Προς το περιεχόμενο

Trip advice (Αθήνα)


Sheogorath

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Περπατήσατε και στον Βασιλικό Κήπο; Έχω καιρό να μπω, κυκλοφορούν πολλά πρεζόνια ή νά'χουν μειωθεί άραγε;
Στην Πλάκα κάνατε καμιά βολτούλα που είναι ωραία;

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 49
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Χώνομαι σφήνα στο θέμα για να κάνω κι εγώ την ερώτηση μου.

Κάθε καλοκαίρι είμαι Αθήνα λόγο οικογενείας και όλες αυτές τις ωραίες βόλτες που συστήνετε τις έχω κάνει. Ψάχνω για κάτι επιπλέον. πχ κάτι σε μουσείο ή έκθεση ή έστω κάτι που σε γενικές γραμμές το βλέπεις μόνο αν έχεις πάρα πολύ χρόνο ή είσαι ντόπιος. Αυτά τα Αναφιώτικα που λέτε δεν τα ήξερα, θα τα βάλω στο to do list, κατά τ'άλλα έχω δει το μουσείο της ακρόπολης, το βυζαντινό (τι ωραίος κήπος) και το πολεμικό που είναι εκεί διπλά. Μένω στο Παγκράτι οπότε εν δύναμη πάω παντού. Κηφισιά δεν έχω πάει καθόλου, έχει κάτι ωραίο/καλό να δεις ; Έχω ακούσει ότι είναι πολύ όμορφη περιοχή, ποιο είναι ΤΟ σημείο της Κηφισίας που αξίζει να αράξεις πχ; Επίσης ενδιαφέρομαι για καλά/ωραία εστιατόρια, όχι τύπου 200€ το κεφάλι αλλά μέχρι και 50€-60€ είναι μια χαρά για 'μένα, επίσης ψαγμένες καφετέριες σε ωραία σημεία που δεν τις ξέρουν οι τουρίστες. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί είμαστε ελεύθεροι όποιος θέλει να γράφει εδώ τις ιδέες του και όποιος θέλει να τις μοιράζεται με πμ. Τόσο απλά. Μην βγαίνουμε off topic όμως :) αν θες εσύ γράψε εδώ ιδέες ή γράψε τις ερωτήσεις σου.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, *nenya* είπε

Γιατί είμαστε ελεύθεροι όποιος θέλει να γράφει εδώ τις ιδέες του και όποιος θέλει να τις μοιράζεται με πμ. Τόσο απλά. Μην βγαίνουμε off topic όμως :) αν θες εσύ γράψε εδώ ιδέες ή γράψε τις ερωτήσεις σου.

Σαφώς, απλώς αν κάτι δεν είναι μυστικό, καλο να ακουστεί. Αν είναι μυστικό, πάω πάσο :)

1 ώρα πριν, *nenya* είπε

Περπατήσατε και στον Βασιλικό Κήπο; Έχω καιρό να μπω, κυκλοφορούν πολλά πρεζόνια ή νά'χουν μειωθεί άραγε;
Στην Πλάκα κάνατε καμιά βολτούλα που είναι ωραία;

Καθαρά ήταν το πρωί που πήγαμε, πολλούς που κάνανε γυμναστική και βγάζανε βόλτα σκύλους είχε.

Πλάκα πήγαμε, ναι, ωραία, περιοχή με χαρακτήρα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια βόλτα από Καστέλα και Πασαλιμάνι επίσης πιστεύω ότι είναι must. Παλιότερα μου άρεσε να πηγαίνω στον Ιστιοπλοϊκό Όμιλο  και είχε ίσως το καλύτερο club sandwich με σίγουρα τις πιο τέλειες πατάτες 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, palasd είπε

Μια βόλτα από Καστέλα και Πασαλιμάνι επίσης πιστεύω ότι είναι must. Παλιότερα μου άρεσε να πηγαίνω στον Ιστιοπλοϊκό Όμιλο  και είχε ίσως το καλύτερο club sandwich με σίγουρα τις πιο τέλειες πατάτες 

Πήγα Κυριακή, δεν κατάφερα να βρω στον όμιλο, όποτε κάτσαμε αριστερά, πάνω στο κύμα. Κάτι σαν ιστιοπλοϊκούς αγώνες είχε εκείνη την ώρα.

 

IMG_2559.PNG

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, palasd είπε

Γιατί πμ και αν του προτείνεις κάτι πολύ καλό που δεν το ξέρουμε γιατί να το χάσουμε?

 

γιατι το καλο το πραμα δεν βγαινει ετσι παραεξω. ειναι μονο για τους μυστες :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Sheogorath είπε

Πήγα Κυριακή, δεν κατάφερα να βρω στον όμιλο, όποτε κάτσαμε αριστερά, πάνω στο κύμα. Κάτι σαν ιστιοπλοϊκούς αγώνες είχε εκείνη την ώρα.

IMG_2559.PNG

Από τις φωτογραφίες και τα υπόλοιπα βλέπω ότι πήγες σε αρκετά μέρη που σε ορισμένα δεν έχουμε πάει εμείς οι ντόπιοι.

Τουλάχιστον ελπίζω να πέρασες καλά και να το ευχαριστήθηκες.:) 

Είπες ότι κατεβαίνεις με παρέα και δεν ήθελα να διαταράξω το πρόγραμμά σου το οποίο θα ήταν και σύντομο για αυτό δεν έκανα πρόταση και το λέω τώρα. .Αν έλεγες ότι κατεβαίνεις μπακούρης κάπου μπορεί να κανονίζαμε για ένα καφέ ή ένα κρασί.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα από τρεις μέρες, φεύγω από Αθήνα. Ευχαριστω άπαντες για τις προτάσεις, περάσαμε υπέροχα. (Για την ιστορία δεν με σκότωσε το κεμπάπ του Θανάση :P ).

Ελπίζω να ακουσω από εσάς αν έρθει κάποιος Λεσβο ή Ξανθη. :)

Btw στο μουσείο της Ακρόπολης, στην μακέτα από λεγκο, έχουν κάνει μια σπηλιά που στο βάθος αχνοφαίνεται ο Indiana Johnes να παλευει ορθιος με έναν σκελετό!

 

 

IMG_2573.PNG

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ημουν για δουλειά Πλάκα και Ακρόπολη πριν λίγες ημέρες.Εχει κλεφτρόνια και μπορεί εύκολα να σου την πέσουν πχ στα ερημικά στενά πάνω απο την Πλάκα και γύρω απο την Ακρόπολη που είναι δάσος.
Περνούσαν ξένοι που ήταν τοξικομανείς κλπ.Απο αρχαιοφύλακα στην Ακρόπολη έμαθα οτι γίνονται συχνά περιστατικά.Προχθές έκλεψαν τσάντα απο 1 και η δικιά του έκλαιγε.Επίσης έγινε βιασμός η απόπειρα κοντά στην Ακρόπολη και τον έπιασαν.Οι Δίας έκαναν συνεχώς βόλτες τριγύρω.
Ακόμα και την ημέρα μπορεί να σου την πέσουν,βγάζουν μαχαίρι.
Μόνο με παρέα πας βράδυ αλλιώς δεν πας απόμερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Γράφω εδω για να μην ανοιγω νεο θεμα και η απάντηση θα ειναι πολυ απλη για μερικους. Έρχονται κατι φιλοι απο το εξωτερικό στην Αθήνα και θελουν να τους παω σε κουτουκι ή εστω ταβερνα με μουσικη/φαι/ποτο. Θα μείνουν στην περιοχή του Ζωγράφου, υπάρχει κατι τριγύρω η και στο κεντρο ; Τι εχετε να προτείνετε ;

Εχω μεχρι στιγμης κατα νου την αυλη στου ψυρη(που προτεινα και πιο πανω) αλλα θελω και εναλλακτικές. Ευχαριστω !

ps: μαγαζιά με ελάχιστη κατανάλωση και τετοιες βλακείες εχουν αποκλειστεί ηδη, δεν γουστάρουμε τετοια ξεφτιλίκια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Ο Τζίτζικας και ο Μέρμηγκας κοντα στο Σύνταγμα ήταν ωραίο μαγαζι, έχω να πάω 2 χρονια ομως...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...