Προς το περιεχόμενο

UNICEF: Εθελοντική «εξόρυξη» κρυπτονομισμάτων για τη χρηματοδότηση δράσεων


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 minutes ago, billdanos said:

Θα μου επιτρέψεις να γνωρίζω καλύτερα τις λεπτομέρειες σχετικά με οτιδήποτε έχει να κάνει με τα UN.

Όχι, δε θα σου επιτρέψω. Κι ότι κι αν θέλεις να μας πεις, οι ισολογισμοί, και τα νούμερα, δε λένε ψέμματα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 42
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators
36 minutes ago, Zaytsev said:

Όχι, δε θα σου επιτρέψω. Κι ότι κι αν θέλεις να μας πεις, οι ισολογισμοί, και τα νούμερα, δε λένε ψέμματα.

Αυτό είναι δικό σου θέμα και το "μας" θα έπρεπε να είναι "μου". :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 minutes ago, billdanos said:

Αυτό είναι δικό σου θέμα και το "μας" θα έπρεπε να είναι "μου".

ΜΑΣ. Δεν είμαι ο μόνος που τα βλέπει

https://www.thetimes.co.uk/article/un-staff-responsible-for-60-000-rapes-in-a-decade-c627rx239

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
18 minutes ago, Zaytsev said:

ΜΑΣ. Δεν είμαι ο μόνος που τα βλέπει

https://www.thetimes.co.uk/article/un-staff-responsible-for-60-000-rapes-in-a-decade-c627rx239

Οι προβληματικές συμπεριφορές ανθρώπων χρεώνονται και στον φορέα στον οποίο εργάζονται?

Πέρα από το ότι μιλάμε για "αποκαλύψεις" κάποιου χωρίς επίσημα στοιχεία, δίκες, έρευνες κλπ, μπορώ εύκολα να σκεφτώ πως ένας οργανισμός που ασχολείται με παιδιά μπορεί να προσελκύει παιδόφιλους ανά τον κόσμο...

Όπως συμβαίνει και στην εκκλησία, στους δασκάλους και γενικότερα ...παντού! 

Σε αντίθεση με άλλους φορείς πάντως, τα Η.Ε. ανέκαθεν έδιναν προσοχή σε τέτοιες περιπτώσεις. 

https://www.un.org/preventing-sexual-exploitation-and-abuse/

https://www.un.org/preventing-sexual-exploitation-and-abuse/content/prevention

https://peacekeeping.un.org/en/standards-of-conduct

https://news.un.org/en/story/2017/04/554862-strengthening-un-response-sexual-exploitation-and-abuse

https://agora.unicef.org/course/info.php?id=7380

Όλα αυτά, είτε ισχύουν είτε όχι,  σε καμία περίπτωση δεν ακυρώνουν το έργο που γίνεται για την προστασία των παιδιών ανά τον κόσμο από τη UNICEF. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, billdanos said:

Πέρα από το ότι μιλάμε για "αποκαλύψεις" κάποιου χωρίς επίσημα στοιχεία, δίκες, έρευνες κλπ, μπορώ εύκολα να σκεφτώ πως ένας οργανισμός που ασχολείται με παιδιά μπορεί να προσελκύει παιδόφιλους ανά τον κόσμο...

Ένας οργανισμός αποτελείται από τα μέλη του. Η ευθύνη είναι στο κεφάλι. Όταν συμβαίνουν ανάλογα περιστατικά ανά τον κόσμο επί δεκαετίες, δε φταίνε οι μονάδες αλλό ο οργανισμός ο ίδιος.

Όσο για τις "αποκαλύψεις κάποιου", είναι σαφώς πιό αξιόπιστες όταν δημοσιεύονται από τους Times από τα στοιχεία που δίνει ο ίδιος οργανισμός για τον εαυτό του... Πιό γελοίο δε νομίζω να υπάρχει.

Κι όπως έγραψα παραπάνω, αυτά είναι ψίχουλα, μπροστά σε αυτά που έχουν κάνει για βιτρίνα, γιατί αν δεν είχε να παρουσιάσει κι ένα έργο, θα τον είχαν κλείσει.

Για να μην αναφερθώ σε περιστατικά βιασμών και λεηλασιών, που γνωρίζω από πρώτο χέρι, στον πόλεμο της Σερβίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
11 minutes ago, Zaytsev said:

Ένας οργανισμός αποτελείται από τα μέλη του. Η ευθύνη είναι στο κεφάλι. Όταν συμβαίνουν ανάλογα περιστατικά ανά τον κόσμο επί δεκαετίες, δε φταίνε οι μονάδες αλλό ο οργανισμός ο ίδιος.

Όσο για τις "αποκαλύψεις κάποιου", είναι σαφώς πιό αξιόπιστες όταν δημοσιεύονται από τους Times από τα στοιχεία που δίνει ο ίδιος οργανισμός για τον εαυτό του... Πιό γελοίο δε νομίζω να υπάρχει.

Κι όπως έγραψα παραπάνω, αυτά είναι ψίχουλα, μπροστά σε αυτά που έχουν κάνει για βιτρίνα, γιατί αν δεν είχε να παρουσιάσει κι ένα έργο, θα τον είχαν κλείσει.

Για να μην αναφερθώ σε περιστατικά βιασμών και λεηλασιών, που γνωρίζω από πρώτο χέρι, στον πόλεμο της Σερβίας.

Ε αμα τα γνωρίζεις από πρώτο χέρι, τι να μας πει και ο ίδιος ο οργανισμός...

Πάντα είναι πιο αξιόπιστες πηγές ο μπατζανάκης του ξαδερφου ενός κολλητού μου. Και βολεύει αφάνταστα το να χρεώνεις αρρωστημένες δράσεις στρατιωτικών -και όχι μόνο- σε διεθνείς οργανισμούς που προσπαθούν να βοηθήσουν. 

:)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 minutes ago, billdanos said:

Ε αμα τα γνωρίζεις από πρώτο χέρι, τι να μας πει και ο ίδιος ο οργανισμός...

Πάντα είναι πιο αξιόπιστες πηγές ο μπατζανάκης του ξαδερφου ενός κολλητού μου. Και βολεύει αφάνταστα το να χρεώνεις αρρωστημένες δράσεις στρατιωτικών -και όχι μόνο- σε διεθνείς οργανισμούς που προσπαθούν να βοηθήσουν.

Για εσένα το 1ο χέρι σημαίνει "γνωστός, γνωστού, γνωστού";

Αν ναι, θέλεις λίγο μάθημα γραμματικής.

2ον, όποιος κι αν είναι ο παπάς που ευλογεί τα γένια του, όπως η Unicef τον εαυτό της, η αξιοπιστία του είναι ίδια με του τρελού που καταθέτει στο δικαστήριο.

Κι όπως έγραψα και πριν, ι-σο-λο-γι-σμός. Δε βγαίνουν τα νούμερα... Χωρίς να χρειάζεται αν χρεώνω σε κανέναν αρρωστημένες δράσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
4 ώρες πριν, billdanos είπε

Φαντάζομαι μαζεύεις κάθε μήνα κάποιο ποσό ή άλλου είδους βοήθεια και αναλαμβάνεις να τα στείλεις μόνος σου προς Αφρική μεριά? Πες μας αν είναι τη διαδικασία για να μην ασχολούμαστε τσάμπα με την κάθε ...unicef! :) 

Γιατι να δωσει καποιος λεφτα και να τα κανουν οι "φιλανθρωποι" αμαξια? Αμα ειναι καλυτερα να τα κρατησει..

Οποιος θελει σηκωνει το κωλο του να παει να αγορασει κατι χρήσιμο να το δωσει (ε τι στο καλο, δεν παιζει να ναι τοσο γυφτοι να τρωνε τις κονσερβες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
21 minutes ago, Lezantas26 said:

Γιατι να δωσει καποιος λεφτα και να τα κανουν οι "φιλανθρωποι" αμαξια? Αμα ειναι καλυτερα να τα κρατησει..

Οποιος θελει σηκωνει το κωλο του να παει να αγορασει κατι χρήσιμο να το δωσει (ε τι στο καλο, δεν παιζει να ναι τοσο γυφτοι να τρωνε τις κονσερβες)

Μαζι σου. Παμε super market και αγοράζουμε κονσέρβες, νερό και μακαρόνια. Και μετα στα φαρμακεία να πάρουμε κάνα εμβόλιο κλπ. Μετά τα κάνουμε πακετακι και που τα στέλνουμε στη Σομαλία, Ουγκάντα, κλπ? 

Αυτές οι δράσεις χρειάζονται συντονισμό που είναι τεράστιος σε κλίμακα και δεν μπορεί να γίνει απο απλούς ανθρώπους μεμονωμένα και χωρίς τεράστια κεφάλαια. Τα υπόλοιπα είναι απλά λόγια εντυπωσιασμού για να τα χρησιμοποιούμε σαν άλλοθι... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Zaytsev είπε

ΜΑΣ. Δεν είμαι ο μόνος που τα βλέπει

https://www.thetimes.co.uk/article/un-staff-responsible-for-60-000-rapes-in-a-decade-c627rx239

Δεν τους έχω δώσει ποτέ ούτε θα τους δώσω ούτε μισό ευρώ. Ούτε σε αυτούς ούτε σε κανέναν άλλον. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, billdanos είπε

Μαζι σου. Παμε super market και αγοράζουμε κονσέρβες, νερό και μακαρόνια. Και μετα στα φαρμακεία να πάρουμε κάνα εμβόλιο κλπ. Μετά τα κάνουμε πακετακι και που τα στέλνουμε στη Σομαλία, Ουγκάντα, κλπ? 

Αυτές οι δράσεις χρειάζονται συντονισμό που είναι τεράστιος σε κλίμακα και δεν μπορεί να γίνει απο απλούς ανθρώπους μεμονωμένα και χωρίς τεράστια κεφάλαια. Τα υπόλοιπα είναι απλά λόγια εντυπωσιασμού για να τα χρησιμοποιούμε σαν άλλοθι... 

Μα θα τα δωσεις σε οργανωση να τα στειλει, εξου και η παρενθεση στο προηγουμενο ποστ :P

Anyway, επειδή διαβασα και τον υπολοιπο διαλογο και καποια στιγμη ανεφερες για το εργο της unicef, δεν εχω χρονο να απαντησω, παντως η (σχετικα educated) αποψη μου είναι οτι τα λεφτα δεν (θα επρεπε) να παιζουν μεγαλο ρολο

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χίλιες φορές να αγοράσω 20 παντελόνια να πάω εκεί κάτω να τα δώσω εγώ, να κάνω και ταξιδάκι πάρα να δώσω λεφτά σε κάθε οργάνωση, που μάλλον θα γίνουν λεφτά για τον μισθό ενός "οργανωτή"

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η UNICEF έχει επιλέξει να έχει τα γραφεία της Ευρώπης σε μια από τις ακριβότερες περιοχές της Γενεύης, μια από τις ακριβότερες πόλεις στον κόσμο. Επειδή έμενα Γενεύη και ήξερα κόσμο που δούλευε εκεί, τον χαμηλότερο μισθό τον είχε το προσωπικό καθαριότητας με 4000 Ελβετικά φράνκα το μήνα. Παρακάτω 7 θέσεις εργασίας, με μισθούς που ξεκινάνε από ~100Κ € ετησίως και πάνε μέχρι ~300Κ €.

https://www.glassdoor.com/Salary/UNICEF-Switzerland-Salaries-EI_IE16869.0,6_IL.7,18_IN226.htm?sort.sortType=BP&sort.ascending=false

Δεν γίνεται αμφισβήτιση για το αν παράγει έργο αλλά ποιό είναι το πραγρματικό κόστος και πόσο αποδοτικά γίνεται.

Επεξ/σία από Athoz
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτή η @@ευρώπη και γενικά η Δύση, εδώ και 5 αιώνες δεν έχει αφήσει αυτούς τους ανθρώπους στην ησυχία τους. Αφήστε τους ήσυχους να ζήσουν εκεί κάτω και αφήστε και μας ήσυχους με την παγκοσμιοποίησή σας (δηλαδή τη μετεξέλιξη της αποικιοκρατίας).

Επεξ/σία από Janoss
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...