Προς το περιεχόμενο

Xiaomi air 13.3 595€


th3rul3r

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά έχει σε flash sale το xaiomi air με 256 GB SSD 8 gb ram 7200u και 150mx https://m.gearbest.com/laptops/pp_648196.html

Σε Ελλάδα παίζει κοντά στα 1000 

 

Η μία μέθοδος αποστολής έχει μόνο 2.5ε και λεει priority line 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 47
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

57 λεπτά πριν, th3rul3r είπε

Καλησπέρα παιδιά έχει σε flash sale το xaiomi air με 256 GB SSD 8 gb ram 7200u και 150mx https://m.gearbest.com/laptops/pp_648196.html

Σε Ελλάδα παίζει κοντά στα 1000 

Η μία μέθοδος αποστολής έχει μόνο 2.5ε και λεει priority line 

 

Το χω παρει εγω πριν 6 μηνες σχεδον απο το Gearbest. H τιμή ειναι δίκαιη, το λαπτοπ ειναι καλό, ο τροπος αποστολης ειναι ασφαλής.

Ενα πράγμα θελω να προσεξεις: Σε πολλά Mi Air 13 (2017) το fan κανει θόρυβο. Προσωπικά εβαλα ενα καινουργιο fan με 20 ευρώ και ηρέμησε και αυτο και εγω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το έχω και εγώ, επιβεβαιώνω για το θόρυβο, απλά σε εμένα ακούγεται αρκετά μόνο όταν το ζορισω πολύ.

Να πω οτι συνήθως βρίσκεται  πάνω σε αλουμινένια βάση για λαπτοπ που το βοηθά να κρατά τις θερμοκρασίες χαμηλές στις περισσότερες περιπτώσεις

Η τιμή για την ποιότητα κατασκευης και τα χαρακτηριστικά του ειναι πολύ καλή!

Επεξ/σία από anonik
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η καλύτερη αγορά που έχω κάνει σε notebook. Το μόνο που θα βελτίωνα είναι η διάρκεια της μπαταρίας που για ultrabook είναι (ενοχλητικά) μικρή.

Κατά τα άλλα η εμπειρία είναι άριστη.

Υπόψιν ότι θα χρειαστείτε format, ερχεται με κινεζική έκδοση windows και το interface δεν αλλάζει σε ελληνικά ή αγγλικά. Οπότε αν δε ξέρετε πως να το κάνετε ή δεν έχετε κάποιον να σας βοηθήσει, υπολογίστε και αυτό το έξοδο για να το πάτε σε κάποιον τεχνικό.

Για τα λεφτά του αξίζει με χίλια αλλά έχει βγει και έκδοση με επεξεργαστή όγδοης γενιάς και ίσως θέλετε να αγοράσετε το μοντέλο με το νεότερο spec.

edit: επίσης, αν σας κάτσει τελωνείο για τέτοια αγορά, θα σας δαγκώσει. Περίπου 160€.

Επεξ/σία από imvrios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, th3rul3r είπε

Παιδιά με ποια μέθοδο από τις 2

EU EXPRESS

2 ώρες πριν, imvrios είπε

Η καλύτερη αγορά που έχω κάνει σε notebook. Το μόνο που θα βελτίωνα είναι η διάρκεια της μπαταρίας που για ultrabook είναι (ενοχλητικά) μικρή.

 

Το τίμημα της dedicated GPU. Δεν μπορεις να τα χεις ολα δικα σου.... δυστηχως. Παντως παλι καλα στεκεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν αξιζει το λαπτοπ, αρκετα ακριβο για την ποιοτητα του(προβληματα υπερθερμανσης, προβληματα θορυβου και αλλα προβληματακια) και αλλοπροσαλλο χαρακτηρα(ultrabook για ευκολια μεταφορας, αλλα με χαμηλοτατη αυτονομια και δυσκολια να δουλευτει στα ποδια λογω θερμοκρασιων)

Πχ το asus zenbook ερχεται στα ~780€ με το ΦΠΑ (το xiaomi ειναι χωρις ΦΠΑ και αν εισαι ελευθερος επαγγελματιας μπορεις να παρεις χωρις ΦΠΑ και το asus zenbook στα ~600€) παιρνεις ultrabook με σωστη, 2ετη εγγυηση, χωρις προβληματα ποιοτητας,  χωρις προβληματα με τα windows και με σωστη αυτονομια.

Αν δεν σε νοιαζει η αυτονομια και η φορητοτητα(το xiaomi δεν τα παει καλα σε αυτους τους τομεις), τοτε κοιτας σε κατι φθηνοτερο και οχι σε ultrabook.

Επεξ/σία από haHa
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα το pro παιδιά. Κάνα δίμηνο. Το λαπτοπ είχε κάποια "χαζά" θέματα που με τρελεναν. Πχ αν είχα το ποντίκι πάνω (με το usb δεκτή) και hdmi το ποντίκι έκανε σπασίματα και κολλούσε (το touch δεν έκανε τα ίδια). Το wifi οπότε άνοιγε το λάπτοπ ήθελε ξανά σύνδεση. Ο ανεμιστήρας ακουγόταν και στο σχεδον idle. 

Τέτοια μικρά χαζα, όχι σοβαρά θέματα. Θέλω να πω ότι οκ τα specs και η ομορφιά αλλά είναι αρχή ακόμα για την xiaomi στα laptop και το pro το πήρα 805€ ευρώ σε προσφορά και με priority. Για το air δεν έχω άποψη συγκεκριμένα απλά ενημερώνω

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, haHa είπε

Δεν αξιζει το λαπτοπ, αρκετα ακριβο για την ποιοτητα του(προβληματα υπερθερμανσης, προβληματα θορυβου και αλλα προβληματακια) και αλλοπροσαλο χαρακτηρα(ultrabook για ευκολια μεταφορας, αλλα με χαμηλοτατη αυτονομια και δυσκολια να δουλευτει στα ποδια λογω θερμοκρασιων)

Πχ το asus zenbook ερχεται στα ~780€ με το ΦΠΑ (το xiaomi ειναι χωρις ΦΠΑ και αν εισαι ελευθερος επαγγελματιας μπορεις να παρεις χωρις ΦΠΑ και το asus zenbook στα ~600€) παιρνεις ultrabook με σωστη, 2ετη εγγυηση, χωρις προβληματα ποιοτητας, χωρις προβληματα με τα windows και με σωστη αυτονομια.

Αν δεν σε νοιαζει η αυτονομια και η φορητοτητα(το xiaomi δεν τα παει καλα σε αυτους τους τομεις), τοτε κοιτας σε κατι φθηνοτερο και οχι σε ultrabook.

Δε πιστεύω ότι το έχεις για να τα λες αυτά.

Ολα τα υποσυστήματα και η συνολική αίσθηση είναι premium. Οθόνη, πληκτρολόγιο, ήχος, touchpad, αλάνθαστος, ταχύτατος αναγνώστης δακτυλικών αποτυπωμάτων, Samsung nvme SSD.

Και ειδικά για πες μου, τι δε πάει καλά με τη φορητότητα;

Τέλος, Zenbook έχει συνάδελφος, είναι πράγματι καλό αλλά θεωρώ το Xiaomi μου καλύτερο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, imvrios είπε

Δε πιστεύω ότι το έχεις για να τα λες αυτά.

Ολα τα υποσυστήματα και η συνολική αίσθηση είναι premium. Οθόνη, πληκτρολόγιο, ήχος, touchpad, αλάνθαστος, ταχύτατος αναγνώστης δακτυλικών αποτυπωμάτων, Samsung nvme SSD.

Και ειδικά για πες μου, τι δε πάει καλά με τη φορητότητα;

Τέλος, Zenbook έχει συνάδελφος, είναι πράγματι καλό αλλά θεωρώ το Xiaomi μου καλύτερο.

Τα specs δεν εχουν τόσο σχεση με την ποιότητα. 

Ποιότητα είναι και να μην ζεσταίνεται πολυ το λαπτοπ, να μην κανει θόρυβο, να μην εχει μικροπροβληματα λογω οτι η xiaomi δεν εχει την εμπειρία αλλων εταιρείων κλπ. 

 

Το να βαζουμε μια καλή οθονη, καλο επεξεργαστή και ωραιο σασι, δεν σημαίνει οτι φτιαξαμε κατι ποιοτικο. 

 

Οπως και η φορητοτητα δεν είναι μονο βαρος/ογκος. Ειναι και η αυτονομία αλλα και ποσο άνετα δουλευεται το μηχανημα στα ποδια(που πρέπει να μην ζεσταινεται για να μην ενοχλεί).

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, imvrios είπε

Και σε ξαναρωτάω: το έχεις δοκιμάσει και τα γράφεις αυτά;

Τουλάχιστον από όσα γράφεις, δε το έχεις δοκιμάσει. 

Φυσικα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...