Προς το περιεχόμενο

Επιδόσεις κάμερας κινητών και συγκρίσεις


Nikolas7_7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 φωτό ξημερωματα 2 με gcam μια με την στοκ   λίγο πιο κοντά στο ξημέρωμα με gcam βεβαια αλλά συνολικά καλύτερα χρώματα από την στοκ καi πολύ καλό dynamic range         stock πρώτα. 

3

  

2

 

Morning colours

 

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άνοιξα αυτό το θέμα για το τί μπορούν να κάνουν τα κινητά απέναντι σε κιτ dslr/mirrorless με ευκαιρία και του black friday που έρχεται,

Όποιος έχει δείγματα side by side κινητό με κιτ φωτογραφική μηχανή θα βοηθούσε να ποστάρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οτι θα φτάναμε με κινητά να βγάζουμε αστέρια με εύκολες χεράτες λήψεις δεν το περίμενα.

Oneplus 7 stock nightscape

49141946247_bed7b57dba_z.jpgIMG_20191129_041213 by Andreas L., on Flickr

Επεξ/σία από Antretng
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/11/2019 στις 10:59 ΜΜ, PS1563 είπε

Φοβερες!

Μολις τις ειδα λεω πιο κινητο ειναι να το παρω

Μετα ειδα οτι ειναι αυτο που εχω κι εγω

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βρε παλικαρια συγνωμη για την παρεμβαση αλλα βλεποντας τις φωτο σας σε δυσκολες φωτιστικες συνθηκες μπαινω στον πειρασμο να ρωτησω για αγορα κινητου xiaomi που να παιρνει χωρις προβληματα gcam της σειρας mi  9  απο mi9t pro mi 9 ακομα και το καινουριο mi note 10 γιατι θελουμε να αγορασουμε με τη συζηγο 2 συσκευες και εγω σαν ιδιοκτητης του NOKIA 1020 εχω απιατησεις φωτογραφικες και θα ηθελα και η συζηγος να εχει κατι ωστε οι φωτογραφιες της να μην ειναι σαν του iphone SE που εχει τωρα με περιεργα χρωματα .  ευχαριστω και συγνωμη για την παρεμβαση ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, amp829 είπε

βρε παλικαρια συγνωμη για την παρεμβαση αλλα βλεποντας τις φωτο σας σε δυσκολες φωτιστικες συνθηκες μπαινω στον πειρασμο να ρωτησω για αγορα κινητου xiaomi που να παιρνει χωρις προβληματα gcam της σειρας mi  9  απο mi9t pro mi 9 ακομα και το καινουριο mi note 10 γιατι θελουμε να αγορασουμε με τη συζηγο 2 συσκευες και εγω σαν ιδιοκτητης του NOKIA 1020 εχω απιατησεις φωτογραφικες και θα ηθελα και η συζηγος να εχει κατι ωστε οι φωτογραφιες της να μην ειναι σαν του iphone SE που εχει τωρα με περιεργα χρωματα .  ευχαριστω και συγνωμη για την παρεμβαση ...

Mi9, mi9t, mi a3 έχουν όλα ίδια απόδοση με gcam. Αν θες ακόμα καλύτερο αποτέλεσμα με gcam, δες redmi note 7 ή oneplus 7 (αναλόγως τα λεφτά που διαθέτεις).

Το mi note 10 είναι άγνωστο το πως τα πάει με gcam και προσωπικά το θεωρώ overpriced για κινητό με soc snapdragon 730. Λογικά όμως θα τα πηγαίνει καλά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Huawei P9 (EVA-L09)

ISO 50 - Shutter Speed 1/3200 - f/2.2 - Manual Focus

1η εικόνα = απευθείας λήψη σε JPG
2η εικόνα = λήψη σε RAW -> Adobe Lightroom (Τα Settings μου από κάτω) -> Αποθήκευση σε JPG

Highlights = -60% 
Shadows = +55%
Blacks = +30%

Temp = 5600K
Tint = 75
Vibrance = 25%

Sharpening = 80/150
Radius = 1,00
Detail = 25

Noise Reduction = 25%
Color Noise Reduction = 20%

P9 JPG

 

P9 RAW EXPORT TO JPG

 

Επεξ/σία από KnightRider
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...