Προς το περιεχόμενο

Επιδόσεις κάμερας κινητών και συγκρίσεις


Nikolas7_7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, @topos είπε

Για πειτε εσεις οι πιο σχετικοι, σε τι σειρα καταταξης (φωτογραφικα παντα) θα βαζατε τα παρακατω->

mi 8

pocophone f1

nova 5t

xiaomi note 9s/9pro

xiaomi note 8 pro

Πολύ δύσκολη ερώτηση και αν θες την γνωμή μου ίσως και λιγο εκτός θέματος που μόνο σε ανούσιο flame θα οδηγούσε.

Εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από ποια άποψη κάνεις τη κατάταξη (πχ ημερήσιες, νυχτερινές, τηλεφακός, βίντεο, πρόσωπα, τοπία, στοκ, gcam, ταχύτητα ληψης, εστίαση, ευκολία λήψης, wb κλπ).

Καλύτερα να ανοίξεις νεο θέμα για συσκευή όπου εκει να ρωτάς τη γνώμη των μελών. Για την ιστορία, με βάσει τα προσωπικά μου κριτήρια, θα ξεχώριζα το  Mi8. 

Επεξ/σία από Antretng
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2.7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, life is music είπε

Είναι ιδέα σας 

Ενημερωτικά, το συγκεκριμένο topic δεν είναι (μόνο) για να χαϊδεύουμε ο ένας τον άλλο, ό,τι κι αν ανεβάσουμε, αλλά για να βλέπουμε τις δυνατότητες καμερών με ή χωρίς gcam, τις σχετικές ρυθμίσεις, κλπ και να δίνουμε καλοπροαίρετα πάντα, χρήσιμο feedback ώστε να βελτιώνουμε ό,τι μπορούμε στις φωτογραφικές προσπάθειές μας. Δες και τον σκοπό του topic στο αρχικό post.

https://www.insomnia.gr/forums/topic/674597-επιδόσεις-κάμερας-κινητών-και-συγκρίσεις/

Η συγκεκριμένη φωτογραφία φαίνεται σα να έχει περάσει από κάποιο (ροζ) φίλτρο. Επί της ουσίας έχει σοβαρό θέμα στο white balance, σχεδόν καθόλου sharpness και στην μεγέθυνσή της (αυτή που επιτρέπει το flickr) δείχνει πολύ artificial (π.χ. στο δρόμο καθώς και στους τοίχους των πολυκατοικιών αριστερά έχουμε ξεκάθαρα artifacts). Αυτά τα ολίγα από μένα. :-)

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λίγο εκτός θέματος....   Το note 8 pro και gcam τελικά κάνει καλή δουλειά; (από billthes έχω δει καλά αποτελέσματα). Έχω έναν ενδοιασμο λόγο mediatek επεξεργαστή... Φιλαράκι μου είναι μεταξύ Note 8 pro και Note 9s. Το νέο Note 9s εχει τον snapdragon 720G και Camera2Api level 3 αλλά όχι Full. Ίσως φωτογραφικα να είναι καλυτερή επιλογή. 

Επεξ/σία από Payne83
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

o Μπιλ λέει πως είναι μια χαρά, έχει ανεβάσει και δείγμα νυχτερινής πιο πίσω, τον άκουσα και σήμερα παρέλαβα το δικό μου και πρώτο πράγμα που κάνω τώρα να περάσω την GCam_RN8P_Wyroczen_7.3.020_2.0.apk :-D:-D:-D

θα κοιτάξω αν μπορέσω από αύριο να ανεβάσω κανένα δείγμα

@billthes ρε συ έχεις ανεβάσει κάπου το xml που χρησιμοποιείς;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Oscar_Mike είπε

o Μπιλ λέει πως είναι μια χαρά, έχει ανεβάσει και δείγμα νυχτερινής πιο πίσω, τον άκουσα και σήμερα παρέλαβα το δικό μου και πρώτο πράγμα που κάνω τώρα να περάσω την GCam_RN8P_Wyroczen_7.3.020_2.0.apk :-D:-D:-D

θα κοιτάξω αν μπορέσω από αύριο να ανεβάσω κανένα δείγμα

@billthes ρε συ έχεις ανεβάσει κάπου το xml που χρησιμοποιείς;

δοκιμασα την 6.1 που ανέβασε πρόσφατα ο wyroczen οπως και την hypercam αλλά δεν μου άρεσαν ασε που είχα και κρασαρίσματα.. νομιζω η 7.3 που περασες με το ετοιμο xml του wyroczen ειναι ο καλύτερος συνδυασμός!

 

edit: αν θες δοκίμασε και την trCamera που ανέβηκε προχθες.. δεν χρειάζεται xml και δείχνει να δουλεύει καλά. η πρώτη σ αυτο το λινκ:

https://www.celsoazevedo.com/files/android/google-camera/dev-wyroczen/

Επεξ/σία από billthes
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι πανω ειναι ολα τα λεφτά , και οι κατω καλες ειναι , αλλα για εμενα οι πανω αφήνοντας τον θόρυβο αφησε την εικονα με μια όμορφη λεπτομέρεια καθως και το ελαφρύ grain του θορύβου (το οποιο θελει ζουμ για να το δεις) με παει σε πιο αποτέλεσμα κάμερας .

Ξέρεις που δεν ειναι σαν τα κινητά να πέφτει το nr με το κιλό .

τις ειδα και απο pc , δεν τιθετε θεμα ......καν !

και εχεις βγαλει και ωραιο , σπιτακι ,γρασιδακι ,φυτα,το δρομακι με τις πλακες .

ωραια βραδυνη δηλαδη . 

Επεξ/σία από georgerapp
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δοκίμασε αρχικά αυτές τις δύο με τις ρυθμίσεις που δίνει για κάθε μία. 

https://forum.xda-developers.com/poco-f1/themes/gcam-settings-poco-f1-t4054881

Αλλιώς είτε Urnyx 7.2 τελευταία, 7.3 v1.6 ή εάν σου άρεσαν οι παραπάνω βραδινές δικές μου δοκίμασε και UltraCVM. 

Επεξ/σία από Payne83
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, Payne83 είπε

Δοκίμασε αρχικά αυτές τις δύο με τις ρυθμίσεις που δίνει για κάθε μία. 

https://forum.xda-developers.com/poco-f1/themes/gcam-settings-poco-f1-t4054881

Αλλιώς είτε Urnyx 7.2 τελευταία, 7.3 v1.6 ή εάν σου άρεσαν οι παραπάνω βραδινές δικές μου δοκίμασε και UltraCVM. 

Κατέβασα την ultraCVM όντως πολύ καλή.. Χρειάζεται κάποια επιπλέον ρύθμιση?Η το αφήνω όπως είναι default?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...