Προς το περιεχόμενο

Ψιλη κυριοτητα και επικαρπια


CostasMas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας και χρονια πολλα. Εχω μια ερωτηση σχετικα με ενα ακινητο. Υποθεστε οτι: εγω εχω το 100% της ψιλης κυριοτητας μιας μονοκατοικιας και οι γονεις μου εχουν 50% της επικαρπιας ο καθενας(σε αυτο το σπιτι μενω εγω κ ειναι η πρωτη κατοικια μου). Συμφωνα με το ισχυων συμβολαιο, μετα τον θανατο του πατερα, το 50% της επικαρπιας παει σε μενα. Οποτε τωρα εχω ολη την ψιλη κυριοτητα και το 50% της επικαρπιας, ενω το αλλο μισο το εχει η μητερα. Αν η μανα αποφασισει οτι πρεπει να πληρωνω ενοικιο(το μισο απ'οτι θα πληρωνα κανονικα λογω του οτι εχει μονο τη μιση επικαρπια), μπορει, νομικα, να φτιαξει ενα τετοιο συμφωνητικο και ειμαι εγω υποχρεωμενος να το υπογραψω? Οποιος γνωριζει κατι παρακαλω ας μου πει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Noμικα δεν γνωριζω, ειναι λιγο "περιεργη" κι ασυνηθιστη περιπτωση, αλλα βασει της κοινης λογικης, εφοσον το 50% ειναι κυριος κι ιδιοκτητης με δικαιωμα εκμεταλλευσης οικονομικης, ναι μπορει. ΚΑτι αντιστοιχο δηλαδη με την περιπτωση της κληρονομιας. Το 50% που κατεχει μεν το ακινητο αλλα δεν κατοικει σε αυτο, μπορει να ζητησει το αναλογο ενοικιο απο το αλλο 50% που κατοικει ή το νοικιαζει σε καποιον τριτο αλλο και εισπρατει εσοδο .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
28 minutes ago, CostasMas said:

Γεια σας και χρονια πολλα. Εχω μια ερωτηση σχετικα με ενα ακινητο. Υποθεστε οτι: εγω εχω το 100% της ψιλης κυριοτητας μιας μονοκατοικιας και οι γονεις μου εχουν 50% της επικαρπιας ο καθενας(σε αυτο το σπιτι μενω εγω κ ειναι η πρωτη κατοικια μου). Συμφωνα με το ισχυων συμβολαιο, μετα τον θανατο του πατερα, το 50% της επικαρπιας παει σε μενα. Οποτε τωρα εχω ολη την ψιλη κυριοτητα και το 50% της επικαρπιας, ενω το αλλο μισο το εχει η μητερα. Αν η μανα αποφασισει οτι πρεπει να πληρωνω ενοικιο(το μισο απ'οτι θα πληρωνα κανονικα λογω του οτι εχει μονο τη μιση επικαρπια), μπορει, νομικα, να φτιαξει ενα τετοιο συμφωνητικο και ειμαι εγω υποχρεωμενος να το υπογραψω? Οποιος γνωριζει κατι παρακαλω ας μου πει.

Στο υποθετικό σου παράδειγμα, εάν αποβιώσει ο πατέρας σου, η επικαρπία του (δηλ. το 50% της επικαρπίας που ανήκει στον πατέρα σου) συνενώνεται με την ψιλή κυριότητά σου και γίνεσαι εσύ κύριος για το ποσοστό αυτό. Έτσι εσύ, μετά το θάνατο του ενός επικαρπωτή, έχεις: το 50% εξ αδιαιρέτου της ΠΛΗΡΟΥΣ κυριότητας του ακινήτου και το 50% εξ αδιαιρέτου της ψιλής κυριότητας του ακινήτου. 

Ναι, ο επικαρπωτής που έχει το υπόλοιπο 50% της επικαρπίας του ακινήτου μπορεί να σου ζητήσει μισθώματα για το 50% του ακινήτου στο οποίο δεν έχεις πλήρη κυριότητα. Και εάν δεν δεχθείς, μπορεί να σε αναγκάσει να καταβάλεις με δικαστική απόφαση. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για τις απαντησεις! 

Τωρα να φερω τα πραγματικα δεδομενα. Το συγκεκριμενο σπιτι εχει δυο οροφους, οχι συνδεδεμενους με σκαλα εσωτερικα, οποτε στην ουσια ειναι 2 οικιες. Στο ισογειο μενω εγω, στον οροφο μενει ενας ενοικιαστης. Η μανα παιρνει ολοκληρο το μισθωμα απο τον ενοικιαστη. Εδω πως παει? Μπορω να αφησω τα πραγματα ως εχειν, δηλαδη να μην πληρωνω ενοικιο εγω αλλα η μητερα μου να παιρνει ολο το ποσο απο το ενοικιο του οροφου? Αν ζητησω το μισο ενοικιο απτον οροφο, θα πρεπει μετα κι εγω να πληρωνω ενα 50% απο το ισογειο που μενω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, CostasMas είπε

Ευχαριστω για τις απαντησεις! 

Τωρα να φερω τα πραγματικα δεδομενα. Το συγκεκριμενο σπιτι εχει δυο οροφους, οχι συνδεδεμενους με σκαλα εσωτερικα, οποτε στην ουσια ειναι 2 οικιες. Στο ισογειο μενω εγω, στον οροφο μενει ενας ενοικιαστης. Η μανα παιρνει ολοκληρο το μισθωμα απο τον ενοικιαστη. Εδω πως παει? Μπορω να αφησω τα πραγματα ως εχειν, δηλαδη να μην πληρωνω ενοικιο εγω αλλα η μητερα μου να παιρνει ολο το ποσο απο το ενοικιο του οροφου? Αν ζητησω το μισο ενοικιο απτον οροφο, θα πρεπει μετα κι εγω να πληρωνω ενα 50% απο το ισογειο που μενω?

Παραμενεις σε γενικευσεις, αλλα θα πρεπει να καταλαβεις οτι επικαρπια σημαινει λεφτα και μονον λεφτα. Δεν επηρεαζεται απο συγγενειες, πεποιθησεις, ηθη κι εθιμα ή και υψομετρικες διαφορες.

Δηλαδη.

Εστω οτι ο πρωτος οροφος αποδιδει 300€ ενοικιο και εκτιματε ( πληθυντικος αριθμος δηλαδη και οι 2 ιδιοκτητες ) οτι το ισογειο μπορει να αποδωσει 200€. Σε περιπτωση που δεν "τα πατε καλα", αρα οντως ισχυει πως κοιτας μονον και στεγνα την επικαρπια, τοτε ο ενοικιαστης του πρωτου, θα πρεπει να παιρνει 2 αποδειξεις και το ενοικιο να μοιραζεται στα δυο αλλα και θα πρεπει και να συμφωνησετε σε ενα ποσο για το ισογειο, εφοσον εσυ θελεις και παραμενεις σε αυτο, και ετσι να μοιραστει και παλι το ενοικιο και για αυτο.

Σε περιπτωση ομως καλης ή εστω ουδετερης και για να μην εχετε αλλα προβληματα., σχεσης, τοτε ας εισπρατει η μητερα ολο το ενοικιο κι ας παραμενει ο γιος "τσαμπα" στο ισογειο. Βεβαια θα υπαρξουν ενδεχομενα καποια προβληματα, πχ φορολογικες δηλωσεις, περιπτωσεις ζημιων, δυστροπος ενοικιαστης του πρωτου κτλ, αλλα με λιγη καλη διαθεση το ζητημα λυνεται. Εαν δεν υπαρχει, ολα δια του δυο και τελος.

Επεξ/σία από 29gk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, CostasMas είπε

Ευχαριστω για τις απαντησεις! 

Τωρα να φερω τα πραγματικα δεδομενα. Το συγκεκριμενο σπιτι εχει δυο οροφους, οχι συνδεδεμενους με σκαλα εσωτερικα, οποτε στην ουσια ειναι 2 οικιες. Στο ισογειο μενω εγω, στον οροφο μενει ενας ενοικιαστης. Η μανα παιρνει ολοκληρο το μισθωμα απο τον ενοικιαστη. Εδω πως παει? Μπορω να αφησω τα πραγματα ως εχειν, δηλαδη να μην πληρωνω ενοικιο εγω αλλα η μητερα μου να παιρνει ολο το ποσο απο το ενοικιο του οροφου? Αν ζητησω το μισο ενοικιο απτον οροφο, θα πρεπει μετα κι εγω να πληρωνω ενα 50% απο το ισογειο που μενω?

Για τον 1ο όροφο, εφόσον πλέον έχεις το 50% πλήρους κυριότητας, είσαι συνεκμισθωτής μαζί με τη μητέρα σου, θα πρέπει να γίνει νέο συμφωνητικό (συνέχεια του προηγούμενου) όπου θα υπογράφεις και εσύ, και να εισπράττεις το μισό ενοίκιο (για το οποίο θα φορολογείσαι φυσικά)

Για το ισόγειο που μένεις, μπορεί η μητέρα σου να σου παραχωρήσει δωρεάν το δικό της 50%, χωρίς να επιβάρυνθεί με φόρο (αν είναι κάτω από 200 τετραγωνικά).

Απο κει και πέρα το τι θα κάνετε ουσιαστικά με το ενοίκιο είναι δικό σας θέμα. 

 

Επεξ/σία από mezger
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σας ευχαριστω και παλι. Το θεμα μου δεν ειναι τα χρηματα αλλα η κακια της μανας. Προσπαθει να με φερει οσο περισσοτερο μπορει σε δυσκολη θεση. Εγω τοσα χρονια ζουσα διχως το ενοικιο του οροφου(τον οποιο εκανα ανακαινιση με δικα μου χρηματα) και ουτε τωρα θα εξαρτηθω απο αυτο. 

 

Κατι αλλο, περα των χρηματων τωρα. Ο ενοικιαστης πανω αν θελει να κανει καποια αλλαγη, πχ να βαλει ηλιακο θερμοσιφωνα ή οτιδηποτε μεταβολη τετοιου ειδους, μπορει να το κανει? Απο τη στιγμη που το σπιτι ειναι "στη μεση"(εμενα και της μητερας μου), ο ενοικιαστης στον οροφο χρειαζεται συγκαταθεση δικη μου και της μητερας μου για να προβει σε τετοιες αλλαγες ή οχι? Επισης, αν θελησω να κανω καποιες αλλαγες στο συμφωνητικο με τον ενοικο, πρεπει να συμφωνει και η μητερα μου? Ευχαριστω και συγνωμη που γινομαι κουραστικος.

Επεξ/σία από CostasMas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι και ναι. Δικαιωματα κι υποχρεωσεις και οι δυο, εως 50% και εξ αδιαιρετου. Τουτεστιν εαν ο ενας πει ναι κι αλλος τιποτα, κανονικα ηλιακος δεν μπαινει. Καθως ρισκαρει, - ο ενοικιαστης - ενα αυριανο "οχι" που θα τον αναγκασει να τα μαζευει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, 29gk είπε

Nαι και ναι. Δικαιωματα κι υποχρεωσεις και οι δυο, εως 50% και εξ αδιαιρετου. Τουτεστιν εαν ο ενας πει ναι κι αλλος τιποτα, κανονικα ηλιακος δεν μπαινει. Καθως ρισκαρει, - ο ενοικιαστης - ενα αυριανο "οχι" που θα τον αναγκασει να τα μαζευει.

Μαλιστα. Κι αν η μητερα μου επιθυμει να διωξει τον ενοικιαστη, χρειαζεται και την δικη μου συγκαταθεση? Αν φυγει μονος του, μετα για ενοικιαστει παλι ο οροφος, απαιτειται ξανα η συγκαταθεση και των δυο μας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάννα σου είναι.Εσύ έκανες μία ανακαίνιση αυτή μόχθησε με τον πατέρα σου να το φτιάξει.Επίσης μόχθησε να σε μεγαλώσει.Είναι ανάγκη να φτάνετε σε τέτοια σημεία να γελάει ο κόσμος;;;; Υποτίθεται είσαι νεώτερος με πιο καθαρό μυαλό και όχι κολημένο , παράξενο και ανάποδο όπως εμείς οι μεγαλύτεροι.

Άφησέ την στον όροφο να κάνει ότι θέλει με τον ενοικιαστή,ας παίρνει όλο το ενοίκιο ας βάλει και έναν ηλιακό δεν χάλασε ο κόσμος ,στην ταράτσα θα μπει όχι στο μπαλκόνι σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Μάννα σου είναι.Εσύ έκανες μία ανακαίνιση αυτή μόχθησε με τον πατέρα σου να το φτιάξει.Επίσης μόχθησε να σε μεγαλώσει.Είναι ανάγκη να φτάνετε σε τέτοια σημεία να γελάει ο κόσμος;;;; Υποτίθεται είσαι νεώτερος με πιο καθαρό μυαλό και όχι κολημένο , παράξενο και ανάποδο όπως εμείς οι μεγαλύτεροι.

Άφησέ την στον όροφο να κάνει ότι θέλει με τον ενοικιαστή,ας παίρνει όλο το ενοίκιο ας βάλει και έναν ηλιακό δεν χάλασε ο κόσμος ,στην ταράτσα θα μπει όχι στο μπαλκόνι σου.

Με ολο τον σεβασμο αλλα δεν εχεις ιδεα για το ποιος μοχθησε και για τι στην οικογενεια μου. Πιστευω θα ηταν πολυ πιο θεμιτο να με βοηθησεις στις ερωτησεις μου παρα να εξαπολυεις αστοχα συμπερασματα. Το μονο που θελω ειναι να καταλαβω που βρισκομαι νομικα, τι δικαιουμαι και τι οχι. Γιατι αν αφηνα τους αλλους να κανουν ο,τι θελουν θα με ειχαν πεταξει εξω εδω και χρονια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ Κώστα συγγνώμη και παίρνω πίσω όσα είπα.Λάθος μου.

Απλά εγώ δεν έχω να σε συμβουλεύσω κάτι.Θεωρώ ότι το έκαναν πολύ καλά όλοι οι άλλοι που μίλησαν πριν από μένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, papoys1 είπε

οκ Κώστα συγγνώμη και παίρνω πίσω όσα είπα.Λάθος μου.

Απλά εγώ δεν έχω να σε συμβουλεύσω κάτι.Θεωρώ ότι το έκαναν πολύ καλά όλοι οι άλλοι που μίλησαν πριν από μένα.

Δεν υπαρχει προβλημα και σε ευχαριστω για το ενδιαφερον, ομως υπαρχουν και ανθρωποι που πανε κοντρα στα παιδια τους με καθε δυνατο τροπο, οσο τρελο και αν ακουγεται. Δυστυχως το "πρωτα βγαινει η ψυχη και μετα το χουι" δεν ειναι αγνωστο σε εμας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, CostasMas είπε

Μαλιστα. Κι αν η μητερα μου επιθυμει να διωξει τον ενοικιαστη, χρειαζεται και την δικη μου συγκαταθεση? Αν φυγει μονος του, μετα για ενοικιαστει παλι ο οροφος, απαιτειται ξανα η συγκαταθεση και των δυο μας?

Xωρις να ειμαι απολυτως σιγουρος, θα πω πως ναι μπορει να το κανει. Απο τη στιγμη δηλαδη που ο ενοικιαστης δεν ειναι μεσα στα πλαισια του συμβολαιου για να προστατευεται, τοτε μαλλον - θα χρειαστει εδω επιβεβαιωση απο νομικο- εφοσον δεν συμφωνουν και οι δυο ιδιοκτητες, δεν παιρνει νεο συμβολαιο και μαλλον ουτε και παραταση του παλιου.

Και μια διευκρινιση επειδη κατι εγραψες παραπανω περι "μεσης".  Το "εξ αδιαιρετου" σημαινει και οι δυο μαζι. Ο καθενας απο τους 2 δηλαδη εχει ενα 50% επι ολου του ακινητου και οχι πχ επι της νοτιοανατολικης πλευρας ο ενας και του υπολοιπου ο αλλος. Αρα, ειστε "δεμενοι" αναγκαστικα  μαζι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...