Προς το περιεχόμενο

ΚΑΤΑΤΑΚΤΗΡΙΕΣ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑΣ ΕΚΠΑ 2018


lambroskot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, lambroskot είπε

ΚΑΠΟΙΟΣ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΓΑΙ ΤΟ ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΥΛΗ ΤΩΝ ΘΕΜΑΤΩΝ!ευχαριστω

ΚΑΛΕ ΚΑΙ ΓΩ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΓΙΑ ΚΑΤΑΤΑΚΤΗΡΙΕΣ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΑΠΘ ΠΑΙΔΙΑ ΓΝΩΜΕΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΔΩΣΑΝ ΠΕΡΣΙ ΚΑΙ ΠΡΟΠΕΡΣΙ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση κι από εμένα. Το μόνο που χρειάζεται για να δώσεις κατατακτήριες είναι το πτυχίο; Δεν έχει σχέση τι πτυχίο έχεις; Για παράδειγμα αν έχω πτυχίο γεωπονίας, γίνεται να δώσω κατατακτήριες για ιατρική; (ακραίο παράδειγμα) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, fotodv7 είπε

Μια ερώτηση κι από εμένα. Το μόνο που χρειάζεται για να δώσεις κατατακτήριες είναι το πτυχίο; Δεν έχει σχέση τι πτυχίο έχεις; Για παράδειγμα αν έχω πτυχίο γεωπονίας, γίνεται να δώσω κατατακτήριες για ιατρική; (ακραίο παράδειγμα) 

ναι γιατι οχι? και γω που ειμαι φιλολογος σκεφτομαι για ψυχολογια, αυτο τον καιρο παρακολουθω και σεμιναρια ψυχολογιας να μπω σιγα σιγα στο κλιμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, fotodv7 είπε

Μια ερώτηση κι από εμένα. Το μόνο που χρειάζεται για να δώσεις κατατακτήριες είναι το πτυχίο; Δεν έχει σχέση τι πτυχίο έχεις; Για παράδειγμα αν έχω πτυχίο γεωπονίας, γίνεται να δώσω κατατακτήριες για ιατρική; (ακραίο παράδειγμα) 

Νομιζω πως ναι αλλα το πτυχιο επηρεαζει το που θα μπεις στη σχολη. Στους Μηχανολογους του ΕΜΠ παιδια που ηταν απο ΤΕΙ Μηχανολογιας ή ΑΣΠΑΙΤΕ μπηκαν απευθειας στο 3ο ετος (αυτος απο ΑΣΠΑΙΤΕ στο 6ο εξαμηνο κιολας) ενω παιδι που ξερω που ειχε πτυχιο ΟΠΑ μπηκε στο πρωτο ;)

Επεξ/σία από ProponitisTouKanape
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Κοινωνικη ψυχολογια - Hogg & Vaughan Hogg & Vaughan
Θεωριες προσωπικοτητας - Pervin & John
για το 3ο εξεταζομενο μαθημα δυστυχως δε γνωριζω βιβλιογραφια. Οποιος γνωριζει ας μας πει.
 
 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να δώσεις από οποια σχολή θες για όποια σχολή θες. Απλά σχολές με συναφές αντικείμενο πχ νοσηλευτικη-ιατρικη ή μαθηματικά-φυσική σε περίπτωση που περάσεις τις κατατακτήριες ξεκινάς 2ο ή και 3ο έτος. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Στις 5/7/2018 στις 10:10 ΜΜ, sapila re file είπε
Κοινωνικη ψυχολογια - Hogg & Vaughan Hogg & Vaughan
Θεωριες προσωπικοτητας - Pervin & John
για το 3ο εξεταζομενο μαθημα δυστυχως δε γνωριζω βιβλιογραφια. Οποιος γνωριζει ας μας πει.
 
 

ΓΝΩΣΤΙΚΗ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ Γνωστική ψυχολογία: Από την αναπαράσταση της γνώσης στο θυμικό και στη δράση Κωσταρίδου-Ευκλείδη, Α. (2011),  Αθήνα: Πεδίο 

ΘΕΩΡΙΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑΣ Θεωρίες προσωπικότητας: Έρευνα και εφαρμογές Cervone, D., & Pervin, L. A. (2013),   Αθήνα: Gutenberg 

ΕΞΕΛΙΚΤΙΚΗ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ Η ανάπτυξη του ανθρώπου, Τόμος Α΄ Craig, G. J., & Baucum, D. (2007)  Αθήνα: Παπαζήσης   

Αυτα τα βιβλια ειναι για τις κατατακτηριες ψυχολογιας του απθ!!!

6 λεπτά πριν, paraske είπε

ΓΝΩΣΤΙΚΗ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ Γνωστική ψυχολογία: Από την αναπαράσταση της γνώσης στο θυμικό και στη δράση Κωσταρίδου-Ευκλείδη, Α. (2011),  Αθήνα: Πεδίο 

ΘΕΩΡΙΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑΣ Θεωρίες προσωπικότητας: Έρευνα και εφαρμογές Cervone, D., & Pervin, L. A. (2013),   Αθήνα: Gutenberg 

ΕΞΕΛΙΚΤΙΚΗ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ Η ανάπτυξη του ανθρώπου, Τόμος Α΄ Craig, G. J., & Baucum, D. (2007)  Αθήνα: Παπαζήσης   

Αυτα τα βιβλια ειναι για τις κατατακτηριες ψυχολογιας του απθ!!!

 

Στις 5/7/2018 στις 10:10 ΜΜ, sapila re file είπε
Κοινωνικη ψυχολογια - Hogg & Vaughan Hogg & Vaughan
Θεωριες προσωπικοτητας - Pervin & John
για το 3ο εξεταζομενο μαθημα δυστυχως δε γνωριζω βιβλιογραφια. Οποιος γνωριζει ας μας πει.
 
 


1. Εισαγωγή στην Κοινωνική Ψυχολογία 

Baron R., Branscomde N., Byrne D. (2012). Κοινωνική Ψυχολογία. Αθήνα: Παρίκος 2. Hewstone, M. & Stroebe, W. (2007). Εισαγωγή στην Κοινωνική Ψυχολογία. Αθήνα: Εκδόσεις Παπαζήση 3. Hogg, M.A. & Vaughan, G.M. (2010). Κοινωνική Ψυχολογία. Αθήνα: Εκδόσεις Gutenberg 4. Lippa, R. (2003). Κοινωνική Ψυχολογία. Αθήνα: Παρίκος 5. Martin, R., & Hewstone, M. (2001). Μειονοτική επιρροή και καινοτομία. Αθήνα: Πεδίο 6. Mαντόγλου, Ά. (2010). Κοινωνική μνήμη, κοινωνική λήθη, έκδηλες και λανθάνουσες μορφές κοινωνικής σκέψης. Αθήνα: Πεδίο 7. Γαρδικιώτης, Α. (2008). Κοινωνική επιρροή, επισκόπηση και αξιολόγηση της έρευνας και των θεωριών. Αθήνα: Gutenberg 8. Κοκκινάκη, Φ. (2005). Κοινωνική Ψυχολογία: εισαγωγή στη μελέτη της κοινωνικής συμπεριφοράς. Αθήνα: Εκδόσεις Τυπωθήτω 9. Κορδούτης, Π. & Παυλόπουλος, Β. (2011). Πεδία έρευνας στην Κοινωνική Ψυχολογία, πολιτισμός, μετανάστευση, οργανισμοί, υγεία-πρόληψη, στενές διαπροσωπικές σχέσεις. Αθήνα: Διάδραση 10. Παπαστάμου, Στ (2008). Εισαγωγή στην Κοινωνική ψυχολογία. Τόμος Β’: Η Παράδοση. Αθήνα: Εκδόσεις Πεδίο 11. Παπαστάμου, Στ. (2008). Εισαγωγή στην Κοινωνική ψυχολογία. Τόμος Α’: Επιστημολογικοί προβληματισμοί και μεθοδολογικές κατευθύνσεις. Αθήνα: Εκδόσεις Πεδίο 12. Παπαστάμου, Στ., Προδρομίτη, Γ., & Παυλόπουλου (2010). Κοινωνική σκέψη, νόηση και συμπεριφορά: 29 Έλληνες κοινωνικοί ψυχολόγοι ανακρίνουν την επιστήμη τους. Αθήνα: Πεδίο 13. Χρυσοχόου, Ξ. (2011). Πολυπολιτισμική πραγματικότητα: οι κοινωνιοψυχολογικοί προσδιορισμοί της πολιτισμικής πολλαπλότητας. Αθήνα: Πεδίο


2. Μεθοδολογία Έρευνας

Grawitz, M.(2006). Μέθοδοι των κοινωνικών επιστημών, Τόμος Α & Β (Επιμ. Γ. Κατερέλος). Αθήνα: Εκδόσεις Οδυσσέας. 2. Robson C. (2007), H έρευνα του πραγματικού κόσμου, Αθήνα: εκδ. Gutenberg (Μιχαλοπούλου Κ. επιμ.) 3. Babbie E. (2011), Εισαγωγή στην κοινωνική έρευνα, Αθήνα: εκδ. Κριτική (Ζαφειρόπουλος Κ. επιμ.) 4. Σταλίκας, Α., Ρούσση, Π., &Τριλίβα, Σ. (2012). Τα Ψυχομετρικά εργαλεία στην Ελλάδα. Αθήνα: Πεδίο. 5. Christensen, L.B. (2007). H πειραματική μέθοδος στην επιστημονική έρευνα. (Επιμ. Μ. Ντάβου). Αθήνα: Παπαζήση. 6. Σταλίκας, Α. (2011). Μέθοδοι Έρευνας στην Κλινική Ψυχολογία. Αθήνα: Τόπος 7. Hock, R. (2009). 40 μελέτες που άλλαξαν την ψυχολογία.Αθήνα: Τόπος

3. Εισαγωγή στην Κλινική Ψυχολογία

 L. Heiden & M. Hersen (2011) Εισαγωγή στην κλινική ψυχολογία. Αθήνα: Εκδόσεις Πεδίο. 2. P. Bennett (2010) Κλινική ψυχολογία και ψυχοπαθολογία. Αθήνα: Εκδόσεις Πεδίο. 3. Γ. Ποταμιάνος & Φ. Αναγνωστόπουλος (Επιμ.) (2012) Προσωπικότητα: Θεωρίες, κλινική πρακτική & έρευνα (2η βελτ. έκδοση). Αθήνα: Εκδόσεις Παπαζήση. 4. Ρ. Mέλλον (2013) Ψυχολογία της συμπεριφοράς (3η έκδοση). Αθήνα: Εκδόσεις Πεδίο. 5. Ρ. Μέλλον (2010) Κλινική ψυχομετρία. Αθήνα: Εκδόσεις Πεδίο. 6. Γ.Ποταμιάνος & Φ.Αναγνωστόπουλος (Επιμ.) (2011) Κλινική ψυχολογία στην πράξη: Όψεις της Ελληνικής πραγματικότητας. Αθήνα: Εκδόσεις Παπαζήση

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα!!!!  Θέλω  να δώσω  κατατκτηριες ψυχολογία ΕΚΠΑ!  Έχω καθυστερήσει να ξεκινήσω το διάβασμα ήδη!  Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει  με την ύλη που πρέπει να διαβάσω;; βιβλία  κλπ;;  είμαι  εκτός Αθήνας και είναι  δύσκολο να πάω  στο Πανεπιστήμιο! 

Επεξ/σία από Vasso Spanou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/5/2018 στις 9:13 ΜΜ, fotodv7 είπε

Μια ερώτηση κι από εμένα. Το μόνο που χρειάζεται για να δώσεις κατατακτήριες είναι το πτυχίο; Δεν έχει σχέση τι πτυχίο έχεις; Για παράδειγμα αν έχω πτυχίο γεωπονίας, γίνεται να δώσω κατατακτήριες για ιατρική; (ακραίο παράδειγμα) 

Και ναι και οχι. Οπως ηδη ανεφεραν καποιοι, αν εχεις συναφη πτυχιο ξεκινας απο μεγαλυτερο ετος.

Επισης το καθε τμημα απο μονο του αποφασιζει ποσους και απο τι τμηματα θα δεχθει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/10/2018 στις 11:56 ΜΜ, Vasso Spanou είπε

Καλησπέρα!!!!  Θέλω  να δώσω  κατατκτηριες ψυχολογία ΕΚΠΑ!  Έχω καθυστερήσει να ξεκινήσω το διάβασμα ήδη!  Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει  με την ύλη που πρέπει να διαβάσω;; βιβλία  κλπ;;  είμαι  εκτός Αθήνας και είναι  δύσκολο να πάω  στο Πανεπιστήμιο! 

ΚΑΛΗΜΕΡΑ!! ΕΧΕΙΣ ΜΠΕΙ ΣΤΟ ΣΑΙΝΤ ΤΟΥΣ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΘΕΙΣ ΑΡΧΙΚΑ; ΟΛΑ ΤΑ ΕΧΕΙ ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ Κ  ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΑΤΑΤΑΚΤΗΡΙΕΣ  ΠΟΥ ΘΕΣ!!! ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΑ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ ΑΠΟ ΟΠΟΙΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΚΟ ΣΥΓΓΡΑΜΜΑ ΘΕΣ!!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...