Προς το περιεχόμενο

Προσληψη και μισθος


zenwalk23

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια, θελω τα φωτα σας για ενα θεμα που εχω.

 

Μετα απο λιγες εβδομαδες που εψαχνα για δουλεια και αρκετες συνεντευξεις τελικα βρηκα μια θεση που με ενδιαφερει σαν αντικειμενο και πιστευω θα με βοηθησει να εξελιχθω (ξεκιναω αυριο).Το προβλημα ειναι οτι δεν εχω μιλησει καθολου για λεφτα.Σε αντιθεση με αλλες προτασεις που ειχα που μου μιλαγαν με αριθμους, στη συγκεκριμενη εταιρεια, παρ'οτι επικοινωνησα με αρκετα ατομα, δεν μου ειπαν τιποτα για μισθο.Επισης, κατα την διαρκεια της συνεντευξης (σε αντιθεση με ολες τις υπολοιπες που εχω παει) δεν με ρωτησαν ποτε τι μισθο θελω ή υπολογιζω.Να ρωτησω τωρα;Να περιμενω τον πρωτο μισθο και να δρασω αναλογα;Ειλικρινα δε με ενδιαφερει τοσο πολυ αν θα παιρνω 100 πανω ή 100 κατω, ειδικα απο την στιγμη που και η δουλεια με ενδιαφερει και το περιβαλλον φαινεται εξαιρετικο, αλλα θα ηθελα να ξερω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 82
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Τι πάει να πεί ξεκινάς αύριο και δεν ξέρεις το μισθό σου; Δεν έχεις υπογράψει κάποιο συμβόλαιο; Μην περιμένεις από αυτούς ξεκίνα εσύ την κουβέντα. Ξυπνήστε επιτέλους μη γίνεστε χαϊβάνια...ο χρόνος είναι χρήμα μη δουλεύετε ούτε μια ώρα χωρίς να ξέρετε ωρομίσθιο. Τα αφεντικά δράττονται της οικονομικής κρίσης και ψάχνουν κορόιδα. 

  • Like 7
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω υπογραψει κανενα συμβολαιο, με το λογιστηριο μιλησα μονο μεσω email που τους εστειλα τα απαραιτητα.Ισως γινει καποια στιγμη αυτη τη βδομαδα;Το θεμα ειναι οτι δεν ηξερα ποτε ειναι η καταλληλη στιγμη να το ρωτησω, υπεθεσα οτι θα μου κανανε μια προσφορα, οπως ολες οι εταιρειες, και θα περιμεναν απαντηση απο μενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, zenwalk23 είπε

Ο βασικος μισθος ειναι 490, αν μου δινουν τοσα να ψαχνω ηδη για την επομενη δουλεια.

495 νομίζω, και λέγεται κατώτατος. Φυσικά και ψάχνεις για κατι καλύτερο και με το που το βρείς την έκανες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο τέλος της συνέντευξης, αν δεν το αναφέρουν από μόνοι τους, το αναφέρεις εσύ το οικονομικό. Δεν είναι κάτι το προαιρετικό, τάχα να μη δείξεις ότι είσαι απελπισμένος για τα λεφτά. Τους πουλάς την εργασία σου, δεν το κάνεις εθελοντικά.

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 minutes ago, zenwalk23 said:

Ο βασικος μισθος ειναι 490, αν μου δινουν τοσα να ψαχνω ηδη για την επομενη δουλεια.

Υποθέτω ότι σε ενδιαφέρει περισσότερο από καθόλου το πόσα θα σου δίνουν.

Γιατί δε συμπεριφέρεσαι ανάλογα;

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνηθως το οικονομικο ερχεται μετα, οταν σου κανουν την προταση.Σε συνεντευξη μονο να με ρωτησουν με ποσα θα ημουν ευχαριστημενος μου εχει τυχει.Και παλι ειναι μια ερωτηση που μου προκαλει αμηχανια γιατι δεν μπορω να κρινω ακριβως αν δεν δω στην πραξη τι δουλεια θα κανωΠιστευα ομως(και ακομα πιστευω tbh) οτι στον χωρο που ειμαι παιζουν μισθοι πανω απο 600, τουλαχιστον αυτο μου εδειξε η εμπειρια απο τις συνεντευξεις που ειχα.Ειχα σκοπο να ρωτησω στο λογιστηριο αλλα τελικα η επικοινωνια εγινε μεσω email (δεν ξερω αν συνηθιζεται).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μονο που δεν αναφερθηκαν καθολου σε μισθο θεωρουν δεδομενο οτι θα παιρνεις τον απολυτος μικροτερο δυνατο νομιμο μισθο.
Ρωτα και πες μας.
Πρεπει να ρωτησεις, δεν ειναι ντροπη, ουτε εισαι κακος υπαλληλος που ρωτας ποσο θα ειναι ο μισθος σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω που εχει φτασει το πραμα, ποιον να ρωτησω;Με τον ιδιοκτητη δεν θα εχω συντομα επαφη, ουτε με το λογιστηριο εκτος να με φωναξουν να υπογραψω τιποτα.Ο team leader θεωρητικα ειναι ο #2 εκει επειδη ειναι μικρη εταιρεια αλλα νομιζω ειναι λιγο ακυρο να ρωτησω αυτον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά θα σε δώσουν να υπογράψεις σύμβαση, αν δεν σε δώσουν απο την αρχή τοτε τους ρωτάς οταν στείλεις τα χαρτιά σου (φωτογραφία ταυτότητας, ΑΜΑ κτλ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...