Προς το περιεχόμενο

Φυλετικές διακρίσεις στις αγγελίες εργασίας


Vasivouzoukos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω να φύγω από την δουλειά που είμαι και το τελευταίο καιρό μπαίνω και κοιτάω αγγελίες σε διάφορα site. Το 90% των αγγελιών ζητάει γυναίκες/κοπέλες ( και ειδικά νεαρές ) . Οι αγγελίες είναι από σερβις σε καφέ/μπαρ, πωλήτριες σε καταστήματα ( όχι γυναικείας φύσεως ) , γραμματεία ιατρείων/φροντιστηρίων/επιχειρήσεων και εξυπηρέτηση ή προώθηση προϊόντων  τηλεφωνικά. Οι μόνες δουλειές που ζητούν άντρες είναι αποθηκάριοι και ντελιβεράδες. Είμαι βέβαιος όμως πως αν δεν ήταν βαριά/δύσκολη η φύση αυτών των εργασιών τότε και εκεί γυναίκες θα ζήταγαν.

Είναι νόμιμο αυτό που γίνεται; Από τη μία καταλαβαίνω πως στην επιχείρηση του ο καθένας προσλαμβάνει όποιον θέλει και από την άλλη στο εξωτερικό ( στην Αγγλία ) δεν γράφουν καν το γένος τους όταν στέλνουν βιογραφικό για να μην θεωρηθεί πως γίνεται κάποια διάκριση. Το πρόβλημα βέβαια είναι πως η πείνα του νεοέλληνα τον κάνει να θέλει να βλέπει γυναίκες και όχι άντρες που συχνά θα τους αποκαλεί και μαντράχαλους.

 

Ας μας πει κάποιος αν είναι νόμιμο όλο αυτό γιατί ηθικό δεν είναι σίγουρα. 

 

Υ.Γ Δεν αναφέρομαι σε πιο σοβαρές δουλειές αλλά στις λεγόμενες δουλειές του ποδαριού.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 37
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

αυτά βλέπω κι εγώ και μετά βγαίνουν οι γυναίκες (και κάτι έρευνες..) και σου λένε για ρατσισμό εις βάρος των γυναικών και κάτι τέτοια κουλά.

αν ήμουν γυναίκα τώρα θα είχα 10 δουλειές.

παρόμοια συζήτηση είχα και με φίλο κάποτε που ήταν άνεργος κι έψαχνε για δουλειά.

το αστείο ήταν ότι όταν πηγαίναμε για καφέ το κριτήριο του ήταν ποια καφετέρια έχει την καλύτερη σερβιτόρα. ακόμα και σε κατάστημα με ρούχα, ήθελε να δοκιμάσει ένα ρούχο κι ενώ υπήρχε υπάλληλος διαθέσιμος να τον εξυπηρετήσει, περίμενε πότε θα μπορέσει να τον εξυπηρετήσει η γυναίκα υπάλληλος.

μετά παραπονιόταν γιατί δεν έβρισκε δουλειά. έλα ντε, τι να φταίει άραγε;

και στη δουλειά που είμαι τώρα, φύγαν κατά καιρούς κάποιες κοπέλες και η φράση που άκουγες από τον διευθυντή ήταν.. να βρούμε κάποια να αντικαταστήσει την τάδε ...
αυτονόητο δηλαδή ότι θα έπαιρνε γυναίκα. και μιλάμε για δουλειά γραφείου.

Υ.Γ μεταξύ μας τώρα στην Αγγλία γι άλλον λόγο δε γράφουν το φύλο  :P

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, kleo1 είπε

αν ήμουν γυναίκα τώρα θα είχα 10 δουλειές.

 

Δε μπορω να διαβάζω τέτοια πράγματα παιδάκια. Μολις γινεις 30 θα καταλάβεις αν μπορεις να βρεις δουλειά ως γυναίκα που θα ήθελε να κάνει παιδί...

Ναι στα 20 όλοι προτιμάνε τα πιπίνια..αν οι δουλειες που κοιτάτε ειναι μπαρ και καφετέρια, πιπινια θέλουν.

  • Like 5
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Μια επιχείρηση θα επιλέξει το άτομο που θεωρεί καταλληλότερο για τη δουλειά. Αν μια γυναίκα σερβιτόρος θα φέρει περισσότερους πελάτες απ' ό,τι ένας άντρας, γιατί να προσλάβει τον άντρα; Από την άλλη, όπως είπες κι εσύ, υπάρχουν άλλες δουλειές που προτιμάνε άντρες. Ναι οκ αυτές οι δουλειές είναι πιο βαριές και πιο απαιτητικές, αλλά τι να κάνουμε; Υπάρχουν κι άλλες δουλειές που δε γίνονται τέτοιου είδους διακρίσεις (πχ φυλλάδια, τηλεφωνικά κέντρα για παραγγελίες).

Μιας και τώρα μου ήρθε, πόσες γυναίκες και πόσους άνδρες βλέπετε πίσω από μια μπάρα να φτιάχνουν ποτά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δεν ειναι νομιμο, μπορεις (θεωριτικα) να τους κυνηγησεις με βαση τους αντιρατσιστικους νομους 1 και 2, ΑΛΛΑ πρωτον δεν νομιζω να πετυχεις κατι ουσιαστικο και δευτερον θεωρω οτι δεν ειναι και πολυ καλο να χρησιμοποιουμε αυτους τους δυο "νομους", σε βαθος χρονου θα κανουν μεγαλη ζημια.

 

Τωρα πανω στα υπολοιπα που ανεφερες, νεαρες και εμφανισιμες γυναικες μπορουν να βρουν ευκολα δουλεια και οχι ολες οι γυναικες. Απο την μια ναι συμφωνω οτι ειναι μ@λ@κια αλλα εδω και λιγες δεκαετιες ετσι ειναι τα πραγματα, εχε βεβαια υποψην σου οτι συνηθως αυτες οι δουλειες δεν ειναι καλες (χαλια λεφτα, σπαστο ωραριο, απληρωτες υπερωριες, υποδηλωμενη εργασια κτλ).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, tsioulak είπε

Οχι δεν ειναι νομιμο, μπορεις (θεωριτικα) να τους κυνηγησεις με βαση τους αντιρατσιστικους νομους 1 και 2, ΑΛΛΑ πρωτον δεν νομιζω να πετυχεις κατι ουσιαστικο και δευτερον θεωρω οτι δεν ειναι και πολυ καλο να χρησιμοποιουμε αυτους τους δυο "νομους", σε βαθος χρονου θα κανουν μεγαλη ζημια.

 

Τύπε μου σκέψου αν ήμασταν Γερμανία και έγραφε κάποιος ζητείται Γερμανός ( όχι δηλαδή Έλληνας, ή Ιταλός ή Τούρκος ). Τότε σε όλους θα κακοφαινόταν.

Τώρα εδώ λένε '' έλα μωρέ'-''που να τρέχεις τώρα'' -  ''με τι κάθεσαι και ασχολείσαι''. Κάποιος πρέπει να βρεθεί να τους κυνηγήσει. Αλλά ποιος θα το κάνει; Κράτος δεν υπάρχει και ο άνεργος δεν έχει ούτε την οικονομική δυνατότητα ούτε και τη διάθεση να κυνηγάει το κάθε λαμόγιο που θέλει ''πιπινάκια'' ( σιχαίνομαι μέχρι και τη λέξη ) για να του φέρνει πελατεία στο κωλοχανείο του.

10 λεπτά πριν, Muchacho είπε

Ναι σιγά μην σκάσω που σε δουλειές του ποδαριού όπως λες έχουν ζήτηση όσο είναι νέες...

Σκέψου όμως πως κάποιος μέχρι και αυτήν την κωλοδουλειά με τα 450 κάποιος την χρειάζεται ( και εγώ άλλωστε τον βασικό παίρνω )  και από το να είναι άνεργος και να χαλάει την ψυχολογία του καλύτερα σε μια τέτοια - ο θεός να την κάνει- δουλειά, μέχρι να βρει κάτι καλύτερο

Επεξ/σία από Vasivouzoukos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Vasivouzoukos είπε

Τύπε μου σκέψου αν ήμασταν Γερμανία και έγραφε κάποιος ζητείται Γερμανός ( όχι δηλαδή Έλληνας, ή Ιταλός ή Τούρκος ). Τότε σε όλους θα κακοφαινόταν.

Τώρα εδώ λένε '' έλα μωρέ'-''που να τρέχεις τώρα'' -  ''με τι κάθεσαι και ασχολείσαι''. Κάποιος πρέπει να βρεθεί να τους κυνηγήσει. Αλλά ποιος θα το κάνει; Κράτος δεν υπάρχει και ο άνεργος δεν έχει ούτε την οικονομική δυνατότητα ούτε και τη διάθεση να κυνηγάει το κάθε λαμόγιο που θέλει ''πιπινάκια'' ( σιχαίνομαι μέχρι και τη λέξη ) για να του φέρνει πελατεία στο κωλοχανείο του.

Το θεμα ειναι οτι αρκετες φορες (κυριως στην εστιαση) οντως φερνουν πελατια στο μαγαζι.

Εγω δεν λεω  '' έλα μωρέ'-''που να τρέχεις τώρα'' -  ''με τι κάθεσαι και ασχολείσαι'', και ο ιδιος εχω παει για αγγελιες και ας ζητουσαν γυναικα (και εφαγα ακυρο), απλα οτι δεν πιστευω οτι ειναι καλο (μακρυπροθεσμα) να γινεται χρηση αυτων των δυο νομων. Επισης, το ξερω οτι αυτο δεν προκειται να γινοταν αυτο στην γερμανια, εκει ετσι και τολμησεις πεις κατι μη (κοινωνικα) προοδευτικο αμεσως σου βαζουν την ταμπελα του ρατσιστη, ναζιστη, βιαστη κτλ και αμεσως σε αποσιωπουν. Ε! δεν θελω να γινουμαι και εμεις σαν αυτους.
Δεν λεω οτι ειναι καλο αυτο που γινεται, σε ειπα συνηθως δεν ειναι καλες δουλειες, απλα λεω οτι πρεπει να σταματησει με αλλον τροπο. Μια καλη αρχη ειναι να μην επιλεγουμε την καφετερια, μπαρ κτλ με βαση το ποιο εχει τις ομορφοτερες σερβιτορες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα αφεντικα ζητάνε γυναίκες σε δουλειές τίποτα Σέρβις μπαρ κλπ για να προσελκύσουν περισσότερους πελάτες,(κάτι που δεν τιμάει τις ίδιες τις γυναίκες, δεν είστε γυναίκα για να καταλάβετε πως είναι να είσαι σε τέτοια δουλειά και να έχεις τον κάθε βλάκα μισογύνη να σου λέει την κάθε μ@@@κια του) επίσης αποδεδειγμένα οι γυναίκες παίρνουν χαμηλότερους μισθούς απ τους άντρες παγκοσμίως οπότε μην νιωθετε και τόσο αδικημένοι μερικοί 

Επεξ/σία από splanis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πάει η κοπέλα να ζητήσει δουλειά και της την πέφτει το αφεντικό της. Και φεύγει. Πιάνει αλλού δουλειά και πάνω στο μήνα πάλι τα ίδια και πάλι φεύγει. Οι γυναίκες πώς θα βρουν δουλειά άμα τις αντιμετωπίζουν έτσι? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
10 λεπτά πριν, splanis είπε

Τα αφεντικα ζητάνε γυναίκες σε δουλειές τίποτα Σέρβις μπαρ κλπ για να προσελκύσουν περισσότερους πελάτες,(κάτι που δεν τιμάει τις ίδιες τις γυναίκες, δεν είστε γυναίκα για να καταλάβετε πως είναι να είσαι σε τέτοια δουλειά και να έχεις τον κάθε βλάκα μισογύνη να σου λέει την κάθε μ@@@κια του) επίσης αποδεδειγμένα οι γυναίκες παίρνουν χαμηλότερους μισθούς απ τους άντρες παγκοσμίως οπότε μην νιωθετε και τόσο αδικημένοι μερικοί 

 

μισογύνης αρσενικό

Μάλλον δεν είναι αυτή η λέξη που ήθελες να χρησιμοποιήσεις. Το μύθο για τους μισθούς πάλι θα τον αναλύσουμε; Δε σε ακούω να διαμαρτύρεσαι για τους περισσότερους θανάτους και τραυματισμούς των ανδρών σε χώρους εργασίας ή για περισσότερες γυναίκες που μαζεύουν σκουπίδια ή δουλεύουν σε ορυχεία.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Kercyn είπε

μισογύνης αρσενικό

Μάλλον δεν είναι αυτή η λέξη που ήθελες να χρησιμοποιήσεις. Το μύθο για τους μισθούς πάλι θα τον αναλύσουμε; Δε σε ακούω να διαμαρτύρεσαι για τους περισσότερους θανάτους και τραυματισμούς των ανδρών σε χώρους εργασίας ή για περισσότερες γυναίκες που μαζεύουν σκουπίδια ή δουλεύουν σε ορυχεία.

Ξέρω τι σημαίνει η λέξη μισογύνης, ευχαριστώ πάντως. Μύθος;

δεν με ακούς να διαμαρτυρομαι για τους θανάτους ανδρών στους χώρους εργασίας; πηγες στις μοτοπορειες των ντελιβεραδων η στην πορεία στου Ζωγράφου για την νεκρή εργαζόμενη και δεν με είδες εκεί; δεν ήθελα να το κάνω vs το τόπικ απλά όχι και να νιώθουμε και αδικημένοι. Αδικημένοι είναι οι ίδιοι οι εργάτες με την ανασφάλιστη εργασία και τους γελοίους μισθούς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Πόσες γυναίκες ψυκτικούς,μηχανικούς αυτοκινήτων,φανοποιούς,ηλεκτρολόγους,ηλεκτρονικούς,
ελαιοχρωματιστές,υδραυλικούς,ξυλουργούς,πλακατζήδες,αλουμινάδες,
κτίστες,σοβατζήδες,καλουπατζήδες,λιμενεργάτες,θερμαστές,οδηγούς νταλίκας,οδηγούς λεωφορείου,λαμαρινατζήδες,χασάπηδες,ξυλοκόπους,ωρολογοποιούς,χειριστές κλάρκ,χειριστές μπουλντόζας,ταπετσέρηδες,
χειριστές γερανού,χειριστές καλαθοφόρου,τζαμάδες,χειριστές εκσκαφέα,χειριστές πρέσσας,χειριστές αντλίας,οδηγούς  οδοστρωτήρα,οδηγούς απορριματοφόρου,κλειδαράδες,τζακάδες,ηλεκτροσυγκολλητες,τορναδόρους,στρατζαδόρους,τεχνικούς ανελκυστήρα,σιδηρουγούς,λατόμους έχεις δει?Μπορώ να γράφω για ώρες για επαγγέλματα που οι γυναίκες δεν έχουν καμία απολύτως τύχη.
 

Επεξ/σία από Muchacho
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, Muchacho είπε

Πόσες γυναίκες ψυκτικούς,μηχανικούς αυτοκινήτων,φανοποιούς,ηλεκτρολόγους,ηλεκτρονικούς,
ελαιοχρωματιστές,υδραυλικούς,ξυλουργούς,πλακατζήδες,αλουμινάδες,
κτίστες,σοβατζήδες,καλουπατζήδες,λιμενεργάτες,θερμαστές,οδηγούς νταλίκας,οδηγούς λεωφορείου,λαμαρινατζήδες,χασάπηδες,ξυλοκόπους,ωρολογοποιούς,χειριστές κλάρκ,χειριστές μπουλντόζας,ταπετσέρηδες,
χειριστές γερανού,χειριστές καλαθοφόρου,τζαμάδες,χειριστές εκσκαφέα,χειριστές πρέσσας,χειριστές αντλίας,οδηγούς  οδοστρωτήρα,οδηγούς απορριματοφόρου,κλειδαράδες,τζακάδες,ηλεκτροσυγκολλητες,τορναδόρους,στρατζαδόρους,τεχνικούς ανελκυστήρα,σιδηρουγούς,λατόμους έχεις δει?Μπορώ να γράφω για ώρες για επαγγέλματα που οι γυναίκες δεν έχουν καμία απολύτως τύχη.
 

Nαι βρε παιδί μου αλλά κατάλαβε κάτι. Οι γυναίκες ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ( ή δεν μπορούν ) να κάνουν αυτές τις δουλειές. Κανείς δεν τους το απαγόρευσε.

Όποιος θέλει του στέλνω λινκ τις αγγελίες σε μαγαζία ( είδη υγιεινής, πετ σοπ, παπούτσια, ζαχαροπλαστεία, κτλπ ) που ζητάνε γυναίκες. 

Επίσης για αυτήν που έγραψε παραπάνω πως οι άντρες παίρνουν παραπάνω είναι μύθος που θέλουν αυτές να αναπαράγουν για να αυτοπροβάλονται ως θύματα. Για να μας πει η κυρία ποιος κερδίζει τις επιμέλειες των παιδιών στα δικαστήρια; Ποιος έχει κατά πολύ μεγαλύτερα ποσοστά αυτοκτονιών οι άντρες ή οι γυναίκες; Ποιος όταν ανοίγει τα συναισθήματα του τον λένε αδελφή και αδύναμο ενώ στις γυναίκες '' μπράβο κοπέλα μου που ανοίγεσαι και το βγάζεις απο μέσα σου''. Ποιος όταν βγει το βράδυ αν θέλει να κάνει σεξ θα βρει 100 άτομα, ένας άντρας ή μια γυναίκα; Αν μια γυναίκα κατηγορήσει κάποιον για βιασμό ο άλλος μπαίνει μέσα χωρίς αποδείξεις ενώ ένας άντρας αν βιαστεί ή χτυπηθεί από γυναίκα τότε όλοι θα γελάνε και θα τον κοροιδεόυν. 

 

Δεν θέλω να το κάνω άντρες vs γυναίκες, οι άντρες άλλωστε πλέον είναι το αδύναμο φύλλο στον δυτικό κόσμο. Εγώ άνοιξα θέμα γιατί θέλω πραγματικά να κυνηγήσω ολους αυτούς που ζητάνε γυναίκες και αποκλείουν τους άντρες και για να μην βιαστείτε έτσι θα κατηγορούσα και όσους θέλαν άντρες και όχι γυναίκες. 

 

Τέλος για αυτό το πρόβλημα πιστεύω ότι ευθύνονται οι άντρες μιας και πολλοί είναι πεινασμένοι και θέλουν να εξυπηρετούνται από γυναίκες. Οι γυναίκες μεταξύ τους υποστηρίζονται ενώ οι άντρες όχι. Μια γυναίκα αν έχει κατάστημα θα θελει γυναίκα και όχι άντρα και ένας άντρας αν έχει κατάστημα πάλι γυναίκα θα θέλει γιατί είναι μαλάκας.

Επεξ/σία από Vasivouzoukos
  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
32 λεπτά πριν, Vasivouzoukos είπε

Κάποιος πρέπει να βρεθεί να τους κυνηγήσει. Αλλά ποιος θα το κάνει; Κράτος δεν υπάρχει και ο άνεργος δεν έχει ούτε την οικονομική δυνατότητα ούτε και τη διάθεση να κυνηγάει το κάθε λαμόγιο που θέλει ''πιπινάκια'' ( σιχαίνομαι μέχρι και τη λέξη ) για να του φέρνει πελατεία στο κωλοχανείο του.

Ναι αλλά μεταξύ μας, δεν θέλει πολλά λεφτά ή κονε ή κράτος για να πάρεις όλες τις αγγελίες τηλέφωνο και να πεις κάτι του στυλ "Γεια σας, είμαι ο τάδε και έχω x προϋπηρεσία σε καφέ/μπαρ. Προσλαμβάνετε άνδρες ή ενδιαφέρεστε μόνο για γυναίκες;". Δεν πιστεύω ότι όλοι θα σου πουν "όχι, μόνο γυναίκες" αλλά θα βρεις αρκετούς που θα πουν εξαρτάται ή θα το σκεφτούν σοβαρά

Το λέω γιατί τελευταία φορά που πήγα σε πρωτοκλασάτα μπαρο-κλαμπα, έβλεπα συνεχώς άνδρες να δουλεύουν σε μπαρ, σερβις, κτλ. Υπήρχαν και γυναίκες σίγουρα, αλλά δεν ήταν μόνο γυναίκες οπότε σίγουρα δεν προσλαμβάνουν μόνο αυτές

 

Το θέμα των αγγελιών είναι άλλο πράγμα. Όσοι έχουν μαγαζιά, καφετέριες κτλ απλά αντιγράφουν τις αγγελίες των άλλων. Απλό, γρήγορο και συνήθως φέρνει περισσότερες αιτήσεις από μια καινοτόμα αγγελία που δεν θα τηλεφωνήσουν ούτε οι μισοί γιατί δεν θα φαίνεται συνηθισμένη και θα σκέφτονται ότι είναι "του γκουντ του μπι τρου".

Για αυτό σου λέω, απλά πάρε τηλέφωνο και στα τέτοια σου τι γράφει η αγγελία. Αν θέλουν αποκλειστικά θηλυκό, θα στο πουν από το τηλέφωνο (που δεν κοστίζει τίποτα εδώ που τα λέμε)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...