Προς το περιεχόμενο

Fritz7590 υποστηρίζεται κανονικά από Cosmote και για Voip


Alex Chalkidis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 hours ago, gorath said:

Οταν ταβανιάζει το 50άρι έχει συνεχόμενα disconnection. Αυτό συμβαίνει μόνο με την COSMOTE. Μιλάω εξ ιδίας πείρας.

απλα πεφτει το internet?χανει sync?ξανασυνδεεται αυτοματα?το λεω διοτι ειτε οτε εχει καποιος ειτε πχ forthnet απο τον ιδιο kv(dslam) θα παρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 54
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συγχρονισμό δεν χάνει. Αποσυνδέσεις συνεχόμενες έχει και συμβαίνει μόνο με ΟΤΕ. Δεν το έχει μόνο το 7590 αλλά και παλιότερα μοντέλα. Και το 7390 που είχα, το έκανε. Το κάνει σε όλους, όχι μόνο σε μένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, gorath said:

Συγχρονισμό δεν χάνει. Αποσυνδέσεις συνεχόμενες έχει και συμβαίνει μόνο με ΟΤΕ. Δεν το έχει μόνο το 7590 αλλά και παλιότερα μοντέλα. Και το 7390 που είχα, το έκανε. Το κάνει σε όλους, όχι μόνο σε μένα.

εχεις link απο θεμα?εχω μια χ επικοινωνια με την avm οποτε θα μπορουσα να το πω.δεν εχω γραμμη οτε να το δοκιμασω.περνω απο kv ote απλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

εστω και με μεγαλη καθυστερηση εστειλα στην avm για τα προβληματα που εχουν γραφτει εδω και στο adslgr. τωρα αν θα κανουν τιποτα δεν ξερω.το παραξενο ειναι οτι το κανει μονο με οτε.πρεπει να το δοκιμασω καποια στιγμη και με την δικια μου γραμμη που εχω forthnet Να δω αν θα το κανει.το εχω ξαναπετυχει αυτο με το Linksys wag200 που ομως το εφτιαξαν.adsl εποχες.

On 21/05/2018 at 01:34, gorath said:

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
On 04/06/2018 at 19:38, gorath said:

Σε ευχαριστώ φίλε poulinos.

αν απαντησουν κατι θα ενημερωσω αν και με βαση τα Post στο adslgr δεν ξερω αν θα κανουν κατι ή απλα θα λενε για τον παροχο.σιγουρα αν το δωσει ο οτε θα αναγκαστουν ειτε απο τον οτε ειτε απο την fritz να το φτιαξουν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Επανέρχομαι στο θέμα μιας και με ενδιαφέρει : Τα 7590 που πουλάει ο ΟΤΕ και "τραβάνε" κατευθείαν τις ρυθμίσεις ίντερνετ και VOIP τηλεφωνίας, έχουν custom firmware από τον ΟΤΕ ή φοράνε το beta firmware της AVN το οποίο έχει αυτή την δυνατότητα ? Γιατί αν ισχύει το δεύτερο, πιθανότατα θα μπορέσω να φορτώσω το firmware στο 7490 που έχω και να αναλάβει αυτό την VOIP τηλεφωνία (μέχρι στιγμής έχω μείνει σε POTS). Εννοείται ρώτησα στην τεχνική υποστήριξη του ΟΤΕ αλλά δεν ήξεραν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω φίλε μου ότι και το beta του 7490 λειτουργεί με τον ίδιο τρόπο όσον αφορά την COSMOTE. Σίγουρα κανένα από τα δύο δεν φοράει custom firmware.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 09/08/2018 at 19:45, iparou said:

Επανέρχομαι στο θέμα μιας και με ενδιαφέρει : Τα 7590 που πουλάει ο ΟΤΕ και "τραβάνε" κατευθείαν τις ρυθμίσεις ίντερνετ και VOIP τηλεφωνίας, έχουν custom firmware από τον ΟΤΕ ή φοράνε το beta firmware της AVN το οποίο έχει αυτή την δυνατότητα ? Γιατί αν ισχύει το δεύτερο, πιθανότατα θα μπορέσω να φορτώσω το firmware στο 7490 που έχω και να αναλάβει αυτό την VOIP τηλεφωνία (μέχρι στιγμής έχω μείνει σε POTS). Εννοείται ρώτησα στην τεχνική υποστήριξη του ΟΤΕ αλλά δεν ήξεραν...

beta υπαρχει και για το 7490 και για το 7590.εννοειται βεβαια οτι δεν μπορεις να βαλεις του 7590 στο 4790.δεν ξέρω αν ειναι custom ουτε αν θα γινει custom διοτι η avm γενικοτερα θελει να αναβαθμιζει τις λειτουργιες οποτε με custom ειναι δυσκολο με την εννοια οτι θα πρεπει να αναβαθμίζει και το custom του κάθε παρόχου.οχι αδύνατο αλλα δύσκολο.επισης στο beta firmware αλλα και πριν απο αυτο, όπως και στην εκδοση τωρα που βγηκε (FRITZ!OS 7) οταν το σεταρεις στο ιντερνετ υπαρχει παροχος οτενετ οποτε απλα μαλλον προσθεσαν και να τραβαει και τα στοιχεια του voip????δεν το εχω δοκιμασει σε γραμμη cosmote για να δω τι κανει αν και σε λιγες μερες λογικα θα μπορω να κανω την δοκιμη σε μια adsl cosmote που θα γινει voip. για το 7590 βγηκε official το fritz!os 7 και σιγα σιγα θα βγει και για τα υπολοιπα.7490,6890vdsl + lte.

πάντως δεν βρισκω λογο να μην γυρισεις σε voip ακομα και τωρα. απλα θα βαλεις το speedport πισω απο το frtiz για να κανει την τηλεφωνια.θελει καποιες ρυθμισεις και καποια Port forward που τα εχει ανεβασει στο Insomnia Ο jkoukos. o οτε δυσκολα να ξερει αν είναι Custom ή οχι εκτος αν παιζει κανα  λογοτυπο μεσα στο gui(αντε να πετυχεις ατομο να γνωριζει ειδικα στο support).μπορεις να στειλεις email μηπως το προωθησουν σε  αυτον που μιλαει με avm για τα Firmware κτλ  και απαντησει.Eπισης αν δεν φτιαχτει το θεμα με τα dc's αρκετος κοσμος θα εχει θεμα τωρα που τα πουλαει ο οτε. Eκτος αν ειναι custom και το εχουν φτιαξει που χλωμο. Aλλιως βλεπω τον οτε ειτε να αλλαζει αυτος την ρυθμιση απο την δικια του πλευρα είτε να κανει παραπονα στην avm , που εκει θα το φτιαξουν σιγουρα και γρηγορα αφου το δινουν μαζικα.Στον πελατη τι θα πεις οτι κατεβασε το Config κανε αλλαγη και ξανανεβασε το? Οπως εγραψα και σε αλλο θεμα αν καποιος εχει παρει το router απο τον οτε ας μας πει ποια εκδοση φοραει και αν εχει καποιο λογοτυπο για να το συγκρινουμε με την εκδοση του εμποριου αλλιως να ρωτησουμε την avm ή να δοκιμασω το δικο μου σε γραμμη cosmote.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε νέα σύνδεση από ADSL άλλου παρόχου εκτός ΟΤΕ σε VDSL 30Mbps ΟΤΕ υπάρχει περίπτωση να ζητήσεις αντί του speedport 2i να σου δώσουν το 7590 με κάποια καλύτερη τιμή ή είμαι αρκετά αισιόδοξος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, tarantules said:

Σε νέα σύνδεση από ADSL άλλου παρόχου εκτός ΟΤΕ σε VDSL 30Mbps ΟΤΕ υπάρχει περίπτωση να ζητήσεις αντί του speedport 2i να σου δώσουν το 7590 με κάποια καλύτερη τιμή ή είμαι αρκετά αισιόδοξος;

γιατι μου φαινεται λιγο δυσκολο ειδικα σε 30αρι vdsl.

 

επισης απο χτες μπορει καποιος να περασει το fritz os 7.βγηκε η εκδοση 7 σε official και οχι σε beta. ειχε βγει στην αρχη στην γερμανικη γλωσσα και απο χτες υπαρχει και σε αγγλικη κανονικα.ειναι μονο για το 7590 στην παρουσα φαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
On 14/07/2018 at 21:07, gorath said:

Update: Βρέθηκε μάλλον κάποια λύση με tweaking στο export file του fritz. Poulinos ρίξε μια ματιά...

ναι κατεβαζεις το Config διορθωνεις manual την ρυθμιση απο το config και το ξανανεβαζεις και φαινεται οτι παιζει.εγω ξαναεστειλα σε αυτον που μιλανω και του εξηγησα οτι λυθηκε μεν το θεμα αλλα με Custom ρυθμιση (οποτε η avm δεν μπορει να πει οτι δεν υπηρχε θεμα) και οτι καλο θα ειναι να φτιαχτει μεσα στο firmware. Μου ειπε οτι το ξαναπροωθησε.Του επισημανα την σημαντικοτητα αυτης της ρυθμισης και απαντησε οτι θα τους το τονισει.

εδω σε αυτο το θεμα

https://www.insomnia.gr/forums/topic/569213-για-αγορα-adslvdsl-router-post-hereγράψτε-εδώ/?do=findComment&comment=56673729

αναφερονται μερικα πραγματα για το Firmware.έχουμε μια μικρη συζητηση

On 15/08/2018 at 12:20, gorath said:

Νομίζω φίλε μου ότι και το beta του 7490 λειτουργεί με τον ίδιο τρόπο όσον αφορά την COSMOTE. Σίγουρα κανένα από τα δύο δεν φοράει custom firmware.

Me βαση αυτο 

https://www.insomnia.gr/forums/topic/569213-για-αγορα-adslvdsl-router-post-hereγράψτε-εδώ/?do=findComment&comment=56673729

το 7490 θα μπορει να παιξει το voip αλλα δεν θα γινει Zero touch.δηλαδη το firmware απο την avm δεν θα συνδεθει με tr069 με την cosmote για να παρει τα στοιχεια αυτοματα.εκτος αν ο οτε φτιαξει κανα custom profile αφου δεν ειναι Custom το Firmware ώστε να το ανεβαζεις και να παιρνει τις ρυθμισεις μετα. Βεβαια επειδη ο οτε δεν δινει το 7490 μαλλον δεν θα γινει ποτε αυτο. Οποτε μετα η λυση θα ειναι να παρεις κωδικους απο Cosmote που οσο ξερω τους δινουν (ειχαν σταματησει καποια στιγμη αλλα το ξαναδιναν μετα) και να σεταρεις εσυ το fritz 7490

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, poulinos είπε

ναι κατεβαζεις το Config διορθωνεις manual την ρυθμιση απο το config και το ξανανεβαζεις και φαινεται οτι παιζει.εγω ξαναεστειλα σε αυτον που μιλανω και του εξηγησα οτι λυθηκε μεν το θεμα αλλα με Custom ρυθμιση (οποτε η avm δεν μπορει να πει οτι δεν υπηρχε θεμα) και οτι καλο θα ειναι να φτιαχτει μεσα στο firmware. Μου ειπε οτι το ξαναπροωθησε.Του επισημανα την σημαντικοτητα αυτης της ρυθμισης και απαντησε οτι θα τους το τονισει.

εδω σε αυτο το θεμα

https://www.insomnia.gr/forums/topic/569213-για-αγορα-adslvdsl-router-post-hereγράψτε-εδώ/?do=findComment&comment=56673729

αναφερονται μερικα πραγματα για το Firmware.έχουμε μια μικρη συζητηση

Me βαση αυτο 

https://www.insomnia.gr/forums/topic/569213-για-αγορα-adslvdsl-router-post-hereγράψτε-εδώ/?do=findComment&comment=56673729

το 7490 θα μπορει να παιξει το voip αλλα δεν θα γινει Zero touch.δηλαδη το firmware απο την avm δεν θα συνδεθει με tr069 με την cosmote για να παρει τα στοιχεια αυτοματα.εκτος αν ο οτε φτιαξει κανα custom profile αφου δεν ειναι Custom το Firmware ώστε να το ανεβαζεις και να παιρνει τις ρυθμισεις μετα. Βεβαια επειδη ο οτε δεν δινει το 7490 μαλλον δεν θα γινει ποτε αυτο. Οποτε μετα η λυση θα ειναι να παρεις κωδικους απο Cosmote που οσο ξερω τους δινουν (ειχαν σταματησει καποια στιγμη αλλα το ξαναδιναν μετα) και να σεταρεις εσυ το fritz 7490

Πουλινε μπορεις να μου στειλεις το Link με τις οδηγιες για την Custom Ρυθμιση που χρειαζεται να κανω στο 7590 για να γλιτωσω απο τις αποσυνδεσεις οταν φουλαρει το DownLoad Speed ? Αντιμετωπιζω τεραστιο προβλημα και για καποιο λογο δεν βρισκω το Link με τα Instructions.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...