Προς το περιεχόμενο

Eργασία σε Β2Β πωλήσεις, αξίζει ή όχι?


opcorsa

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μεγάλο κατάστημα ηλεκτρονικών ειδών ανοίγει στην περιοχή μου, και μου προτάθηκε να δουλέψω (λογω backround) τις εταιρικές πωλήσεις της εταιρείας , συνεπώς να πηγαίνω με εταιρικό αμαξάκι σε πελάτες για διατήρηση πελατολογίου, αλλά και σε καινούργιους για ανάπτυξη αυτού. Για χρήματα δεν μιλήσαμε γιατί κωλύομαι επαγγελματικά αυτή την περίοδο, αλλά θα το μιλήσουμε απο Ιούνιο και μετά.

Ποια είναι τα τινά. Πρέπει να πάω για εκπαίδευση 1 μήνα, και δεν ξέρω αν πληρώνεται αυτό. Φαντάζομαι πως ναί, όπως και τα έξοδα διαμονής-διατροφής. Δεν μιλήσαμε για μισθό αλλά θέλω να πιστεύω γύρω στα 800, με βασικό δεν το συζητάω κάν.

Απορίες:

Έχει κάνει κανείς αυτη την δουλεία για να μου πεί εμπειρίες? Φαντάζομαι τα ωράρια είναι ελεύθερα και ευέλικτα? Γενικά οτιδήποτε αναφορικά με την εμπειρία Business to Business θα ηταν ευπροσδεκτη

Ευχαριστω τυποι μου:rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/4/2018 στις 9:47 ΠΜ, opcorsa είπε

 συνεπώς να πηγαίνω με εταιρικό αμαξάκι σε πελάτες για διατήρηση πελατολογίου, αλλά και σε καινούργιους για ανάπτυξη αυτού.  Φαντάζομαι τα ωράρια είναι ελεύθερα και ευέλικτα

 

Έρχονται αρκετοί πωλητές στην εταιρία και καμιά φορά πιάνουμε συζήτηση για τα ωράριά μας. Μου χουν πει ότι δε γυρνάνε σπίτι πριν της 7μμ και ξεκινάνε από τις 8πμ. Βέβαια εξαρτάται και το που θα κυκλοφορείς. Αν φεύγεις εκτός έδρας και τρως 3-4 ώρες στο δρόμο σίγουρα ούτε ελεύθερο είναι το ωράριο ούτε ευέλικτο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, 1988panos2171 είπε

Έρχονται αρκετοί πωλητές στην εταιρία και καμιά φορά πιάνουμε συζήτηση για τα ωράριά μας. Μου χουν πει ότι δε γυρνάνε σπίτι πριν της 7μμ και ξεκινάνε από τις 8πμ. Βέβαια εξαρτάται και το που θα κυκλοφορείς. Αν φεύγεις εκτός έδρας και τρως 3-4 ώρες στο δρόμο σίγουρα ούτε ελεύθερο είναι το ωράριο ούτε ευέλικτο. 

η αληθεια ειναι οτι θα καλυπτω 2 νομους..οποτε θα εχω περα δωθε 1-2 ωρων τουλαχιστων..αυτο που πιστευω ειναι οτι ισως σημερα να δουλευω 10-12 ωρες αλλα αυριο να ειμαι σαν ρεπο σπιτι μου εξαιτιας της χθεσινης ταλαιπωριας πχ...

πως σου φαινονται γενικα οι τυποι? και γενικα η ιδεα αυτου του ειδους πωλητη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν παίζει αυτό το ρεπό που λες, σε καθημερινή βάση έτσι είναι τα ωράριά τους. Το επάγγελμα του πωλητή γενικά είναι πολύ απαιτητικό και πρέπει να το χεις. Δεν είναι απλά πας κάπου και τους λες τι πουλάς, πρέπει και να τους πείσεις. ΟΙ δικοί μας ούτως ή άλλως είναι ήδη από εταιρίες που συνεργαζόμαστε οπότε έρχονται απλά για να πάρουν παραγγελίες.

Για μένα το θετικό που βρίσκω είναι ότι δεν έχεις κανέναν πάνω απ το κεφάλι, δεν είναι χειρωνακτική εργασία και δεν έχεις πίεση χρόνου έως ένα βαθμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το εχω γενικα ναι γιαυτο με θελουν...

απλα ελπιζω να μην δουλευω πανω απο 8-9 ωρες ημερησιως.. αυτα βεβαια τα βλεπεις στην πορεια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, zio10 είπε

Κάτσε στο ξενοδοχείο καλύτερα... :)

το θεμα ειναι οτι περναω εκπαιδευση και εκει και πιστευω θα μαθω αρκετα πραγματα.. και αν κατσω 2-3 χρονια μπορω θεωρω να χτυπησω μια καλυτερη θεση  και καπου αλλου...

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, opcorsa είπε

το εχω γενικα ναι γιαυτο με θελουν...

απλα ελπιζω να μην δουλευω πανω απο 8-9 ωρες ημερησιως.. αυτα βεβαια τα βλεπεις στην πορεια...

Έτσι. Λογικά θα παίρνεις υπερωρίες ή πιο φουσκωμένο μηνιαίο μισθό. Πάντως το ωράριο δε μπορεί να είναι στάνταρ ούτως ή άλλως. Μπορεί να πρέπει να πας σε 5-6 πελάτες. Αν οι δύο από αυτούς καθυστερήσουν στο ραντεβού τους κατά ένα μισάωρο έχεις χάσει ήδη 1 ώρα. Αν από τους υπόλοιπους στους δύο αναγκαστείς να φας ένα μισάωρο παραπάνω για να πετύχεις το στόχο σου βάλε άλλη 1 ώρα. Οπότε να πως οι 8 ώρες γίνονται 10.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, 1988panos2171 είπε

Έτσι. Λογικά θα παίρνεις υπερωρίες ή πιο φουσκωμένο μηνιαίο μισθό. Πάντως το ωράριο δε μπορεί να είναι στάνταρ ούτως ή άλλως. Μπορεί να πρέπει να πας σε 5-6 πελάτες. Αν οι δύο από αυτούς καθυστερήσουν στο ραντεβού τους κατά ένα μισάωρο έχεις χάσει ήδη 1 ώρα. Αν από τους υπόλοιπους στους δύο αναγκαστείς να φας ένα μισάωρο παραπάνω για να πετύχεις το στόχο σου βάλε άλλη 1 ώρα. Οπότε να πως οι 8 ώρες γίνονται 10.

ναι , συμφωνω σε αυτο ενταξει...

το κυριοτερο ειναι οτι δεν εχουμε μιλησει για χρηματα γιατι δεν ειμαι διαθεσιμος ακομα.. ελπιζω μονο να μην ακουσω τον βασικο των πωλητων γιατι δεν θα ασχοληθω καν...επι την ευκαιρια ειναι η εταιρια τεχνολογιας που εχει ονομα ενα γεωμετρικο σχημα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, 1988panos2171 είπε

Έτσι. Λογικά θα παίρνεις υπερωρίες ή πιο φουσκωμένο μηνιαίο μισθό. Πάντως το ωράριο δε μπορεί να είναι στάνταρ ούτως ή άλλως. Μπορεί να πρέπει να πας σε 5-6 πελάτες. Αν οι δύο από αυτούς καθυστερήσουν στο ραντεβού τους κατά ένα μισάωρο έχεις χάσει ήδη 1 ώρα. Αν από τους υπόλοιπους στους δύο αναγκαστείς να φας ένα μισάωρο παραπάνω για να πετύχεις το στόχο σου βάλε άλλη 1 ώρα. Οπότε να πως οι 8 ώρες γίνονται 10.

Συνηθως πιο φουσκωμενο μισθο, συν το εταιρικο αμαξι το οποιο αν ειναι κανονικο αμαξι (δηλαδη δεν ειναι χωρις πισω θεσεις) μπορει ανετα να αντικαταστησει το αμαξι σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, tsioulak είπε

Συνηθως πιο φουσκωμενο μισθο, συν το εταιρικο αμαξι το οποιο αν ειναι κανονικο αμαξι (δηλαδη δεν ειναι χωρις πισω θεσεις) μπορει ανετα να αντικαταστησει το αμαξι σου.

ευχαριστω για τις πληροφοριες... μιλας απο προσωπικη εμπειρια για αυτα? τι γνωμη εχεις γενικα

ευχαριστω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, opcorsa είπε

ευχαριστω για τις πληροφοριες... μιλας απο προσωπικη εμπειρια για αυτα? τι γνωμη εχεις γενικα

ευχαριστω :)

Γνωστος μου ηταν για χρονια πωλητης σε εμπορα τσιγαρων, ζαχαρωδων ειδων κλπ (αυτοι που προμηθευουν περιπτερα, mini market κλπ), απο οτι με εχει πει τα λεφτα δεν ηταν και τοσο καλα (για τη σημερινη εποχη καλα τα λες αλλα ας μην ξεφευγουμε), οι ωρες ηταν αρκετες, ειδικα αν τυχαινε να παει πολυ μακρια. Ναι υπαρχει μια καποια ευελιξια στο ωραριο αλλα οχι κατι τρομερο, το καλο ειναι οτι δεν εχεις αφεντικο απο πανω σου ολη την ωρα, κανεις γνωριμιες, κανεις γνωριμιες, οδηγας πολυ βεβαια (του γνωστου μου του αρεσει η οδηγηση) και κρινοντας απο το γεγονος οτι πλεον δεν ειναι πωλητης αλλα μεσα στα γραφεια της εταιριας υπαρχουν καποιες προοπτικες εξελιξης. Επισης ειναι καπως συναφες με αυτο που σπουδασε (εμπορια και διαφησιση).

 

Το αμαξι επισης τον εχει βολεψει παρα πολυ, δεν αγορασε ποτε του δικο του αμαξι, ειναι σχετικα καινουριο αυτο που οδηγαει, δεν εχει να ανησυχει για service, τελη κυκλοφοριας, καρτα καυσαεριων, ελαστικα κλπ και εχει και μικτη ασφαλεια οποτε δεν ανυσηχει μηπως μεινει διχως αυτοκινητο και μειων μερικες χιλιαδες ευρω σε ενα τρακαρισμα με δικια του ευθυνη. 

ΥΓ. Δεν του πληρωνουν τις δικες του βενζινες (μονο οσες χρειαζεται για τα δρομολογια που κανει) αλλα τον αφηνουν να το χρησιμοποιει οπως θελει το αμαξι.

Επεξ/σία από tsioulak
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, tsioulak είπε

Γνωστος μου ηταν για χρονια πωλητης σε εμπορα τσιγαρων, ζαχαρωδων ειδων κλπ (αυτοι που προμηθευουν περιπτερα, mini market κλπ), απο οτι με εχει πει τα λεφτα δεν ηταν και τοσο καλα (για τη σημερινη εποχη καλα τα λες αλλα ας μην ξεφευγουμε), οι ωρες ηταν αρκετες, ειδικα αν τυχαινε να παει πολυ μακρια. Ναι υπαρχει μια καποια ευελιξια στο ωραριο αλλα οχι κατι τρομερο, το καλο ειναι οτι δεν εχεις αφεντικο απο πανω σου ολη την ωρα, κανεις γνωριμιες, κανεις γνωριμιες, οδηγας πολυ βεβαια (του γνωστου μου του αρεσει η οδηγηση) και κρινοντας απο το γεγονος οτι πλεον δεν ειναι πωλητης αλλα μεσα στα γραφεια της εταιριας υπαρχουν καποιες προοπτικες εξελιξης. Επισης ειναι καπως συναφες με αυτο που σπουδασε (εμπορια και διαφησιση)

σχεδον σε παρομοια φαση με τον γνωστο σου ειμαι κι εγω οποτε "ταιριαζει" η θεση :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν σου αρέσει το μπλα μπλα και δεν εισαι ιδιαιτέρως φιλόδοξος, μην μπλεξεις με πωλησεις. Οχι να το εχεις! Να σου αρεσει!

Εχω περάσει απο πωλησεις και το να προσπαθήσω να πεισω κάποιον για κατι που δεν πιστεύω (για δεν θα τα πιστεύεις ολα) ηταν το πιο δύσκολο πράγμα που εχω κάνει στην ζωή μου. Δεν το αντεχα και το σταμάτησα. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...