Προς το περιεχόμενο

Οικονομικοί δείκτες χρηματιστηρίου. Ξέρει κανεις;


Sheogorath

Προτεινόμενες αναρτήσεις

με τέτοιους δείκτες απλά θα τζογαρεις.  

Για τόσο μεγάλο χρονικό διαστήμα ίσως με market analysis, αν βρεις κάποιες σχέσεις όπου πχ. όταν ανεβαίνει μια μετοχή ακολουθούν αργότερα και οι άλλες, κτλ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 86
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 λεπτά πριν, Pablo_Hasan είπε

με τέτοιους δείκτες απλά θα τζογαρεις.  

Για τόσο μεγάλο χρονικό διαστήμα ίσως με market analysis, αν βρεις κάποιες σχέσεις όπου πχ. όταν ανεβαίνει μια μετοχή ακολουθούν αργότερα και οι άλλες, κτλ. 

Κάτι τέτοιο θέλω να δω. Μιλάμε για data 6 ετών, κάμποσων εκατοντάδων μετοχών, πάνω απο 850.000+ logs.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα data πρέπει να κάνεις transformations, να βρεις τι πρέπει να κάνεις με missing values, outliers,  κτλ. Αν είναι για να περάσεις το μάθημα,  βρες κάποια πτυχιακή ή κάτι τέτοιο και ακόλουθα τα βήματα που έχει κάνει. Συνήθως γράφουν βήμα βήμα τι έκαναν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Pablo_Hasan είπε

Στα data πρέπει να κάνεις transformations, να βρεις τι πρέπει να κάνεις με missing values, outliers,  κτλ. Αν είναι για να περάσεις το μάθημα,  βρες κάποια πτυχιακή ή κάτι τέτοιο και ακόλουθα τα βήματα που έχει κάνει. Συνήθως γράφουν βήμα βήμα τι έκαναν. 

Δεν είναι για μάθημα, όχι. Outliers πως να έχει, κανονικά data είναι, αν έγινε κάτι παράξενο, συνέβη πραγματικά. Δεν έχει λάθη μέσα, σκουπίδια, θόρυβο. Missing values πάλι δεν έχει.

Για τα "transformations" (τους δείκτες δεν εννοείς;) ρωτάω, απο οικονομικά δεν γνωρίζω, οπότε διάβασα το "Deep learning-based forecasting of financial assets" του Philip Widegren, του KTH. Απο εκεί είδα για τους δείκτες (αλλά και ότι προφανώς είναι "ηλίθιο" να ταίζεις το νευρωνικό raw data).

Γενικά το θέμα δεν είναι τι να κάνω με τα κλασσικά προβλήματα dataset, τα missing data, και τους outliers. Η ερώτησή μου αφορά (σχεδόν) αποκλειστικά τον οικονομικό τομέα. Τι "κοιτάνε" αυτοί που το κάνουν "με το χέρι" και βγάζουν συμπεράσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι διδακτορικό αυτό, πτυχιακή εργασία για 30 ects είναι.  Και απ'οτι λέει ο καλύτερος δείκτης του έχει 52.8% επιτυχία. Δηλαδή λίγο καλύτερα από το να έπαιζε κορώνα - γράμματα.  

Ο,τι και να κοιτάνε,  κάπου εκεί κινούνται και τα δικά τους στατιστικά  ;-)  

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Pablo_Hasan είπε

Δεν είναι διδακτορικό αυτό, πτυχιακή εργασία για 30 ects είναι.  Και απ'οτι λέει ο καλύτερος δείκτης του έχει 52.8% επιτυχία. Δηλαδή λίγο καλύτερα από το να έπαιζε κορώνα - γράμματα.  

Ο,τι και να κοιτάνε,  κάπου εκεί κινούνται και τα δικά τους στατιστικά  ;-)  

Nαι, το είδα ξανά το βράδυ που το άνοιξα, ότι ήταν πτυχιακή, το είχα διαβάσει αρχικά πριν κανα μήνα.

Το έχω διαβάσει, για αυτό γράφω και 55% να βρω θα είναι τρομερή επιτυχία. Συνεπώς χρησιμοποιώ παρόμοιους δείκτες με αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Pablo_Hasan είπε

Μπορείς να δοκιμάσεις, σχετικά με το διάστημα πρόβλεψης,  όσο μεγαλύτερο είναι, τόσο μεγαλύτερο είναι και το περιθώριο λάθους...

Aυτό φαντάζομαι και εγώ, άρα συγκρίνω, και μειώνω αναλόγως.

Ευχαριστώ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Sheogorath είπε

Το θέμα εσωτερικής πληροφόρισης προφανώς δεν το έχω. Την ψυχολογία προσπαθώ να πιάσω.

Πες ότι δεν προσπαθώ να μοντελοποιήσω τις μετοχές, αλλά την ψυχολογία των ανθρώπων που τις αγοράζουν.

Είμαι άσχετος με τα οικονομικά, αλλά μια ερώτηση, όταν λες να μοντελοποιήσεις εννοείς να βρεις κάποια μαθηματική συνάρτηση ή συσχέτιση που θα σου δίνει την τιμή της μετοχής σε σχέση με τον χρόνο ή με κάποια άλλη παράμετρο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Βασίλης_29 είπε

Είμαι άσχετος με τα οικονομικά, αλλά μια ερώτηση, όταν λες να μοντελοποιήσεις εννοείς να βρεις κάποια μαθηματική συνάρτηση ή συσχέτιση που θα σου δίνει την τιμή της μετοχής σε σχέση με τον χρόνο ή με κάποια άλλη παράμετρο; 

Ναι, ακριβώς, μια συσχέτιση όχι μόνο με τον χρόνο, προφανώς, αλλά αρκετές παραμέτρους. Αν θέλεις, δες πως δουλέουν τα νευρωνικά δίκτυα, κοίτα κάτι τέτοιο:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, Sheogorath είπε

Αυτό είναι 1 άτομο. Συνολικά υπάρχει "τάξη".

Συνολικά υπάρχει όντως τάξη, και η τάξη αυτή προβλέπει ότι η τενχική αναλυση είναι αναποτελεσματική.

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, DrLo είπε

Συνολικά υπάρχει όντως τάξη, και η τάξη αυτή προβλέπει ότι η τενχική αναλυση είναι αναποτελεσματική.

Επέτρεψέ μου να διαφωνήσω.

Καλημέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Sheogorath είπε

Επέτρεψέ μου να διαφωνήσω.

Καλημέρα.

Ο καθένας έχει δικαίωμα να διαφωνεί.

Εδώ υπάρχουν άλλοι που διαφωνούν για το αν η γη είναι σφαιρική.

Καλημέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, DrLo είπε

Ο καθένας έχει δικαίωμα να διαφωνεί.

Εδώ υπάρχουν άλλοι που διαφωνούν για το αν η γη είναι σφαιρική.

Καλημέρα.

Δεν μπορώ να καταλάβω ρε πούστη μου, τον λόγο που απαντάτε μερικοί εδώ μέσα (και σε άλλα θέματα). Διαφωνείς, οκ, δεν σε ρώτησα, αλλά πες το. Τι μου το συγκρίνεις τώρα με το αν είναι η γη επίπεδη.

Υπάρχουν αποδείξεις ότι δουλεύει, έστω με 53%vs50%. Αν εσύ πιστεύεις ότι μοντελοποιώντας την συμπεριφορά των brokers δεν μπορείς να βγάλεις ένα λίιιγο καλύτερο συμπέρασμα, τι σχέση έχει με το παραπάνω;

3-4 απαντήσεις είχαν ουσιαστική σχέση με το ερώτημά μου (και οι σκέψεις με τα πιθανά προβλήματα πάλι χρήσιμες είναι), αλλά ρε γμτο αυτό το στείρο "δεν θα δουλέψει", δεν το γουστάρω. Ποιο είναι το background σου; Μαθηματικός, στατιστικός, οικονομικός αναλυτής; Τι;

Είμαι ανοικτός σε δημιουργική κριτική, αλλά απο στείρα άρνηση, ευχαριστώ, δεν θα πάρω.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...