Προς το περιεχόμενο

Freelancing και φορολογία


interkirilos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

Υπάρχει ένα ενδεχόμενο να δουλέψω σε μια εταιρεία στο εξωτερικό,καθαρά μόνο μέσω internet, σε υποστήριξη πελατών. Η εταιρεία αυτή μου εξήγησε ότι εφόσον θα είναι απομακρυσμένη η εργασία δεν μπορώ να δηλωθώ ως υπάλληλος εκεί αλλά αυτό που θα γίνεται είναι πως θα πληρώνομαι μέσω μιας πλατφόρμας(της www.golance.com) συγκεκριμένα με ωρομίσθιο ανάλογα με τις ώρες που έχω γράψει.Ξεκαθάρισαν επίσης πως ότι φορολογικό πρέπει να το αναλάβω εγώ με βάση τους νόμους της χώρας που βρίσκομαι.Μιας και η δουλειά είναι πλήρης ωράριο και οι πληρωμές θα γίνονται εβδομαδιαία και βγαίνουν περίπου στα 1000e τον μήνα,πως ακριβώς θα έπρεπε να φορολογούνται αυτά και τι θα πρέπει να περιμένω πως θα πρέπει να καταβάλω τον μήνα;Από τις ελάχιστες γνώσεις που έχω καταλαβαίνω πως μάλλον πρέπει να βγάλω μπλοκάκι αλλά δεν γνωρίζω από εκεί και πέρα καθόλου πως,έστω στο περίπου, θα πρέπει να καταβάλω τους φόρους και πόσοι θα είναι αυτοί.
Κάθε βοήθεια δεκτή και φυσικά θα μιλήσω και σύντομα με λογιστή.
Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε τα μισά δεν θα σου μένουν αν τα δηλώσεις.

Φτιάξε κανά τραπεζικό λογαριασμό στο εξωτερικό και να πληρώνεσαι εκεί (και να τα τραβάς όλα από ATM).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη περιμένεις νούμερα μέσα από το φόρουμ. 

Μίλα με λογιστή, κατά πάσα πιθανότητα θα μπορείς να φορολογηθείς ως μισθωτός ( σύμφωνα με αυτά εδώ ), πράγμα το οποίο θα κάνει την κατάσταση κάπως πιο ήπια. Θα χεις να πληρώσεις τον ΕΦΚΑ σου, που τον 1ο χρόνο θα είναι το ελάχιστο, περίπου 150€ το μήνα, 22% φόρο στο τέλος της χρονιάς, αλλά υπάρχει και κάποια έκπτωση φόρου για τους μισθωτούς. Όλα αυτά με επιφύλαξη βέβαια γιατί κάθε τρεις και λίγο κάτι αλλάζουν. Ο λογιστής θα στα πει καλύτερα. Αν έχεις τη δυνατότητα να ρωτήσεις πάνω από έναν λογιστές, even better.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Lanike71 είπε

Αν είσαι κοντά σε χώρες όπως Βουλγαρία κλπ, φτηνότερα θα βγει να μετακομίσεις εκεί...

Για ποιο λόγο να μετακομίσεις εκεί; Δεν ζούμε στη δεκαετία του '70, όπως είπε και ο φίλος απο πάνω, ανοίγεις τραπεζικό λογαριασμό στο εξωτερικό και τον ελέγχεις μέσω ebanking

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dimitrios51 είπε

Για ποιο λόγο να μετακομίσεις εκεί; Δεν ζούμε στη δεκαετία του '70, όπως είπε και ο φίλος απο πάνω, ανοίγεις τραπεζικό λογαριασμό στο εξωτερικό και τον ελέγχεις μέσω ebanking

Kαλά, γενικά, δεν είναι και η πιο απλή διαδικασία  - δεν ξέρω για Βουλγαρία - να ανοίξεις λογαριασμό στο εξωτερικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dimitrios51 είπε

Για ποιο λόγο να μετακομίσεις εκεί; Δεν ζούμε στη δεκαετία του '70, όπως είπε και ο φίλος απο πάνω, ανοίγεις τραπεζικό λογαριασμό στο εξωτερικό και τον ελέγχεις μέσω ebanking

Το όλο πρόβλημα είναι πώς θα πάρεις το χρήμα στο χέρι ή το πώς θα σου μείνουν όσο πιο πολλά γίνεται; Αν δε νοικιάσεις σπίτι, δηλωθείς ως εργαζόμενος, φορολογηθείς στην εκεί εφορία πώς θα γίνει;

Μπορείς απλά να δηλωθεί το εισόδημά σου εκεί χωρίς όλα αυτά που γράφω παραπάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Δεν γίνεται να ανοίξει απλά ένα λογαριασμό και να φορολογείται εκεί. Αν ζεις Ελλάδα φορολογείσαι Ελλάδα, τέλος τα παλιά καλά παραμύθια. Αν δεν μπορείς να αποδείξεις ότι είσαι κάτοικος στην ξένη χώρα για τουλάχιστον κάποιους μήνες τότε θα φορολογείσαι εδώ.
  • Δεν γίνεται να δουλέψει σαν μισθωτός, θα φορολογείται σαν ελεύθερος επαγγελματίας αναγκαστικά.
  • Με χίλια ευρώ το μήνα μικτά στα καθαρά θα πέσεις κάτω από 500.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το 2ο point σου δεν ισχύει απαραίτητα, δες το άρθρο που παραθέτω στο προηγούμενο post μου. Θα είναι μεν ΕΕ, αλλά μπορεί να φορολογηθεί με την κλίμακα των μισθωτών (υπό προϋποθέσεις φυσικά).

Επεξ/σία από angmar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Lanike71 είπε

Το όλο πρόβλημα είναι πώς θα πάρεις το χρήμα στο χέρι ή το πώς θα σου μείνουν όσο πιο πολλά γίνεται; Αν δε νοικιάσεις σπίτι, δηλωθείς ως εργαζόμενος, φορολογηθείς στην εκεί εφορία πώς θα γίνει;

Μπορείς απλά να δηλωθεί το εισόδημά σου εκεί χωρίς όλα αυτά που γράφω παραπάνω;

 

Μέσω ανάληψης απο ΑΤΜ μπορείς να πάρεις χαρτί στο χέρι.

Σίγουρα θα σου μένουν παραπάνω απ'ότι αν κάνεις το ίδιο ελλάδα.

Τωρα σχετικά με εφορία δεν έχω ιδέα, σίγουρα θα πρεπει να δηλωθείς εκεί το οποίο και συμφέρει,απ'οτι έχω ακούσει τουλάχιστον, και γι αυτό πολλοι ανοίγουν "offshore" εκει και φορολογουντε εκεί. Υπάρχουνε δικηγόροι και λογιστές οι οποίοι ειδικεύονται στις υπερακτιες εταιρείες τους οποιους μπορείς να ρωτησεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να πληρωθείς από μια εταιρία θα πρέπει να της κόψεις απόδειξη. Για να της κόψεις απόδειξη θα πρέπει να έχεις κάνει έναρξη επαγγέλματος κάπου στον πλανήτη.

Ρώτα ένα λογιστή το πως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...