Προς το περιεχόμενο

Προσληψη και μισθος


zenwalk23

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 hours ago, zenwalk23 said:

Πιστευα ομως(και ακομα πιστευω tbh) οτι στον χωρο που ειμαι παιζουν μισθοι πανω απο 600, τουλαχιστον αυτο μου εδειξε η εμπειρια απο τις συνεντευξεις που ειχα.

Οι μισθοί παίζουν όμως μόνο για όσους τους ζητάνε, και το λέω για κάθε είδους μισθούς. Κανένας δεν πρόκειται να σου δώσει μισθό που δε διεκδίκησες.

Anyway, έμαθες από αυτό, την επόμενη φορά θα το αναφέρεις μόνος σου, στο πιο μακρινό μέλλον αν κάνεις ένα retrospective του τι γίνεται θα είσαι οκ.

Προτείνω σε όλους να αντιμετωπίζουν τη συζήτηση για το μισθό ακριβώς όπως το ερωτικό πέσιμο. Όποιος το κάνει και δε μάθει τίποτα για τις διαπραγματεύσεις εγγυημένα θα μάθει για το πέσιμο.

Χαριτολογώ, αλλά δεν κάνω πλάκα.

Επεξ/σία από defacer
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 82
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

1 ώρα πριν, defacer είπε

Οι μισθοί παίζουν όμως μόνο για όσους τους ζητάνε, και το λέω για κάθε είδους μισθούς. Κανένας δεν πρόκειται να σου δώσει μισθό που δε διεκδίκησες.

Anyway, έμαθες από αυτό, την επόμενη φορά θα το αναφέρεις μόνος σου, στο πιο μακρινό μέλλον αν κάνεις ένα retrospective του τι γίνεται θα είσαι οκ.

Προτείνω σε όλους να αντιμετωπίζουν τη συζήτηση για το μισθό ακριβώς όπως το ερωτικό πέσιμο. Όποιος το κάνει και δε μάθει τίποτα για τις διαπραγματεύσεις εγγυημένα θα μάθει για το πέσιμο.

Χαριτολογώ, αλλά δεν κάνω πλάκα.

Με το καλημερα διαπραγμάτευση μισθου εδω στην Ελλάδα... Θα πρεπει να εχεις πολυ δυνατο βιογραφικό. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, phanispal είπε

Για να μην έγινε νύξη, λογικά θα πάρεις τον κατώτατο, συν ό,τι άλλο προβλέπεται (τριετίες, αναγνώριση πτυχίου).

Καταργήθηκαν, μόνο τα βαρέα και ανθυγιεινά καθως και τα τέκνων έχουν μείνει (δεν θυμάμαι αν έχει μείνει και το γάμου). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, παπι said:

Με το καλημερα διαπραγμάτευση μισθου εδω στην Ελλάδα... Θα πρεπει να εχεις πολυ δυνατο βιογραφικό. 

Σίγουρα, δεν εννοώ ότι όλοι πρέπει να το κάνουν με τον ίδιο τρόπο. Τελικά όμως είναι πάντα θέμα μιας ζήτησης και μιας προσφοράς, όπου εσύ ελέγχεις μόνο την προσφορά. Άμα την αφήσεις κι αυτή στην τύχη της δεν ελέγχεις τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, παπι said:

Με το καλημερα διαπραγμάτευση μισθου εδω στην Ελλάδα... Θα πρεπει να εχεις πολυ δυνατο βιογραφικό. 

Και μηδενική εμπειρία να έχει κάποιος, δεν σημαίνει ότι δεν θα διαπραγματευτεί τον μισθό του.
Άσε που  δεν θέλει να διαπραγματευτεί τον μισθό του ο TS, απλά να ξέρει για πόσα θα δουλεύει.
Τι πιο λογικό?!

Μπορεί να μου αρέσει πολύ μια δουλειά... δεν σημαίνει όμως ότι είμαι διατεθειμένος να δουλέψω για λιγότερα από ότι θα μου αρκούσαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομιζω οτι χωραει διαπραγματευση οταν βλεπεις μεσα σε 2 ωρες να εχουν κανει αιτηση 120 ατομα.Σιγουρα εχουν βγαλει ενα αλφα μπατζετ για την θεση και δεν παιζει να παρεκκλινουν απο αυτο.Επισης, εχει τυχει να πω οτι θελω τον βασικο σε συνεντευξη και μου απαντησε οτι δεν ειναι εταιρεια που δινει τον βασικο και τελικα η προταση τους ηταν αρκετα καλη οικονομικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, zenwalk23 είπε

Εδω που εχει φτασει το πραμα, ποιον να ρωτησω;Με τον ιδιοκτητη δεν θα εχω συντομα επαφη, ουτε με το λογιστηριο εκτος να με φωναξουν να υπογραψω τιποτα.Ο team leader θεωρητικα ειναι ο #2 εκει επειδη ειναι μικρη εταιρεια αλλα νομιζω ειναι λιγο ακυρο να ρωτησω αυτον.

HR δεν εχουν; Ή κάποιον σε αντιστοιχη θέση; Τα χαρτιά που τα εστειλες; Η συμβαση σίγουρα θα γραφει το ποσό που θα παίρνεις. Σε μικτά φυσικά.

 

Όσο για την συζητηση περι μισθού, σε πολλες από τις συνεντευξεις που εχω παει λενε μισθό στην αρχή. Σε αλλες λένε σε ρωτάνε πόσα παίρνεις τώρα και στην 2η κανουν την πρόταση τους. Αν βέβαια παίρνεις πολύ περισσότερα από αυτά που σκοπευουν να δωσουν δεν υπαρχει καν 2η συνεντευξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, XPHSTOS_ είπε

Και μηδενική εμπειρία να έχει κάποιος, δεν σημαίνει ότι δεν θα διαπραγματευτεί τον μισθό του.
Άσε που  δεν θέλει να διαπραγματευτεί τον μισθό του ο TS, απλά να ξέρει για πόσα θα δουλεύει.
Τι πιο λογικό?!

Μπορεί να μου αρέσει πολύ μια δουλειά... δεν σημαίνει όμως ότι είμαι διατεθειμένος να δουλέψω για λιγότερα από ότι θα μου αρκούσαν.

Προφανώς θα επρεπε να ρωτησει ποσα θα παιρνει. Να δουλεψει παει, οχι να παρει επίδομα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φίλε TS και εγώ σε παρόμοια θέση, αύριο ξεκινάω, αλλά εμένα είναι πιο προοδευτικοί, ανέφεραν ότι ο μισθός θα'ναι λίγο πάνω από το βασικό χωρίς αναφορά σε ακριβές ποσό. Μάλιστα, πρώτη φορά που πήγα προχθές (Σάββατο!!) να μου δείξει αυτός που αντικαθιστώ τη δουλειά, ήταν και ένας από τους διευθυντές και μόνο που δε με έχωσε σε 5-6 δουλειές για το άμεσο διάστημα και μάλιστα μου την έιπε κιόλας επειδή είχα φέρει μαζί μου το laptop.... Και όλα αυτά για 500 ευρώ. Θέση junior web dev. με ευθύνες Senior και βάλε. 

Και θέλω να έρθω σε αυτό που αναφέρεται διαρκώς το "ξεκίνα, και αν βρείς κάτι καλύτερο φέυγεις". Πως ακριβώς το κάνεις στην πράξη; Π.χ. υπογράφω σύμβαση και σε 1 μήνα βρίσκω ευκαιρία για συνέντευξη. Φαντάζομαι το κρατάω κρυφό και αν με θέλουν στη καινούργια δουλειά, τους λέω συγγνώμη αλλά προέκυψε μια καλύτερη ευκαιρία και επιθυμώ να φύγω, και απλά έτσι φεύγω;

Επεξ/σία από JimxxZe
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, JimxxZe είπε

Φίλε TS και εγώ σε παρόμοια θέση, αύριο ξεκινάω, αλλά εμένα είναι πιο προοδευτικοί, ανέφεραν ότι ο μισθός θα'ναι λίγο πάνω από το βασικό χωρίς αναφορά σε ακριβές ποσό. Μάλιστα, πρώτη φορά που πήγα προχθές (Σάββατο!!) να μου δείξει αυτός που αντικαθιστώ τη δουλειά, ήταν και ένας από τους διευθυντές και μόνο που δε με έχωσε σε 5-6 δουλειές για το άμεσο διάστημα και μάλιστα μου την έιπε κιόλας επειδή είχα φέρει μαζί μου το laptop.... Και όλα αυτά για 500 ευρώ. Θέση junior web dev. με ευθύνες Senior και βάλε. 

Και θέλω να έρθω σε αυτό που αναφέρεται διαρκώς το "ξεκίνα, και αν βρείς κάτι καλύτερο φέυγεις". Πως ακριβώς το κάνεις στην πράξη; Π.χ. υπογράφω σύμβαση και σε 1 μήνα βρίσκω ευκαιρία για συνέντευξη. Φαντάζομαι το κρατάω κρυφό και αν με θέλουν στη καινούργια δουλειά, τους λέω συγγνώμη αλλά προέκυψε μια καλύτερη ευκαιρία και επιθυμώ να φύγω, και απλά έτσι φεύγω;

Εχω ακουσει το "λιγο καλυτερα απο τον κατωτατο" αλλα συνηθως ειναι 600 καθαρα, οχι 500. Τι καλυτερα ειναι αυτο; 5 ευρω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πώς γινεται να ξεκινατε καπου δουλεια χωρις να εχετε συμφωνησει ουτε προφορικα ουτε γραπτα για τα βασικα; Και δεν αναφερομαι στον εργοδοτη, αλλα στον προσληφθεντα...

Κανονικα, πρωτου αρχισεις δουλεια, υπογραφεις συμβολαιο, συμβαση οπως θες πες το, που αναφερει τα παντα, απο μισθο εως ωρες εργασιας, εδρα, και λοιπους ορους. Αν δεν υπαρχει αυτο πριν ξεκινησεις τη δουλεια σου, τοτε δεν θεωρεισαι προσληφθεις.

Επεξ/σία από YourTrueLegend
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, JimxxZe είπε

Και θέλω να έρθω σε αυτό που αναφέρεται διαρκώς το "ξεκίνα, και αν βρείς κάτι καλύτερο φέυγεις". Πως ακριβώς το κάνεις στην πράξη; Π.χ. υπογράφω σύμβαση και σε 1 μήνα βρίσκω ευκαιρία για συνέντευξη. Φαντάζομαι το κρατάω κρυφό και αν με θέλουν στη καινούργια δουλειά, τους λέω συγγνώμη αλλά προέκυψε μια καλύτερη ευκαιρία και επιθυμώ να φύγω, και απλά έτσι φεύγω;

Τι πως το κανεις; Εχεις τον 500ρη ως καβατζα και παράλληλα ψαχνεις αλλου. Οταν βρεθει κατι καλύτερο, λες αντε γεια στον 500ρη και πας στον αλλον. Δεν ειναι ντροπή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, παπι είπε

Τι πως το κανεις; Εχεις τον 500ρη ως καβατζα και παράλληλα ψαχνεις αλλου. Οταν βρεθει κατι καλύτερο, λες αντε γεια στον 500ρη και πας στον αλλον. Δεν ειναι ντροπή.

Τι ντροπη;

Για δουλειές μιλαμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε φιλε τι 600 ευρω εισαι καλημενος με αυτα τα λεφτα για 8 οπου δεν ειναι ποτε 8 τι πραγμα ειναι αυτο ειστε και οι περισοτεροι μορφωμενοι νεοι με πτυχια .γιατι σκυβετε τοσο πολυ κεφαλι δεν μπορω να καταλαβω για την προυπηρεσια δεν ειναι απαντηση ουτε υπαρχει κριση ειναι .ιδεα δεν εχετε ποσα βγαζουν αυτοι που σας δινουν 600.διεκδικηστε το διακαιωμα του αμηβομαι για την εξιδικευμενη εργασια που προσφερω και μην γινεσται πακιστανοι.που περνουν και περισοτερα

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...