Προς το περιεχόμενο

Windows 10 Game Performance Tweaks & Troubleshooting


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μέχρι πόσο πρέπει να γεμίζει η standby μνήμη για να μην έχουμε πρόβλημα??

έχω κατεβάσει και το Intelligent Standby List Cleaner 1.0.1.6 και έχω τσεκάρει και τα 2 κουτάκια κάτω αριστερά αλλα όταν ανοίγω το pc δεν ανοίγει αυτόματα γιατί?

Επεξ/σία από andreas443
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε φορητό Sony που είχε μη ενεργοποιημένη win10 pro αγοράστηκε κλειδί και όλα οκ. Στα win updates λέει ότι τρέχει ήδη ένα update αλλά ζητά συνεχώς επανάληψη. Καθάρισα μνήμη από προσωρινά αρχεία αλλά πως καθαρίζω την cache των updates. Κάθε βοήθεια δεκτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς μια ενημέρωση η ΚΒ που λήγει σε 440 έχει επιχειρήσει εγκατάσταση 17 φορές αλλά αποτυγχάνει κατέβασα το MSU πακέτο της συγκεντρωτικής αλλά δεν εγκαθιστά με διπλό κλικ. Προφανώς κάτι χρειάζομαι ως εργαλείο για να ξεκολλήσουν καθώς είναι στην 1709. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, freegr είπε

Δυστυχώς μια ενημέρωση η ΚΒ που λήγει σε 440 έχει επιχειρήσει εγκατάσταση 17 φορές αλλά αποτυγχάνει κατέβασα το MSU πακέτο της συγκεντρωτικής αλλά δεν εγκαθιστά με διπλό κλικ. Προφανώς κάτι χρειάζομαι ως εργαλείο για να ξεκολλήσουν καθώς είναι στην 1709. 

Microsoft Update Troubleshooter.
Το τρέχεις με admin rights.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

media creation tool λεγεται και θα στη κατεβασει μονο του. Μπορεις να κανεις και usb boot με αυτο. Θα δεις την επιλογη καθως και τις υπολοιπες μολις το τρεξεις.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια ερώτηση και από εμένα.

Παρατήρησα τελευταία πως με το που ξεπερνούσε η χρήση της Ram μου τα 10GB (εκ των 16GB που έχω), είχα lag, ακόμα και κρασάρισμα εφαρμογής (davinci resolve, magix vegas).

Στο event log παρατήρησα αντίστοιχα errors με low virtual memory. Τη διαχείρηση της εικονικής μνήμης (στο performanve tab) την είχα system managed, για τον συγκεκριμένο δίσκο, τον ssd του λειτουργικού.  

Αυτό που έκανα είναι να βάλω minimum 18GB και maximum 20GB χειροκίνητα και το θέμα λύθηκε.

Τα ερωτήματα είναι,

1ον δεν υποτίθεται ότι το λειτουργικό με system managed  διαχειρίζεται σωστά την εικονική μνήμη;

2ον γιατί από τα 10gb φυσικής μνήμης usage να κρασάρει η εφαρμογή, ενώ υπήρχαν άλλα 6gb ελεύθερα.

3ον, αυτά τα παρατήρησα - άγνωστο αν είναι σύμπτωση - με το που άλλαξε μητρική - επεξεργαστή. Με το παλιό setup, και ίδια ποσότητα μνήμης, όλα δουλευαν μια χαρά. Λέτε να έχει να κάνει με chipset drivers ή είναι άσχετο;

Το θέμα είναι πως έτσι έχω στον δίσκο μόνιμα περί τα 20gb δεσμευμένα, και είναι 128άρης SSD. Έχω βέβαια άλλα 30 ελεύθερα, αλλά δεν ξέρω για πόσο. Στον 2ο μεγαλύτερο SSD έχω συνήθως μεγάλα αρχεία για δουλειά και δεν θέλω να τον ταλαιπωρώ με reads-writes, ενώ οι μηχανικοί μου είναι εξωτερικοί.

Επεξ/σία από nicksoti
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το ultimate performance το έχουμε daily ή μόνο για τα παιχνίδια;

Και επίσης για το RTSS για monitoring, έχω βάλει ένα hotkey για toggle on/off. Αυτό το κλείνει τελείως ή απλά το κρύβει;

Αυτό το game mode των windows φαντάζομαι πατάτα είναι; Να το έχω off;

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ακριβως μια π@π@ρα ειναι!!!εννοιτε πως κανει και αλλα π.χ stuttering επεισης πανε στο system32 με ownership Και διεγραψε το GameBarPresenceWrite μια και καλη!και GamePanel

Επεξ/σία από panakos_thess
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...