Προς το περιεχόμενο

Windows 10 Game Performance Tweaks & Troubleshooting


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Λοιπόν, αυτά τα W10Privacy για να κλείσεις τηλεμετρίες κλπ..Δεν προσφέρουν τίποτα σε επιδόσεις. Μην μπαίνετε καν στον κόπο. Αφήστε το OS στα default, ούτε services να κλείσετε ούτε τίποτα..Μόνο ενεργοποίηση το Ultimate Performance power plan για να μην έχεις parked cores και να μην κλείνει ο δίσκος. Από 'κει και πέρα απλά περνάς τους τελευταίους οδηγούς για το HW σου και είσαι έτοιμος.

Άντε και το ISLC για το timer resolution συν τον καθαρισμό της standby memory για τα Battlefield κυρίως.

1. Ultimate Performance plan

2. Απενεργοποίηση του GameDVR

3.Χρήση του ISLC για timer resolution και καθαρισμό της standby memory

Αυτά τα τρία είναι τα βασικά tweaks, τα υπόλοιπα μετά από testing που έκανα ο ίδιος δεν προσφέρουν τίποτα σε game performance.

Αν και δεν διαφωνω γενικα να σου πω οτι σε ενα high end σύστημα ειναι φυσιολογικό να μην κανουν καμία διαφορα. Καποιος με low ή ultra low end pc που απλα προσπαθει να τρεξει ενα παιχνιδι αξιοπρεπως ισως δει καποια ελαχιστη διαφορα με ενα highly optimized OS (δεν ξερω λεω ισως.. :P)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 404
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συγχαρητηρια για τον οδηγο!

Ερωτηση σχετικα με το gpu-z και το perfcap reason. Παιρνω συνεχως Vrel. Υπαρχει καποιο θεμα; Μπορω να παιξω με συγκεκριμενες ρυθμισεις ωστε να το αποφυγω; Αν και οσο επαιξα με την μπαρα των βολτ και λιμιτ δεν καταφερα τιποτα. @Psycho_Warhead

Επεξ/σία από kaklikos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μετα και το τελευταιο update  στη insider 18305  παλι τα ιδια με την μνημη

τι να πω δεν βλεπω να φτιαχνει αυτο 3-4 build στη σειρα και το προβλημα παραμενει αλυτο !!!:mad:

 

dfycfgfvg.JPG

δφψ.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλός ο τύπος, έχει άρθρο που εξηγεί ότι τα περισσότερα ''tweaks'' που κάνει ο κόσμος είναι κακά και δεν προσφέρουν τίποτα σε performance.

Ετοιμάζει και νέο guide για Win10 tweaks και γενικά τεστάρει με benchmarks και επιχειρήματα.

https://www.tweakhound.com/2018/05/08/windows-10-game-mode-and-ultimate-performance-power-plan/

Στις 20/12/2018 στις 6:51 ΜΜ, panakos_thess είπε

Δεν προκιτε να φτιαξει με την καμια!απο τα windows 10 αρχησε το θεμα και θα παραμηνει αλλα δεν ειπαρχει προβλημα με αυτο το τοολ!

Από την έκδοση 1703(Creator's Update) και μετά. Πριν δεν υπήρχε θέμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Works! Cpu 2700x και rtx 2080 ti. Είχα κατι fps drops. Και έκανα όλα. Τα βήματα εκτος 13. Με τα services Και έφτιαξε πάρα πολύ thnx 

Επεξ/σία από galanos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω ενα θεματακι με τον οδηγο.. τα εχω κανει ολα , αλλα εχω ενα προβλημα  , που και που σπανια  Φρεεζαρει και κανω Ρεσταρτ το pc και  μ γυρναει σε Save mode to power ... http://prntscr.com/m20jm1

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις γράψει 2 φορές την εντολή στο cmd για το ultimate performance ; Γιατί στο βγάζει δύο φορές ; Επίσης, τι εννοείς ''save mode power'' ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Έχεις γράψει 2 φορές την εντολή στο cmd για το ultimate performance ; Γιατί στο βγάζει δύο φορές ; Επίσης, τι εννοείς ''save mode power'' ;

ναι καταλαθος την εβαλα 2 φορες... λες να παιζει ρολο ? πως να την βγαλω ? sorry εννοω power saver, μπενει η σε power saver η  σε balance οταν freezaρει και κανς ρεσταρτ

PS. παιζει να φταει  η κολο εκδοση windows p εχω? win 10 pro

Επεξ/σία από galanos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι να σου πω..Το ISO που έχεις περάσει, είναι σωστό ;

Original ISOs, από εδώ..

https://tb.rg-adguard.net/public.php

Btw, μιας και δεν μπορώ να κάνω επεξεργασία το αρχικό ποστ, παραλείψτε τα βήματα 2, 10, 13 και 14.

Το core parking manager δεν χρειάζεται, αφού αν ενεργοποιήσεις το High ή Ultimate performance plan δεν μένει κανένας πυρήνας παρκαρισμένος. Το 10 και το 14 δεν χρειάζονται, αφού το ISLC του Wagnard καθαρίζει την standby memory και μπορείς να ρυθμίσεις το timer resolution από το ίδιο πρόγραμμα.

Το 13 που αφορά τα services, εκτός του ότι δεν έχει ανανεωθεί για την 1809, δεν χρειάζεται. Δεν κερδίζεις κάτι με το να κλείσεις services αφού τα περισσότερα που λέει ο οδηγός να κλεισεις, είναι ήδη σε manual που σημαίνει ότι δεν τρέχουν.

Επίσης, το TCP optimizer, τουλάχιστον στη δική μου περίπτωση, δεν προσφέρει τίποτα. Είτε το χρησιμοποιήσω, είτε όχι, έχω ακριβώς το ίδιο ping.

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το tcp/opt εχει ειδικη ρυθμιση για το ping αλλα αν εχεις καλη γραμμη, μπορει να κανεις και κακο. Ο nagle algorithm δε παιζει τοσο καλα αν εχεις καλη γραμμη.  Κατα τα αλλα σε βοηθαει αρκετα στην αποκριση και στο D/L.. Αρκετα χρησιμο εργαλειο θα ελεγα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα. Λοιπον ΘΕΜΑ : ….Ειχα τα win 7 και μου πετουσε μπλε οθονες που και που , εκανα φορματ εβαλα τα 10 και εκανε παλι τα ιδια , ξανα-εκανα φορματ προχθες και παλι τα ιδια...

Ποιο μπορει να είναι το πρόβλημα για πειτε ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, vairass είπε

Καλησπέρα. Λοιπον ΘΕΜΑ : ….Ειχα τα win 7 και μου πετουσε μπλε οθονες που και που , εκανα φορματ εβαλα τα 10 και εκανε παλι τα ιδια , ξανα-εκανα φορματ προχθες και παλι τα ιδια...

Ποιο μπορει να είναι το πρόβλημα για πειτε ;

ασταθεια μηχανηματος απο hardware το πιο πιθανο.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...