Προς το περιεχόμενο

Εσείς τι ακούτε, Yanny ή Laurel;


aekoupoli

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια εγω χθες ολη μερα ακουγα Laurel σημερα ακουω μονο Υanny,μπορει καποιος να το εξηγησει με απλα λογια?Επισης πειτε και εσεις τι ακουτε?

 

Βαζω και 2 βιντεο απο youtube που εξηγουν καποια πραματα

 

 

Επεξ/σία από aekoupoli
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγω χθες laurel ακουγα,σημερα μονο yanni,ανεβασα και  2 βιντεακια που εξηγουν πανω κατω τι παιζει με συχνοτητες κτλ,παντως εχει γινει χαμος με την συγκεκριμενη ηχητικη παραισθηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, haris_216 είπε

Κι εγώ Laurel.

Είναι σοβαρό γιατρέ μου;   :)

Μάλλον είναι σοβαρό τελικά αφού μία από τις ερμηνείες που δόθηκαν είναι ότι το Laurel ακούγεται σε πιο χαμηλές συχνότητες κι επειδή οι πιο μεγάλοι άνθρωποι :angry: χάνουν την ακουστική τους ευασθησία με τα χρόνια στις υψηλές, τείνουν να ακούν το Laurel

(φτου, πάλι καρφωθήκαμε ηλικιακά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλιωσε ηδη αυτο!

Τωρα εμφανιστηκε το παρακατω

http://digg.com/2018/brainstorm-or-green-needle

Στο yanny/laurel παιζει μεγαλο ρολο το αν το ακους απο ηχεια (ειδικα φθηνα/κακης ποιοτητας) η ακουστικα. Με (καλα) ακουστικα ακουω laurel, με ηχεια yanny.

Στο δευτερο ακουω ειτε το ενα ειτε το αλλο (brainstorm/green needle) αναλογα με το ποιο σκεφτομαι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω που το εκανα απο το κινητο μου μπροστα σε 5 ατομα οι δυο ακουγαμε laurel και οι 3 yanny.Παντως το περιεργο ειναι οτι εχω ακουσει και τα 2 κ εχουν και διαφορετικη φωνη layrel με yanny.Μαλλον θελω ωριλα :P :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω παλι που ακουω τη λεξη "Moral", πρεπει να κανω επίσκεψη σε ορλ ή σε ψυχολογο ;

υποψιν: μου το εβαλαν να το ακούσω χωρις να μου πουν τι απ τα 2 ακούγεται-οταν το διαβασα ομως μου ακουγοταν για "Λοραλ".

Επεξ/σία από Thulogur
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, Malthador said:

Εγώ ακούω "Yummy" πάντως, μάλλον φταίει που με έχει κόψει η πείνα.

 

Αυτό άκουγε η κοπέλα μου εχθές που το έπαιξα. Εγώ ακούω σταθερά Laurel και λέω της κοπέλας μου εσύ τι ακούς Laurel ή Yanny και μου λέει Yammy.... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, Bspus είπε

Παλιωσε ηδη αυτο!

Τωρα εμφανιστηκε το παρακατω

http://digg.com/2018/brainstorm-or-green-needle

Στο yanny/laurel παιζει μεγαλο ρολο το αν το ακους απο ηχεια (ειδικα φθηνα/κακης ποιοτητας) η ακουστικα. Με (καλα) ακουστικα ακουω laurel, με ηχεια yanny.

Στο δευτερο ακουω ειτε το ενα ειτε το αλλο (brainstorm/green needle) αναλογα με το ποιο σκεφτομαι

Νομίζω ότι ο εγκέφαλός μου χρειάζεται reboot μετά απο αυτό :P

Επεξ/σία από thomasG4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, MikeJ είπε

Αυτό άκουγε η κοπέλα μου εχθές που το έπαιξα. Εγώ ακούω σταθερά Laurel και λέω της κοπέλας μου εσύ τι ακούς Laurel ή Yanny και μου λέει Yammy.... 

Μάλιστα. Εσύ το έπαιζες και η κοπέλα σου σου έλεγε yummy. Ενδιαφέρον B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Thulogur είπε

Εγω παλι που ακουω τη λεξη "Moral", πρεπει να κανω επίσκεψη σε ορλ ή σε ψυχολογο ;

υποψιν: μου το εβαλαν να το ακούσω χωρις να μου πουν τι απ τα 2 ακούγεται-οταν το διαβασα ομως μου ακουγοταν για "Λοραλ".

Υπαρχει και το θεμα του priming. Δηλαδη κατα καποιο τροπο "προετοιμαζεσαι" για το τι θα ακουσεις και αυτο επηρεαζει την εμπειρια σου

 

1 ώρα πριν, aekoupoli είπε

εγω που το εκανα απο το κινητο μου μπροστα σε 5 ατομα οι δυο ακουγαμε laurel και οι 3 yanny.Παντως το περιεργο ειναι οτι εχω ακουσει και τα 2 κ εχουν και διαφορετικη φωνη layrel με yanny.Μαλλον θελω ωριλα :P :P

Ο εκφωνητης λεει laurel με αρκετα μπασα φωνη. Το yanni επειδη ειναι εντελως τεχνητο και προκυπτει απο τις παραμορφωσεις του σηματος εχει μια σχεδον ρομποτικη φωνη.

 

Ειναι το αντιστοιχο σε ηχητικη εκδοση των optical illusions που ολοι θα εχουμε δει καποια στιγμη, οπως τα παραδειγματα εδω.

http://brainden.com/face-illusions.htm

 

 

 

Επεξ/σία από Bspus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...