύριον λόγο απευθύνεται στα άτομα που έχουν μια νεπιχείρηση και απασχολούν υπαλλήλους, είτε λίγους είτε πολλούς.

Γιατί όταν γίνεται κάποιο λάθος μερικοί (αρκετοί) φωνάζετε σαν τα ούγκανα; Θεωρείται πώς βοηθάει στο να αποδoση καλύτερα ο υπάλληλος;

Αναρωτιέμαι τώρα εγω με το φτωχό μου λαϊκό μυαλό.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ο προβληματισμός σου είναι ίσως σωστός, επειδή απλά το περιορίζεις στο εργοδότης/υπάλληλος.

Αν όμως το πας παραπέρα θα δεις ότι:

Φωνάζει και ο γονέας στο παιδί

Ο καθηγητής στο μαθητή

Ο ψηλός στον κοντό (και ο άσβερκος σε όλους)

Η τράπεζα στον οφειλέτη

Η υπερδύναμη σε όλους του υπόλοιπους

και γενικότερα αυτός που μπορεί σε αυτόν που είναι από "κάτω".

Σίγουρα όχι όλοι με τον ίδιο τρόπο, αλλά πια αυτό έχει να κάνει με τον χαρακτήρα και την ιδιοσυγκρασία του καθενός.

Λέγεται "δίκαιο του ισχυροτέρου" δεν έχει καμία σχέση με αντικειμενικό δίκιο και ουσιαστικά το κάνει όποιος μπορεί εκεί που τον παίρνει, ασχέτως αν χρειάζεται ή βοηθάει στην επίλυση του όποιου προβλήματος

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, arsenal είπε

Μια ερώτηση που κατά κύριον λόγο απευθύνεται στα άτομα που έχουν μια νεπιχείρηση και απασχολούν υπαλλήλους, είτε λίγους είτε πολλούς.

Γιατί όταν γίνεται κάποιο λάθος μερικοί (αρκετοί) φωνάζετε σαν τα ούγκανα; Θεωρείται πώς βοηθάει στο να αποδoση καλύτερα ο υπάλληλος;

Αναρωτιέμαι τώρα εγω με το φτωχό μου λαϊκό μυαλό.
 

οπως ειπε και ο απο πανω με λιγα λογια κανε τουμπεκα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, NemeSis1990 είπε

οπως ειπε και ο απο πανω με λιγα λογια κανε τουμπεκα

Ε οχι ρε φίλε και τουμπέκα...λίγο αυτοσεβασμός να έχεις δεν μπορείς να ανεχτείς τα πάντα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή πιστεύουν οτι η αρνητική ενίσχυση δουλεύει, και μπορεί βραχυπρόθεσμα να κάνει δουλειά αλλα στους περισσότερους ανθρώπους βοηθάει πολυ παραπάνω η θετική ενίσχυση μακροπρόθεσμα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, arsenal είπε

Ε οχι ρε φίλε και τουμπέκα...λίγο αυτοσεβασμός να έχεις δεν μπορείς να ανεχτείς τα πάντα

αν θες να φωναζεισ πηγαινεις με το ΠΑΜΕ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, arsenal είπε

Ε οχι ρε φίλε και τουμπέκα...λίγο αυτοσεβασμός να έχεις δεν μπορείς να ανεχτείς τα πάντα

Τον ανέχεσαι, αν δεν σου αρέσει το περιβάλλον που δουλεύεις απλά ψάχνεις για άλλη απασχόληση και του λες γεια σας . Δεν μπορείς να αλλάξεις τον εργοδότη σου δυστυχώς και συνήθως αν το προσπαθήσεις έχει τα αντίθετα αποτελέσματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την ευκαιρία και μία ακόμα επισήμανση (τροφή για σκέψη).

Οι "εργοδότες", με εξαίρεση αυτούς που γεννήθηκαν εργοδότες αφού πήραν την επιχείρηση από τον μπαμπά, δεν είναι κάποια ειδική κατηγορία ανθρώπων (τουλάχιστον όχι στην αρχή).

Μάλιστα αρκετές φορές (ειδικά στις μικρές επιχειρήσεις) είναι πρώην εργαζόμενοι που το...αποτόλμησαν. Στην πορεία όμως βγάζουν τον "καλό" τους εαυτό είτε γιατί το καταπίεζαν χρόνια και τώρα απλά μπορούν, είτε γιατί αλλάζοντας θέση άλλαξε και η οπτική που βλέπουν τα πράγματα.

 

Άσχετο αλλά ίσως και...σχετικό. Θυμάμαι πιτισρικάς να μαζευόμαστε με τους συμμαθητές και να "θάβουμε" τους καθηγητές που "τόσα μας έκαναν". Και φυσικά είχαμε όλα τα δίκια με το μέρος μας. Ε, πριν κάποια χρόνια, σε μια παρέα, έπεσαν μαζί αρκετοί εκπαιδευτικοί (κάποιοι από το ίδιο σχολείο). Πόσα είχαν να πουν για τους μαθητές που "τους έκαναν τόσα"!!! Και μαντέψτε ποιοι είχαν το δίκιο αυτή τη φορά ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα οσες φορες μου συμβαινει να τσατιζομαι / τρελαινομαι ειναι επειδη εχω δικιο & εχει επαναληφθει το σεναριο περισσοτερες απο 3 ή 4 φορές.

δεν μπορεις να απολυεις καθε φορά ή να μειωνεις μισθούς ή να παρακρατάς τη μ@λ@κία του υπαλλήλου, οπότε γίνεται η εκρηξη.

εγω που ειμαι φιλος με τους 2 υπαλληλους μου δεν εχω καποια διαφορά προσωπική. όταν ομως μπαινουν στη μεση τα λεφτα, τοτε σταματαει η φιλία !!!

υγ - εννοειται πως οταν τα πραγματα πηγαινουν καλά ή καλύτερα από το μέγιστο αναμενόμενο η επιβράβευση λεκτικά & οικονομικά είναι δεδομένη (και οχι δεν ειναι εξαγορά, ειναι καθαρα επιβραβευση αναλογη με αυτη που θα ηθελα να εχω οταν ημουν υπαλλληλος αλλα δεν ελαβα ποτέ).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, arsenal είπε

Ε οχι ρε φίλε και τουμπέκα...λίγο αυτοσεβασμός να έχεις δεν μπορείς να ανεχτείς τα πάντα

Αλλο φωνη και αλλο προσβολη

Αλλο φωνη και αλλο υποτιμιτικα, βρισιες και μονιμη απαξιωση

Αλλο φωνη οταν υπαρχει δικηο, επειδη η δουλεια δεν γινεται, επειδη ο συνεργατης τα ξυνει, επειδη προκληθηκε καποια ζημια κτλ κι αλλο φωνη για την φωνη

Ποια ακριβως λοιπον η κατασταση και ποιο το προβλημα; Ευαισθητος χαρακτηρας; Εγινε ζημια και σοπυ την ειπαν; Ειναι αυταρχικο το αφεντικο/προισταμενος γενικα; Ειχε δικηο ή αδικο και πως αντεδρασες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, haris_216 said:

Λέγεται "δίκαιο του ισχυροτέρου" δεν έχει καμία σχέση με αντικειμενικό δίκιο και ουσιαστικά το κάνει όποιος μπορεί εκεί που τον παίρνει, ασχέτως αν χρειάζεται ή βοηθάει στην επίλυση του όποιου προβλήματος

Σε κοινωνικό επίπεδο λέγεται δίκιο του μαλάκα, aka επειδή εγώ δε μπορώ να διαχειριστώ τα frustrations μου φωνάζω σε άλλους (εξάλλου αυτοί φταίνε ε).

Τις περισσότερες φορές είναι σούπερ δύσκολο και θέλει πολλή άχαρη και κουραστική δουλειά να βελτιωθεί κανείς σ' αυτό*, οπότε οι επιλογές είναι δύο για το θύμα: είτε λες αντίο, είτε το υποφέρεις.

* hat tip στους φίλους που σε συζητήσεις περι ψυχολόγων δεν καταλαβαίνουν σε τι μπορεί να βοηθήσει εφόσον "δεν έχουν προβλήματα".

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, NikosKallithea είπε

Και σενα αν σου έπαιρναν από την τσέπη τα ευρώ σου θα φώναζες, γιατί κάθε λάθος υπαλλήλου σημαίνει απώλεια χρημάτων.

Δηλαδη εσυ απο την στιγμη που εχεις εργαζομενους πιστευεις οτι δεν θα γινουν λαθη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, michael18 είπε

Δηλαδη εσυ απο την στιγμη που εχεις εργαζομενους πιστευεις οτι δεν θα γινουν λαθη?

 

Δυστυχώς και ο άγιος φοβέρα θέλει. Ή θα φωνάξεις ή θα κυρώσεις (παρακράτηση μισθού κλπ).

Πχ είναι και τα "λάθη" τύπου "Με έπιασε να κωλοβαράω όταν μπήκε στο μαγαζί και δεν τον περίμενα"

Τώρα, άμα πρόκειτε να προσβολλές, υποτίμηση κλπ στο χέρι σου είναι από παραίτηση μέχρι και μήνυση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...