Προς το περιεχόμενο

Windows 10 Game Performance Tweaks & Troubleshooting


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γνωριζει κανεις αν μεσω winaero μπορει να γινει disabled αυτο στο taskbar που δειχνει καιρο και λοιπα ινφο?

image.png.3989d50e2de594e740dded0661fd14f6.png

Για την ωρα εχω απενεργοποιησει μονο το telemetry

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Γνωριζει κανεις αν μεσω winaero μπορει να γινει disabled αυτο στο taskbar που δειχνει καιρο και λοιπα ινφο?

image.png.3989d50e2de594e740dded0661fd14f6.png

Για την ωρα εχω απενεργοποιησει μονο το telemetry

Μα φευγει απο τα ιδια τα windows

Δεξι κλικ στη taskbar -> News and Interest -> Turn off

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...
15 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Ετοιμάζω HAGS on vs off και ReBar on vs off.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Αν και στα υπόλοιπα του βίντεο τα "tweaks" είναι αμφιλεγόμενα και δε θα πρότεινα σε κάποιον να τα δοκιμάσει αν δεν γνωρίζει το παρακάτω είναι αρκετά τίμιο καθώς έχει μαζεμένα όλα τα βήματα για καθαρισμό της cache 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ξέρω αν εχει αναφερθεί, αλλά εκτός απο το Ghost spectre superlite, το οποίο δουλεύω πανω απο 2 χρόνια χωρίς κανένα πρόβλημα (ακομα και ebanking, πριν με βρισετε δεν εχω και πολλά, δε θα πεθάνω κιόλας, απλα το αναφέρω οτι όντως είναι αποδεδειγμένα από πολλούς τίμια διανομή), υπάρχει και το revios https://www.revi.cc/   το οποίο δοκιμάζω τωρα για αλλαγή. Φαίνεται πολύ καλό, γρήγοροτερο απο ghost spectre. Πάντα η έκδοση windows 10, τα 11 ειναι πολυ ποιο βαριά, αργά κλπ ακομα και τα custom. 

To ghost spectre ξεκινά με καμια 100ρια services, το revios με καμια 50ρια.. Αλλά δεν του λείπει σχεδόν τίποτα. Αυτά τα 2 είναι για να κάνεις τα πάντα. Οποίος θέλει μονο για παιχνίδια υπάρχουν πολυ ταχύτερα. Πχ δοκίμασα ggos το οποίο βασίζεται σε παλαια έκδοση windows 10 και ειναι σφαίρα. Ξεκινά με 35 services. Επίσης η εύκολη λύση είναι να βάλεις εφαρμογές σαν το drive booster κλπ να σου κατεβάσει όλους τους drivers, αλλα δεν είναι η καλύτερη. Το καλύτερο είναι να βρεις drivers απο το site του κατασκευαστή ας είναι και παλαιοί. Ένα πρόβλημα που είχε το pc ακομα και με τα original windows (κατέβαζανε αυτόματα τους drivers κατά την εγκατάσταση) λύθηκε βάζοντας drivers απο το site του κατασκευαστή. Ούτε τα original windows δηλαδή δεν κάνανε σωστή δουλειά.. Και διαβαζα γι αυτό το πρόβλημα σε φόρουμ. Το είχανε ολοι με το συγκεκριμένο λαπτοπ ταμπλετ. Κανενας δεν είχε πάρει χαμπάρι οτι φταίγανε τα Windows ώστε να βάλουν Χειροκίνητα drivers απο τον κατασκευαστή. Το εμαθα μετα απο χρόνια λογω των custom windows που βάζω.. 

Δα δωσω και ενα ενδιαφέρον παράδειγμα ποσο χρήσιμες μπορεί να είναι αυτες οι custom εκδόσεις. Εχω το samsung galaxy book 12, core i5, 8 giga ram, 12αρα oled. Δεν μπορείς να προσθέσεις ραμ κλπ σε αυτές τις συσκευές. Εχω πάνω τα original windows 11 μαζι με λίγες εφαρμογές, και τα revios windows 10 με πολλές εφαρμογές, σε dual boot. Λοιπόν αμα κάτσεις να δεις απλα Netflix, στα 11, ο επεξ δουλεύει στο 70%, το ανεμιστήρακι δουλεύει συνέχεια εκνευρίστηκα, η πλάτη ζεματάει , και η μπαταρία φτάνει για 1 ταινία, μετα θέλει φόρτιση. Εχει και 2 χρόνια + χρήσης. 

Δοκιμάζεις μετά να δεις netflix στο revios, win10: Ο επεξ δουλεύει στο 5-10%, το ανεμιστήρακι σταματα να γυρίζει, η συσκευή παγωμένη και βλέποντας 1 ταινία έχει 70-80% υπόλοιπο... 

Πείτε μου ενα λογο να κάτσει να δει κανείς netflix σε αυτό το μηχάνημα στ originall 11.., γι αυτούς που δεν καταλαβαίνουν πόσο χρήσιμες είναι αυτες οι Custom εκδόσεις σε κάποιες περιπτώσεις. 

Αμα εχεις 12πυρηνο και 32 ραμ, μην ασχολείσαι καθόλου.. 

Επεξ/σία από oldnew
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, panakos_thess είπε

@oldnew ξεκιναει με τοσα 50recources επειδη εχουν κανει tweak https://www.tenforums.com/tutorials/94628-change-split-threshold-svchost-exe-windows-10-a.html αυτο εδω 

Thanks. Δούλευει και στα 11 σίγουρα, αυτά που γράφει εκει? 

Επειδή για κάποιο λογο (κάποια ασυμβατότητα μιας και κανονικά η λαπτοπταμπλετα δεν υποστηρίζει επίσημα τα Windows 11),  δεν έπαιρνε καμια απο τις custom εκδόσεις των Windows 11,  αναγκαστικά εβαλα τα original windows 11 και τα έκανα light εγω.. Μου έφαγε κανα 3ωρο αλλά η διαφορά είναι παλι μέρα με τη νύχτα. Αν και τα light  των windows 10 υπέρεχουν απο ολα τα light 11.  Το μονο συν οτι ξέρω οτι δεν υπάρχει ιος μιας και τα εκανα ολα μόνος μου. Μεταξύ άλλων κατάργησα το Update των Windows (αμα δεν είσαι έτοιμος να το κάνεις μη ασχολήσαι καν μιας και τα updates θα ακυρώσουν ολες τις αλλαγές). 

2 πολυ καλα βίντεο ειναι αυτα, τα οποία και ακολούθησα:

Βασικα αυτό φτάνει, αλλα ίσως σε κάποιους φανει χρήσιμο και αυτο που είναι παρόμοιο:

Αντικαταστήσα το antivirus των Windows με kaspersky free (πολυ πειραγμένο και αυτο ωστε να είναι lite στις ρυθμίσεις του). Κράτησα το firewall, αν και σκέφτομαι να το αντικαταστήσω. 

 

 

 

Επεξ/σία από oldnew
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειμαστε στο 2010 να κανουμε custom η διαφορες ειναι ελαχιστες σχεδον καθολου αμα κανεις custom ISO πολυ απλα πλεον κανεις Break το windows update και δεν κανει update κατεβαζεις Original ISO και κανεις μονος σου debloat ειναι το καλητερο σεναριο αυτην την στιγμη!!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, panakos_thess είπε

Δεν ειμαστε στο 2010 να κανουμε custom η διαφορες ειναι ελαχιστες σχεδον καθολου αμα κανεις custom ISO πολυ απλα πλεον κανεις Break το windows update και δεν κανει update κατεβαζεις Original ISO και κανεις μονος σου debloat ειναι το καλητερο σεναριο αυτην την στιγμη!!!

Σε 4-6-8 πυρηνους με 16 γιγα ραμ, δε χρειάζεται να κάνεις τίποτε. Αν και καποια βασικά καλο ειναι να γίνονται. Σε παλαια μηχανήματα όμως ή σχετικα ανίσχυρα (όπως ο δικός μου υποφορητος 7200u) η διαφορά είναι εντυπωσιακη, γι αυτο και τα κανω. Επίσης ελάχιστοι μπορουν να κανουν σωστα super light μια έκδοση windows και τρως ωρες, ενω να βάλεις μια έτοιμη ειναι και γρήγορο και πανευκολο. 

Επεξ/σία από oldnew
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, oldnew είπε

Σε 4-6-8 πυρηνους με 16 γιγα ραμ, δε χρειάζεται να κάνεις τίποτε. Αν και καποια βασικά καλο ειναι να γίνονται. Σε παλαια μηχανήματα όμως ή σχετικα ανίσχυρα (όπως ο δικός μου υποφορητος 7200u) η διαφορά είναι εντυπωσιακη, γι αυτο και τα κανω. Επίσης ελάχιστοι μπορουν να κανουν σωστα super light μια έκδοση windows και τρως ωρες, ενω να βάλεις μια έτοιμη ειναι και γρήγορο και πανευκολο. 

ναι αλλα και παλι δεν μαρεσει και εμενα να τρεχουν πραγματα που δεν θελω!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το "debloating" γινεται οταν διαβάζεις και ξερεις τι κάνεις γιατι οταν θα έχεις θέματα δεν θα ξέρεις να τα λύσεις και μετα format και ολα απο την αρχή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 31/8/2022 στις 10:20 ΜΜ, oldnew είπε

Σε 4-6-8 πυρηνους με 16 γιγα ραμ, δε χρειάζεται να κάνεις τίποτε. Αν και καποια βασικά καλο ειναι να γίνονται. Σε παλαια μηχανήματα όμως ή σχετικα ανίσχυρα (όπως ο δικός μου υποφορητος 7200u) η διαφορά είναι εντυπωσιακη, γι αυτο και τα κανω. Επίσης ελάχιστοι μπορουν να κανουν σωστα super light μια έκδοση windows και τρως ωρες, ενω να βάλεις μια έτοιμη ειναι και γρήγορο και πανευκολο. 

ή αν θες να ελεύθερωσεις χώρο  στο s s d των 120gb που αν βάλεις το χώρο recovery είναι ακόμα μικροτερο

Επεξ/σία από petran79
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το μόνο tool που έχει όντως κάποια χρήσιμα tweaks, όπως καθαρισμός registry(Safe καθαρισμός όχι τα πάντα όλα τύπου ccleaner), empty standby list, MSI mode για NVIDIA GPU, Windows repair με sfc /scannow κλπ, disable network throttling, disable/enable full context menu(Win11). Όλα αυτά από τον δημιουργό του DDU.

https://www.wagnardsoft.com/content/Wagnardsoft-Tools-WTools-V1022

Καλή χρονιά με υγεία !

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...