Προς το περιεχόμενο

Ψιλη κυριοτητα και επικαρπια


CostasMas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, CostasMas είπε

Περα απο τους φορους και συγκεκριμενα για τα ενοικια, αυτο που θελω να πω ειναι οτι σε περιπτωση που ο ενοικιαστης του οροφου φυγει, εγω δεν θα λαμβανω το μισο του μισθωματος(αφου πλεον το πανω σπιτι θα ειναι κενο), ενω θα πρεπει να πληρωνω ενοικιο για το ισογειο που μενω. (τωρα δηλαδη, αν μου ζητησει ενοικιο για το ισογειο, θα παιρνω τα λεφτα απο το ενοικιο του πανω σπιτιου και θα τα δινω για το "δικο μου", ενω αν πανω μεινει αδειο, θα φευγουν στην ουσια απο την τσεπη μου)

Οσο για αυτο που ειπες, το χω απορια. Ποιος θα εκτιμησει ενα ποσο για το ισογειο? Και αν αυτη πει πχ 500 ευρω και να παιρνει τα 250? Αν εγω δεν υπογραψω το συμφωνητικο για το ισογειο, τι μπορει να κανει(προφανως να κινηθει δικαστικα, αλλα μιας και ειπες οτι εξωση μαλλον δεν γινεται, τι ακριβως μπορει να γινει?)

Το τι κανει καποιος με την περιουσια του, δεν αφορα κανεναν, δεν πεφτει λογος δηλαδη σε κανεναν και κανεις δεν μπορει να τον υποχρεωσει να συμπεριφερθει με καποιον τροπο που ο ιδιος δεν επιλεγει. Εννοω δηλαδη, οτι το οικονομικο σου προβλημα που αναφερεις στην περιπτωση που το διαμερισμα του οροφου μεινει κενο, δεν αφορα κανεναν παρα μονον εσενα. Δυστυχως αυτο συμβαινει σε παμπολλες περιπτωσεις συνιδιοκτησιας, οταν οι συνιδιοκτητες για τον οποιο λογο δεν "τα βρισκουν". Και ναι, και το εισοδημα θα χασεις και τους αναλογουντες φορους κι εξοδα θα πληρωνεις και θα συνεισεις να εχεις και υποχρεωση για το ισογειο, κατα το 50% που δεν ειναι δικο σου.

Τωρα στην περιπτωση του ισογειου, εαν τα πραγματα ειναι παρα πολυ σοβαρα και δεν υπαρχει κανενας διαυλος επικοινωνιας, θα προτεινα να μην κανεις απολυτως τιποτα, ειδικα εαν εχουν ηδη τεθει θεματα απαιτησης ενοικιου, να περιμενεις να εχεις επικοινωνια απο καποιον δικηγορο που θα μιλα εξ ονοματος της μητερας σου και να συνενοηθεις ψυχρα και στεγνα, για το οικονομικο με εκεινον. Πρακτικα αυτο σημαινει, επειδη και οι δικηγοροι τα ξερουν, οτι θα εχει πληροφορησει την μητερα σου για το ποσο που θα μπορουσε να επιτυχει σε ενα δικαστηριο, αρα και θα συμφερε εκεινην για να μην εχει ασκοπα εξοδα, να διαπραγματευτει ενα λογικο νουμερο με εσενα, εξωδικαστικα. Εαν ενα λογικο ( βασει των ενοικιων της περιοχης ) νουμερο λοιπον ειναι τα 500€, και η μητερα σου ζητησει 2000€, ο δικηγορος θα την μαζεψει. Εαν ζητησει 700€, θα της πει και παλι πως δεν θα αξιζει τα εξοδα για να κυνηγησει κατι που πιθανοτατα θα χασει. Εσυ παλι μπορεις να προτεινεις 300€, οπου και εκει μπορει και να τα βρειτε και παλι με τη λογικη οτι δεν θα ξοδεψετε ενα καρο χρηματα σε δικαστικα για 5 πανω 5 κατω.

Για τα παραπανω ποσα, φυσικα υπολογιζεις παντα δια του 2. Αφορουν το συνολικο ενοικιο.

Σε καθε περιπτωση ομως, ουτε να αρνηθεις μπορεις, ουτε δικαιο ειναι αλλα ουτε και σε συμφερει καθως θα παει σιγουρα δικαστικα και θα τα παρει και με τοκο και μαλιστα χωρις να εχεις καποια δυνατοτητα διαπραγματευσης. Τουτεστιν οτι πει ο προεδρος ή ο εμπειρογνωμονας, ο οποιος φυσικα θα πληρωθει απο εσας τις δυο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...