Προς το περιεχόμενο

Επιδόσεις κάμερας κινητών και συγκρίσεις


Nikolas7_7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ σε αυτές που ποσταρα είχα το Night_v4_Mi_586 xml του mod και στην μια Nightsight. Είναι για τον IMX586 αλλά έκατσε και στον 363 του Mi8. Δεν δοκίμασα να επιλέξω τον 363 στην πίσω κάμερα στις επιλογές που έχει. 

Αλλιώς δοκίμασε με HDR+. Enhanced, AWB on, και με περισσότερα frames. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 16/5/2020 στις 9:19 ΠΜ, georgerapp είπε

Οι πανω ειναι ολα τα λεφτά , και οι κατω καλες ειναι , αλλα για εμενα οι πανω αφήνοντας τον θόρυβο αφησε την εικονα με μια όμορφη λεπτομέρεια καθως και το ελαφρύ grain του θορύβου (το οποιο θελει ζουμ για να το δεις) με παει σε πιο αποτέλεσμα κάμερας .

Ξέρεις που δεν ειναι σαν τα κινητά να πέφτει το nr με το κιλό .

τις ειδα και απο pc , δεν τιθετε θεμα ......καν !

και εχεις βγαλει και ωραιο , σπιτακι ,γρασιδακι ,φυτα,το δρομακι με τις πλακες .

ωραια βραδυνη δηλαδη . 

Εγω παλι θα παω αναποδα. Σε μια φωτογραφια το ζητουμενο ειναι το τι θελεις να αναδείξεις. Προσωπικα ποτε δεν με ενδιαφερει να φανουν ολες οι λεπτομερειες διοτι απλα δεν τις χρειαζομαι σαν πληροφορια τις περισσοτερες φορες. Ειναι οπως δεν θελω να ειναι on-focus τα παντα παντου. Γι αυτο και αυτη την φρενιτιδα του super top best HDR δεν την ακολουθησα ποτε. Το μαυρο σε μια νυχτερινη φωτογραφια ειναι συνηθως οχι μονο αποδεκτο αλλα και ζητουμενο. Το βραδυ το δυσκολο ειναι να μην εχεις πολλες και κακες αντανακλασεις απο τους φωτισμους και σου χαλανε την εικονα και το white balance (ειδικα οταν υπαρχουν διαφορετικου τυπου φωτεινες πηγες).

Προσωπικα θα παω με την τελευταια οπου μου αφηνει αισθητικα την πιο σωστη αισθηση. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εριχνες τις σκιες στην πάνω τοτε ακομα και nr κανεις εαν θες .

Σαν αρχείο το οποιο θα ηθελα απο την κάμερα εγω καθαρα και με διαφορά θα ηθελα τις επάνω .

Οι κάτω 2αδα ειναι απλα κακες και δυσκολα να σώσεις το παστέλι .

Μιλάω παντα για τον εαυτο μου , προσωπική γνώμη η οποια παντα εχει κατα νου το edit μετά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, georgerapp είπε

Εριχνες τις σκιες στην πάνω τοτε ακομα και nr κανεις εαν θες .

Σαν αρχείο το οποιο θα ηθελα απο την κάμερα εγω καθαρα και με διαφορά θα ηθελα τις επάνω .

Οι κάτω 2αδα ειναι απλα κακες και δυσκολα να σώσεις το παστέλι .

Μιλάω παντα για τον εαυτο μου , προσωπική γνώμη η οποια παντα εχει κατα νου το edit μετά.

Εαν θελεις να κανεις μετεπειτα  επεξεργασια μπορεις να διαλεξεις ισως αυτες που λες. Αλλα συνηθως οταν τραβας με κινητο το post processing ειναι εξαιρετικα σπανιο να γινει απο το 99% των ατομων στο 99,99% των περιπτωσεων.

Απο την αλλη η πληρως αφυσικη πρασινί αποχρωση που εχουν παρει αυτες οι δυο (φαινεται ιδιατερα εντονα στον τοιχο δεξια) θα σε δυσκολεψει επιπλεον και δεν μου αρεσει.

Θα ξαναμεινω στο γεγονος οτι στο πολυ  συγκεκριμενο καδρο η επιπλεον πληροφορια που εχουν οι δυο πρωτες δεν μου ειναι χρησιμη. Οποτε το out of camera αποτελεσμα της τεταρτης μου ειναι πολυ πιο σωστο για την δικη μου αισθητικη. Θα δεχτω την μαυριλα εκει που βρισκεται για ενα ISO 400αρι αντι για 800αρι στις υπολοιπες.

Φυσικα η «φωτογραφια» ειναι τεχνη και τοσο μα τοσο υποκειμενικη!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το θεμα ειναι οτι ενω βοηθάει το συγκεκριμένο κάδρο οι λιγοτερο ανοιγμένες σκιές, κάτι τέτοιο δεν θα ίσχυε σε ένα πχ πορτρέτο.

Ενω συμφωνώ με τον @SeNNinhA οτι στο συγκεκριμένο κάδρο προτιμώ το μικρότερο άνοιγμα, θα συμφωνήσω τελικά με το @georgerapp ότι προτιμώ πιο ανοιχτές σκιές καθώς είναι πιο all around. (δεν τις έχω ανοιξει τις φωτογραφίες να δω signal/noise )

Είναι ξεκάθαρο θέμα του ποια ειναι η μέση φωτογραφία σου ώστε να στήσεις τις ρυθμίσεις κατάλληλα. Ακόμα και το wb που συζητάτε είναι και αυτό συναρτήσει των κάδρων σου... ειδικά όταν μιλάμε για το awb των gcam που η συμπεριφορά τους δεν ειναι απαραίτητα ίδια σε όλα τα κάδρα (δεν λες πχ οτι η τάδε επιλογή έχει μόνιμα τόσο πάνω σε magenta...)

Προσωπικά έχω συνήθως 2 ή και 3 κλώνους της gcam με διαφορετικές ρυθμίσεις ώστε να επιλέγω γρήγορα την κατάλληλ
η (αλλοι μπορει να παίζουν με xml αλλά έτσι χάνεις χρόνο)

Επεξ/σία από Antretng
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπορώ να πω ότι λίγο πολύ συμφωνω με όλους. Εμένα όμως μου αρέσουν λίγο περισσότερο οι επάνω φωτογραφίες. Προσωπική άποψη πάντα. Θα δώσω και δύο ημερήσιες να δείτε το πράσινο του τοίχου την ημέρα. 

Πρώτη στοκ και δεύτερη UltraCVM με Day.xml

IMG_20200515_194734 IMG_20200515_194646

 

Επεξ/σία από Payne83
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mε την hyper οι δύο από τις 3 φωτό . Mi 9 t . Το κτίριο προτιμώ την στοκ αλλά στην Ακρόπολη η στοκ δεν κρατήθηκε καν η φωτό ήταν επιεικως χάλια δεδομένης κ της απόστασης βέβαια  

Stock

   

Gcam

 

Acropolis by night

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχοντας και το Xiaomi mi note 10, να αναφέρω τις διαφορές με το redmi note 8 pro.

Στην πλήρη ανάλυση των 64 και 108 mp με τη στοκ καμερα:

Και τα δύο κάνουν ακριβώς το ίδιο ζουμ μετά τη λήψη της φωτογραφίας (διπλό κλικ). Στο mi note 10 υπάρχει περισσότερη λεπτομέρεια στα μακρινά αντικείμενα, ίδια περίπου με το να τραβαγες με τη τρίτη του κάμερα(ζουμ) στα 5 mp.

Σε πιο κοντινά αντικείμενα έως δύο με τρία μέτρα παρατηρώ ότι στο 8 pro υπάρχει πιο πολύ αντίθεση και βλέπεις καλύτερα τις λεπτομέρειες απ' ότι στο mi note 10(αναφέρομαι πάντα στη πλήρη ανάλυση όπου τραβώ κυρίως ένα τοπιο στο οποίο ανάμεσα υπάρχουν αντικείμενα όπως μια μοτοσυκλέτα πχ) .

Στο mi note 10 το κόκκινο χρώμα είναι πιο έντονο και το πράσινο επίσης, και σε σκηνες όπως η παραπάνω που τράβηξα την Αθήνα από ψηλά, το μπλε του ουρανού φαίνεται πιο ωραία στο mi note 10. 

Το βράδυ χωρίς τη λειτουργία νυχτερινής λήψης το 8 pro είναι μέσα στο θόρυβο, το mi note 10 δεν καταλαβαίνεις που έχει θόρυβο αν δεν ζουμαρεις.

Καποιες φωτό σε μέρα:

IMG-20200510-182234.jpg

IMG-20200510-182254.jpg

 

IMG-20200510-174144.jpg

IMG-20200510-174209.jpg

Το site που ανέβασα τις φωτό σε πλήρη ανάλυση χαλάει λίγο τη λεπτομέρια, αλλά παιρνετε μια ιδεα. 

 

 

Επεξ/σία από redhotstef
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, vargas είπε

Mε την hyper οι δύο από τις 3 φωτό . Mi 9 t . Το κτίριο προτιμώ την στοκ αλλά στην Ακρόπολη η στοκ δεν κρατήθηκε καν η φωτό ήταν επιεικως χάλια δεδομένης κ της απόστασης βέβαια  

Stock Gcam Acropolis by night

Για νυχτερινη φωτο δεν εχει πολύ σημασια να μιλάμε για φωτο χωρις τριποδο. Απλα η δευτερη ειναι καπως καλυτερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Προχθές παρέλαβα το xiaomi redmi note 8.

 Μπορείτε να μου πείτε τι ρυθμίσεις να κάνω στην κάμερα?

Τι σημαίνει κάμερα Αi και  τι είναι Hdr?

Επίσης τι διαφορά έχουν φωτογραφία, 48mp, pro? Στο pro έχει διαφόρους φακούς τι είναι πιο καλό να βάλω?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

εδω μου αρεσει η μαμα του xiaomi , ειναι πιο μαλακη φωτογραφια σε σχεση με την gcam οσο αναφορά την αντιθεση και σου δινει πιο καλα την αισθηση του βαθους , την gcam την βρισκω λιγο φλατ αγρια και λιγο (πολυ λιγο προς το μπλε) .

πιστευω απο πλευρας πραγματικοτητας πιο κοντα ειναι το huawei , τετοιος ηλιος , καλοκαιρινος καθετος τα κανει ολα ασπρα κατω και σε πονανε τα ματια .

απλα το huawei αφησε την αντηλια που εφαγε ο φακος ενω το xiaomi την εκοψε στο jpeg ,εκανε ενα dehaze οπως το λεει η adobe στα app της .

την μαμα θα ηθελα να μου δωσει το κινητο μου του xiaomi .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...