Προς το περιεχόμενο

Ασφάλεια εξωτερικού ssd με mac os


mitskitsamal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

23 hours ago, mitskitsamal said:

Καλημέρα σε ολους,

Θα ήθελα να ρωτήσω εαν καποιος γνωρίζει, εχω εναν εξωτερικό ssd, από τον όποιο κανει boot το λειτουργικο αλλα εχει και αλλα διαφορα πραγματακια πολυ σημαντικα (μεταπτυχιακες εργασιες κτλ), εαν κλαπει ο υπολογιστης υπαρχει η γνωστη ασφλαεια με ονομα χρηστη και κωδικο προσβασης, εαν ομως κλαπει ο ssd ποια η ασφαλεια του, ισχυουν οι κωδικοι που μπαινω, δηλαδη οταν ξεκιναει ο mac ή ειναι τελείως απροστάτευτος?

Σας παρακαλω αν γνωριζει ασ απαντησει καποιος.

Ευχαριστω εκ των προτερων.

1. Το backup όλων αυτών των πολίτιμων αρχείων, πού το έχεις;

2. Αν είσαι άσχετος όπως λες, περισσότερες πιθανότητες έχεις να κλειδωθείς απ' έξω, παρά να στον κλέψουν. Πρόσεχε τι κάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα , 

Για backup χρησιμοποιώ το εσωτερικό hdd που ειχε ο υπολογιστής, δυο εξωτερικους hdd  με το time machine και εχω νοικιάσει χωρο στο icloud. Σε ευχαριστώ που το επισήμανες οτι μπορω να κλειδωθω και για αυτο επέλεξα το icloud στο filevault.

Είμαι ανοικτος σε οποιαδηποτε πρόταση ,γιατι εχω και πολλες φωτογραφιες των παιδιων μου και δικες μου, που δεν θελω να πεσουν στα χερια επιτήδειων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου επίτρεψε με  να σου προτείνω τα πιο κάτω, μιας και έχω την αίσθηση ότι οι πειραματισμοί σου δεν προϊδεάζουν για κάτι καλό. 

Περιληπτικά η πρόταση μου είναι να αναδομήσεις ριζικά  μηχάνημα / σύστημα, ώστε να δουλέψει όπως έχει σχεδιαστεί.

1. Από πλευράς hardware· 

Εγγενώς, ο startup disk (Macintosh HD) είναι μέσα στο μηχάνημα. Ανεξάρτητα από αυτό, καλό θα ήταν να αντικαταστήσεις τον μηχανικό δίσκο με έναν SSD που θα δώσει άλλον αέρα στο μηχάνημα. Άλλωστε, αν τρέχεις την version El Capitan ή νεότερη είναι optimized για χρήση σε μηχανήματα εξοπλισμένα με SSDs. 

Υπ' όψη -για σωστές επιδόσεις- απαιτείται RAM 8GB.

2. Από πλευράς software·

Restore το σύστημα στον Macintosh HD από ένα επικαιροποιημένο Time Machine backup. Στη συνέχεια τρέχεις το FileVault encryption, οπότε έχεις πλέον ένα ασφαλές, αλλά και λειτουργικό μηχάνημα. 

Συνεχίζεις την λήψη των Time Machine backups. Επίσης, μπορείς να συνεχίσεις με την χρήση του iCloud, λαμβάνοντας όμως υπ΄ όψη ότι εξ ορισμού δεν είναι ένας χώρος αποθήκευσης. Είναι ένα syncing/sharing service, όπου -εκτός και δεν έχεις χώρο στον δίσκο- ότι βρίσκεται στο iCloud είναι και στον δίσκο εκτός κι έχεις ενεργοποιήσει το optimization.

Όσο αφορά στις φωτό που τόσο σε απασχολούν περιλαμβάνονται στα backups, οπότε είναι εξαιρετικά δύσκολο να χαθούν ή να υποκλαπούν αφού κάνεις πλέον χρήση του FileVault.

Απ' ότι καταλαβαίνω η Photo Library πρέπει να είναι ογκώδης, ή να απαιτεί αυξημένο χώρο στον δίσκο αν θέλεις.

Όμως μπορείς να την μεταφέρεις σε έναν εξωτερικό μηχανικό δίσκο, διαγράφοντας την από τον startup disk (ελαφρύνοντας τον ανάλογα)  και να την αφαιρέσεις από το iCloud (εφ' όσον δεν σε ενδιαφέρει το syncing). Μεριμνάς βέβαια ώστε η εξωτερική πλέον Photo Library να γίνεται backed up στους υπάρχοντες δίσκους του Time Machine και είσαι καλυμμένος κατά τον καλύτερο δυνατόν τρόπο.

Όσο αφορά στις μεταπτυχιακές σου εργασίες και λοιπά αρχεία, μπορείς να τα διαχειριστείς όπως την Photo Library.

Καλή συνέχεια. :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα ozelot, ο υπολογιστης για να σε βοηθησω ειναι ο απλος imac late 2015.επειδη δεν ηθελα να ανοιχτει και δεν εχω εμπιστοσυνη με αυτα που διαβαζω και εδω προτιμησα να βαλω εναν samsung pro εξωτερικο για να κανει boot απο εκει.Το ξερω εκανα βλακεια απο την αρχη, επρεπε να βαλω ssd.Ειδα τεραστια αλλαγη σε ταχυτητα. Οταν προσπαθησα να κανω file vault στον εσωτερικο απηυδησα εκανε ωρες,κολλουσε και το παρατησα. Τωρα εκανα στον εξωτερικο ssd σε ευλογο χρονικο διαστημα περιπου μια ωρα. Χρησιμοποιω sync γιατι εχω  iphone και θελω να αποκτησω και αλλα προιοντα ipad κτλ. 

Η ερωτηση που θελω να σου κανω ειναι πως μπορω να επιλεξω να γινεται αποθηκευση στον εσωτερικο και εαν στον δισκο backup με το time machine  χρειαζεται να τον κανω και αυτον με ffile vault?

Σας Ευχαριστω ολους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Αφού ο εσωτερικός HDD δεν αναγνωρίζεται σαν startup disk υποδεικνύεται ότι έχεις διαγράψει το macOS, συνεπώς και να κλαπεί το μηχάνημα δεν μπορεί να έχει κανείς πρόσβαση στον λογαριασμό σου, εκτός και γνωρίζει την Apple ID σου.

2. Εφ' όσον ο HDD αναγνωρίζεται από το Time Machine μπορείς να τον χρησιμοποιήσεις για backup, ενώ η κρυπτογράφηση γίνεται μέσα από την εφαρμογή. Open Time Machine Preferences > Add or Remove Backup Disk > επιλέγεις τον δίσκο > τικάρεις το box "Encrypt backups".  

3. Όσο αφορά στο upgrade σε SSD, το αναθέτεις σε εξουσιοδοτημένο ή σε ένα αξιόπιστο ελεύθερο service για άψογη εκτέλεση της εργασίας. Σαν σχόλιο, ο HDD είναι απαράδεκτος.

Ελπίζω να βοήθησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα ozelot, ο hdd δεν αναγνωριζεται στις προτιμησεις ως start up disk διοτι εχω απενεργοποιησει στις πληροφοριες του δισκου- στα διακιωματα να μην μπορει να αναγνωστει- εγγραφει απο κανενα. Οταν παω να αλλαξω την ρυθμιση ζηταει τον κωδικο του συστηματος. Το λειτουργικο δεν το εχω διαγραψει, αν αλλαξω την ρυθμιση αυτη μπορω μπορω να λειτουργησω τον υπολογιστη μεσω αυτου. Αυτο που καταλαβαινω ειναι οτι πρεπει να τον χρησιμοποιησω ως start up και να προχωρησω σε file vault αν θελω να ειμαι και εκει ασφαλης. 

Αυτο που με μπερδευει ειναι οταν συνδεω το κινητο και θελω να περασω φωτογραφιες, ενω δουλευω απο το ssd, πως μπορω να επιλεξω να αποθηκευονται στις φωτογραφιες του HDD και οχι στον ssd. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...