Προς το περιεχόμενο

Είναι το μέλον των υπολογιστών τα tablets;


lactate

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή αυτό το διάστημα ψάχνομαι για να δω αν θα φτιάξω το λαπτοπ μου ή αν θα πάρω ένα tablet από τα διάφορα που έχω διαβάσει είναι το κατά πόσο ένα ταμπλετ μπορει να αντικαταστήσει ένα λαπτοπ. Η γνώμη σας ποια είναι; Δεν συμπαθούσα καθόλου τα ταμπλετς αλλά έχω αρχίσει να αλλάζω γνώμη.. όμως σε τι βαθμό έχουν  μπορούν όντως τα ταμπλετς να το κάνουν; Δηλαδή έχουν μεγαλύτερη μπαταρια, καλύτερες κάμερες, με το multitasking τα πάνε καλύτερα από ότι παλαιότερα... αλλά η οργάνωση των αρχείων, η δημιουργία μεγάλων κειμένων (πχ μπορεις να γραψεις διπλωματικη σε λαπτοπ;), η αδυναμια χρήσης usb stick και η αδυναμία χρήσης εκτυπωτών που δε διαθέτουν wifi είναι πρόβλημα.. εσεις τι λετε; Πχ το ipad pro λανσάρται σαν ένα προϊόν που θα αντικαταστήσει τον φορητό υπολογιστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, NT1G είπε

Έστω ότι είναι. Αφού δεν σε βολεύει για αυτό που θες να κάνεις τι ακριβώς ψάχνεις να δεις;

γενικά θέτω το ερώτημα.. δεν το έβαλα σαν δίλημμα τι να αγοράσω.. απλά ήθελα να ακούσε κάποιες απόψεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, lactate είπε

Επειδή αυτό το διάστημα ψάχνομαι για να δω αν θα φτιάξω το λαπτοπ μου ή αν θα πάρω ένα tablet από τα διάφορα που έχω διαβάσει είναι το κατά πόσο ένα ταμπλετ μπορει να αντικαταστήσει ένα λαπτοπ. Η γνώμη σας ποια είναι; Δεν συμπαθούσα καθόλου τα ταμπλετς αλλά έχω αρχίσει να αλλάζω γνώμη.. όμως σε τι βαθμό έχουν  μπορούν όντως τα ταμπλετς να το κάνουν; Δηλαδή έχουν μεγαλύτερη μπαταρια, καλύτερες κάμερες, με το multitasking τα πάνε καλύτερα από ότι παλαιότερα... αλλά η οργάνωση των αρχείων, η δημιουργία μεγάλων κειμένων (πχ μπορεις να γραψεις διπλωματικη σε λαπτοπ;), η αδυναμια χρήσης usb stick και η αδυναμία χρήσης εκτυπωτών που δε διαθέτουν wifi είναι πρόβλημα.. εσεις τι λετε; Πχ το ipad pro λανσάρται σαν ένα προϊόν που θα αντικαταστήσει τον φορητό υπολογιστή.

Φιλε ειχα το ipad pro 10,5 , πραγματι πηγαινε με 1000 το μηχανημα! ομως μετα απο 4 μηνες χρησης το πουλησα διοτι πολυ απλα μου ελειψε το ποντικι και το πληκτρολογιο! σοβαρη δουλεια ΔΕΝ μπορεις να κανεις με την οθονη αφης και το multitasking ειναι πολυ περιορισμενο σε σχεση με ενα ΚΑΛΟ λαπτοπ.

Επεξ/σία από NemeSis1990
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, NemeSis1990 είπε

Φιλε ειχα το ipad pro 10,5 , πραγματι πηγαινε με 1000 το μηχανημα! ομως μετα απο 4 μηνες χρησης το πουλησα διοτι πολυ απλα μου ελειψε το ποντικι και το πληκτρολογιο! σοβαρη δουλεια ΔΕΝ μπορεις να κανεις με την οθονη αφης και το multitasking ειναι πολυ περιορισμενο σε σχεση με ενα ΚΑΛΟ λαπτοπ.

εγώ έλεγα να πάρω το 9,7 που είναι πιο φτηνό και νομίζω πιο πρακτικό.. απλα θα το έχω για βλακείες.. facebook, instagram, skype, χάζεμα στο ιντερνετ σημειώσεις και διάβασμα.. όχι ότι στο μακ έκανα τίποτα ουαου απλα έγραφα πολλές εργασίες και νομίζω τα έκανα όλα γρήγορα και βολικά.. μόνο που έχω ξεμείνει με ένα λαπτοπ και λεφτα για μακ δεν παιζουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, lactate είπε

εγώ έλεγα να πάρω το 9,7 που είναι πιο φτηνό και νομίζω πιο πρακτικό.. απλα θα το έχω για βλακείες.. facebook, instagram, skype, χάζεμα στο ιντερνετ σημειώσεις και διάβασμα.. όχι ότι στο μακ έκανα τίποτα ουαου απλα έγραφα πολλές εργασίες και νομίζω τα έκανα όλα γρήγορα και βολικά.. μόνο που έχω ξεμείνει με ένα λαπτοπ και λεφτα για μακ δεν παιζουν

καταρχας τα μακ δεν ειναι τιποτα θεικο και ανωτερο απο τα windows, το ιδιο πραγμα κανουν και τα δυο (σε μηχανημα με windows στα ιδια λεφτα με ενα μακ). Στη θεση σου θα επερνα ενα ωραιο μεγαλο κινητο ας πουμε το One plus 6 που μολις βγηκε και να εχω και τηλεφωνο και tablet μαζι. Και το λαπτοπ για οτι αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το thread μου θυμίζει κάτι κόντρες που ανοίγονται στο θέμα με τις ειδήσεις και τα νέα που όταν ανακοινωθεί οτι μια εταιρεία αύξησε τον τζίρο της για tablets ενώ στα desktop έμεινε σταθερή ή πτωτική αρχίζουν τα δικά τους. Προσωπικά με αφήνει αδιάφορο αυτό το θέμα, δεν ξέρω τι είναι το μέλλον των υπολογιστών, χρησιμοποιώ smartphone για να μπαίνω στο internet όταν είμαι στον καναπέ και σε όλα τα άλλα σταθερό pc και βολεύομαι με αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με ταμπλετ μπορεις να χαζεψεις κανενα youtube,κανενα social και τιποτα τετοια να κανεις

 

σοβαρη δουλεια με ταμπλετ δεν γινεται

 

μου θυμιζει μερκους που λενε ότι το κινητο τους βγαζει πλεον καλυτερη φωτογραφια από dslr :P :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Για Gaming: Σταθερός υπολογιστής> tablet

Για εργασίες-διάβασμα σταθερός>tablet

Για ταινίες σταθερός ή καλύτερα τηλεόραση smart.

Απλά πλεον έχουν μειωθεί οι πωλήσεις desktop γιατί υπάρχει πολύς κόσμος, που απλά θέλει internet-facebook. Γι' αυτά μια χαρά είναι τα tablet. Πολλοί παίρνουν ένα φθηνό με 100 ευρώ  και κάνουν την δουλειά τους.

Για κάτι το ενδιάμεσο υπάρχουν laptop που τα κάνει όλα μαζί.. Αν και πάλι χάνεις πολύ σε ταχύτητα γραψίματος σε σχέση με ένα σταθερό+μηχανικό πληκτρολόγιο.

Προσωπικά προτιμώ να έχω ένα καλό κινητό και ένα καλό desktop.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά ποτέ δεν κατάλαβα την χρήση ενός τάμπλετ.Βασικά νομίζω ότι είναι μόνο είτε για τα μικρά παιδιά να παίζουν κανένα game από το Play Store είτε για ανθρώπους μεγαλύτερης ηλικίας που είναι αρχάριοι στην τεχνολογία και θέλουν κάτι βολικό στο μάτι.Για σύγκριση με Laptop ούτε λόγος φυσικά.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, lactate είπε

κατά πόσο ένα ταμπλετ μπορει να αντικαταστήσει ένα λαπτοπ.

Δε μπορει για κανενα λογο.

 

4 ώρες πριν, lactate είπε

η αδυναμια χρήσης usb stick

Μπορεις με ανταπτορα,αλλα υποθετω οτι μιλας για ipad οποτε δε γνωριζω.
Στα υπολοιπα ταμπλετ μπορεις.

 

4 ώρες πριν, lactate είπε

εγώ έλεγα να πάρω το 9,7 που είναι πιο φτηνό και νομίζω πιο πρακτικό.. απλα θα το έχω για βλακείες.. facebook, instagram, skype, χάζεμα στο ιντερνετ σημειώσεις και διάβασμα

Θα πεταξεις δλδ 300 ευρω για να μπαινεις φβ και ινστα;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη φαση που ειναι η τεχνολογία τωρα, το portability ειναι το μελλον (το λες και μοδα της εποχης). Ασχετα με το τι λειτουργικο κουβαλαει το καθε μηχανημα (προσωπικα αδιαφορο), ο κοσμος  "χρειαζεται" μια συσκευη all-in-one, για καναπε-κρεβατι-θαλασσα και βουνο, που να μπορει να την παρει παντου, να συνδεεται με οθονες-πληκτρολογια και φωτιστικά :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν υπάρχει ερώτηση "ειναι το μέλλον των υπολογιστών τα tablet;"

είναι σαν να ρωτάς "είναι το μέλλον των αυτοκινήτων τα ποδήλατα;"

Άλλη χρήση το ένα άλλη χρήση το άλλο. 

Το θέμα ειναι εσύ τι χρήση θες να κάνεις.

Αν όλη σου η ενασχόληση με την τεχνολογία ειναι να τσεκάρεις κάνα email να δεις κάνα βιντεάκι και γράψεις κάτι στο facebook τότε ένα tablet σίγουρα θα σε καλύψει. 

8 ώρες πριν, censOred είπε

Με ένα surface δεν κάνεις σοβαρή δουλειά? 

Δεν υπάρχει σοβαρή και αστεία δουλειά. 

Εξαρτάται τι θες να κάνεις απο εκει και πέρα το surface έχει πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα και το θέμα είναι αν επηρεάζεται η δική σου χρήση από αυτά. 

 

Πιο απλά όχι δεν ειναι το ιδιο ένα surface με ένα desktop δεν έχει ίδιες δυνατότητες, ίδια τιμή (για παρόμοιες επιδόσεις και μνήμη)

 

Απο εκει και πέρα όμως τα πράματα στα οποία δεν ειναι ίδιο με ένα desktop μπορεί προσωπικά εσένα να μην σαγγίζουν και απο την άλλη τα πλεονεκτήματα του (πχ φορητότητα) να είναι σημαντικά για εσένα...  Άρα διαλέγεις surface.

Απο εκει και πέρα μετά τσεκάρεις άλλα laptop ή tablet (πάλι ανάλογα την χρήση που σκοπεύεις να κάνεις) για να δεις αν σου καλύπτει τις ανάγκες κάτι άλλο που είναι φθηνότερο ή αν μπορείς να πάρεις κάτι στα ίδια λεφτά με το surface και να ειναι καλύτερο.  

Επεξ/σία από TopicStrarter
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...