Προς το περιεχόμενο

University of the People - Πανεπιστήμιο του Λαού


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όσοι σνομπάρουν εαπ είναι επειδή είτε δεν πήγαν ποτέ, είτε δοκίμασαν και απέτυχαν όπως το μεγαλύτερο ποσοστό, η απλά άκουσαν από κάποιον κσλοθελητη περί αντιγράφων κτλ

Το ΕΑΠ είναι δύσκολο. Πολύ δύσκολο. Εννοείται ότι δε παίζουν σκονάκι. Η αυστηρότητα των εξετάσεων δεν έχει καμία σχέση με τη χαβρα στα συμβατικά πανεπιστήμια. 

Και εννοείται πως επιστημονικές εργασίες 2 - 3000 λέξεων κάποιοι κάνουν μόνο στη πτυχιακή τους. 

Δεν είναι καλύτερο. Είναι ισάξιο και πολύ δύσκολο. Δέκα το ξεκινάνε 3 το τελειώνουν. 

Για το university of People έχω ακούσει ότι έχει την ίδια νοοτροπία με το ΕΑΠ του ΗΒ. Η Ευρώπη το αναγνωρίζει ως κανονικό πανεπιστήμιο. Εμείς εδώ είμαστε γνωστοί για τη δυσκολία του να σναγνωριζουμε πτυχία εξωτερικού. 

  • Like 4
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 630
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, gas7777 said:

Για το university of People έχω ακούσει ότι έχει την ίδια νοοτροπία με το ΕΑΠ του ΗΒ. Η Ευρώπη το αναγνωρίζει ως κανονικό πανεπιστήμιο. Εμείς εδώ είμαστε γνωστοί για τη δυσκολία του να σναγνωριζουμε πτυχία εξωτερικού. 

Είναι όντως η ίδια νοοτροπία με το Open του UK αλλά είναι ακόμα πιο ευέλικτο το University of the People και από το ΕΑΠ και από το Open. Πχ από όσα έχω διαβάσει για τις εξετάσεις στο ΕΑΠ σας μαζεύουν σε στάδια, μεγάλες αίθουσες κτλ σε μεγάλες πόλεις που σημαίνει οτι εαν κάποιος δε ζει σε μεγάλη πόλη θα πρέπει να μετακινηθεί για να δώσει εξετάσεις.

Στο UoPeople αντίθετα στις εξετάσεις χρησιμοποιούν το σύστημα του proctoring. Δηλαδή επίβλεψη σε ιδιωτικό χώρο. Ο κάθε φοιτητής έχει 2 επιλογές. Η πρώτη είναι να βρει offline proctor, αλλά γενικά αυτή η επιλογή είναι δύσκολη καθώς το UoPeople υποχρεώνει τον φοιτητή και τον proctor να υπογράψουν συμφωνητικό για τη διαδικασία επίβλεψης των εξετάσεων απαγορεύοντας τη πληρωμή  ενώ υπάρχουν πολλοί περιορισμοί για το ποιός μπορεί να είναι proctor (συνήθως ανώτερος από τη δουλειά , manager, team leader κτλ ή πρόσωπο που υπηρετεί σε συγκεκριμένες θέσεις σε δημόσιο φορέα) και πρέπει πρώτα να επιβεβαιώσει όλα τα στοιχεία του proctor το UoPeople . Η άλλη επιλογή είναι online proctor, δηλαδή μέσω εταιρείων που χρησιμοποιούν προεγκεκριμένους proctor. Μπορεί έτσι από το σπίτι του κάποιος φοιτητής να δώσει εξετάσεις εφόσον o  proctor πρώτα περάσει σε έλεγχο των surroundings (περίπου μισή ώρα) μέσω ειδικού webcam application ώστε να αρχίσει η διαδικασία της εποπτείας κατα τη διάρκεια της εξέτασης.To κόστος για αυτή τη διαδικασία είναι της πλάκας (15-20 δολάρια για κάθε exam) ειδικά αν ο φοιτητής διαλέξει την εταιρεία με την οποία συνεργάζεται το UoPeople. Σημειωτέον οτι όλα τα exams του UoPeople είναι online με κωδικούς που δίνονται μόνο στους επιβεβαιωμένους proctors και η βαθμολόγηση γίνεται μόνο από το UoPeople.

Από οτι έχω διαβάσει στα διάφορα φόρουμ αυτή η διαδικασία είναι σπαστική για τους περισσότερους φοιτητές του και γενικά παραπονιούνται πολλοί για τα διαδικαστικά  αλλά τουλάχιστον σου επιτρέπει να εξεταστείς από όπου γουστάρεις.Φυσικά υπάρχει πάντα ο κίνδυνος ο proctor να απορρίψει την τοποθεσία που θα δώσει εξετάσεις ο φοιτητής για διάφορους λόγους (πχ θόρυβοι,φωτισμός κτλ) ή και να διακόψει την εξέταση μηδενίζοντας τον φοιτητή αν κάτι δε του κάθεται καλά. Αρκετοί φοιτητές δλδ παραπονιούνται και για τέτοια κουλά.

 

Επεξ/σία από Τοξοβόλος___U__K
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο πρόεδρος του UoPeople στο CNN προχθές. Μιλάει για την ευκαρία σπουδών που προσφέρει το Πανεπιστήμιο σε πρόσφυγες από Συρία. Γενικά το UoPeople ρίχνει μεγάλο βάρος (ίσως το μεγαλύτερο) σε πρόσφυγες και οικονομικά αδύναμους φοιτητές.

Το βρίσκω τρομερά θετική εξέλιξη για τη ζωή αυτών των ανθρώπων να έχουν τη δυνατότητα πρόσβασης σε τριτοβάθμια εκπαίδευση μέσω του  UoPeople  και ιδεολογικά το υποστηρίζω με χίλια.

 

Επεξ/σία από Τοξοβόλος___U__K
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Party pooper εδώ αλλά με ξύνει ο κώλος μου να προβληματιστώ στα σοβαρά και να θέσω τα εξής ζητήματα:


1) Ποια είναι τα εργασιακά δικαιώματα που παρέχει στην Ελλάδα και γιατί να το πάρει κάποιος στα σοβαρά έναντι από άλλα πανεπιστήμια (εγχώρια ή μη);

Υπάρχουν πανεπιστήμια που έχασαν το accreditation τους ενώ λειτουργούσαν από το 1888 (ή 1941 αν προτιμάτε) ή, σαν δεύτερο παράδειγμα, από το 1966.

Τι εγγυήσεις δίνετε όλοι εσείς οι καλοθελητές ότι το εν λόγω πανεπιστήμιο του 2009 δεν θα πάει για φούντο;


2) Τι ακριβώς ενδιαφέρει τον αναγνώστη αν το ΕΑΠ το σνομπάρουν; Ας το σνομπάρουν! Και λοιπόν; Αφού σνομπάρουν το UoP όπως σνόμπαραν το ΕΑΠ, σημαίνει ότι το πρώτο κάποια στιγμή θα επιτύχει και θα είναι άξιο αναγνώρισης (κοινωνικής ή μη);

Δεν θα σχολιάσω ότι τα σνομπάρουν άνθρωποι που πήγαν σε πρωτοκλασσάτα πανεπιστήμια, ούτε θα αναφέρω ότι οι oxbridge αλληλοσνομπάρονται μια ζωή, αλλά θα σταθώ σε ένα συγκεκριμένο σημείο γιατί ειπώθηκε ξεκάθαρα

"Η Ευρώπη το αναγνωρίζει ως κανονικό πανεπιστήμιο."

Που είναι η πηγή που ξεκάθαρα δείχνει ότι η Ευρώπη (ή έστω ευρωπαϊκοί/ελληνικοί οργανισμοί) το αναγνωρίζουν; Γιατί εγώ με μια πρόχειρη αναζήτηση το μόνο που βρήκα είναι ότι το ΔΟΑΤΑΠ συγκεκριμένα ΔΕΝ το αναγνωρίζει ενώ γράφει για ΕΑΠ.

Οπότε αν κάποιος πρέπει να ιδρώσει, όπως υποννοείται εδώ με τη συσχέτιση UoP-ΕΑΠ, και να καταλήξει να χάσει κυριολεκτικά τον κόπο του τότε γιατί να μην τον αφιερώσει κάπου αλλού; Επειδή όσοι το σνομπάρουν τότε μάλλον δεν ξέρουν τι λένε;


3) Το άλλο που μου κάνει μεγάλη εντύπωση και που προσωπικά μου προκαλεί δικαιολογημένα εκνευρισμό είναι αυτό

"σε πρόσφυγες από Συρία. Γενικά το UoPeople ρίχνει μεγάλο βάρος (ίσως το μεγαλύτερο) σε πρόσφυγες και οικονομικά αδύναμους φοιτητές. Το βρίσκω τρομερά θετική εξέλιξη για τη ζωή αυτών των ανθρώπων να έχουν τη δυνατότητα πρόσβασης σε τριτοβάθμια εκπαίδευση"

Δηλαδή η πλειοψηφία των προσφύγων ΔΕΝ έχει πτυχία; Γιατί είχα την εντύπωση ότι αρκετοί (αν όχι οι περισσότεροι) από αυτούς είχαν πανεπιστημιακή κατάρτιση. Δεν έκατσα μεν να ψάξω τα πανεπιστήμια της Συρίας αλλά ορκίζομαι ότι αυτή η εντύπωση μου είχε δημιουργηθεί από τον φιλοπροσφυγικό προσηλυτισμό τόσα χρόνια.

Γιατί αν θέλουμε να βοηθηθούν οι πρόσφυγες στην Ελλάδα τότε τα πράγματα είναι πολύ απλά:
    - Αν έχουν πτυχία, τότε χρειάζονται κάποιο σύστημα τοπικής αναγνώρισης ή δυνατότητα ευκαιριών για μεταπτυχιακές σπουδές στην Ελλάδα
    - Ανεξάρτητα από τα πτυχία, χρειάζονται απαραίτητα διδασκαλία της ελληνικής γλώσσας οπότε σπουδές που ΔΕΝ αναγνωρίζονται στην Ελλάδα και ΔΕΝ διδάσκονται στα ελληνικά, ΔΕΝ βοηθάνε

Εκτός αν δεν θέλουμε και ο σκοπός είναι απλά να πάνε σε Γερμανίες, Αγγλίες, Αμερικές (πχ University of California, Berkeley για άλλες σπουδές ίσως; ) και δεν ξέρω τι άλλο.


4) Ο άλλος λόγος που το 3 μου προκαλεί εκνευρισμό είναι η επιλεκτική ευαισθητοποίηση ανάλογα με τις ταύλες της προσωπικής βούλησης, της κοινωνίας, και το τι σκατά θα αποφασίσει το αφεντικό (ΜΚΟ ή μη).

Από την συσχέτιση UoP-ΕΑΠ, πήγε το θέμα στους Σύριους και σε ιδεολογικές (τι είδους ιδεολογία άραγε; ) υποστηρίξεις. Παρόλο που εδώ γράφτηκαν πάνω από 5 σοβαρές δημοσιεύσεις, ένα ελληνόπουλο εκεί (αν κάνω λάθος και δεν είναι, τότε μπράβο του που γράφει καλά ελληνικά) είχε πάνω από 150 εμφανίσεις και μόνο μία απάντηση, η οποία δυστυχώς ήταν αποστομωτική και προσβλητική. Και να έλεγα ότι εκείνο ήταν παρασκευιάτικο τρολάρισμα, αλλά άλλο θέμα γράφτηκε Παρασκευή από μισής μέρας λογαριασμό.

Γιατί από ότι φαίνεται οι αργοπορημένες πληρωμές και τα τοξικά εργασιακά περιβάλλοντα μάλλον λύθηκαν άρα τα κυριότερα προβλήματα για φέτος είναι αν θα κριθεί ένοχος ο Αμβρόσιος επειδή αντέδρασε χυδαία στο σύμφωνο διαβίωσης, τι θα απογίνουν οι πρόσφυγες στην Ελλάδα και μην τυγχόν σνομπαριστεί η μαλακία UoP που πλασάρεται γενικά και την ασπάζεται καλή ώρα ο τοξοβόλος.

Όπως είπα, επιλεκτική ευαισθητοποίηση ανάλογα με τις ταύλες της προσωπικής βούλησης, της κοινωνίας, και το τι σκατά θα αποφασίσει το αφεντικό (ΜΚΟ ή μη). Κρίμα πραγματικά για αυτά που βλέπω.


 

Θα έλεγα κανένα συνέλθετε λίγο με αυτά που δείχνετε αλλά φοβάμαι μην πεταχτεί πάλι κανένας παπάρης να μου κάνει υποκριτικό χλευασμό και να μου πρήξει το δικό μου το παπάρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/20/2018 στις 12:11 ΠΜ, Τοξοβόλος___U__K είπε

το UOP είναι  για το University of Phoenix

Ούτε καν. UOPX είναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πεταμενα λεφτα, μονο αν δεν εχεις στον ηλιο μοιρα και καμια προοπτικη να μπεις σε δημοσιο δωρεαν πανεπιστημιο στον τοπο σου

το οτι δινει και ΜΒΑ ψιλοβρωμαει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 hours ago, triapoulakiakathontan said:

Ούτε καν. UOPX είναι

Σε πολλά online forums το University of Phoenix έχει επικρατήσει κ ως UOP. Σε κάθε περίπτωση το University of the People δεν είναι UOP αλλά UoPeople.

Τώρα για την αναγνώριση από ΔΟΑΤΑΠ που αναφέρεις,το λινκ που έδωσες είναι για τα Ελληνικά ΑΕΙ. Το UoPeople από όσα έχω δει δεν είναι στην λίστα του ΔΟΑΤΑΠ και αμφιβάλω οτι θα είναι μέχρι να υπάρξει Έλληνας απόφοιτος που θα ζητήσει την αναγνώριση του πτυχίου του ώστε να μπορέσει ο ΔΟΑΤΑΠ να το αξιολογήσει. Από μια γρήγορη ματιά πάντως φαίνεται unlikely να αναγνωριστεί γιατί σύμφωνα με τις αποφάσεις του ΔΟΑΤΑΠ για να αναγνωριστούν Ανοιχτά Πανεπιστήμια χρειάζεται να προσφέρουν τα ίδια προγράμματα με το ΕΑΠ. 

Η αναγνώριση από το ΔΟΑΤΑΠ πάντως είναι αδιάφορη, εκτός αν θέλει κάποιος να πιάσει δουλειά στο δημόσιο. Το ερωτηματικό που μένει να δούμε είναι πόσο βάρος θα έχει ένα πτυχίο από το UoPeople στην αγορά εργασίας και αυτό στην Ελλάδα θα αργήσετε να το δείτε μιας είναι χλωμό να έχουν υπάρξει Έλληνες απόφοιτοι του. Γενικότερα ακόμα πουθενά δε ξέρουμε με σιγουριά τι αξία έχουν τα πτυχία του UoPeople μιας και δεν έχουν αρχίσει να αποφοιτούν μαζικά οι φοιτητές του.Το καλό είναι οτι το UoPeople δέχεται μεταφορά πιστωτικών μονάδων οπότε αυτό ίσως επιταχύνει τη διαδικασία αποφοίτησης για μερικούς φοιτητές του.

Το γεγονός οτι καταφέρνει και κρατάει το κόστος της φοίτησης τόσο εντυπωσιακά χαμηλά οφείλεται στο εκπαιδευτικό του μοντέλο (εθελοντές καθηγητές, peer assessment ) και γι αυτό γίνεται πολύ ανταγωνιστικό σε σχέση με όλα τα υπόλοιπα Ανοιχτά Πανεπιστήμια. Επίσης έχει 5 ετήσια intakes.Ουσιαστικά έχει ελάχιστο χρόνο αναμονής από τη στιγμή που κάποιος θα κάνει αίτηση μέχρι τη στιγμή που θα αρχίσει τις σπουδές του (το πολύ 2 μήνες). Νομίζω σε 2-3 χρόνια το πολύ θα έχει ξεπεράσει σε εγγραφές το Open University εαν συνεχίσει με αυτούς του ρυθμούς που έχει τώρα.

 

Επεξ/σία από Τοξοβόλος___U__K
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 hours ago, Que sera sera said:

πεταμενα λεφτα, μονο αν δεν εχεις στον ηλιο μοιρα και καμια προοπτικη να μπεις σε δημοσιο δωρεαν πανεπιστημιο στον τοπο σου

το οτι δινει και ΜΒΑ ψιλοβρωμαει

Μα κυρίως για όσους δεν έχουν στον ήλιο μοίρα είναι. Αυτός είναι ο ιδρυτικός του σκοπός. Απευθύνεται στους πιο αδύναμους κοινωνικά κ γι αυτό είναι commendable.

Το MBA απλά θα προσελκύσει λίγο διαφορετικό κόσμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/13/2018 στις 9:51 ΜΜ, Napier είπε

4000 δολαρια δλδ 3200 ευρω που ειναι μεγαλη διαφορα ασε που για το ΕΑΠ εχω ακουσει οτι παιζει να μη το τελειωσεις και ποτε.

Το βασικο για μενα ειναι οτι προσφερει τη δυνατοτητα υποτροφιας διοτι με τα οικονομικα ειμαι πολυ πολυ δυσκολα. Τωρα για την αναγνωριση δε με ενδιαφερει στο δημοσιο. Στο ιδιωτικο τι αξια θα εχει ειναι το ζητημα και αν θα ειναι ρισκο να επενδυσω 4 χρονια σπουδων εκει.

Και το ΕΑΠ έχει υποτροφίες.

Άλλοτε περισσότερες και με κοινωνικά κριτήρια, άλλοτε λιγότερες και μόνο με ακαδημαϊκά, αλλά πάντα έχει υποτροφίες αριστούχων.

Το πρόβλημα είναι τι προσόντα έχεις εσύ και  πόσο χρόνο μπορείς να διαθέσεις. Αν μπορείς να διαθέσεις 4-7 ώρες την ημέρα (ανάλογα με τις ικανότητες καθενός), 6 μέρες την εβδομάδα και επί 8 μήνες (ή λιγότερο αν διαβάζεις 11-12 μήνες ), η αριστεία είναι εφικτός στόχος και μπορείς να πάρεις πτυχίο σε 4 χρόνια.

Γενικά όμως η λογική σου είναι λαθεμένη γιατί περιορίζεται στο κυνήγι του φτηνότερου, και «το φτηνό το κρέας τα σκυλιά το τρώνε», αγνοώντας άλλους σημαντικούς παράγοντες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποτέιτο, ποτάτο. Τι UoP ανεπίσημα, τι UoPX επίσημα. Όπως τι UoPeople επίσημα, τι UoP ανεπίσημα σε online forum

Δεν ξέρω γιατί συνεχίζεται να αναπαράγεται ότι προορίζεται σε όσους δεν έχουν στον ήλιο μοίρα αλλά περί ορέξεως...

Δεν θα το κουράσω αφού έχω ήδη γράψει την άποψη μου αλλά θα βάλω δύο λινκς για όποιον ενδιαφέρεται
https://www.nytimes.com/2013/11/03/education/edlife/where-are-the-graduates-of-university-of-the-people.html
https://evidence-based.review/university-people-forum-review-uopeople-accreditation-6251755280.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, triapoulakiakathontan said:

Δεν ξέρω γιατί συνεχίζεται να αναπαράγεται ότι προορίζεται σε όσους δεν έχουν στον ήλιο μοίρα αλλά περί ορέξεως...

 

Το ίδιο το UoPeople το λέει. Με πιο ευγενικά λόγια αλλά αυτό λέει.

Ήδη έχει 600 Σύριους πρόσφυγες φοιτητές με πλήρη υποτροφία σύμφωνα με το βιντεάκι από το CNN. 

Γαμεί κ δέρνει μια τέτοια κίνηση if you ask me.

Επεξ/σία από Τοξοβόλος___U__K
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Τοξοβόλος___U__K είπε

if you ask me.

Ευχαρίστως να σε ρωτήσω κάτι άλλο τότε. Πληρώνεσαι άμεσα ή έμμεσα με σκοπό να προωθείς/διαφημίζεις το UoP;

Αν όχι, τότε αφιερώνεις εθελοντικά τον χρόνο σου για να γράφεις ενθαρρυντικά κείμενα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...