Προς το περιεχόμενο

Oneplus (Πρόβλημα με την παράδοση)


Thodoris-Athina

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στην ομάδα.

Θέλω παρακαλώ πολύ την βοήθεια σας σχετικά με την αγορά που έκανα για το καινούριο τηλέφωνο της Oneplus από την επίσημη ιστοσελίδα της.

Σήμερα ήταν να παραλάβω το δέμα με την dhl στον χώρο μου και ενώ ενημερώθηκα κανονικά τελευταία στιγμή μου στέλνουν ότι υπάρχει πρόβλημα με την παράδοση.

Κάνω επικοινωνία με την dhl και με συνδέουν με το τελωνείο της χώρας ενημερώνοντας με ότι το δέμα κρατήθηκε λόγω του ότι αναγράφει πως έρχεται από Hong Kong και όχι από αποθήκες της Πολωνίας όπως με είχαν ενημερώσει.

Έχετε αντίστοιχη αναπαράσταση συμβάντος και ενδεχόμενη λύση επί του προβήματος;

Σας ευχαριστώ πολύ όλους.

Αν θέλετε επικοινωνήστε μαζί μου 6934013719 Θοδωρής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στείλε κατευθείαν στην Oneplus. Πάντως εμένα είχε έρθει κανονικά από Πολωνία το 3t όπως και τα ακουστικά που είχα κάνει ξεχωριστή παραγγελία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πολυ περιεργο..

σε διπλανο forum απο χθες που εχουν παραλαβει τα παιδια ολοι ηταν κομπλε...τους εστελνε μεν η DHL οτι μπορει να υπαρχουν χρεωσεις κτλπ ομως ειναι το τυπικο αυτο και το γραφει...

Στο tracking δεν ειδες απο που ηρθε?

Ειναι μια συγκεκριμενη πολη της πολωνιας που ερχονται...

 

edit: SZCZECIN - POLAND 

 

Επεξ/σία από Αλεξανδρος A.92
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • May 25, 201804:23 pm

     

    Uncontrollable Clearance DelayDHL ExpressATHENS - GRC

  • May 25, 201809:58 am

     

    Arrived at Sort Facility ATHENS-GRCDHL ExpressATHENS - GRC

  • May 25, 201804:24 am

     

    Departed Facility in LEIPZIG-DEUDHL ExpressLEIPZIG - DEU

  • May 25, 201801:58 am

     

    Processed at LEIPZIG-DEUDHL ExpressLEIPZIG - DEU

  • May 25, 201812:56 am

     

    Arrived at Sort Facility LEIPZIG-DEUDHL ExpressLEIPZIG - DEU

  • May 24, 201808:24 pm

     

    Departed Facility in SZCZECIN-POLDHL ExpressSZCZECIN - POL

  • May 24, 201808:24 pm

     

    Processed at SZCZECIN-POLDHL ExpressSZCZECIN - POL

  • May 24, 201807:46 pm

     

    Arrived at Sort Facility SZCZECIN-POLDHL ExpressSZCZECIN - POL

  • May 24, 201806:34 pm

     

    Departed Facility in SZCZECIN-POLDHL ExpressSZCZECIN - POL

  • May 24, 201806:09 pm

     

    Processed at SZCZECIN-POLDHL ExpressSZCZECIN - POL

  • May 24, 201811:15 am

     

    Processed at SZCZECIN-POLDHL ExpressSZCZECIN - POL

  • May 23, 201806:12 am

     

    Shipment information receivedDHL ExpressSLUBICE - PL

     

    Μίλησα με την κούριερ και με σύνδεσαν και με τελωνείο και λένε ότι το δέμα επάνω γράφει από Hong-Kong.

    Έκανα επικοινωνία με την Oneplus και είδαν ότι υπάρχει θέμα με την παραλαβή και το μόνο που μου είπαν είναι αν χρειαστει να πληρώσω φόρο θα το καλύψει η ίδια η εταιρία κάτι που δεν πιστεύω να γίνει..

     

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως να τους πάρεις τηλέφωνο στην DHL και να τους ρωτήσεις αν είναι σοβαροί; Από Ευρώπη έρχεται το κινητό όπως φαίνεται δεν μπορεί και δεν πρέπει να περάσει τελωνείο. Εκτός αν βγήκαμε είτε εμείς είτε η Γερμανία από αυτή...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά τις έκανα τις κινήσεις και τις δυο (Τελωνείο-DHL) και μου λένε ότι το δέμα φαίνεται πως έρχεται από Hong kong και πως κάποιες εταιρίες της Ασίας ιδρύουν ψεύτικες αποθήκες στην Ευρώπη για να γλυτώσουν τα τελωνεία κλπ κλπ.Άκρη δεν μπορώ να βγάλω + του ότι μου είπαν πως πρέπει να περιμένω μέχρι την τρίτη να βγει πόρισμα από το τελωνείο αν θα περάσει ή αν θα χρειαστεί να πληρώσω φόρο.

Οι τύποι δεν είναι σοβαροί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν συνεχισουν να επιμενουν οτι ειναι απο Hong Kong κανε και αλλα παραπονα στην OnePlus.Διαφορετικα συνηγορος του πολιτη για την dhl.Αλλιως δεν βαζουν μυαλο.

Επεξ/σία από Comic maniak
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τουλάχιστον έλαβα και ενημέρωση από την Oneplus μέσω email ότι υπάρχει πρόβλημα με το δέμα

DHL reported that your order(Order has a delivery exception on 2018-05-26 00:23:03. 
Exception Reason: Uncontrollable Clearance Delay

Πλέον περιμένω απάντηση από τελωνείο τρίτη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε ρε τραβηγμα και ξενερωμα να κανεις την αγορα ομορφα και ωραια οπως χρονια τωρα απο την επισημη 1+ που ποτε δεν πηγε κατι στραβα να περιμενεις το καινουργιο εργαλειο και να τον παιζουν κανονικα οι ξεφτιλισμενοι.

ελπιζω γρηγορα να αποδεσμευτει .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να ευχαριστήσω πολύ όλους σας για την βοήθεια σας και σαφώς την φιλοξενία του φόρουμ.

Θα σας ενημερώσω να ξέρετε τι σας περιμένει σε ενδεχόμενη αγορά από πλευράς σας.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η 1+ ειναι το amazon των κινητών. Το χειροτερο που μπορείς να παθεις είναι να ταλαιπωρηθεις λιγο παραπανω. 

Σου κάτσε η στραβη, λιγο υπομονή και ολα θα πάνε όπως πρεπει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγινε μαλακια και ξεχασαν να βγαλουν το αυτοκολλητακι (ή να αλλαξουν το κουτι) απο την πρωτη αποστολη. Το ειδε ο υπαλληλος του τελωνειου και μουλαρωσε. Θα βγουν τελωνιακοι δασμοι και ΦΠΑ τωρα που θα πρεπει να πληρωθουν.

Οι επιλογες ειναι δυο.

Α) Πληρωνεις το τελωνειο και στελνεις την αποδειξη για να σου επιστρεψουν τα χρηματα. Αφου στο ειπαν θα γινει. Ειναι συνηθης πρακτικη και δεν εχω ακουσει ακομη καποιον που να πει οτι δεν πηρε τα χρηματα του πισω. Ειναι μεγαλη εταιρεια και τα 10-20 τετοια περιστατικα δεν την πειραζουν οταν συμβαινουν.

Β) Τους λες οτι δεν εχεις λεφτα και δεν μπορεις να πληρωσεις το τελωνειο και ζητας να σου στειλουν νεα αποστολη που να μην περασει τελωνειο. Θελει λιγο γκρινια και αρκετα email αλλα θα στο κανουν εαν επιμεινεις.

Shit happens. Παμε παρακατω να βρουμε την λυση να παρεις το τηλεφωνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Thodoris-Athina είπε

Παιδιά τις έκανα τις κινήσεις και τις δυο (Τελωνείο-DHL) και μου λένε ότι το δέμα φαίνεται πως έρχεται από Hong kong και πως κάποιες εταιρίες της Ασίας ιδρύουν ψεύτικες αποθήκες στην Ευρώπη για να γλυτώσουν τα τελωνεία κλπ κλπ.Άκρη δεν μπορώ να βγάλω + του ότι μου είπαν πως πρέπει να περιμένω μέχρι την τρίτη να βγει πόρισμα από το τελωνείο αν θα περάσει ή αν θα χρειαστεί να πληρώσω φόρο.

Οι τύποι δεν είναι σοβαροί...

Ε ναι είναι γνωστό ότι όλα τα υπόλοιπα κινητά φτιάχνονται στην Ευρώπη και μόνο η 1+ τα φτιάχνει στην Κίνα. Τι ζώα είναι ρε. Για εμένα φταίει η 1+ και να τους πεις χαιρετίσματα και να σου στείλουν νέα αποστολή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και πάλι στην ομάδα.

Φίλτατε Senninha ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σου.Για ευννόητους λόγους δεν υπάρχει την δεδομένη στιγμή η περίπτωση να μπορώ να καλύψω το ποσό που θα ζητηθεί από το τελωνείο καθώς πιστεύω ότι θα ξεπερνάει τα 200 ευρώ.Σε κάθε περίπτωση πρέπει να γκρινιάξω στην εταιρία για επανάληψη αποστολής κάτι που πιστεύω ότι θα πάρει πολύ καιρό δυστηχώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...