Προς το περιεχόμενο

Αυστραλία: Τέλος στα μετρητά για συναλλαγές άνω των 10.000 δολ.


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, fingolfingr είπε

Απλά από περιεργια (και χωρίς ίχνος ειρωνίας) πόσο γρήγορα θα το καταλαβεις αν στην κλεψουν; Πόσο ασφαλής νοιωθεις και με την καρτα; Και ρωτάω εχοντας στο μυαλό που ενα αρθρο που διαβασα πριν καιρό παρόμοιο με το παρακάτω.

https://medium.com/@Vasco_bags/how-money-can-be-stolen-from-contactless-rfid-and-nfc-cards-cd74fea192a6

Αν καποιος "αντιγραψει" την καρτα και αρχίσει να κανει αγορές με 25αρες χρεωσεις; Θα μου πείς μικρό το κακό συγκρητικά με το ρίσκο να κουβαλας μετρητά αλλα.... και πάλι ρίσκο είναι.

Η κάρτα είναι ευκολία για εμάς και ενα τρόπος για να βλέπει το κρατος πόσα χαλας (για πάταξη της φοροδιαφυγής κλπ). Αν όμως αυριο πχ καταργηθουν τα μετρητά θα γίνει χαμός. Και αυτό γιατί ενα μεγάλο κομματι του πληθυσμού μας δεν είναι τόσο εξοικειωμένο με την χρήση και χρησιμοποιούν την καρτα σαν ενα μέσο για να βγαλουν χρηματα από τα ΑΤΜ. Και όταν βγάζουν χρήματα ή χρησιμοποιούν την καρτα πατανε το pin ελευθερα και χωρίς φόβο, κανοντας τον εαυτό τους πιο ευκολη λεία.

Για να καταργηθεί το φυσικό χρήμα και να γυρίσουμε στο πλαστικό (αν ποτέ γίνει αυτό) θα πρεπει πρώτα να καταλαβουν όλοι του κινδύνους και να μαθουν να το χρησιμοποιούν σωστά. Και αυτό θελει πολύ χρόνο.

Το καταλαβαίνω αμέσως γιατί το έχω μαζί με το κινητό μου στη θήκη. Έχω και ebanking που βλέπω συχνά τις κινήσεις. Με μετρητά νιώθω πιο ανασφαλής αν στην πέσουν πάει τα έχασες. Ενώ με την κάρτα θα τους πεις πάρτε την κάρτα και βάλτε την εκεί που ξέρετε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 108
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 λεπτά πριν, Heybro είπε

Το καταλαβαίνω αμέσως γιατί το έχω μαζί με το κινητό μου στη θήκη. Έχω και ebanking που βλέπω συχνά τις κινήσεις. Με μετρητά νιώθω πιο ανασφαλής αν στην πέσουν πάει τα έχασες. Ενώ με την κάρτα θα τους πεις πάρτε την κάρτα και βάλτε την εκεί που ξέρετε. 

Καλα αν μου την πέσουν το τελευταιο που θα σκεφτομαι θα είναι τα μετρητά. Πιο πολύ θα με νοιαζει το κινητό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, fingolfingr είπε

Καλα αν μου την πέσουν το τελευταιο που θα σκεφτομαι θα είναι τα μετρητά. Πιο πολύ θα με νοιαζει το κινητό.

Δεν θα έλεγα όχι εσκεμμένα δεν το έγραψα απλά έπιασες το σκεπτικό μου. Με την κάρτα ούτε χρειάζεται να μετράω ρέστα κτλ τίποτα. Συν με της εθνικής με το go4more κάθε χρόνο έχω 200 ευρώ επιστροφή κοντά. Και σκέφτομαι και για prepaid cosmote να περνω καμιά 100gb το χρόνο δωρεάν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Heybro είπε

Εισαι κατα για αυτο που ειπες παραπανω? Οτι δηλαδη μονο το μετρητο σου ανηκει ενω οτι εχεις στην τραπεζα δεν ειναι δικο σου?

Πού ήσουν όταν έγιναν τα capital controls ένώ ταυτόχρονα συζητούσαν σοβαρά για κούρεμα καταθέσεων και παράλληλο νόμισμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Fubar.gr είπε

Πού ήσουν όταν έγιναν τα capital controls ένώ ταυτόχρονα συζητούσαν σοβαρά για κούρεμα καταθέσεων και παράλληλο νόμισμα?

Εδώ ήμουν αλλά επειδή δούλευα μόνο κάρτα δεν με δημιούργησε πρόβλημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Heybro είπε

Εδώ ήμουν αλλά επειδή δούλευα μόνο κάρτα δεν με δημιούργησε πρόβλημα. 

Καλά,άμα έπεφτε κούρεμα θα σε ένοιαζε και ας δούλευες και με μπανανόφλουδες.

Καλή πρακτική το να υπάρχει όριο,αλλά όχι και πλήρης κατάργηση των μετρητών.

Δεν είναι όλοι 30-50 χρονών στην χώρα μας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Heybro είπε

Εδώ ήμουν αλλά επειδή δούλευα μόνο κάρτα δεν με δημιούργησε πρόβλημα. 

Αν όμως γινόταν το κούρεμα θα σε επηρρέαζε πιό πολυ απο κάποιον που έχει συνδυασμό μετρητών + λεφτά στην τράπεζα.

Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι οτι το ψηφιακό χρήμα δέν είναι χωρίς τους κινδύνους του. Με το να βάζεις όλα τα αβγά στο ίδιο καλάθι έχεις μεγάλη έκθεση σε κίνδυνο.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/5/2018 στις 2:38 ΜΜ, Anaisthitos είπε

"there is no good without evil" που λενε και στο χωριο μου, με αλλα λογια δεν μπορεις να τα ελεγχεις ολα και ολοι να ειναι νομοταγεις

Και όμως πάντα υπάρχει και θα υπάρχει αιώνια κυρίαρχο το καλό με νεκρό το κακό!

Όσα (πολλά) χρόνια και να περάσουν έρχεται η στιγμή της δικαίωσης που (θα) κυριαρχεί αιωνίως το καλό και αμέσως (θα) νεκρώνεται και (θα) εκμηδενίζεται παντελώς το κακό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, O.k.Man Power up είπε

Και όμως πάντα υπάρχει και θα υπάρχει αιώνια κυρίαρχο το καλό με νεκρό το κακό!

Όσα (πολλά) χρόνια και να περάσουν έρχεται η στιγμή της δικαίωσης που (θα) κυριαρχεί αιωνίως το καλό και αμέσως (θα) νεκρώνεται και (θα) εκμηδενίζεται παντελώς το κακό.

Πατέρα Παϊσιε εσύ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 14/5/2018 στις 2:09 ΜΜ, Captain Falafel είπε

Καπως ετσι καταπολεμας την μαυρη οικονομια οχι με ευχολογια οπως στο ελλαντα.

Ιδίως τα ευχολόγια των πωλητικών .... εεεε! των πολιτικών στο Ελλάντα είναι τα μόνα και τα "καλύτερα" για εξαπάτηση και μαύρης οικονομίας !

37 λεπτά πριν, Chrysostomos είπε

Χρυσόστομος ναι,Ιωάννης όχι...

Μόνον κατ' όνομα! Γιατί άλλος έχει το όνομα (Χρυσόστομος) και άλλος τη χάρη...!

37 λεπτά πριν, Chrysostomos είπε

Χρυσόστομος ναι,Ιωάννης όχι...

Στο σχολείο μας (για λόγους ευνόητους δεν αναφέρω) είχαμε για πρόεδρο του 15μελους του Λυκείου, έναν με το όνομα "Λεωνίδας", και τον έπιασε ο Λυκειάρχης να κλέβει το ταμείο του 15μελούς. Και μας λέει ο Λυκειάρχης με ειρωνεία και στόμφο: "Να τον χαίρεστε τον πρόεδρό σας...!!!" Ήταν πολύ τυχεράκιας που δεν κάλεσε την αστυνομία.
Κρίμας το όνομα! Τι και αν τον λέγανε "Λεωνίδα"... Άλλος έχει το όνομα και άλλος την χάρη σου λέω...!

Επεξ/σία από O.k.Man Power up
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Heybro είπε

Το καταλαβαίνω αμέσως γιατί το έχω μαζί με το κινητό μου στη θήκη. Έχω και ebanking που βλέπω συχνά τις κινήσεις. Με μετρητά νιώθω πιο ανασφαλής αν στην πέσουν πάει τα έχασες. Ενώ με την κάρτα θα τους πεις πάρτε την κάρτα και βάλτε την εκεί που ξέρετε. 

Θα σε πάνε με το ζόρι στο κοντινότερο ATM και θα σου πάρουν ακόμα περισσότερα μην ανησυχείς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Chrysostomos είπε

Καλά,άμα έπεφτε κούρεμα θα σε ένοιαζε και ας δούλευες και με μπανανόφλουδες.

Καλή πρακτική το να υπάρχει όριο,αλλά όχι και πλήρης κατάργηση των μετρητών.

Δεν είναι όλοι 30-50 χρονών στην χώρα μας.

 

5 ώρες πριν, Fubar.gr είπε

Αν όμως γινόταν το κούρεμα θα σε επηρρέαζε πιό πολυ απο κάποιον που έχει συνδυασμό μετρητών + λεφτά στην τράπεζα.

Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι οτι το ψηφιακό χρήμα δέν είναι χωρίς τους κινδύνους του. Με το να βάζεις όλα τα αβγά στο ίδιο καλάθι έχεις μεγάλη έκθεση σε κίνδυνο.

Όλα εγκυμονούν κινδύνους. Ο καθένας τα ζυγίζει και πράττει ανάλογα. Μετρητο ούτε να βλέπω δεν θέλω γιατί εξαιτίας του υπάρχει όλη η φοροδιαφυγή στην Ελλάδα. Αν όλοι υποχρεούνταν να δουλέψουν κάρτες όλα θα φαίνονταν και κανείς δεν θα έκλεβε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...