Προς το περιεχόμενο

Απογορευση εγχείρησης σε άτομα με ψυχικά πρόβληματα


Anorymous

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 42
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

45 λεπτά πριν, doctorkostis είπε

Οταν μιλαμε για ακραιο σωματικο βαρος με BMI πανω απο 40-45 εχει φανει οτι η διαιτα ακομα και με διαιτολογο εχει αισθητα χειροτερα αποτελεσματα στην απωλεια βαρους και στη διατηρηση του σε σχεση με ενα γαστρικο bypass. Δε λεω οτι δεν εχει επιπλοκες το χειρουργειο, καθε αλλο, ειναι μεγαλο χειρουργειο με σοβαρες επιπλοκες. Αλλα μιλαμε για θεμα υγειας που χρειαζεται 30-40% απωλεια σωματικου βαρους και οχι απωλεια 5-10 κιλων για αισθητικους λογους.

Αυτο ειναι 100% σωστό αλλά αν δεν υπαρχει κατάλληλη εκπαιδευση του ασθενούς και αν δεν αποδειξει οτι μπορει να αλλαξει συνήθειες και να προσέχει τη δίαιτα του (και φυσικα ο λογος για τα κιλα δεν ειναι μια ψυχιατρική παθηση π.χ. καταθλιψη που εχει παραμεινει αδιαγνωστη) δεν εχει κανενα νοημα το χειρουργείο. Θα παρει τα κιλά και θα επιδεινωσει το οποιο πρόβλημα και θα χει και ολες τις μόνιμες παρενεργειες (οχι κατ'αναγκη επιπλοκες) του χ/ου. 

Το "θελω να κανω χειρουργείο και μετα θα κανω διατροφή γιατί θα σκεφτομαι ποσα περασα" είναι καταστρεπτικη λογική. 

Βεβαια σε bmi 40+ σαφως και δεν αρκεί μονο η διαιτα σε διαιτολογο.

Αλλα ειναι η βάση. 

12 λεπτά πριν, idomeneas7 είπε

Λεφτά για τις πλαστικές στο δέρμα που θα κρέμεται έχεις?

Αυτο τι σημαινει?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, doctorkostis είπε

Οταν μιλαμε για ακραιο σωματικο βαρος με BMI πανω απο 40-45 εχει φανει οτι η διαιτα ακομα και με διαιτολογο εχει αισθητα χειροτερα αποτελεσματα στην απωλεια βαρους και στη διατηρηση του σε σχεση με ενα γαστρικο bypass

Φαντάζομαι τα χειρότερα αποτέλεσμα αφορούν στη διατηρηση. 

Ο φίλος παραπάνω σαφώς κ δεν είναι συνειδητοποιημενος ως προς την απώλεια των κιλών. 

Με μια σωστή διατροφή και όχι δίαιτα κ συστηματική ήπια άσκηση στη αρχή θα δει εξαιρετικά αποτέλεσματα σε σύντομο χρονικό διάστημα. 

Από την άλλη αν δεν είναι διατεθειμένος να αλλάξει τρόπο ζωής τοτε δυστυχώς το χειρουργείο είναι η λύση. 

@Anorymous χωρίς να θέλω να γίνω αδιάκριτος για τι βάρος μιλάμε; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, bill999r είπε

Φαντάζομαι τα χειρότερα αποτέλεσμα αφορούν στη διατηρηση. 

Ο φίλος παραπάνω σαφώς κ δεν είναι συνειδητοποιημενος ως προς την απώλεια των κιλών. 

Με μια σωστή διατροφή και όχι δίαιτα κ συστηματική ήπια άσκηση στη αρχή θα δει εξαιρετικά αποτέλεσματα σε σύντομο χρονικό διάστημα. 

Από την άλλη αν δεν είναι διατεθειμένος να αλλάξει τρόπο ζωής τοτε δυστυχώς το χειρουργείο είναι η λύση. 

@Anorymous χωρίς να θέλω να γίνω αδιάκριτος για τι βάρος μιλάμε; 

Οχι μονο.

 Άτομα με τετοιο bmi συνηθως δε μπορουν να χασουν τοσο κιλά με τη διαιτα ή δε μπορούν να τα διατηρήσουν. Αλλά ενδεχομενως και ο κινδυνος καρδιαγγειακων συμβαματων στον χρονο που θα χρειαστει για την απωλεια κιλων με τη διαιτα, να είναι μεγαλυτερος απο τους κινδυνους του χειρουργειου.

Επεξ/σία από xgol
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει δεν νομίζω ότι ο φίλος ανήκει στη συγκεκριμένη κατηγορία κ χώρις να γνωρίζω το ιατρικό ιστορικό του υποθέτω πως δεν ανήκει σε ομάδες υψηλού κινδύνου όσον αφορά καρδιολογικα προβλήματα κτλ. Επειδή έχω δει περιπτώσεις απώλειας πολλών κιλών αποκλειστικά κ μόνο με διατροφή - άσκηση αλλά κ περιπτώσεις χειρουργικής αντιμετώπισης θεωρώ πως όλα είναι θέμα αποδοχής - θέλησης. 

Βέβαια κ στις δύο περιπτώσεις(απώλειας πολλών κιλών)  ακολουθεί κ κοιλιοπλαστικη ( δεύτερο χειρουργείο για ασθενή με bypass)  για αισθητικούς λόγους. 

@idomeneas7 σε αυτή την περίπτωση στο δημόσιο νοσοκομείο δεν θα του ζητήσουν λεφτά για κοιλιοπλαστικη... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, bill999r είπε

Φαντάζομαι τα χειρότερα αποτέλεσμα αφορούν στη διατηρηση. 

Ο φίλος παραπάνω σαφώς κ δεν είναι συνειδητοποιημενος ως προς την απώλεια των κιλών. 

Με μια σωστή διατροφή και όχι δίαιτα κ συστηματική ήπια άσκηση στη αρχή θα δει εξαιρετικά αποτέλεσματα σε σύντομο χρονικό διάστημα. 

Από την άλλη αν δεν είναι διατεθειμένος να αλλάξει τρόπο ζωής τοτε δυστυχώς το χειρουργείο είναι η λύση. 

@Anorymous χωρίς να θέλω να γίνω αδιάκριτος για τι βάρος μιλάμε; 

160+

43 λεπτά πριν, xgol είπε

Αυτο ειναι 100% σωστό αλλά αν δεν υπαρχει κατάλληλη εκπαιδευση του ασθενούς και αν δεν αποδειξει οτι μπορει να αλλαξει συνήθειες και να προσέχει τη δίαιτα του (και φυσικα ο λογος για τα κιλα δεν ειναι μια ψυχιατρική παθηση π.χ. καταθλιψη που εχει παραμεινει αδιαγνωστη) δεν εχει κανενα νοημα το χειρουργείο. Θα παρει τα κιλά και θα επιδεινωσει το οποιο πρόβλημα και θα χει και ολες τις μόνιμες παρενεργειες (οχι κατ'αναγκη επιπλοκες) του χ/ου. 

Το "θελω να κανω χειρουργείο και μετα θα κανω διατροφή γιατί θα σκεφτομαι ποσα περασα" είναι καταστρεπτικη λογική. 

Βεβαια σε bmi 40+ σαφως και δεν αρκεί μονο η διαιτα σε διαιτολογο.

Αλλα ειναι η βάση. 

Αυτο τι σημαινει?

κοια η βαριατρικη συνδιαζει διαιτολογο, ψυχολογο και τον γιατρο που θα σου κανει την επεμβαση σε μια ομαδα οποτε θα εχω συνεργασια και με τους 3, το σκεπτικο μου ειναι να χασω 20-25 κιλα με διαιτα που το θεωρω εφικτο στοχο σε σχεση με τα 60-70 κιλα και τα επομενα να τα χασω μεσω της επεμβασης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
7 ώρες πριν, Anorymous είπε

πρέπει να τού πάω καί χαρτί ψυχιάτρου.


Όταν τόν ρώτησα γιατί αυτό μου λέει βάση νόμου απαγορεύεται νά γίνει επέμβαση σε άτομα με ψυχικά νοσήματα, ξέρετε κάτι τέτοιο εγώ πρώτη φορά το ακούω.

Τρολιά μου ακούγεται. Ρώτα κανέναν άλλον γιατρό-χειρούργο μήπως όντως έτσι είναι

@doctorkostis please βοήθα για να μου λυθεί η απορία!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Anorymous είπε

προσφατα ανακαλυψα οτι εχω ιδεαψυχαναγκασμους, δεν νομιζω ομως να φταιει κατι το ψυχολογικο γενικα μου αρεσει το φαι και με τα χρονια απεκτησα τα κιλα που εχω

τι εννοεις? οι ιδεοψυχαναγκασμοι οπως τους λες η μαλλον η ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη οπως λεγεται ειναι ακρως και κατα φυσιν ψυχοπαθολογικη. λες να οφειλεται στο νεφρο σου η στα τραυματα και τα βιωματα? εγω θα ελεγα να πας στο 18 ανω στο τμημα για τις διατροφικες διαταραχες να κανεις ψυχοθεραπεια γιατι απ οτι καταλαβαινω παχαινεις επειδη ττρως λογω ψυχοπαθολογιας. ξεσπας εκει. και μην ντρεπεσαι γι αυτο. ο καθενας το ριχνει καπου εσενα σου ετυχε αυτο. εχουν αρτιο τμημα και ειναι πολυ καλοι ανθρωποι. θα σε βοηθησουν πραγματικα. καλη τυχη σου ευχομαι και να παρεις την σωστη αποφαση. εγω επερνα ναρκωτικα και πηγα στο αναλογο τμημα που εχουν και με βοηθησαν.

Επεξ/σία από razorblade334
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, triapoulakiakathontan said:

Τρολιά μου ακούγεται. Ρώτα κανέναν άλλον γιατρό-χειρούργο μήπως όντως έτσι είναι

@doctorkostis please βοήθα για να μου λυθεί η απορία!

Copy-paste, προϋποθεσεις πριν το χειρουργειο.

A team of health professionals — usually including a doctor, dietitian, psychologist and surgeon — evaluate whether gastric bypass or one of the other forms of weight-loss surgery is appropriate for you. This evaluation generally determines if the health benefits of the surgery outweigh the potentially serious risks, and if you're medically ready to undergo the procedure.

The evaluation also determines if you're psychologically ready to undergo weight-loss surgery. The procedure may increase certain risks in people with existing mental health conditions that aren't effectively managed.
 
Δεν ειναι αντενδειξη, αλλα θελει σωστη προεγχειρητικη εκτιμηση και παρακολουθηση στη συνεχεια.
Α, by the way, δεν ειμαι χειρουργος, guidelines κοιταζω.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, razorblade334 είπε

τι εννοεις? οι ιδεοψυχαναγκασμοι οπως τους λες η μαλλον η ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη οπως λεγεται ειναι ακρως και κατα φυσιν ψυχοπαθολογικη. λες να οφειλεται στο νεφρο σου η στα τραυματα και τα βιωματα? εγω θα ελεγα να πας στο 18 ανω στο τμημα για τις διατροφικες διαταραχες να κανεις ψυχοθεραπεια γιατι απ οτι καταλαβαινω παχαινεις επειδη ττρως λογω ψυχοπαθολογιας. ξεσπας εκει. και μην ντρεπεσαι γι αυτο. ο καθενας το ριχνει καπου εσενα σου ετυχε αυτο. εχουν αρτιο τμημα και ειναι πολυ καλοι ανθρωποι. θα σε βοηθησουν πραγματικα. καλη τυχη σου ευχομαι και να παρεις την σωστη αποφαση. εγω επερνα ναρκωτικα και πηγα στο αναλογο τμημα που εχουν και με βοηθησαν.

ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη οπως ειπες, το πρωτο που κοιταξα ηταν μην εχω διαταραχη προληψεις της τροφης και συγκεκριμενα επεισοδιακη πολυφαγια ο ψυχιατρος ομως μου ειπε οτι δεν εχω κατι τετοιο οποτε μετα απο ψαξιμο ειδα οτι εχω ψυχαναγκασμους.

δεν νομιζω να οφειλετε στο ψυχολογικο για παντα ημουν χοντρος και μου αρεσε το φαι ενω τους ψυχαναγκασμους τους εχω τα τελευταια 5-6 χρονια μετα απο το θανοτο το γονιων μου και την οικονομικη αβεβαιωτητα που περασα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/5/2018 στις 12:22 ΠΜ, Anorymous είπε

ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη οπως ειπες, το πρωτο που κοιταξα ηταν μην εχω διαταραχη προληψεις της τροφης και συγκεκριμενα επεισοδιακη πολυφαγια ο ψυχιατρος ομως μου ειπε οτι δεν εχω κατι τετοιο οποτε μετα απο ψαξιμο ειδα οτι εχω ψυχαναγκασμους.

δεν νομιζω να οφειλετε στο ψυχολογικο για παντα ημουν χοντρος και μου αρεσε το φαι ενω τους ψυχαναγκασμους τους εχω τα τελευταια 5-6 χρονια μετα απο το θανοτο το γονιων μου και την οικονομικη αβεβαιωτητα που περασα.

θα σε τρελλανω λιγο με αυτο που θα σου πω. ολα απ το ψυχολογικο ξεκινουν ακομα κι αν δειχνουν πως εχουν να κανουν με το σωμα. με το φαγητο προσπαθεις να γεμισεις ενα κενο. ενα κενο που εαν το εντοπισεις και το επεξεργαστεις και το δουλεψεις δεν θα χρειαζεται πια γεμισμα. γι αυτο τον λογο σου προτεινα να πας στο 18 ανω στο τμημα διατροφικων διαταραχων. δεν το λεω υποτιμητικα . ειναι απλα αλλη μια αναγκη. ειναι στην οδο βουτναζου στην λ. αλεξανδρας διπλα απ το εστιατοριο αγορα. κανε μια βολιδοακοπιση. δεν εχεις κατι να χασεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, razorblade334 είπε

θα σε τρελλανω λιγο με αυτο που θα σου πω. ολα απ το ψυχολογικο ξεκινουν ακομα κι αν δειχνουν πως εχουν να κανουν με το σωμα. με το φαγητο προσπαθεις να γεμισεις ενα κενο. ενα κενο που εαν το εντοπισεις και το επεξεργαστεις και το δουλεψεις δεν θα χρειαζεται πια γεμισμα. γι αυτο τον λογο σου προτεινα να πας στο 18 ανω στο τμημα διατροφικων διαταραχων. δεν το λεω υποτιμητικα . ειναι απλα αλλη μια αναγκη. ειναι στην οδο βουτναζου στην λ. αλεξανδρας διπλα απ το εστιατοριο αγορα. κανε μια βολιδοακοπιση. δεν εχεις κατι να χασεις.

φιλε μου σε ευχαριστω για τις συμβουλες σου δεν διαφωνω με αυτα που λες αλλα ο γιατρος μου ειπε οτι δεν ειναι διαταραχη προληψεις τροφης , ζητησα να με δει ψυχιατρος απο την ανασα που ειναι ειδικοι σε αυτα αλλα με εγραψαν κανονικα.

τωρα παω σε εναν ψυχολογο στο δαφνη εχει εξωτερικα ιατρεια στον κεραμεικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...