Προς το περιεχόμενο

University of the People - Πανεπιστήμιο του Λαού


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδη εδω και κατι μηνες ψαχνω τι φαση για να κανω αιτηση στο συγκεκριμενο Πανεπιστημιο, θελω γνωμες για να δω αν τελικα αξιζει. Αρχικα απο ερευνα που εχω κανει για αυτο το Πανεπιστημιο θεωρητικα υπαρχει η δυνατοτητα υποτροφιων. Απο αυτα που βρηκα απο ελληνικες πηγες συνηθως τις υποτροφιες τις τσιμπανε προσφυγες οποτε δε ξερω εαν εχω ελπιδα αλλα τα οικονομικα μου ειναι εντελως υπο του μηδενος φαση οποτε δεν εχω και πολλες επιλογες απο το να κανω αιτηση για υποτροφια και οπου βγει.Ειναι το πιο φτηνο ΑΕΙ  τυπου ανοιχτο πανεπιστημιο που εχω βρει (καμια σχεση με ΕΑΠ η OPEN ) πχ  4 χιλιαρικα για ολο το μπατσελορ και το πληρωνεις με δοσεις (ουσιαστικα 100 δολαρια το καθε μαθημα που παιρνεις).Δικαιουσε διεθνες φοιτητικο πασο (ISIC) που εχει ισχυ στην Ελλαδα με αρκετα καλες φοιτητικες εκπτωσεις (διαφορα καταστηματα, τρενα, ΚΤΕΛ, ακτοπλοικα, σινεμα κτλ). Επισης η cosmote τουλαχιστον απο αυτα που βρηκα σου δινει φοιτητικο νουμερο με βεβαιωση σπουδων απο αυτο οπότε και αυτο ειναι βοηθεια.

Γλυκοκοιταζω το BSc in Community and Public Health αλλα δε ξερω με ποια σχολη στην Ελλαδα ειναι συγκρισιμο αυτο το προγραμμα και βασικα τι αντικρυσμα θα εχει και τι δουλεια θα μπορουσα να κανω μετα? Οκ για αναγνωριση απο ΔΟΑΤΑΠ δε πιστευω να εχει αλλα στην ελευθερη αγορα θα εχει καποια βαρυτητα το πτυχιο απο το University of the People? Εχει φυσικα και το καλο οτι εαν δεν εχεις IELTS η καποιο χαρτι στα Αγγλικα (οπως εγω) μπορεις να γραφτεις στο προπαρασκευαστικο μαθημα Αγγλικων και αν το περασεις συνεχιζεις κανονικα. Γενικα στην Αμερικη ειναι πολυδιαφιμησμενο (εχω πετυχει αρθρα για αυτο σε CNN , Forbes, USA Today, BBC). 

Επεξ/σία από Napier
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 630
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4000 δολαρια δλδ 3200 ευρω που ειναι μεγαλη διαφορα ασε που για το ΕΑΠ εχω ακουσει οτι παιζει να μη το τελειωσεις και ποτε.

Το βασικο για μενα ειναι οτι προσφερει τη δυνατοτητα υποτροφιας διοτι με τα οικονομικα ειμαι πολυ πολυ δυσκολα. Τωρα για την αναγνωριση δε με ενδιαφερει στο δημοσιο. Στο ιδιωτικο τι αξια θα εχει ειναι το ζητημα και αν θα ειναι ρισκο να επενδυσω 4 χρονια σπουδων εκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυσκολο να εχεις αναγνωριση αλλα δεν ξερω...

εγω ειμαι ευνοικα διακειμενος για το UoP παντως..

αλλα επιμενω, εαπ καλυτερη λυση για ελλαδα..  και αν διαβαζεις προφανως και θα το τελειωσεις και στην ωρα σου κιολας

ποια σχολη σε ενδιαφερει?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο τομεας της υγειας με ενδιαφερει γενικα. Επισης το γεγονος οτι θα εχω Αμερικανικο χαρτι αν με το καλο τελειωσω νομιζω θα βοηθησει σε περιπτωση που θελησω να την κανω για εξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικο φανταζομαι ειναι και τα 3 χρονια εναντι 4, που εχουν τα ελληνικα. 

Το ισοδυναμο τι να το κανεις, λες και παιρνουν ατομα στο δημοσιο; Λιγα ειναι τα αντικειμενα στα οποια το πτυχιο προσφερει πρακτικα πλεονεκτηματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 χρονια ειναι και στο UoPeople αλλά θεωρητικα μπορεις να το τελειωσεις και σε 3 παρα κατι αν εχεις GPA ανω του 3.00 σε καθε τερμ που δεν ειναι κατι τραγικα δυσκολο υποθετω. 80% μεταφραζεται βασικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα πήγαινα σε αυτό το πανεπιστήμιο, μου είναι εντελώς γελοία η ονομασία του ακόμα και το super πανεπιστήμιο να ήταν...... 

  • Like 2
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι υποτροφίες στο University of the People δεν αφορούν μόνο πρόσφυγες. Έχουν υποτροφίες και για τον γενικό πληθυσμό με διάφορους οικονομικούς και κοινωνικούς περιορισμούς αλλά δε ξέρω πόσο ανταγωνιστικές είναι. Έχω την εντύπωση οτι θα πρέπει να πείσεις οτι είσαι μέσα στη κακομοιριά για να τις διεκδικήσεις.

Υπάρχει κ δω 

... σχετικό θέμα για τη μεταφορά πιστωτικών μονάδων από άλλες σχολές ώστε να μπει κάποιος σε advanced στάδιο. Γενικά είναι αξιόλογη προσπάθεια αν αναλογιστούμε οτι τα δίδακτρα σε ένα Πανεπιστήμιο των ΗΠΑ είναι απαγορευτικά για τον μέσο ελλαδιστάν κάτοικο. Επίσης έχουν κάνει καλό μάρκετινγκ και έχουν χτίσει συνεργασίες και με Ευρωπαικά Πανεπιστήμια για μεταφορά φοιτητών.

10 hours ago, Βασίλης_29 said:

Δεν θα πήγαινα σε αυτό το πανεπιστήμιο, μου είναι εντελώς γελοία η ονομασία του ακόμα και το super πανεπιστήμιο να ήταν...... 

 Μα ο σκοπός του ονόματος του είναι ακριβώς να προσεγγίσει τη πλέμπα , προσφυγιά, όσους δεν έχουν στον ήλιο μοίρα από οικονομικής άποψης και γενικά όσους είχαν ξεγράψει τη πιθανότητα να σπουδάσουν ποτέ σε ανώτατη εκπαίδευση. Σε κάτι emerging χώρες όπως Κίνα, Ινδία αλλά κ από Άφρικα μεριά (ειδικά Νιγηρία) κάνει θραύση. Επίσης για έναν περίεργο λόγο το University of the People είναι πολύ δημοφιλές στην Ιταλία. Κάπου είχα διαβάσει πως τα 3/4 των Ευρωπαίων φοιτητών του είναι από Ιταλία.

Φυσικά λόγω του MBA που προσφέρει θα προσελκύσει και άτομα πιο well off αλλά τουλάχιστον στις ΗΠΑ το MBA του University of the People  δε νομίζω οτι πιάνει και πολλά γιατί είναι ακόμα unaccredited. Αλλά αυτό αφορά το εσωτερικό των ΗΠΑ, τώρα τι αξία έχει το MBA του στην Ευρώπη και γενικά σε χώρες εκτός της Αμερικής είναι άγνωστο.

Επεξ/σία από Τοξοβόλος___U__K
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ολο το ΜΒΑ κανει 1900 ευρω εντωμεταξυ. Δηλαδη που να βρεις πιο φτινο.Αυτο που με απασχολει ομως αν τελικα κανω αιτηση για το μπατσελορ -σχεδον σιγουρο- πως θα αξιολογηθει στην ελευθερη αγορα ενα πτυχιο απο αυτο το Πανεπιστημιο.Με φοβιζει το γεγονος οτι μπορει να το θεωρησουν κατωτερο επειδη ειναι ονλαιν και γενικα ακομα δεν ειναι πολυ γνωστο πανεπιστημιο οποτε δε θελω να τη πατησω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει αποφοιτησει κανεις απο εκει να μας πει εμπειρια, να μας δειξει πτυχιο κλπ?

εγω ειμαι ευνοικα προσκυμενος στην ιδεα, αλλα δεν ξερω τι αντικτυπο εχει στην αγορα εργασιας ολο αυτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, opcorsa είπε

εχει αποφοιτησει κανεις απο εκει να μας πει εμπειρια, να μας δειξει πτυχιο κλπ?

εγω ειμαι ευνοικα προσκυμενος στην ιδεα, αλλα δεν ξερω τι αντικτυπο εχει στην αγορα εργασιας ολο αυτο

Αν μιλάμε για Ελλάδα, είναι τραγική η αντιμετώπιση, αν δεν έχεις τελειώσει Πολυτεχνείο και γενικά γνωστότατες σχολές. Για εξωτερικό, δεν ξέρω. Εκεί μάλλον θα υπάρξει και αξιολόγηση της εμπειρίας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Lanike71 είπε

Αν μιλάμε για Ελλάδα, είναι τραγική η αντιμετώπιση, αν δεν έχεις τελειώσει Πολυτεχνείο και γενικά γνωστότατες σχολές. Για εξωτερικό, δεν ξέρω. Εκεί μάλλον θα υπάρξει και αξιολόγηση της εμπειρίας.

νομιζω ακομα και το ΕΑΠ σνομπαρουν εδω στην ελλαδα παντως...

πχ αν εχεις τελειωσει διοικηση επιχειρησεων στο εαπ δεν εισαι τιποτα αλλα αν βγαλεις το τμημα κουκλοθεατρου για δεξιοχειρες του τει νοτιου καστελοριζου εισαι "ανωτερος"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σνομπάρουν το ΕΑΠ γιατί είναι online και για το κατεστημένο ίσως θεωρήται από κάποιους ως κατώτερο. Οκ να καταλάβω οτι έχεις ίσως λόγο να σνομπάρεις έναν online γιατρό,δικηγόρο,ψυχολόγο,μηχανικό αλλά για τα προγράμματα που προσφέρει το ΕΑΠ που είναι Ευρωπαικές σπουδές, Ελληνικός πολιτισμός ή γουατέβα δε ξέρω τι καλύτερο μπορούν να προσφέρουν οι σπουδές σε brick and mortar.

Tώρα για το UoPeople επειδή το παρακολουθώ στενά χρόνια τώρα, κυρίως γιατί γουστάρω το concept, να πω οτι στην αρχή δε το πίστευα καθόλου. Έλεγα του χρόνου άντε παρά χρόνου θα καταρρεύσει, σιγά μην αφήσουν τα παντοδύναμα Αμερικάνικα συμφέροντα στον χώρο της ανώτατης εκπαίδευσης να σταθεί ένα τέτοιο Πανεπιστήμιο. Και όμως φαίνεται να πέφτω έξω. Ήδη έχει χτίσει ένα γερό student body (ειδικά τον τελευταίο χρόνο από 4000 φοιτητές που είχε τέτοιο καιρό το 2017 σήμερα έχει 13000 φοιτητές και σε κάθε χρόνο κάνουν projection πως θα διπλασιάζει τους φοιτητές του). Παραδόξως οι μισοί του φοιτητές είναι από ΗΠΑ. Επίσης προσφέρει προγράμματα σπουδών που μπορούν να εγγυηθούν σχετικά καλή αποκατάσταση με τη προυπόθεση σαφώς οτι η αγορά εργασίας θα είναι καλή με τους αποφοίτους του.

Προς το παρών είναι άγνωστο πως θα τους υποδεχτεί η αγορά καθώς ακόμα δεν έχουν αρχίσει να αποφοιτούν μαζικά. Λογικά σε μια πενταετία από τώρα που θα έχουν βγει αρκετοί απόφοιτοι του στην αγορά εργασίας θα έχουμε καλύτερη εικόνα. Το οτι είναι πάμφθηνο και εξαιρετικά ευέλικτο δεν χρειάζεται καν να αναφερθεί ως συγκριτικό πλεονέκτημα. Συνυπολογίστε πως μιλάμε και για Αμερικάνικο τίτλο σπουδών, τότε φαίνεται εύκολα γιατί θα αρχίσει να κάνει μεγάλη θραύση όταν πάρουν πρέφα την ύπαρξη του μαζικά.

Επεξ/σία από Τοξοβόλος___U__K
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Τοξοβόλος___U__K είπε

Σνομπάρουν το ΕΑΠ γιατί είναι online

Δεν είναι online.

Έχεις τα βιβλιαράκια σου, έχεις τις εξετασούλες σου με απαιτούμενη φυσική παρουσία. Το μόνο που δεν έχεις είναι η (καθημερινή) επαφή με καθηγητές με την πατροπαράδοτη διδασκαλία στα έδρανα.

Επεξ/σία από Lanike71
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...