Προς το περιεχόμενο

Απογορευση εγχείρησης σε άτομα με ψυχικά πρόβληματα


Anorymous

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, xgol είπε

Ο Ιατρός σου έχει δίκιο, αν και θα έπρεπε να σου το εξηγήσει εκτενέστερα.

Έχεις πολλά παραπάνω κιλά. 

Ποιές είναι οι προσδοκίες σου απο το χειρουργείο?

Όχι, δεν έχεις καταλάβει τίποτα.

η προσδοκια μου ειναι να αδυνατισω για αυτο θα κανω την επεμβαση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Anorymous είπε

η προσδοκια μου ειναι να αδυνατισω για αυτο θα κανω την επεμβαση

Δυστυχώς πας στο τελευταίο βήμα, ενώ έχεις παραλείψει όλα τα προηγούμενα.

Η νοσογόνος παχυσαρκία είναι ένα πολυπαραγοντικό νόσημα που δεν αντιμετωπίζεται εύκολα. 

Το όφελος του ασθενούς, εν προκειμένω το δικό σου, είναι να αντιμετωπιστεί πρωτίστως η κύρια αιτία της νοσογόνου παχυσαρκίας. 

Αντιμετωπίζεις πρόβλημα με κατάθλιψη ή με κάποια αγχώδη διαταραχή?

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, xgol είπε

Δυστυχώς πας στο τελευταίο βήμα, ενώ έχεις παραλείψει όλα τα προηγούμενα.

Η νοσογόνος παχυσαρκία είναι ένα πολυπαραγοντικό νόσημα που δεν αντιμετωπίζεται εύκολα. 

Το όφελος του ασθενούς, εν προκειμένω το δικό σου, είναι να αντιμετωπιστεί πρωτίστως η κύρια αιτία της νοσογόνου παχυσαρκίας. 

Αντιμετωπίζεις πρόβλημα με κατάθλιψη ή με κάποια αγχώδη διαταραχή?

προσφατα ανακαλυψα οτι εχω ιδεαψυχαναγκασμους, δεν νομιζω ομως να φταιει κατι το ψυχολογικο γενικα μου αρεσει το φαι και με τα χρονια απεκτησα τα κιλα που εχω

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, lek88 είπε

Εντελώς παράλογο αυτό!!! Μόνο για αλλαγή φύλου ζητάνε χαρτί και εξέταση απο ψυχίατρο. 

Με τον Ηλία που έγραψε πάνω απο σένα, δε θα ασχοληθώ. Αλλά εσύ, που είσαι αρκετό καιρό στο φόρουμ και έχεις δει πολλές παρόμοιες συζητήσεις, θα πρεπε να εκφράζεσαι πιο προσεκτικά για θέματα που δε γνωρίζεις.

2 λεπτά πριν, Anorymous είπε

προσφατα ανακαλυψα οτι εχω ιδεαψυχαναγκασμους, δεν νομιζω ομως να φταιει κατι το ψυχολογικο γενικα μου αρεσει το φαι και με τα χρονια απεκτησα τα κιλα που εχω

Προφανώς δε μπορείς να κάνεις διάγνωση αν φταίει ή όχι, ούτε εγώ μπορώ, δεν είμαστε ψυχίατροι.

Τι προσπάθειες κάνεις για να αδυνατίσεις?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, xgol είπε

Με τον Ηλία που έγραψε πάνω απο σένα, δε θα ασχοληθώ. Αλλά εσύ, που είσαι αρκετό καιρό στο φόρουμ και έχεις δει πολλές παρόμοιες συζητήσεις, θα πρεπε να εκφράζεσαι πιο προσεκτικά για θέματα που δε γνωρίζεις.

Προφανώς δε μπορείς να κάνεις διάγνωση αν φταίει ή όχι, ούτε εγώ μπορώ, δεν είμαστε ψυχίατροι.

Τι προσπάθειες κάνεις για να αδυνατίσεις?

μεχρι πριν λιγο καιρο τιποτα γιατι δεν με ενοιαζε τωρα πλεον που εγω κλαποια θεμματα υγειας εχω ξεκινησει διαιτα τα κιλα ομως ειναι πολλα για αυτο σκεφτομαι σοβαρα την επεμβαση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Anorymous είπε

Καλησπέρα σκεφτόμουν να κάνω μία επέμβαση μετά το καλοκαίρι και μου είπε ο γιατρός ότι εκτός από της κλασικές εξετάσεις πρέπει να τού πάω καί χαρτί ψυχιάτρου.


Όταν τόν ρώτησα γιατί αυτό μου λέει βάση νόμου απαγορεύεται νά γίνει επέμβαση σε άτομα με ψυχικά νοσήματα, ξέρετε κάτι τέτοιο εγώ πρώτη φορά το ακούω.

Σύμφωνα με αυτά που πρώτο έγραψες συνάγεται το συμπέρασμα ότι ο εν λόγω γιατρός διαπίστωσε ότι υπάρχει ψυχιατρικό θέμα. Αν είναι έτσι , πολύ καλά σε καθοδήγησε να συζητήσεις πρώτα το πρόβλημα σου με ειδικό και μετά να προχωρήσεις σε οποία χειρουργική επέμβαση.  Αν υπάρχει άλλο πρόβλημα μπορεί να κανείς μια επέμβαση και σε ένα χρόνο να βρεθείς στην ίδια κατάσταση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς πρέπει να αλλάξεις το σκεπτικό σου.

Υπάρχει τεράστιες πιθανότητες κάνοντας το χ/ο να μην ωφεληθείς στο ελάχιστο μακροπρόθεσμα, να ξαναπάρεις δηλαδή τα κιλά που θα χάσεις σε πρώτο χρόνο, και να υποφέρεις απο όλες τις μακροχρόνιες επιπλοκές ενός τέτοιου χειρουργείου, π.χ. δυσαπορρόφηση κ.α.

Ψυχίατρος και διατροφολόγος σε πρώτη φάση - και θα μ' ευγνωμονείς. Εύκολες λύσεις σε τέτοια θέματα δεν υπάρχουν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν ήμουν  31 χρόνων από 76 κιλά πήγα στα 63 μέσα σε 6 μήνες με απλή δίαιτα. Τώρα που πούρεψα βέβαια τα ξαναπήρα. :DΑν δεν υφίσταται άλλο παθολογικό πρόβλημα και είσαι νέος τα κιλά φεύγουν εύκολα . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, HALF EVIL είπε

Σύμφωνα με αυτά που πρώτο έγραψες συνάγεται το συμπέρασμα ότι ο εν λόγω γιατρός διαπίστωσε ότι υπάρχει ψυχιατρικό θέμα. Αν είναι έτσι , πολύ καλά σε καθοδήγησε να συζητήσεις πρώτα το πρόβλημα σου με ειδικό και μετά να προχωρήσεις σε οποία χειρουργική επέμβαση.  Αν υπάρχει άλλο πρόβλημα μπορεί να κανείς μια επέμβαση και σε ένα χρόνο να βρεθείς στην ίδια κατάσταση. 

δεν διαπιστωσε καποιο προβλημα ειναι η στανταρ διαδηκασια θελε μελετη υπνου, καρδιογραφημα, αιματολογικες, ελεγχο θηροειδη και βεβαιωση απο ψυχιατρο

16 λεπτά πριν, xgol είπε

Δυστυχώς πρέπει να αλλάξεις το σκεπτικό σου.

Υπάρχει τεράστιες πιθανότητες κάνοντας το χ/ο να μην ωφεληθείς στο ελάχιστο μακροπρόθεσμα, να ξαναπάρεις δηλαδή τα κιλά που θα χάσεις σε πρώτο χρόνο, και να υποφέρεις απο όλες τις μακροχρόνιες επιπλοκές ενός τέτοιου χειρουργείου, π.χ. δυσαπορρόφηση κ.α.

Ψυχίατρος και διατροφολόγος σε πρώτη φάση - και θα μ' ευγνωμονείς. Εύκολες λύσεις σε τέτοια θέματα δεν υπάρχουν.

η λογικη λεει οτι εφοσον χασω τα περιτα κιλα θα προσεχω να μην τα ξαναπαρω για δυο λογους θα μου αρεσει που θα ειμαι αδυνατος και δευτερον θα σκεφτομαι οτι εκανα ολοκληρο χειρουργειο και δεν πρεπει να παει στραφι

10 λεπτά πριν, HALF EVIL είπε

Όταν ήμουν  31 χρόνων από 76 κιλά πήγα στα 63 μέσα σε 6 μήνες με απλή δίαιτα. Τώρα που πούρεψα βέβαια τα ξαναπήρα. :DΑν δεν υφίσταται άλλο παθολογικό πρόβλημα και είσαι νέος τα κιλά φεύγουν εύκολα . 

ευκολα φευγον αλλα πιο ευκολα ερχονται :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη προτιμας να κανεις ενα χειρουργειο με ολες τις επιπτωσεις που μπορει να εχει, παρα να ακολουθησεις μια διατροφη και σιγα σιγα να χασεις κιλα? .. speechless :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Fir3fly είπε

Δηλαδη προτιμας να κανεις ενα χειρουργειο με ολες τις επιπτωσεις που μπορει να εχει, παρα να ακολουθησεις μια διατροφη και σιγα σιγα να χασεις κιλα? .. speechless :P

Και ελαφρυα ασκηση συστηματικα σε καθημερινη βαση αν το επιτρεπει ο γιατρος, θα προσθετα...περπατημα τρεξιματακι κολυμπι ποδηλατο ειτε κανονικα ειτε σε οργανα. Η ασκηση σε αποσπα απο τη σκεψη του φαγητου, σου δημιουργει χαρα και μετα εχεις συγκρατημενη ορεξη ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Fir3fly είπε

Δηλαδη προτιμας να κανεις ενα χειρουργειο με ολες τις επιπτωσεις που μπορει να εχει, παρα να ακολουθησεις μια διατροφη και σιγα σιγα να χασεις κιλα? .. speechless :P

 

οταν θα πρεπει να εισαι 1.5 με δυο χρονια σε διαιτα και εισαι ευπηρεπης και αδυναμος χαρακτηρας τοτε ναι προτιμο την επεμβαση γιατι και να θελω να φαω δεν θα μπορω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Anorymous είπε

οταν θα πρεπει να εισαι 1.5 με δυο χρονια σε διαιτα και εισαι ευπηρεπης και αδυναμος χαρακτηρας τοτε ναι προτιμο την επεμβαση γιατι και να θελω να φαω δεν θα μπορω

 

Καθε εγχειρηση εχει τους κινδυνους της. Μην κανεις μια εγχειρηση τοσο απερισκεπτα απλα για να χασεις κιλα. Τεσπα αυτη ειναι η γνωμη μου....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 minutes ago, Fir3fly said:

Δηλαδη προτιμας να κανεις ενα χειρουργειο με ολες τις επιπτωσεις που μπορει να εχει, παρα να ακολουθησεις μια διατροφη και σιγα σιγα να χασεις κιλα? .. speechless :P

Οταν μιλαμε για ακραιο σωματικο βαρος με BMI πανω απο 40-45 εχει φανει οτι η διαιτα ακομα και με διαιτολογο εχει αισθητα χειροτερα αποτελεσματα στην απωλεια βαρους και στη διατηρηση του σε σχεση με ενα γαστρικο bypass. Δε λεω οτι δεν εχει επιπλοκες το χειρουργειο, καθε αλλο, ειναι μεγαλο χειρουργειο με σοβαρες επιπλοκες. Αλλα μιλαμε για θεμα υγειας που χρειαζεται 30-40% απωλεια σωματικου βαρους και οχι απωλεια 5-10 κιλων για αισθητικους λογους.

Επεξ/σία από doctorkostis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...