Προς το περιεχόμενο

Εταιρία MECCANICA αγγελία εργασίας


maxim.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

α για αυτο η επιθεση, νομιζεις δουλευω εκει; Το επιθετο κ το ονομα μου στε δινω προσωπικα εκει κ θα δεις αν κ που δουλευω. Γνωμη ζητησα, δεν κανω προμοτιον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έτσι έγινε με ένα παλληκάρι γειτονόπουλο και μετά από συνεντεύξεις  και αρκετές φωτοτυπίες πτυχίων και πιστοποιητικών σπουδών τον βάλαν για ένα εξάμηνο σαν καταμετρητή υδρομετρητών, του `δωσαν  και ένα κομπιουτεράκι να γραφεί τις ενδείξεις. Και αγόρασε από μόνος του ένα κατσαβίδι γίγας για να ανοίγει τα καπάκια τα φρεατίων και η μανούλα του, του βάζει   κάθε βράδυ από 5 έμπλαστρα  για να στρώση η μέση του από το σκύψε σήκω.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και επανήλθε το θέμα πριν κάποιους μήνες με πήραν τηλέφωνο από οαεδ να πάω από εκεί για να με στείλουν κάπου για δουλειά.  Επρόκειτο για αυτή την εταιρεία. Τους πήρα τηλέφωνο όπως μου είπαν από οαεδ για να κανονίσω συνέντευξη, η τύπισσα όμως μου είπε ένα ξερό στείλε το cv και έκτοτε τίποτα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν ολίγοις, η Meccanica Group δεν είναι Τεχνική-Κατασκευαστική Εταιρεία όπως δηλώνει, αλλά κάτι σαν μεσάζων/HR?  

Γιατί οι αγγελείες που βγάζει είναι όλων των ειδών, και το site τους για κάποιο λόγο δεν λειτουργεί (υπό κατασκευή λέει).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα μετα την υποτιθεμενη συνεντευξη και ολη την διαδικασια που σε βαλανε να κανεις και σενα,δεν με καλεσαν ποτε ξανα.δεν ξερω τι παιζει πραγματικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.

ΠΡΩΤΗ ΕΠΑΦΗ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ ΤΟΝ 03/2018.ΜΟΥ ΖΗΤΑΝΕ ΠΤΥΧΙΑ ΠΟΙΝΙΚΟ ΜΗΤΡΩΟ ΚΛΠ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΜΕ ΚΑΛΟΥΝ ΝΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΩ ΚΑΠΟΙΕΣ Υ/Δ ΠΡΟΣ ΕΥΔΑΠ ΟΤΙ ΤΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ .

ΕΚΕΙΝΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΜΕ ΠΗΡΑΝ .ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ ΜΕ ΞΑΝΑΚΑΛΕΣΑΝ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΞΑΝΑΡΩΤΗΣΑ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΕΔΟΜΕΝΗ Η ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΧΙ ΓΙΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΠΡΩΤΑ Η ΑΝΑΘΕΣΗ ΕΡΓΟΥ.15-20/5 ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΘΑ ΞΕΡΟΥΜΕ. Η ΑΝΑΘΕΣΗ ΕΓΙΝΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΕ ΠΗΡΑΝ ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΤΗΛΕΦΩΝΟ.

ΟΤΑΝ ΤΟΥΣ ΠΗΡΑ ΕΓΩ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΜΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ.ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ ΟΠΟΤΕ ΠΑΙΡΝΩ ΕΧΩ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ. ΤΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΔΙΚΑ ΣΑΣ. ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΖΗΤΗΣΩ ΚΑΙ ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΛΛΑ.....

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα σας, Έχετε κάποιο νεότερο σχετικά με την εταιρεία;  Με κάλεσαν και εμένα για συνέντευξη και μου είπαν ότι αν δώσω τα χαρτιά μου είναι σίγουρη η θέση για κάποιο έργο της ΕΥΔΑΠ το οποίο δεν μπορούσαν να μου προσδιορίσουν ακόμη. Το θέμα είναι ότι και ο μισθός είναι too good to be true για τα σημερινά δεδομένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, πριν από 3 περίπου χρόνια με είχαν πάρει από meccanica και δούλευα στα ΕΛΤΑ, αρχικά σε κάτι γραφεία στην Αιόλου και μετά ως ταμείο σε καταστήματα. Και μετά από λίγο καιρό, σε διαφορετικό έργο, data entry σε μια random εταιρεία για λιγότερο από μήνα.

Οντως πέρασα απλά από μία "συνέντευξη" έχοντας στείλει απλά ένα CV. Η αλήθεια είναι πως ότι μου είπαν μισθολογικά-ώρες ίσχυε κανονικά (βασικός μισθός ήταν για 7ώρο, όχι τα 1500-3000 που σας λένε)

Πληρωμές γίνονταν κανονικά απ' ότι θυμάμαι (κάθε 15 του μήνα εξοφλούσαν τον προηγούμενο (συν πλην 3-4 μέρες)) αλλά για κάποιο περίεργο λόγο δεν πληρώναν τις ημέρες που είχες πάρει άδεια με τον κανονικό σου μισθό αλλά συνήθως τα έδιναν με κάποια εκκαθάριση (νομίζω στην λήξη της σύμβασης χωρίς να είμαι σίγουρος για αυτό)

Στην ουσία, δεν μου έφαγαν λεφτά απλά καθυστερούσε αυτό το ποσό των αδειών.

Στην δεύτερη εταιρεία που πήγα, εκεί αρχικά θα πήγαινα 2 βδομάδες δοκιμαστικά (πληρωμένες κανονικά με σύμβαση) και μετά θα ήταν 6μηνη συμβαση και καλα, αν θυμαμαι καλά, αλλά εν τέλει μετά τις 2 βδομάδες ήρθε η αστεία σύμβαση της 1 εβδομάδας (άρα σύνολο έκατσα 3) και απ' ότι κατάλαβα ή δεν πήραν το έργο ή σπάσαν με την εταιρεία (η οποια ήταν τραγική) οπότε δεν συνέχισε η συνεργασία. 

Επίσης κάπου ενδιάμεσα σε αυτό, ενώ δούλευα ακόμα στα ελτα σε ταχυδρομείο αλλά με άλλο εργοδότη (γιατί είχαν λήξει οι συμβάσεις της meccanica σε αυτό το έργο), με κάλεσαν πάλι από meccanica για 8μηνη αν θυμαμαι καλά πάλι στα ΕΛΤΑ σε κάτι άλλα γραφεία απλά ήθελαν κυλιόμενο ωράριο και δεν μπορούσα τότε λόγω σχολής.

Το συμπέρασμα:

Ως προς το τι θα κάνεις, απ' ότι κατάλαβα ελάχιστη ιδέα είχαν, αυτοί κλείναν ένα έργο σαν να είναι HR και τα καθηκόντα τα όριζε η εκάστοτε εταιρεία.

Σαν γενικό vibe όντως κάτι sketchy υπήρχε με την όλη φάση, κάτι μου μύριζε γενικά, αλλά στην πραγματικότητα τα λεφτά που έλεγαν, τα έδιναν κανονικά (απλώς αυτό με τις αδειές έπαιζε που τα έδιναν μετά από κάποιο καιρό και όχι με την μισθοδοσία). Επίσης και στις φορολογικές δηλώσεις που έκανα μετά είδα πως τα είχαν περάσει όλα τα έσοδα μου απ' αυτούς κανονικά και με τα ένσημα κανένα θέμα.

Η αλήθεια είναι ότι με 1500-3000 μισθούς που λένε δεν ξέρω τι να πω, ίσως να ισχύουν ίσως να λένε ότι να ναι, απλά γράφω την εμπειρία μου και ότι θέλετε κρατάτε...

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστούμε πολύ για την πολύ κατατοπιστικη απάντηση. Η αλήθεια είναι ότι και εμένα αν μου έλεγαν για τον βασικό δεν θα μου φαινόταν περίεργο. Αλλά ως απόφοιτη Τει και χωρίς προϋπηρεσία το 1200 που μου είπαν μου φάνηκε λίγο ύποπτο όταν στον ιδιωτικό τομεα δίνουν περίπου τα μισά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα σας,

Από τότε που πήγα στην <<συνέντευξη>> αυτή, τέλη Ιουνίου, για τη θέση ΄΄Πολιτικός Μηχανικός Π.Ε.΄΄, δεν είχα καμία ενημέρωση. 'Εκανα ότι μου είπαν (Αποστολή Ποινικού Μητρώου, Πτυχίου και Proficiency κτλ), αλλά ουδέν νεότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα παιδιά, με κάλεσαν και εμένα τον Ιούλιο για θέση χημικού μηχανικού στο έργο της ευδαπ, το οποίο δεν ξέρουμε πότε αρχίζει.Με πήραν κάποια στιγμή και μου ζήτησαν άδεια άσκησης επαγγέλματος αλλά από τότε δεν έχουν ενημερώσει κάτι και όταν τους παίρνω δεν ξέρουν τίποτα. Τι πιστεύετε ότι συμβαίνει;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος από τους προλαλήσαντες προσλήφθηκε τελικά στο δημόσιο τομέα μέσω αυτής της εταιρείας? Πώς ζητούν προσωπικά έγγραφα χωρίς να ενημερώνουν καν περί τίνος πρόκειται? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Καλησπέρα σε όλους. Έχω κάνει και εγώ αίτηση στην συγκεκριμένη εταιρεία ως Εργοδηγός για το έργο που έχουν αναλάβει στην ΕΥΔΑΠ Αθήνας. Μετά απο 2 εβδομάδες από την αποστολή του βιογραφικού μου με πήραν τηλ για το αν με ενδιαφέρει η θέση. Ρώτησα για τις αρμοδιότητες της θέσης αλλά δν ήξερε να μου απαντήσει. Επίσης μου ζήτησαν σε 2-3 μέρες το αργότερο να τους στείλω ηλεκτρονικά τα πτυχία μου. Μου είπε οτι 1η Ιανουραίου 2019 ξεκινάει το έργο. Λίγη έρευνα που έκανα δεν βρίσκω και πολλά πράγματα για την συγκεκριμένη εταιρεία (στο τηλ μου είπαν οτι απασχολει 900 άτομα). Αν γνωρίζει κτ κπ ας μας ενημερώσει τι ισχύει. Τα παιδιά που πέρασαν μια παρόμοια κατάσταση ας μας πουνε τι συνέβη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...