Προς το περιεχόμενο

Trip advice (Αθήνα)


Sheogorath

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους, και εύχομαι ένα όμορφο Σαββατοκύριακο,

Θα κατέβω με την κοπέλα Αθήνα για δυο μέρες, και θα ήθελα ιδέες για το που να την πάω. Έχω πάει προσωπικά αρκετές φορές, και έχω ζήσει για λίγο καιρό, αλλά καμία σχέση οι γνώσεις που έχω απέναντι σε κάποιον μόνιμο κάτοικο. Εκείνη δεν έχει ξαναπάει.

Ψάχνω λοιπόν ιδέες, εύκολα προσβάσιμες με ΜΜΜ, ή σε απόσταση περπατηματος απο το σύνταγμα (εκεί θα μείνω). Σκέφτομαι κλασσικά καφέ και ψώνια στην ερμού/μοναστηράκι, λογικά Ακρόπολη, Αρχ. Μουσείο. Ξέρετε κάποια καφετέρια με θέα την Ακρόπολη (και ας έχει ο καφές 8 ευρώ :P ), και κάποιο ωραίο ταβερνάκι; Δεν θέλω κάτι λουξ, κάτι VFΜ ψάχνω, με χαρακτήρα κτλ. Κάτι είχα ακούσει για ένα ψητοπωλείο "Ο Θανάσης" στο μοναστηράκι, αλλά δεν γνωρίζω αν είναι ακόμα ανοικτός/υπάρχει.

Πως θα σας φαινόταν να κάνουμε κανα θέμα εδώ, για άτομα που θα πάνε για λίγες μέρες σε ξένη πόλη/περιοχή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 49
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αφου θα μεινεις στο συνταγμα , ποδαρατο την ερμου   θα βρεις πολλα μαγαζια για ψωνια, καφε φαγητο κτλπ , εκει ειναι ολη η "αγορα"  επισης κοντινο σημειο ειναι η Κολοκοτρώνη

ειναι γεματο καφε , μπαρ . εκει γυρω  στο μοναστηρακι μαζευει  πολυ κοσμο ,  επισης οπως κατηφοριζεις την ερμου φτανεις ψυρη εχει και εκει διαφορα μαγαζακια

επισης μπορεις να πας στα πετραλωνα εχει ωραια μαγαζακια, ειναι κοντα στο μοναστηρακι-συνταγμα 

ο θανασης ειναι ανοικτος απο οσο ξερω , θα τον βρεις οπως κατηφοριζεις την μητροπολεως    ,  εχει καλη φημη για το κεμπαμ του!   οταν ειμουν πιτσιρικας πηγαινα με τον πατερα μου για κεμπαμ!  πραγματικα απο τα πιο ωραια κεμπαμ που εχω φαει!

ωραια ταβερνακια , εχει στην εμανουηλ μπενακη (εξαρχαια )  πολυ κοντα στο συνταγμα 

αμα πας απο εκει   περνα και απο κολωνακι ετσι για το γαμωτο :) 

αμα σ'αρεσει το ιταλικο σου εχω γνωστο πελατη μου με ωραιο φαγητο και προσιτες τιμες   

κοντα στο συνταγμα παντα 

 

 

Επεξ/σία από christopher0016
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον "Θανάση" τρώνε συνήθως οι τουρίστες και οι δισκοίλιοι. Το φαγητό είναι μπίχλα και απερίγραπτο.. Άλλη φάση πριν 30-40 χρόνια.

  • Like 2
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, l337 είπε

Στον "Θανάση" τρώνε συνήθως οι τουρίστες και οι δισκοίλιοι. Το φαγητό είναι μπίχλα και απερίγραπτο.. Άλλη φάση πριν 30-40 χρόνια.

Oκ, άρα προσπερνάμε :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Sheogorath είπε

Oκ, άρα προσπερνάμε :P

Δυστυχώς στα υπόλοιπα και στην ευρύτερη αυτή περιοχή δεν έχω να σου προτείνω κάτι γιατί είναι από τα μέρη που δεν πηγαινω μιας και είναι τα περισσότερα υπερτιμημένα ή/και με γυφτομαγαζάτορες (οι περισσότεροι). Οπότε ίσως σε βοηθήσει κάποιος άλλος :)

Επεξ/σία από l337
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, l337 είπε

Δυστυχώς στα υπόλοιπα και στην ευρύτερη αυτή περιοχή δεν έχω να σου προτείνω κάτι γιατί είναι από τα μέρη που δεν πηγαινω μιας και είναι τα περισσότερα υπερτιμημένα ή/και με γυφτομαγαζάτορες (οι περισσότεροι). Οπότε ίσως σε βοηθήσει κάποιος άλλος :)

ε αμα δεν τα ξερεις τα γυφτομαγαζα , μην δινεις συμβουλες σε καποιον που ερχεται απο επαρχεια  , και αυτο που θελει να δει - γευτει ειναι το κεντρο . ασε για οσους το ξερουν καλα να εχουν αποψη . φιλικα παντα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, christopher0016 είπε

καλα πηγαινε να δοκιμασεις πρωτα και μετα ,  ριχνεις προσπεραση :P 

Ignorance is bliss :P

1 λεπτό πριν, christopher0016 είπε

ε αμα δεν τα ξερεις τα γυφτομαγαζα , μην δινεις συμβουλες σε καποιον που ερχεται απο επαρχεια  , και αυτο που θελει να δει - γευτει ειναι το κεντρο . ασε για οσους το ξερουν καλα να εχουν αποψη . φιλικα παντα :)

Μην βάζεις λόγια που δεν έχω πει. Για γυφτομαγαζάτορες μίλησα και όχι για γυφτομάγαζα. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, christopher0016 είπε

καλα πηγαινε να δοκιμασεις πρωτα και μετα ,  ριχνεις προσπεραση :P 

Τι δοκιμή δεν την φοβάμαι, μην τρέχω μετα φοβάμαι.

Αν πήγες πρόσφατα, σε εμπιστεύομαι :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Sheogorath είπε

Τι δοκιμή δεν την φοβάμαι, μην τρέχω μετα φοβάμαι.

Αν πήγες πρόσφατα, σε εμπιστεύομαι :P

300 χρονιά φήμη έχει το μαγαζί μέχρι και εσύ που δεν είσαι από αθηνα συζητάς γιαυτό   τυχαίο ?  δεν νομίζω :P 

5 λεπτά πριν, l337 είπε

Ignorance is bliss :P

Μην βάζεις λόγια που δεν έχω πει. Για γυφτομαγαζάτορες μίλησα και όχι για γυφτομάγαζα. Ευχαριστώ.

καλά μην παρεξήγησε  βρε συ   εάν σκεφτείς αυτό που λες είναι ο Γιάννης και Γιαννάκης  , και τους 2 Γιάννη τους λένε :P 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, christopher0016 είπε

300 χρονιά φήμη έχει το μαγαζί μέχρι και εσύ που δεν είσαι από αθηνα συζητάς γιαυτό   τυχαίο ?  δεν νομίζω :P 

καλά μην παρεξήγησε  βρε συ   εάν σκεφτείς αυτό που λες είναι ο Γιάννης και Γιαννάκης  , και τους 2 Γιάννη τους λένε :P 

Δεν παρεξηγούμαι ρε συ :P Δεν έχω κάτι με τα μαγαζιά, με πολλούς από τους ιδιοκτήτες έχω μιας και είναι της αρπαχτής. Αυτό απλά και λήγω το offtopic :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για φαγητο εχει οι δυο ωραια μαγαζια στην αρχη της Μητροπολεως. Θα προτεινα το πρωτο με την πολιτικη κουζινα, Μπαρμπαδημος. Το διπλα λεγεται Τζιτζικας και Μερμηγκας, καλο και αυτο. Τιμες στα 8-9 η μεριδα.

Για καφε υπαρχουν 4 "ταρατσες" περιξ τις πλατειας στο Μοναστηρακι, με θεα Ακροπολη. Citizen, 360, A for Athens και Couleur Locale. Θα προτεινα το τελευταιο και για τη θεα και για τον καφε. Τιμες εχουν 3.5 με 4. Μετα σιγουρα αξιζει ενας καφες στα σκαλακια στην Πλακα, εκει που ειναι και το Γιασεμι.

Για βολτα λεει Φιλοπαππου & Αρειος Παγος, ημερα ομως. Μπορειτε να πατε και Καλλιμαρμαρο μεσω Ζαπειου/Εθνικου Κηπου και να δειτε και τις Στηλες του Ολυμπιου Διος και την Πυλη του Ανδριανου. Φαινονται ολα απ` εξω, δεν αξιζει να κοψετε εισιτηριο.

Τελος μπορειτε να πατε και στην αρχαια Αργορα/Ναο του Ηφαιστου, στο Μοναστηρακι, με εισιτηριο.

Επεξ/σία από Miracle Worker
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...