Προς το περιεχόμενο

Πως να παραιτηθώ όταν μόλις ξεκίνησα δουλειά;


Nikoletalina

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χρειάζομαι τις πολύτιμες συμβουλές σας για το πως να προχωρίσω σε παραίτηση ενώ μόλις έχω ξεκινήσει δουλειά σε μια εταιρεία. Ξεκίνησα να εργάζομαι σε μια εταιρεία για λιγότερο από μια εβδομάδα αλλά μου έκανε πρόταση μια άλλη εταιρεία τελικά που με ενδιαφέρει περισσότερο σαν εταιρεία. Ποιός θα ήταν ένας καλός τρόπος να δώσω παραίτηση στην εταιρεία που ξεκίνησα χωρίς να τους προσβάλω ή να αμαυρώσω το όνομά μου; Τι λόγο θα μπορούσα να τους πω που να τους φανεί αποδεχτός την στιγμή που μου πρόσφεραν ότι είχαμε συζητήσει σε λεφτά και άδειες; Δώστε ιδέες σας παρακαλώ. Ευχαριστώ πολύ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω ότι τίθεται θέμα προσβολής το να θες να φύγεις. Και φυσικά "αποδεκτός λόγος" είναι και το "θέλω απλά να φύγω".

Η όποια "άτσαλη" δικαιολογία θεωρώ ότι θα είναι μάλλον εμφανής. Το να πεις την πραγματικότητα ("βρήκα κάτι καλύτερο") είναι, κατά τη γνώμη μου πάντα, το πιο σωστό και ξεκάθαρο. Ειδικά αν αυτό το "καλύτερο" είναι πιο κοντά σε αυτό που σπούδασες, που έχεις προϋπηρεσία ή που γενικά σου αρέσει.

Πχ στη δουλειά μου, είναι γνωστό σε όλους ότι μου αρέσει το κατσαβίδιασμα (ενώ δεν είναι αυτό που κάνω τώρα). Αν λοιπόν τους έλεγα "φεύγω γιατί βρήκα κάτι σε συνεργείο" θα τους ήταν μάλλον αναμενόμενο ακόμα και αν αυτό σήμαινε ότι πήγαινα για λιγότερα χρήματα.

Μοναδική περίπτωση που θα σκεφτόμουν το θέμα της ψεύτικης δικαιολογίας θα ήταν αν την δουλειά (την τωρινή) την βρήκες μέσω γνωστού, που σαφώς θα αισθανθεί ότι τον κρέμασες. Ή αν σκέφτεσαι να "μην κόψεις γέφυρες" μήπως και ξαναγυρίσεις εκεί και άρα δεν θα θες να έχουν στο μυαλό τους ότι είσαι άτομο που δεν μπορούν να στηριχτούν.

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με την "πρόταση" δεν είναι βέβαιο ότι έχεις νέα εργασία.
Θα σου πρότεινα να προχωρήσεις στη νέα εργασία σου τις διαδικασίες κι εφόσον σε προσλάβουν όντως και σου πουν ότι ξεκινάς ημέρα Τετάρτη για παράδειγμα, τότε να πας την Τρίτη στην προηγούμενη εργασία σου και να τους ενημερώσεις όμορφα και ωραία πως από "αύριο" δεν θα ξανά πας.
Εδώ που τα λέμε κι εκείνοι εάν σε έδιωχναν, έτσι ακριβώς θα το έκαναν, ούτε και νομίζω πως τους "κρεμάς" εφόσον είσαι εκεί μια εβδομάδα μόνο.
Για τον λόγο αποχώρησης δεν είσαι υποχρεωμένη να τον αναφέρεις, αλλά εφόσον κρίνεις πως πρέπει, θα έλεγα να πεις απλώς την αλήθεια.

Επεξ/σία από akeraios
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως αν τελικα προχωρησει το θεμα και προσληφθεις αμεσα στη νεα δουλεια, θα σου προτεινα να μην ζητησεις χρηματα απο την παλια για το χρονο που εκατσες, εφοσον δεν θα εχει κλεισει ουτε μηνας.

  • Like 1
  • Confused 1
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιο σωστό θα ήταν, όπως λένε και οι παραπάνω να σιγουρευτείς ότι θα προσληφθείς στη 2η δουλειά. Αν για αυτό είσαι σίγουρη, τότε το επόμενο βήμα θα ήταν να συζητήσεις με τη 2η δουλειά σου αρχικά, να τους πεις ότι εργάζεσαι σε άλλη εταιρεία και ότι θα είσαι διαθέσιμη μετά από 15 (ας πούμε) ημέρες, με τη λογική  ότι θα δώσεις αυτο το περιθώριο στην τρέχουσα εταιρεία να βρει κάποιον αντικαταστάτη στη θέση σου. Αν όλα πάνε καλά και συμφωνησετε τότε με την τρέχουσα δουλειά σου δηλώνεις ότι σε 15 ημέρες παραιτείσαι λέγοντας την αλήθεια και ότι τους δίνεις αυτόν τον χρόνο να βρούν αντικαταστάτη.

Το 15 ημέρες υποθετικό, μπορεί να είναι λιγότερο ή και περισσότερο, εξαρτάται από το που δουλέυεις πόσο ανοιχτός είναι ο κλάδος σου κλπ.

Καλη αρχή ή και καλή συνέχεια, ότι τέλος πάντως αποφασίσεις!

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Bspus είπε

Παντως αν τελικα προχωρησει το θεμα και προσληφθεις αμεσα στη νεα δουλεια, θα σου προτεινα να μην ζητησεις χρηματα απο την παλια για το χρονο που εκατσες, εφοσον δεν θα εχει κλεισει ουτε μηνας.

Σιγά μη δε ζητήσει τα λεφτά της...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Bspus είπε

Παντως αν τελικα προχωρησει το θεμα και προσληφθεις αμεσα στη νεα δουλεια, θα σου προτεινα να μην ζητησεις χρηματα απο την παλια για το χρονο που εκατσες, εφοσον δεν θα εχει κλεισει ουτε μηνας.

Μηπως να τους πληρωσει κιολας;

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για καποιον που δεν ειναι αναισθητος ειναι οντως δυσκολη η παραιτηση σε μολις μια εβδομαδα και ειδικα αν σε πηραν για κανονικη θεση μετα απο συνεντευξεις κτλ..

Φυσικα και τους κρεμας αν προκειται για σοβαρη εταιρια.

Το ονομα σου σιγουρα το "αμαυρωνεις" αλλα δε νομιζω και υπερβολικα

Μου εχει τυχει 2 φορες, και τις 2 στραβωσε πολυ ο υπευθυνος (και λογικο ειναι) αλλα τι να κανουμε καποιες φορες τα συμφεροντα συγκρουονται αναποφευκτα.

Φυσικα δεν εβαλα ποτε στο βιογραφικο μου οτι σ αυτες τις 2 εταιριες ειχα δουλεψει για μισο μηνα.

Καλη τυχη. Θα κανεις αυτο π σου ειπαν και παραπανω

"Γεια σας, σας ενημερωνω οτι προεκυψε μια μεγαλη ευκαιρια για μενα και θα πρεπει να αποχωρησω. Συγγνωμη για το κρεμασμα" και τελος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Bspus είπε

Παντως αν τελικα προχωρησει το θεμα και προσληφθεις αμεσα στη νεα δουλεια, θα σου προτεινα να μην ζητησεις χρηματα απο την παλια για το χρονο που εκατσες, εφοσον δεν θα εχει κλεισει ουτε μηνας.

Για ποιο λόγο να μην ζητήσει τις αποδοχές της; Δεν δούλεψε αυτές τις 3,4,5 (όσες είναι) μέρες;

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, l337 είπε

Για ποιο λόγο να μην ζητήσει τις αποδοχές της; Δεν δούλεψε αυτές τις 3,4,5 (όσες είναι) μέρες;

Εφοσον δεν μιλαμε για δουλεια μεροκαματου στην οποια καποιος ειναι παραγωγικος απο την πρωτη στιγμη και ευκολα αντικαταστασιμος, εγω τουλαχιστον δεν θα τις ζητουσα, χωρις να εννοω οτι δεν εχει το δικαιωμα να το κανει.

Στις πιο πολλες δουλειες που απαιτουν οποιοδηποτε ειδος εξειδικευσης υπαρχει καποια περιοδος προσαρμογης μεχρι να μαθεις καποια πραγματα ωστε να μπορεσεις να ανταποκριθεις στις απαιτησεις. Περα απο το οτι και αυτοι εχουν καποιο κοστος σε χρονο και διαδικασιες για να σε ενταξουν στο περιβαλλον και να θεωρησουν οτι καλυψαν καποιο κενο.

Θα το εκανα αν οντως ηθελα την αλλη θεση περισσοτερο, χωρις δικαιολογιες, αλλα το βλεπω λιγο καφριλα να τους παρω και λεφτα εφοσον ημουν καθαρα ζημια για αυτους με δικη μου υπαιτιοτητα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εμένα πάντως 2 φορές στην καριέρα μου, με σταμάτησαν ξαφνικά μια μέρα ενημερώνοντάς με το ίδιο πρωί μόλις.
Θα μπορούσα να γκρινιάξω πως με πέταξαν στον δρόμο ξαφνικά χωρίς να μου έχουν δώσει την ευκαιρία να ετοιμάσω το επόμενό μου βήμα.
Δεν γκρινιάζω όμως γιατί δεν έχει καμία υποχρέωση ο εργοδότης να φερθεί έτσι.

Τώρα για ποιό λόγο ο εργαζόμενος είναι κάφρος ή αμαυρώνει το όνομά του εάν ενημερώσει αντιστοίχως σαν κύριος, δεν το κατάλαβα ούτε και πρόκειται!
Θα το καταλάβαινα για μια συνεργασία ετών, σε μια ιδιαίτερη θέση όπου θα έπρεπε να προετοιμάσω τον επόμενο κάτοχο της θέσης.
Ακόμα κι έτσι όμως πάλι ο εργαζόμενος δεν έχει καμία τέτοια υποχρέωση.
 

Επεξ/σία από akeraios
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω απορω με αυτα που λετε.

Σιγα μην τους δωσουμε και 2 weeks notice.

Στην ελλαδαρα ζειτε,παρτε χαμπαρι εσεις οι θεωρητικοι.

Ποτε σας απελυσαν με 2 weeks notice,η εστω μια βδομαδα;

Εμενα το μεγαλυτερο ηταν απο παρασκευη για δευτερα και αυτο επειδη δε θελαν να με ζορισουν γτ φοβοντουσαν καταγγελιες κτλ.

Ειμαστε αναλωσιμοι και το ξερουμε και εμεις και αυτοι,αυτοι ( οι εργοδοτες ) γιατι τα γραφαν ολα στα @@ τους μια ζωη και εμεις πρεπει να ειμαστε σωστοι;Εδω η αλλη με απελυσε απο ντελιβερυ επειδη την πηρε τηλεφωνο στο μαγαζι καποια που δηθεν εβρισα και απειλουσε με μηνυσεις.
 Να τονισω οτι δεν εχω φυγει ποτε απο δουλεια την "επομενη μερα",παντα εκανα σχετικη συζητηση και μαλιστα εδινα και στο αφεντικο χρονο να βρει ατομο.

Τελος,για τον κορυφαιο θεωρητικο που ειπε στον TS να μην ζητησει μισθο,ας αναρωτηθει εαν και εκεινος θα εκανε το ιδιο αν ειχε δουλεψει 15 μερες και επρεπε να φυγει.

Για κανα ινσομνια ειναι αυτες οι "συμβουλές" παιδια,οποτε κρατηστε τες για παρτη σας.

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μα εννοειται οτι, κορυφαιος θεωρητικος η μη για να το προτεινα θα ισχυε και για μενα! Και δεν με επιασε ο πονος για τον εργοδοτη, υπαλληλος ειμαι κι εγω.

Για τον απο πανω που ελεγε οτι τον πεταξαν χωρις ειδοποιηση, υποτιθεται οτι παιρνεις και καποια αποζημιωση. Βεβαια, στην Ελλαδα ζουμε, το ξερω οτι αυτα δεν λειτουργουν ετσι παντα (η ποτέ πλεον)

Εγω τουλαχιστον δεν θα αισθανομουν ΟΚ με τον εαυτο μου αν ζητουσα χρηματα εφοσον ημουν καθαρη ζημια για αυτους για τοσο μικρη περιοδο και εφευγα απλα γιατι βρηκα καλυτερη προσφορα. Δεν εχει καμια σχεση με το αν θεωρεις οτι εισαι αναλωσιμος η τι κανουν οι περισσοτεροι και νομιζω οτι ξεκαθαρισα οτι δεν αναφερομαι σε δουλειες τυπου delivery οπου εισαι παραγωγικος απο την πρωτη μερα.

Επεξ/σία από Bspus
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...