Προς το περιεχόμενο

Fritz7590 υποστηρίζεται κανονικά από Cosmote και για Voip


Alex Chalkidis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Διαβάζοντας το παραπάνω θέμα κατάλαβα εκτός και αν κάνω λάθος ότι το συγκεκριμένο ρουτερ παίρνει αυτόματα της ρυθμίσεις ιντερνέτ και τηλεφωνίας ( για cosmote ) έχω όμως εάν το συγκεκριμένο ρουτερ κάποιος δεν το αγοράσει από την cosmote αλλά από άλλου θα πάρει αυτόματα της ρυθμίσεις η θα πρέπει να περαστούν χειροκίνητα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 54
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

17 hours ago, markon said:

Διαβάζοντας το παραπάνω θέμα κατάλαβα εκτός και αν κάνω λάθος ότι το συγκεκριμένο ρουτερ παίρνει αυτόματα της ρυθμίσεις ιντερνέτ και τηλεφωνίας ( για cosmote ) έχω όμως εάν το συγκεκριμένο ρουτερ κάποιος δεν το αγοράσει από την cosmote αλλά από άλλου θα πάρει αυτόματα της ρυθμίσεις η θα πρέπει να περαστούν χειροκίνητα

με ενα τηλεφωνο σιγουρα μπορουν να στις περασουν.για παραπανω μπορει να πει ο @jkoukos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχει το v.7 του διεθνούς firmware, υπάρχει το προφίλ του ΟΤΕ και θα δουλέψει αυτόματα, απ' οποιοδήποτε σημείο του πλανήτη το αγοράσεις. Υπάρχει περίπτωση να μην δουλέψει αμέσως η τηλεφωνία, αλλά λύνεται με απλό τηλέφωνο στην τεχνική υποστήριξη και κάνουν τα μαγικά τους. Εφεξής, θα δουλεύει πάντα ακόμη και reset να κάνεις.

Αυτό ισχύει με όλα τα μοντέλα Fritz που έχουν το ίδιο firmware και όχι μόνο με το 7590. Προσοχή όμως, διότι ισχύει μόνο στην διεθνή έκδοση και όχι την γερμανική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...

καλησπέρα και καλό μήνα

σκέφτομαι να αγοράσω ένα 7590 για να το βάλω σε μία  cosmote vdsl rural 50 που έχω...τώρα έχω ένα oxygen (isdn) πάνω σε συνδυασμό με ένα asus dsl-ac68u για το routing... οπότε θα αντικατασταθούν και οι δύο συσκευές από το 7590...οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:

1. θα δω διαφορά στην ταχύτητα συγχρονισμού σε σχέση με το oxygen? συγχρονίζω τώρα συνήθως γύρω στα 34-36 οπότε θέλω να ξέρω (αν έχει κάποιος εμπειρία από το 7590 σε isdn) πριν το αγοράσω τι να περιμένω μετά σε σχέση με τον συγχρονισμό της γραμμής....

2. Επειδή αναβάθμιση στις vdsl rural δεν πρόκειται να γίνει ποτέ απ' ότι καταλαβαίνω σκέφτομαι να πάρω το home speed booster και να το χρησιμοποιώ μόνο με το 4g συνδέοντάς το με το 7590 μέσω της wan οπότε το 7590 να κάνει load balancing τις δύο γραμμές...έχει κανείς εμπειρία από τέτοιο setup ή από την ποιότητα του load balancing του 7590 γενικότερα?

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απαντηση

δηλαδη δεν υπάρχει η δυνατότητα να επιλέξεις απο το μενού απο ποια γραμμή θα ζητάει συγκεκριμένη ip ή MAC address απο το εσωτερικό δίκτυο να βγει στο ιντερνετ?

μαλλον χρειάζεται ξεχωριστός load balancing router....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 01/12/2019 at 13:59, halkx said:

καλησπέρα και καλό μήνα

σκέφτομαι να αγοράσω ένα 7590 για να το βάλω σε μία  cosmote vdsl rural 50 που έχω...τώρα έχω ένα oxygen (isdn) πάνω σε συνδυασμό με ένα asus dsl-ac68u για το routing... οπότε θα αντικατασταθούν και οι δύο συσκευές από το 7590...οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:

1. θα δω διαφορά στην ταχύτητα συγχρονισμού σε σχέση με το oxygen? συγχρονίζω τώρα συνήθως γύρω στα 34-36 οπότε θέλω να ξέρω (αν έχει κάποιος εμπειρία από το 7590 σε isdn) πριν το αγοράσω τι να περιμένω μετά σε σχέση με τον συγχρονισμό της γραμμής....

2. Επειδή αναβάθμιση στις vdsl rural δεν πρόκειται να γίνει ποτέ απ' ότι καταλαβαίνω σκέφτομαι να πάρω το home speed booster και να το χρησιμοποιώ μόνο με το 4g συνδέοντάς το με το 7590 μέσω της wan οπότε το 7590 να κάνει load balancing τις δύο γραμμές...έχει κανείς εμπειρία από τέτοιο setup ή από την ποιότητα του load balancing του 7590 γενικότερα?

Ευχαριστώ 

1.μπορει να συγχρονισει περισσοτερο μπορει λιγοτερο.

για τα μεγιστα δες την καλωδιωση για να μην εχεις bridge taps

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

για το Load balancing διαβασε αποκατω.

On 01/12/2019 at 14:45, jkoukos said:

1. Θα πιάνει πάνω-κάτω τον ίδιο συγχρονισμό.

2. Δεν κάνει Load balancing το Fritz. Μόνο failover κάνει σε περίπτωση που πέσει η κύρια.

ετσι νομιζα και εγω.αμα δεις ομως στο Review του 6890 και οταν περασα το τοτε καινουριο Firmware μου εκανε Load balancing.δεν ειχα βαλει επιλογη failover. εστειλα στην avm γιατι δεν μου εστεκε και με ενημερωσαν οτι ειναι νεο Feature στο Firmware>δεν ειχα καλο σημα 4g αλλα upload αντι για 5 που εχω στο vdsl εφτασα στα 10.

παραθετω τι ειχα γραψει. δεν ξερω ποσο καλα παιζει αφου δεν ειχα καλο σημα 4g τοτε στο σπιτι.απο τοτε δεν το ξαναδοκιμασα.

  • Μία πιο σπάνια χρήση του FRITZ!Box 6820 LTE, είναι το να συνδυαστεί ταυτόχρονα με μία γραμμή Internet από άλλο εξοπλισμό, με σκοπό την αύξηση της μέγιστης ταχύτητας του Download και του Upload ή να χρησιμοποιηθεί ως Fallback. Προϋποθέτει την ύπαρξη Load Balancing Router. Με το Beta Firmware στο FRITZ!Box 6890 LTE , υπάρχει πλέον υποστήριξη για  παράλληλη χρήση του Lte και του Dsl/Wan. Στην πράξη το δοκιμάσαμε μεταξύ Dsl και 4G και είδαμε ότι επιτυγχάνεται η παράλληλη χρήση. Όπως αναφέρει και η AVM στο FRITZ!LAB και στα Improvements: Parallel use of internet access via mobile networks and Dsl/Wan.

 

On 01/12/2019 at 16:25, halkx said:

Ευχαριστώ για την απαντηση

δηλαδη δεν υπάρχει η δυνατότητα να επιλέξεις απο το μενού απο ποια γραμμή θα ζητάει συγκεκριμένη ip ή MAC address απο το εσωτερικό δίκτυο να βγει στο ιντερνετ?

μαλλον χρειάζεται ξεχωριστός load balancing router....

δες απο πανω.δεν το εκανα πολλα τεστ μεν απλα αναφερω τι ειδα στο 6890

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η AVM δεν έχει βγάλει ακόμη διεθνές firmware στο οποίο να υπάρχει δυνατότητα Load Balancing σε DSL router. Μοναδική εξαίρεση το 6890LTE και ούτε καν στα υπόλοιπα αντίστοιχα LTE.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
On 05/12/2019 at 07:32, jkoukos said:

Η AVM δεν έχει βγάλει ακόμη διεθνές firmware στο οποίο να υπάρχει δυνατότητα Load Balancing σε DSL router. Μοναδική εξαίρεση το 6890LTE και ούτε καν στα υπόλοιπα αντίστοιχα LTE.

στο 6890 το ειχα κανει και υπεθεσα οτι θα το εχει και στο 7590 αφου ειναι fritz!os 7.ελπιζω να το προσθεσουν καποια στιγμη αφου παιρνει 3g stick πανω στο 7590

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες μετά...

Καλημέρα.

Ανασύρω αυτό το λίγο παλιότερο topic που είναι για το 7590 modem / router, αλλά θα ήθελα να ρωτήσω κάτι για το Fritz!Box 4040 router, σχετικά με ένα θέμα που έχει αναφερθεί κι εδώ μέσα.

Το router το έχω συνδέσει με το Speedport entry 2i της Cosmote το οποίο δίνει τη γραμμή ως DSL modem.
Όλες οι ενσύρματες και ασύρματες συσκευές μου συνδέονται πάνω στο 4040 (εκτός από ένα ακόμα Speedport Entry 2i που έχω συνδέσει ενσύρματα με το πρώτο, ως access point για να δίνει σε άλλος μέρος του σπιτιού - κοντά στο μπαλκόνι μου - ένα διαφορετικό wireless δίκτυο).

Ήθελα να ρωτήσω αν και τι νόημα έχει το έτοιμο Cosmote profile που έχει μέσα στα settings ως επιλογή το Fritz 4040.
Εφόσον είναι router κι όχι (και) DSL modem, τι όφελος μπορεί να έχει αν το σετάρω με το Cosmote profile κι όχι ως generic / other provider router;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...