Προς το περιεχόμενο

Περιοχή της Αθήνας - μετακόμιση


dimitra.kt

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  Αν αφαιρέσεις λίγο απο όλες τις παραμέτρους που έχεις θέσει, και αν είσαι όλη μερα μέσα στο site της χρυσής ευκαιρίας κάτι μπορεί να γίνει. Το σπίτι που περιγράφεις δεν ξέρω αν υπάρχει γενικότερα εντος Ατικής, αλλά με μερικές υποχωρήσεις θα γίνει δουλειά. Ισως το Μοσχάτο να ειναι κοντα σε αυτά που ψαχνετε. Κάτι παρόμοιο ψαχναμε και εμείς αλλα +νεοδμητο (10ετίας) +παρκινγκ μεχρι 500-550. Φυσικά ρίξαμε τις απαιτήσεις μας όσον αφορούσε στην περιοχή γιατί ψάχναμε το "όνειρο", αλλα το αποτέλεσμα τελικά μας ικανοποίησε και με το παραπάνω στα 90τετρ. 500ευρω.
   Βέβαια το οτι είχαμε αποκλείσει τους μεσίτες μόνο και μόνο λόγω αηδίας προς τον τρόπο που εκμεταλεύονται την ανάγκη του καθενός για στέγαση και ψαχναμε μόνοι μας, σημαίνει οτι 3 μήνες ήμασταν όλοι μερα μεσα στη Χ.Ε με το δαχτυλο στο refresh, καναμε βόλτες στις γειτονιές που μας ενδιέφεραν, ρωτάγαμε γιαγιαδες, παππουδες, περαστικούς, κομμωτήρια (τα κομμωτήρια είναι βασικό, ηξεραν τα πάντα), είδαμε καμιά 20αρια σπίτια που δεν πλησίαζαν ούτε στο ελάχιστο την περιγραφη των αγγελιών, αλλά τελικά βρήκαμε και ολα καλά. 
  Οπότε υπομονή και όποιος ψάχνει βρίσκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είναι πολύ βασικό να υπάρχει άπλετος ελεύθερος χρόνος για να είσαι με το F5 όλη την ώρα στη χρυσή ευκαιρία, αλλά και για να πετάγεσαι επί τόπου να το βλέπεις, γιατί όσα είναι καλές περιπτώσεις δεν κάθονται να περιμένουν να σχολάσεις απ' τη δουλειά.

Πέρσι έχασα δύο (φαινομενικά τουλάχιστον) καλές περιπτώσεις, στις οποίες είχα επικοινωνήσει με το που ανέβηκαν οι αγγελίες (ήμουν όλη την ώρα με refresh στη δουλειά και στο σπίτι). Τη μία επειδή ενώ είχα κλείσει ραντεβού την ίδια μέρα να το δω και ήμουν εκεί στην ώρα μου με το που σχόλασα απ' τη δουλειά, μόλις το είχε δώσει σε άλλον που του πήγε επί τόπου προκαταβολή, και την άλλη επειδή ενώ μου είχε πει ο ιδιοκτήτης ότι επειδή δεν είχε ρεύμα (ήταν Δεκέμβρης και σκοτείνιαζε πολύ νωρίς) να κλείναμε ραντεβού την επόμενη μέρα πολύ νωρίς το πρωί, τελικά πήγε κάποιος το προηγούμενο βράδυ με φακό και το έκλεισε.

Μια άλλη περίπτωση, το 'χω ξαναγράψει σε άλλο νήμα, τεσσάρι στον Άγιο Δημήτριο (Σούλι), στον 5ο, σε πολυκατοικία του ~2005 με πάρκινγκ που το έδινε 500€, με το που πάτησε καταχώρηση αγγελίας στη χρυσή ευκαιρία, μέσα σε δευτερόλεπτα (κυριολεκτικά μου είπε ο ίδιος) χτύπησε το τηλέφωνό του και με το που του λέει ο άλλος ότι τηλεφωνεί για την αγγελία, του λέει «πλάκα μου κάνεις, μόλις την έβαλα». Τη μέρα που έμεινε ελεύθερο το σπίτι (έμενε μια κοπέλα που θα έφευγε), είχα κανονίσει να το δω, πάω εκεί (πριν 20 λεπτά είχε φύγει η προηγούμενη, τραγικό) και ήταν άλλα δύο ζευγάρια. 20:30 το βράδυ του Δεκέμβρη. Μιλάμε για γελοία σκηνικά.

Σπίτι αγγελίας που τρέχει 2-3 μέρες και πάνω, 95-98% είναι φόλα. 'Ο,τι είναι καλό φεύγει μέσα σε λίγες ώρες.

 

Επεξ/σία από phanispal
  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

dimitra.kt είσαι way off στις τιμές ενοικίων στην Αθήνα. Βάλε σίγουρα πάνω από 500 για αυτό που ψάχνεις και μπορεί και να μην το βρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μην την αποθαρρύνετε, δεν είναι τόσο δραματικά δύσκολο, βρήκα τριάρι με 400€ χωρίς κοινόχρηστα, παλιό αλλά πλήρως ανακαινισμένο (ντουλάπες, κουζίνα, μπάνιο, αλουμίνια με θερμοδιακοπή και ηλεκτρικά ρολά, εσωτερικές πόρτες, πόρτα ασφαλείας, τριμμένα πατώματα, βαμμένο όλο), όλα καινούργια λες και μπήκα σε καινούργιο σπίτι, σε ήσυχη και σχετικά ανοιχτή περιοχή.

Ναι, με 400€ δύσκολα θα βρει κάτι καλό, αλλά όχι και 600€. Με 500-550 θα βρει αν βιάζεται. Για πιο κάτω ζορίζει το πράγμα.

Επεξ/σία από phanispal
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω με όλους τους προλαλλήσαντες. Το budget σας για αυτά που ζητάτε πρέπει να ανέβει στο επίπεδο των 550+. Δυστυχώς αυτή ειναι η πραγματικότητα στην χώρα αυτή την στιγμή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/5/2018 στις 2:12 ΠΜ, lazkalai είπε

Κουκάκι-κλπ-960x637.png

Επειδη το σπιτι μου ειναι μεσα στην περιοχη που ποσταρες .... Πολυ απλα το ξεχνας!!!!!!

Τα πιο πολλα σπιτια εχουν γινει airbnb .... (30€-100€ την βραδιά)..

Μολις αδειασει ενα σπιτι αμεσως το ανακαινιζουν και το βαζουν στην πλατφορμα..

Ασε που πλεον κανουν εξωση για οτι μπορεις να φανταστεις σε παλιους ενοικιαστες για να τους ξεφορτωθούν.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιοχή με μετρό κοντά δεν μπορεί να εξασφαλιστεί ότι θα έχει "καλό κόσμο" γιατί δεν παίρνεις μαζί απλώς τον σταθμό, παίρνεις την γραμμή.

Περιοχή με καλές και τακτικές συγκοινωνίες εν γένει συνεπάγεται κεντρικό σημείο, άρα ξεχνάς την καθαριότητα σε αρκετό βαθμό.

Περιοχή ζωντανή και όχι πυκνοκατοικημένη δεν βγάζει κανένα νόημα ρεαλιστικά, πόσο μάλλον και ζωντανή και καθαρή και με καλό κόσμο.

Γενικά καλά κάνεις και ζητάς αυτά που ζητάς, αλλά ψάχνεις ένα fusion Φιλοθέης με Χαλάνδρι στα €400, κάτι που θεωρώ και βάσει συνθηκών και βάσει τιμής ουτοπικό.

Στη θέση σου θα κοιτούσα κάτι γύρω από Πλακεντίας, Κοντόπευκο-Βριλήσσια. Χάνει από το "ζωντανό" αλλά νομίζω τα υπόλοιπα βρίσκονται και δεν είναι και τόσο μακριά το Χαλάνδρι για καφέδες, ποτάκια και εμετούς στα πλακόστρωτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, Que sera sera είπε

Η κουζινα παντως ειναι ολα τα λεφτα :P

Επεξ/σία από NikosKallithea
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιο ψυχοφθόρο πράγμα από την εύρεση σπιτιού για ενοικίαση δεν υπάρχει. Να έχεις από τη μια το άγχος σου για τη μετακόμιση, τα έξοδα κλπ και από την άλλη να πρέπει να αντιμετωπίσεις τον κάθε γεροπαράξενο που νοικιάζει τη τρωγλη του για 500€ το μήνα. 

 

On topic : Νότια προάστια. Ηλιούπολη έχει πολύ ωραίες γειτονιές και είσαι ένα βήμα από το κέντρο. Βέβαια τα περισσότερα είναι παλιά σπίτια αλλά πολλά είναι ανακαινισμένα από μέσα. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας, είσασταν κατατοπιστικότατοι! 

Τελικά ανεβάσαμε το budget στα (έως) 500, και είπαμε να ψάχνουμε σε Παπάγου / Χολαργός/ Αγία Παρασκευή / Παγκράτι/ Ευαγγελισμό / Κουκάκι / Νέος Κόσμο / Άγιο Ιωάννη / Δάφνη/ Αγιο Δημήτριο / Κάτω Ηλιούπολη/ Άλιμο / Αργυρούπολη/ Ελληνικό, κοντά στο μετρό.

Παίζει να βρούμε τιποτα της προκοπής στις περιοχές αυτές με το budget μας; Και επίσης, είναι καλύτερο να απευθυνθούμε σε μεσίτες, ή να ψάχνουμε τα "ενοικιάζεται" στους δρόμους; Αρχές Ιουλίου είναι καλή περίοδος για αναζήτηση σπιτιού; (γιατί πχ τώρα δεν βγαίνει σχεδον τιποτα) 

Επεξ/σία από dimitra.kt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αρχικά κάνε το εξής: Πήγαινε στο site της Χρυσής Ευκαιρίας και βάλε τα φίλτρα που θες για τα οποία είστε κατηγορηματικοί υπέρ ή κατά, για παράδειγμα μπορείς να αποκλείσεις τα ισόγεια, εκείνα που έχουν κεντρική θέρμανση, τις αγγελίες μεσιτικών γραφείων κ.λπ., ώστε να μη στα εμφανίζει και χάνεις το χρόνο σου.

Μπορείς να ορίσεις να εμφανίζονται πρώτα οι νεότερες.

Επίσης μπορείς να ανοίξεις διάφορα tabs στον browser, ανάλογα με τις περιοχές ή άλλες προτιμήσεις σου. Βάλτα στα bookmarks ώστε να έχεις άμεση πρόσβαση και αφιέρωσε χρόνο καθημερινά να τσεκάρεις νέες αγγελίες. Το παιχνίδι παίζεται στο να προλάβεις να κλείσεις ραντεβού και να πας να το δεις πρώτη, γιατί αν είναι καλή περίπτωση όποιος το δει συνήθως το κλείνει επιτόπου.

Επειδή κι εγώ έψαχνα σε Δάφνη/Αγιο Δημήτριο/ Κάτω Ηλιούπολη/Άλιμο /Αργυρούπολη/Ελληνικό, αυτό που είδα ήταν ότι τα περισσότερα σπίτια τα είχε ο Άγιος Δημήτριος και η Ηλιούπολη, και τα λιγότερα η Αργυρούπολη και το Ελληνικό. Βέβαια είχα φιλτράρει αρκετά τις αναζητήσεις μου, αλλά νομίζω ότι πάνω-κάτω έψαχνα αυτό που θες κι εσύ. Με τις άλλες γύρω περιοχές δεν είχα ασχοληθεί, αλλά θα σου πρότεινα να βάλεις πιο χαμηλά στη λίστα Άγιο Ιωάννη και Νέο Κόσμο. Κουκάκι στο έχουν ήδη αποκλείσει πιο πάνω, τείνει να γίνει απ' τις ακριβότερες περιοχές της χώρας. Παπάγου/Χολαργός/Αγία Παρασκευή είναι καλά, αλλά νομίζω δε θα βρείτε αυτό που ψάχνετε στα 500€. Παγκράτι/Ευαγγελισμός δεν πληρούν τα κριτήρια που θέτεις στο αρχικό post.

Οι μεσίτες είναι μια άλλη ιστορία. Υπάρχουν αρκετοί εδώ μέσα. Προσωπικά δεν έχω άποψη από πρώτο χέρι, μόνο ό,τι ακούω εδώ κι εκεί. Λογικά οι μεσίτες θα σε πάνε πρώτα σε εκείνα που δε νοικιάζονται με τίποτα, μπας και τσιμπήσεις και τα ξεφορτωθούν. Τα ενοικιαστήρια στους δρόμους είναι άλλο θέμα. Ακούγεται ότι πάνε και τα ξεκολλάνε κάποιοι (αντιεπαγγελματίες) μεσίτες και η αλήθεια είναι ότι δε θα βρείτε και πολλά.

Ρωτήστε σε κομμωτήρια όπως έχει ειπωθεί ήδη σε άλλα παρόμοια νήματα, σε ψιλικατζίδικα, περίπτερα κ.λπ..

Σχετικά με την περίοδο, όταν έψαχνα εγώ (Νοέμβρη/Δεκέμβρη) κάποιοι έλεγαν ότι η καλύτερη περίοδος είναι ο Σεπτέμβρης, κάτι που δεν καταλαβαίνω να σου πω την αλήθεια. Ειδικά εσείς που ψάχνετε τριάρι για οικογένεια, νομίζω δεν παίζει ρόλο η περίοδος.

Μην απογοητεύεστε, δείτε κι αυτά που δε σας γεμίζουν το μάτι απ' τις περιγραφές και το streetview γιατί ποτέ δεν ξέρεις. Η πλειοψηφία που θα δείτε δε θ' αξίζουν αυτά που ζητάνε.

Επεξ/σία από phanispal
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, phanispal είπε

Αρχικά κάνε το εξής: Πήγαινε στο site της Χρυσής Ευκαιρίας και βάλε τα φίλτρα που θες για τα οποία είστε κατηγορηματικοί υπέρ ή κατά, για παράδειγμα μπορείς να αποκλείσεις τα ισόγεια, εκείνα που έχουν κεντρική θέρμανση, τις αγγελίες μεσιτικών γραφείων κ.λπ., ώστε να μη στα εμφανίζει και χάνεις το χρόνο σου.

Μπορείς να ορίσεις να εμφανίζονται πρώτα οι νεότερες.

Επίσης μπορείς να ανοίξεις διάφορα tabs στον browser, ανάλογα με τις περιοχές ή άλλες προτιμήσεις σου. Βάλτα στα bookmarks ώστε να έχεις άμεση πρόσβαση και αφιέρωσε χρόνο καθημερινά να τσεκάρεις νέες αγγελίες. Το παιχνίδι παίζεται στο να προλάβεις να κλείσεις ραντεβού και να πας να το δεις πρώτη, γιατί αν είναι καλή περίπτωση όποιος το δει συνήθως το κλείνει επιτόπου.

Επειδή κι εγώ έψαχνα σε Δάφνη/Αγιο Δημήτριο/ Κάτω Ηλιούπολη/Άλιμο /Αργυρούπολη/Ελληνικό, αυτό που είδα ήταν ότι τα περισσότερα σπίτια τα είχε ο Άγιος Δημήτριος και η Ηλιούπολη, και τα λιγότερα η Αργυρούπολη και το Ελληνικό. Βέβαια είχα φιλτράρει αρκετά τις αναζητήσεις μου, αλλά νομίζω ότι πάνω-κάτω έψαχνα αυτό που θες κι εσύ. Με τις άλλες γύρω περιοχές δεν είχα ασχοληθεί, αλλά θα σου πρότεινα να βάλεις πιο χαμηλά στη λίστα Άγιο Ιωάννη και Νέο Κόσμο. Κουκάκι στο έχουν ήδη αποκλείσει πιο πάνω, τείνει να γίνει απ' τις ακριβότερες περιοχές της χώρας. Παπάγου/Χολαργός/Αγία Παρασκευή είναι καλά, αλλά νομίζω δε θα βρείτε αυτό που ψάχνετε στα 500€. Παγκράτι/Ευαγγελισμός δεν πληρούν τα κριτήρια που θέτεις στο αρχικό post.

Οι μεσίτες είναι μια άλλη ιστορία. Υπάρχουν αρκετοί εδώ μέσα. Προσωπικά δεν έχω άποψη από πρώτο χέρι, μόνο ό,τι ακούω εδώ κι εκεί. Λογικά οι μεσίτες θα σε πάνε πρώτα σε εκείνα που δε νοικιάζονται με τίποτα, μπας και τσιμπήσεις και τα ξεφορτωθούν. Τα ενοικιαστήρια στους δρόμους είναι άλλο θέμα. Ακούγεται ότι πάνε και τα ξεκολλάνε κάποιοι (αντιεπαγγελματίες) μεσίτες και η αλήθεια είναι ότι δε θα βρείτε και πολλά.

Ρωτήστε σε κομμωτήρια όπως έχει ειπωθεί ήδη σε άλλα παρόμοια νήματα, σε ψιλικατζίδικα, περίπτερα κ.λπ..

Σχετικά με την περίοδο, όταν έψαχνα εγώ (Νοέμβρη/Δεκέμβρη) κάποιοι έλεγαν ότι η καλύτερη περίοδος είναι ο Σεπτέμβρης, κάτι που δεν καταλαβαίνω να σου πω την αλήθεια. Ειδικά εσείς που ψάχνετε τριάρι για οικογένεια, νομίζω δεν παίζει ρόλο η περίοδος.

Μην απογοητεύεστε, δείτε κι αυτά που δε σας γεμίζουν το μάτι απ' τις περιγραφές και το streetview γιατί ποτέ δεν ξέρεις. Η πλειοψηφία που θα δείτε δε θ' αξίζουν αυτά που ζητάνε.

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ! Με τη XE το έχω κάνει αυτό που λέτε, και με το Σπιτόγατο. Τον τελευταίο καιρό είμαι συνέχεια μέσα, παίρνω καθε μερα email με τα καινούρια, και ούτω καθεξής. Επιπλέον, έχω ενημερώσει όλους τους μεσίτες των περιοχών αυτών ότι ψάχνω, μήπως και προκύψει τίποτα απο εκεί. 

Για το Νέο Κόσμο και Άγιο Ιωάννη, γιατί να τα βάλω πιο χαμηλά στη λίστα; (δε γνωρίζω καθόλου κόσμο που να μένει εκεί, οπότε αν μπορείτε, διαφωτίστε με). 

Δεδομένου ότι για την ώρα μένουμε στο εξωτερικό, μου είναι εξαιρετικά δύσκολο να βρίσκω κάποιον να ανταποκρίνεται γρήγορα στα last minute viewings σπιτιών. Ρώτησα για τα ενοικιαστήρια στο δρόμο και για το αν είναι καλή περίοδος, μήπως ερχόμασταν αρχές Ιουλίου και ψάχναμε με τον παλιό παραδοσιακό τρόπο γυρνώντας τις γειτονιές. Υπάρχει σοβαρή περίπτωση κατά τη γνώμη σας; Η μόνο μεσίτες; 

21 λεπτά πριν, Diskimpex είπε

Ενοικιαστηρια χυμα σε στασεις ,κολωνες εχω δει τα ξεκολα και ο καθαριστης του δρομου .Μαλλον εντολες απο τον δημο .

Σε ποιά περιοχή αναφέρεστε; Μια ή και περισσότερες;

Να ξέρω, μην έρθω να ψάχνω μάταια! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...