Προς το περιεχόμενο

Πώς τα σκρουτζομαγαζα καταφέρνουν τέτοιες τιμές. Υπάρχει φορολογική απάτη?


petran91

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, ComputersGr είπε

Δεν υπάρχει νόμος-διάταξη  που υποχρεώνει εκτύπωση ΙΜΕΙ σε οποιοδήποτε νόμιμο παραστατικό. Ας μην γράφουμε πράγματα που δεν ισχύουν και το μπερδεύουμε.

Εχω εγω ενα χ κινητο αγορασμενο απο το Ψ καταστημα. Βγαζει στον ξαδελφο μου που εχει και αυτος το ιδιο κινητο(μοντελο)προβλημα και επειδη δεν εχει την αποδειξη αγορας παιρνει την δικη μου και πηγαινει στο service.

Αν δεν αναγραφεται στην αποδειξη αγορας το Imei,πως θα καταλαβει το service οτι η αποδειξη εχει κοπει και ανοικει σε αλλο ατομο?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 41
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 ώρες πριν, Fulgore είπε

Εχω εγω ενα χ κινητο αγορασμενο απο το Ψ καταστημα. Βγαζει στον ξαδελφο μου που εχει και αυτος το ιδιο κινητο(μοντελο)προβλημα και επειδη δεν εχει την αποδειξη αγορας παιρνει την δικη μου και πηγαινει στο service.

Αν δεν αναγραφεται στην αποδειξη αγορας το Imei,πως θα καταλαβει το service οτι η αποδειξη εχει κοπει και ανοικει σε αλλο ατομο?

Δεν νομίζω ότι θα υπάρξει ποτέ διαφοροποίηση στην εξυπηρέτηση, η αντιπροσωπεία και το service θα ζητήσουν αποδεικτικό αγοράς και το μόνο που κοιτάνε είναι η ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ. Βρες μου σε παρακαλώ ένα σημείο στο οποίο κάποιος νόμος υποχρεώνει στην αναφορά του ΙΜΕΙ και μετά μαζί σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για το θέμα των 2-3-4 διαφορετικών τιμών πώλησης έχω αναφερθεί σε αυτό το ποστ και ξεκίνησε εκεί μια συζήτηση:

Εγώ αναρωτιέμαι, αν πάω στο κατάστημα κάποιου από αυτούς τους μάγκες, χαζέψω στη βιτρίνα, δω κάτι, τον ρωτήσω "πόσο έχει αυτό;", μου απαντήσει "Τόσο" και μετά ζητήσω τιμολόγιο, τί θα μου πει; 

 

Επεξ/σία από Abudi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, ComputersGr είπε

Δεν νομίζω ότι θα υπάρξει ποτέ διαφοροποίηση στην εξυπηρέτηση, η αντιπροσωπεία και το service θα ζητήσουν αποδεικτικό αγοράς και το μόνο που κοιτάνε είναι η ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ. Βρες μου σε παρακαλώ ένα σημείο στο οποίο κάποιος νόμος υποχρεώνει στην αναφορά του ΙΜΕΙ και μετά μαζί σου.


Μα είναι θέμα νόμου ή κοινής αντίληψης;
Εγώ σε όλες μου τις αποδείξεις σε κινητά κοιτάω να έχει πάνω το IMEI. Και όσες είχα μέχρι τώρα το είχαν.
Αν δηλαδή μου κόψει ένας απόδειξη απο ταμειακή και λέει:
ΚΙΝΗΤΑ x1 400€
ΦΠΑ 100€
ΣΥΝΟΛΟ 500€

Εγώ πρέπει να την δεκτώ? Έχω την εντύπωση ότι αν το πάω αυτό το χαρτάκι σε σέρβις θα με διώξουν. :P

Επεξ/σία από petran91
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, Abudi είπε

Για το θέμα των 2-3-4 διαφορετικών τιμών πώλησης έχω αναφερθεί σε αυτό το ποστ και ξεκίνησε εκεί μια συζήτηση:

Εγώ αναρωτιέμαι, αν πάω στο κατάστημα κάποιου από αυτούς τους μάγκες, χαζέψω στη βιτρίνα, δω κάτι, τον ρωτήσω "πόσο έχει αυτό;", μου απαντήσει "Τόσο" και μετά ζητήσω τιμολόγιο, τί θα μου πει; 

Αν δεις το ποστ μου στην προηγουμενη σελιδα , κατι τετοιο καναμε πριν κατι μερες με εναν φιλο μου.Αλλα το 99% των σκρουτζομαγαζων δεν εχουν βιτρινα.Μπηκαμε στο μαγαζι ζητησαμε ενα συγκεκριμενο κινητο , που ειχε στο σαιτ ΜΙΑ συγκεκριμενη τιμη.

Οταν ζητησαμε τιμολογιο μας ειπε οτι η τιμη στο σαιτ ειναι η WEB τιμη , το σαιτ δεν εχει δυνατοτητα να κοψει τιμολογιο , αρα μιας και ειμαστε στο μαγαζι , ισχυει η ΤΙΜΗ ΜΑΓΑΖΙΟΥ , που προφανως δεν αναφεροταν στο σαιτ , οποτε το τιμολογιο θα κοπει βασει της τιμης καταστηματος.

Στην ουσια :

1. Λεγανε για MIA τιμη στο σαιτ για να σε παρασυρουν να αγορασεις απο αυτους..οταν θα σου σκαγανε την δευτερη τιμη μπορει να ελεγε καποιος , νταξ δεν γαμιεται ηρθα που ηρθα στο μαγαζι...

2.Και δευτερη και τριτη τιμη να λεγανε στο σαιτ οπως οι αλλοι παλι παρανομο ειναι.

3.Τα μεγαλα καταστηματα οταν μιλανε για τιμη web/καταστηματος , αυτη καθαρα εχει να κανει απο που το παραγγελνεις..δεν διαφοροποιειται αν κοψεις αποδειξη ή τιμολογιο.Αρα αυτη η δικαιολογια στα σκρουτζομαγαζα ειναι απλα δικαιολογια για να δικαιολογησουν το "εξτραδακι" που βαζουν στην "τιμη τιμολογιου" γιατι χωρις φπα..δεν εχουν τι να φανε..τι να τσεπωσουν.

Επεξ/σία από mphxths
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, mphxths είπε

Αν δεις το ποστ μου στην προηγουμενη σελιδα , κατι τετοιο καναμε πριν κατι μερες με εναν φιλο μου.Αλλα το 99% των σκρουτζομαγαζων δεν εχουν βιτρινα.Μπηκαμε στο μαγαζι ζητησαμε ενα συγκεκριμενο κινητο , που ειχε στο σαιτ ΜΙΑ συγκεκριμενη τιμη.

[.............]

(έβαλα τις τελίτσες για να μην σπαμάρουμε τη σελίδα)

Πολλά καταστήματα γράφουν και τη διαδικασία για να κοπεί τιμολόγιο (βάσει της ΠΟΛ 1170) ακόμη και σε online παραγγελία (να στείλεις με μειλ τα απαραίτητα δικαιολογητικά εντός τριών ημερών κ.ο.κ.) αλλά και πάλι κατάλαβα οτι χρεώνουν την ειδική αυτή 3η τιμή.

Το ερώτημα όμως παραμένει. Έστω είδος που πουλάς εσύ 248 ευρώ. Αυτό είναι 200 καθαρή + 48 ευρώ ΦΠΑ. Όταν δίνεις "τιμή ΠΟΛ 1170" 225 ευρώ τότε 2 πράγματα μπορούν να συμβαίνουν καθώς εσύ πουλάς το ίδιο προϊόν σε δύο διαφορετικές τιμές (200 και 225) οπότε βγάζεις διαφορετικό κέρδος από το κάθε τεμάχιο. Είτε η τιμή 225 έχει ένα ανεξήγητο καπέλο 25 ευρώ είτε η τιμή 248 έχει μέσα της κάποια περίεργη.....άθροιση προσθετέων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, Abudi είπε

Είτε η τιμή 225 έχει ένα ανεξήγητο καπέλο 25 ευρώ

Το αυτο.Καπελο 25 ευρω.Μιας και η τιμη κανονικα ειναι μια..η καθαρη τιμη (+φπα) που στο παραδειγμα σου ειναι το 200. και ανελυσα πως το δικαιολογουν και γιατι το κανουν.

Γιατι τοσα χρονια απο ο,τι διαβαζω δεν απεδιδαν φπα.Τον τσεπωναν , οταν ερχοταν η ωρα της αποδοσης του , κλεινανε (λογιστικα) την εταιρια που μιλαμε για σκρουτζομαγαζο , μπορει ο αλλος να χει εναν χωρο 1χ1 με στοιβαγμενα πραματα και τιποτα αλλο , την ξανα-ανοιγαν υπο αλλη διευθυνση/επωνυμια και επαναλαμβανε το ιδιο κολπο.

Οταν στα συγκεκριμενα ειδη αντικειμενων δεν αποδιδει κανεις απο τους δυο εμπλεκομενους (αγοραστης-πωλητης) φπα...πλεον δεν υπαρχει λογος για αυτους να πουλανε τετοια ειδη..δεν υπαρχει φπα να φανε...αν κοπει αποδειξη , τσιμπανε οπως παντα τον φπα..αν δεν κοπει (κοπη τιμολογιου)..για ποιον λογο να ασχοληθουν.Οποτε κολανε το "ανεξηγητο καπελο" που λες..ετσι αντι να τσεπωσουν το φπα που πλεον για τα συγκεκριμενα ειδη δεν υπαρχει..τσεπωνουν το ανεξηγητο καπελο/εξτραδακι.Και μιλαμε για ειδη που κινουνται πολυ και σε "καλες" τιμες..δεν μιλαμε για καθαρες τιμες των 10-20ευρω..αλλα των 100-1000 ευρω...

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, petran91 είπε


Μα είναι θέμα νόμου ή κοινής αντίληψης;
Εγώ σε όλες μου τις αποδείξεις σε κινητά κοιτάω να έχει πάνω το IMEI. Και όσες είχα μέχρι τώρα το είχαν.
Αν δηλαδή μου κόψει ένας απόδειξη απο ταμειακή και λέει:
ΚΙΝΗΤΑ x1 400€
ΦΠΑ 100€
ΣΥΝΟΛΟ 500€

Εγώ πρέπει να την δεκτώ? Έχω την εντύπωση ότι αν το πάω αυτό το χαρτάκι σε σέρβις θα με διώξουν. :P

Δηλαδή αν πάρεις μια ηλεκτρική σκούπα ή μια τηλεόραση έχει η απόδειξη και το σειριακό αριθμό της συσκευής; Το σύνηθες είναι να αναγράφεται μόνο το μοντέλο.

 

Επεξ/σία από vali
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...

Μια απλη ερωτηση, μην ανοιγω νεο θεμα.

Το καθε σκρουτζομαγαζο, αν παω μεσω skroutz και καταληξω να ψωνισω απο το eshop ενος σκρουτζομαγαζου, μπορουν να δουν ή οχι, αν ειμαι εγγεγραμενος χρηστης στο skroutz;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ερωτηση μου ειχε την βασικη ιδεα ως background, οτι αλλιως ισως ενα σκρουτζομαγαζο εξυπηρετει εναν εγγεγραμενο πελατη στο σκρουτζ που πιθανως θα αφησει κριτικη/feedback, και πιθανως εναν αλλον που ειναι 'ανωνυμος' για το σκρουτζ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι παίζει με τα μαγαζιά του bestprice?

Κοίταγα κάποια iphone από το skrootz.

Μπαίνω τυχαία στο bestprice και βλέπω τα ίδια κινητά να είναι περίπου 100€ κάτω, σε τουλάχιστον δύο καταστήματα.

Τα καταστήματα που βγαίνουν πρώτα (και πιο φτηνά) είναι το Netmobile και Electrolleti.

Δεν δέχονται paypal αλλά δέχονται αντικαταβολή.

Υπάρχει κάτι ύποπτο σε αυτό και παίζει να παραλάβω πέτρα ή είναι οκ και είμαι υπερβολικά καχύποπτος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...