Προς το περιεχόμενο

University of the People - Πανεπιστήμιο του Λαού


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δηλαδή; Τι πρόσκληση; 

On 09/01/2019 at 22:27, leonidas_fs said:

Όποιος ενδιαφέρεται ας μου πει να του κάνω μια πρόσκληση, βοηθάει πολύ την διαδικασία εαν "μπεις" στο σύστημα μέσω πρόσκλησης! Παιδιά αξίζει πολύ να ξέρετε! 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 630
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

44 λεπτά πριν, Τοξοβόλος___U__K είπε

Δηλαδή; Τι πρόσκληση; 

Referral απλά για να επικοινωνήσει κάποιος απο το πανεπιστήμιο μαζί του (μην ψάχνεται μόνος του ο άλλος!).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην υπερβάλουμε ρε παιδιά. Κάποιος που θέλει εν πασει περιπτώσει να συνεχίσει σε μεταλυκειακή εκπαίδευση μπορεί υποτυπωδώς  να «ψαχτεί μόνος του».

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 13/4/2018 στις 9:33 ΜΜ, Napier είπε

Δικαιουσε διεθνες φοιτητικο πασο (ISIC) που εχει ισχυ στην Ελλαδα με αρκετα καλες φοιτητικες εκπτωσεις (διαφορα καταστηματα, τρενα, ΚΤΕΛ, ακτοπλοικα, σινεμα κτλ). 

Εμένα πάντως οι γύφτοι στα ΚΤΕΛ δεν μου το πήραν το ISIC πάσο.

Επεξ/σία από NewProject
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 11/01/2019 at 12:06, marmagia said:

Μην υπερβάλουμε ρε παιδιά. Κάποιος που θέλει εν πασει περιπτώσει να συνεχίσει σε μεταλυκειακή εκπαίδευση μπορεί υποτυπωδώς  να «ψαχτεί μόνος του».

Να κάνει μόνος του την αίτηση θες να πεις;

13 hours ago, NewProject said:

Εμένα πάντως οι γύφτοι στα ΚΤΕΛ δεν μου το πήραν το ISIC πάσο.

Ρώτα την ISIC ίσως εξαρτάται από το κάθε ΚΤΕΛ.

Έχει διμερείς συμφωνίες η ISIC συνήθως από όσο θυμάμαι όσο την είχα εγώ πριν χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Τοξοβόλος___U__K είπε

Ρώτα την ISIC ίσως εξαρτάται από το κάθε ΚΤΕΛ.

Έχει διμερείς συμφωνίες η ISIC συνήθως από όσο θυμάμαι όσο την είχα εγώ πριν χρόνια.

Καλά, ο συγκεκριμένος είχε ενα υφάκι λες και έδινε πράσινες κάρτες για ΗΠΑ ενώ ήταν πιό αμόρφωτος απο γαλότσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 hours ago, Τοξοβόλος___U__K said:

Να κάνει μόνος του την αίτηση θες να πεις;

Ρώτα την ISIC ίσως εξαρτάται από το κάθε ΚΤΕΛ.

Έχει διμερείς συμφωνίες η ISIC συνήθως από όσο θυμάμαι όσο την είχα εγώ πριν χρόνια.

ΚΑΙ την αίτηση αλλά κατά κύριο λόγο σχολίαζα  το ποστ περί referral για να επικοινωνήσει με τον ενδιαφερόμενο το πανεπιστήμιο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα άρθρο από Forbes για το UoPeople που συστήνει σκεπτικισμό απέναντι στο Πανεπιστήμιο...

Χμμμ... βασικά το κύριο επιχείρημα είναι οτι έχει βγάλει πολλά φράγκα το UoPeople. Ήταν θέμα χρόνου να σκυλιάσουν τα συμφέροντα στις ΗΠΑ καθώς βλέπουν μαζικές διαρροές φοιτητών προς το UoPeople.Για να δούμε, θα έχει ενδιαφέρον η απάντηση του UoPeople

 

Plenty Of Reason To Be Skeptical About University Of The People

https://www.forbes.com/sites/dereknewton/2019/01/17/skepticism-about-tuition-free-accredited-university-of-the-people/#1c7db7177874

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Τοξοβόλος___U__K είπε

Ένα άρθρο από Forbes για το UoPeople που συστήνει σκεπτικισμό απέναντι στο Πανεπιστήμιο...

Χμμμ... βασικά το κύριο επιχείρημα είναι οτι έχει βγάλει πολλά φράγκα το UoPeople. Ήταν θέμα χρόνου να σκυλιάσουν τα συμφέροντα στις ΗΠΑ καθώς βλέπουν μαζικές διαρροές φοιτητών προς το UoPeople.Για να δούμε, θα έχει ενδιαφέρον η απάντηση του UoPeople

Plenty Of Reason To Be Skeptical About University Of The People

https://www.forbes.com/sites/dereknewton/2019/01/17/skepticism-about-tuition-free-accredited-university-of-the-people/#1c7db7177874

Ενταξει, που ειναι το περιεργο; ενα ματσο εβραιοι βρηκαν τροπο να βγαλουν κατι ψιλα (γιατι για ψιλα μιλαμε, 3 και κατι μυρια τον χρονο) απο την "δωρεαν" εκπαιδευση, σιγα το πραγμα. Η ουσια του πραγματος ειναι οτι ειναι πραγματικα φτηνα (για δεδομενα ουσα, επειδη για Ελλαδα ειναι ακριβα, νομιζω βγαινει λιγο πιο ακριβα απο οτι το ΕΑΠ), και μετα να ψαχτει κατα ποσο ειναι καλες οι σπουδες ή οχι. 

Εν ολιγης, σιγα το σκανδαλο, αλλα πραγματα πρεπει να ψαχτουνε για αυτο το πανεπιστημιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 hours ago, tsioulak said:

επειδη για Ελλαδα ειναι ακριβα, νομιζω βγαινει λιγο πιο ακριβα απο οτι το ΕΑΠ

 

 

Μακράν φθηνότερο το UoPeople. Σχεδόν στο μισό ποσό του ΕΑΠ βγαίνει. Δες μερικά ποστ πίσω όπου κοίταξα ενδεικτικά το BSc Business Administration του UoPeople σε σχέση με το BSc Business Administration του ΕΑΠ. 

Για το ΕΑΠ το σύνολο των σπουδών βγαίνει στα 6500 περίπου ευρώ ενώ για το UoPeople βγαίνει  περίπου 3500 ευρώ για το σύνολο επίσης των σπουδών.

Επεξ/σία από Τοξοβόλος___U__K
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Τοξοβόλος___U__K είπε

Μακράν φθηνότερο το UoPeople. Σχεδόν στο μισό ποσό του ΕΑΠ βγαίνει. Δες μερικά ποστ πίσω όπου κοίταξα ενδεικτικά το BSc Business Administration του UoPeople σε σχέση με το BSc Business Administration του ΕΑΠ. 

Για το ΕΑΠ το σύνολο των σπουδών βγαίνει στα 6500 περίπου ευρώ ενώ για το UoPeople βγαίνει 3500 ευρώ για το σύνολο επίσης των σπουδών.

Α! ναι; (δεν τα εχω ψαξει, για μεταπτυχιακα εχω δει μονο το ΕΑΠ), ακομα και με μεταφρασεις και εξοδα ΔΟΑΤΑΠ παλι βγαινει φθηνοτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το άρθρο σβήστηκε!!!

Κ εδώ η απάντηση του UoPeople

 

Quote

Dear Friends, 
As you may have seen, a Forbes contributor (not a reporter) published a story about University of the People yesterday with erroneous and misleading information. We are currently engaged in a conversation with Forbes to dispute the inaccuracies and falsehoods in the article and to have corrections made. 

We would like to address a number of the incorrect statements made by the article and reassure you that not only are we a totally transparent, non-profit university, making every effort to keep costs as low as possible for you, but also, we are completely accredited in the US.

When we designed UoPeople’s business model, we decided to rely on generous volunteers for the academic side of the University. For the administrative side, to keep costs as low as possible for students, we needed to create a unique and innovative approach to cost-reduction and, after much analysis and consultation, decided that the best way to keep UoPeople degrees ultra-low cost was by creating a for-profit subsidiary to save money on taxes. But, please, rest assured that all of the expenses of the subsidiary serve us, UoPeople, and the employees who help make the school’s administration. There is no profit and no extra cost. University of the People is the non-profit parent company which wholly owns the for-profit subsidiary University of the People Education Ltd. The non-profit University pays the subsidiary for services which cover the regular functions of the administrative side of the university such as HR, academic services, student services, and administrative services – just the basic departmental services any university provides. The money paid to the subsidiary is only for costs plus 5%. The 5% is taxable and the profit goes back to the university. The only thing the subsidiary does is to serve the parent non-profit university, University of the People. It doesn’t have any other activities, revenues or expenses whatsoever. In no way does it, or we, make any money.

Regarding any doubts that the article falsely raises around our accreditation, we are completely accredited by the Distance Education Accrediting Commission (DEAC). The DEAC is listed by the US Department of Education as a recognized accrediting agency and by the Council for Higher Education Accreditation (CHEA). The writer’s assertion in the article that we are not accredited, or partly accredited, is false. We are extremely proud of our DEAC accreditation. It was a multi-year effort, supported by the Bill & Melinda Gates Foundation, which provided funding and support, as well as other foundations. The accreditation process included a number of thorough cycles of review and two site visits, including in the for-profit subsidiary offices which serve UoPeople.

Moreover, we’ve never applied for TITLE IV, the laws governing US federal aid for students. Even though we are eligible to do so, we intentionally have not applied because this would necessitate the creation of a costly bureaucratic apparatus within UoPeople which wouldn’t allow us to offer a tuition-free degree. And, given the small fees associated with our courses, UoPeople felt that its students would be able to pay. As you know, if a student doesn’t have the money, we make every effort to provide scholarship money, which UoPeople secures from generous donors around the world.

One of our other cost-saving measures to deliver tuition-free degrees is being an online school. By not having a physical campus – one of the major costs for universities everywhere – UoPeople has been able to pass the cost-savings on to its students. We do, however, have physical offices to service the school and our students. In fact, feel free to visit one of them at 225 South Lake Ave., Suite 300, Pasadena, California. It’s our Office of Admissions and it is very much a physical space.

We are extremely proud of what we are doing at University of the People. For 10 years we have served those in need around the world and helped open the doors of higher education to all qualified candidates. Our work is ushering in a new era of learning, one in which gender, politics, war, race, religion, and political status have no place in the education system. We are a university committed to the greater good and one single, false, negative article will certainly not deter us.

Please, if you have any questions or concerns, just ask us. We are open and transparent because there is nothing to hide about the work we do.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

καλησπερα τη περασμενη βδομαδα μου στειλαν μειλ απο το UoPeople οτι πηρα υποτροφια τελικα και για ολο το δευτερο ετος αλλα το θεμα ειναι πως εχω βαρεθει τη ζωη μου με το health science. νομιζω δε μου τεριαζει καθολου και σκεφτομαι να αλλαξω major σε διοικηση επιχειρησεων. Ξερει καπιος που να εχει σπουδασει διοικηση επιχειρησεων αν το προγραμμα σπουδων του  UoPeople ειναι καλο.ειδα τη λιστα με τα μαθηματα αλλα θελω λιγο βοηθεια για να ξερω αν τα μαθηματα ειναι σωστα και αυτα που θα ζητουσαν πχ απο καποιον αποφοιτο διοικησης επιχειρησεων. Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...